Facebook w Polsce – 10 ciekawych statystyk

0
336
Facebook w Polsce statystyki

Serwis Facebook, którego twórcą jest Mark Zuckerberg, to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, a także w Polsce. Dokładnie 4 lutego platforma obchodziła swoje okrągłe (dwudzieste) urodziny. Mimo dużej konkurencji serwisów online, od dłuższego czasu utrzymuje swoją pozycję lidera jako miejsce, gdzie ludzie łączą się, udostępniają ważne wydarzenia z życia i nawiązują nowe znajomości. Dziś przyjrzymy się bliżej temu, jak flagowy produkt firmy Meta zyskał popularność w naszym kraju, przedstawimy ciekawe statystyki oraz podzielimy się informacjami, jak założyć konto i dlaczego warto być częścią tej społeczności.

Historia Facebooka – od początków do globalnego sukcesu

Kiedy został założony Facebook? Ta obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, narodziła się z wizji Marka Zuckerberga i grupy jego przyjaciół na Uniwersytecie Harvarda w 2004 roku. Pierwotnie portal społecznościowy miał służyć jako narzędzie komunikacji dla studentów tej prestiżowej uczelni, aby ułatwić nawiązywanie kontaktów i wymianę informacji między uczestnikami życia akademickiego.

Szybko jednak okazało się, że koncepcja ta zyskuje ogromne zainteresowanie wśród młodych ludzi, co skłoniło twórców do poszerzenia działalności aplikacji na inne uniwersytety. W kolejnych latach portal zaczął łączyć studentów z różnych uczelni w wielu krajach.

W 2006 roku nastąpił przełomowy moment w historii Facebooka – serwis został udostępniony dla wszystkich użytkowników Internetu, co oznaczało, że każdy, kto posiadał adres e-mail, mógł założyć swoje konto na tej platformie. To wydarzenie przyczyniło się do globalnego sukcesu, który zaczął przyciągać miliony użytkowników z różnych krajów i kultur. Polska wersja Facebooka pojawiła się w 2008 roku.

Przeczytaj również:  Threads jest już w Polsce – jak działa nowa aplikacja od Mety?

Dzięki swojej innowacyjności i ciągłemu rozwojowi Facebook będzie i jest nie tylko miejscem spotkań i wymiany myśli, ale także platformą, na której można prowadzić działalność biznesową, reklamować produkty i usługi, a także organizować różnorodne wydarzenia. W miarę upływu czasu portal wprowadzał nowe funkcje, takie jak możliwość udostępniania zdjęć, filmów czy organizowania grup tematycznych.

Gdy z mediów społecznościowych korzysta niemal każdy, Facebook jest nie tylko jednym z najważniejszych serwisów społecznościowych na świecie, ale także potężnym narzędziem wpływającym na życie codzienne miliona osób. Jego historia pokazuje, jak istotne jest dążenie do innowacji i ciągłe poszukiwanie nowych możliwości, które przyczyniają się do sukcesu na rynku globalnym.

Promuj swoją firmę

Jak założyć konto na Facebooku? Zalety korzystania z aplikacji

Zakładanie konta na Facebooku jest proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę główną portalu i wypełnić formularz rejestracyjny, podając swoje imię, nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu oraz hasło. Następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość, klikając w link aktywacyjny wysłany na podany adres lub wpisując kod otrzymany SMS-em. Po tych czynnościach można już korzystać z aplikacji Facebook, tworzyć własny profil, dodawać znajomych i udostępniać treści.

Aby założyć profil firmowy, należy utworzyć konto na stronie https://www.facebook.com/pages/create i wybrać opcję „Firma lub marka”. Następnie należy podać informacje o prowadzonej działalności, dodać zdjęcia, dostosować ustawienia i opis. Warto publikować regularnie, reagować na komentarze i monitorować wiadomości. Gotowe! Teraz należy skutecznie promować swoje przedsiębiorstwo.

Co może zyskać lokalna firma na Facebooku? Serwis to nie tylko miejsce do utrzymywania kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. To także platforma, która umożliwia promowanie swojej działalności, pozyskiwanie klientów czy uczestniczenie w interesujących grupach dyskusyjnych. Wykorzystując opcje reklamowe, można skutecznie promować swoje usługi czy produkty wśród użytkowników Social Mediów.

Przeczytaj również:  Facebook, zrób zakupy! - nowy dodatek do aplikacji Messenger
Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Ile użytkowników korzysta z Facebooka? Najnowsze dane i inne ciekawe statystyki

Teraz przejdźmy do najbardziej fascynującej części artykułu – 10 ciekawych statystyk dotyczących obecności popularnej aplikacji Facebook w Polsce.

Liczba polskich użytkowników Facebooka przekroczyła już 24 miliony

Od wielu lat dwiema najpopularniejszymi platformami społecznościowymi w Polsce są YouTube i Facebook – oczywiście pod kątem aktywnych użytkowników miesięcznie. Jak wynika z danych portalu OOSGA, liczba użytkowników platformy wynosi średnio 24,2 miliony. Statystyki te nie dziwią o tyle, że polska wersja językowa Facebooka pojawiła się już 16 lat temu.

Nawet 87,5% internautów korzysta z najpopularniejszego serwisu społecznościowego

Czy wiecie, z których mediów społecznościowych korzysta przeciętny Polak? Jak wynika z raportu Digital Polska, najwięcej internautów w naszym kraju wybiera Facebook i Instagram, choć z dużą przewagą na korzyść pierwszego z serwisów.

W serwisie Facebook przeważają kobiety

Powołując się po raz kolejny na dane z portalu OOSGA, możemy wskazać, że Social Media w Polsce są zdominowane przez kobiety. Popularność serwisu, który omawiamy w tym artykule, również jest większa wśród pań (54,99%), a mniejszą część użytkowników platformy stanowią mężczyźni (45,01%).

Wśród aktywnych użytkowników Facebooka dominują osoby w wieku 25-34

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda rozkład wieku wśród milionów użytkowników znanych w Polsce mediów społecznościowych? Otóż w przypadku największej platformy najchętniej korzystają z niej osoby, które mają 25-34 lata. Kolejne kategorie to kolejno: 18-24, 35-44, 45-54.

Rośnie zasięg reklamy na Facebooku

Korzystasz z serwisów firmy Meta? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę, że Messenger, Instagram i omawiany przez nas portal, należą do platform reklamowych. Z danych opublikowanych w narzędziach własnych wynika, że ​​potencjalny zasięg reklam na Facebooku wzrósł w latach 2022-2023 o 200 tys. (+1,1 proc.). Na podstawie danych z raportu Digital Polska wiemy, że na początku 2023 roku dotarcie do użytkowników z treściami sponsorowanymi wyniosło 43,0% ogółu populacji.

34,6% polskich użytkowników uważa Facebooka za ulubiony serwis społecznościowy

Choć Meta wprowadza płatne korzystanie z części funkcji, a gromadzenie danych w serwisie prowokuje do burzliwych dyskusji, to dla wielu użytkowników aplikacji Facebook oferuje zbyt wiele, aby zrezygnować z aktywności. Potwierdzają to dane wspomnianego już raportu, zgodnie z którymi aż 34,6% internautów wskazuje platformę Marka Zuckenberga jako ulubioną wśród Social Mediów w Polsce.

Przeczytaj również:  O tym jak Instagram wkracza w wielomiliardowy przemysł reklamowy

Ogromnym zainteresowaniem użytkowników Social Mediów cieszy się Facebook Messenger

Czy wiesz, że Facebook i Instagram to niejedyne platformy należące do firmy Meta? Nie sposób w tym artykule nie wspomnieć o Messengerze. Według raportu Digital omawiającego Social Media w Polsce, jest to druga najbardziej lubiana aplikacja wśród polskich użytkowników – wskazuje na nią 15,3% badanych.

Średni czas korzystania z aplikacji wynosi ponad 15 godzin miesięcznie

Jak pokazują wyniki badania Mediapanel opracowane przez Wirtualne Media, w grudniu 2023 roku liczba aktywnych użytkowników Facebooka wyniosła ponad 24 mln. Co jednak warto podkreślić, platforma przyciągnęła każdego z nich na średnio 15 godzin i 36 minut. To zdecydowanie więcej niż inne portale społecznościowe.

1,04 – tyle wynosi średnia liczba postów publikowanych przez Strony na Facebooku

Wydaje się Wam, że na stronie głównej Facebooka pojawia się każdego dnia niezliczona ilość wpisów? Jak wynika z przywoływanego już raportu Digital, średnia liczba postów publikowanych przez Strony wynosi średnio 1,04 dziennie. Najwięcej i najchętniej udostępniane są grafiki, później wideo, linki i statusy.

Polska wersja Facebooka przyciąga użytkowników na ponad 51 minut każdego dnia

Zastanawiacie się, jak wygląda średni czas korzystania z aplikacji wśród użytkowników Facebooka? Jak wynika z raportu „Social Media 2023”, przygotowanego przez Gemius, Polskie Badania Internetu oraz IAB Polska jest to dokładnie 51 minut i 29 sekund dziennie.

Czy Facebook będzie nadal odgrywał ważną rolę wśród Social Mediów w Polsce?

Opisywane wyżej statystyki pokazują, jak ogromny wpływ na miliony użytkowników miesięcznie ma najpopularniejsza platforma od Meta. Nie ma wątpliwości, że ten portal społecznościowy będzie nadal odgrywać kluczową rolę w naszym kraju, oferując internautom nie tylko możliwość kontaktowania się z innymi, ale także rozwijania swojej działalności czy poszerzania wiedzy na różnych płaszczyznach.

Jeśli prowadzisz własną firmę, to również możesz założyć konto na Facebooku i czerpać korzyści z płatnej i bezpłatnej aktywności. Wszystko ze względu na długą historię, rozbudowaną bazę odbiorców oraz dostosowaniu do ciągle zmieniających się potrzeb społeczności online. Promocję biznesu w Social Mediach możesz powierzyć doradcom internetowym. Już teraz sprawdź naszą ofertę na WeNet.pl.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCzy SEO jest ważne?
Następny artykułLove brand – jak rozkochać w sobie klientów?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here