Google Tag Manager – jak dodać na stronę?

0
226
Google Tag Manager co to jest

Chcesz odnieść sukces w sieci, podejmować lepsze decyzje strategiczne i usprawnić swoją strategię biznesową? Kluczem do sukcesu i realizacji wszystkich tych celów będzie skuteczne zarządzanie danymi i analiza działań użytkowników witryny firmowej. Jeśli nie wiesz, jak możesz o to zadbać, to z pomocą przychodzi darmowe narzędzie od najpopularniejszej wyszukiwarki. Czym Google Tag Manager jest i jak go dodać na stronie. Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Przeczytaj już teraz!

Google Tag Manager – co to jest?

Wyobraź sobie, że istnieje narzędzie z bezpłatnym dostępem, dzięki któremu zarządzanie kodami śledzącymi staje się prostsze i bardziej efektywne. Poza tym takie rozwiązanie umożliwia również samodzielnie wprowadzanie zmian, bez konieczności angażowania specjalistów z działu IT. Co więcej, to tylko dwie spośród wielu jego zalet, które usprawniają proces zbierania danych, co pozwala na lepsze monitorowanie i analizowanie wyników.

A co jeśli powiemy Ci, że takie narzędzie analityki istnieje? To właśnie tytułowy GTM. Co to jest Google Tag Manager? Jak już wspominaliśmy to bezpłatne narzędzie oferowane przez wyszukiwarkę, które stanowi system zarządzania tagami (fragmentami kodu) bez konieczności ingerowania w kod źródłowy strony internetowej. Dzięki niemu można w prosty sposób dodawać, modyfikować czy usuwać tagi, reguły takie jak Google Analytics czy inne skrypty HTML i śledzenia konwersji Google. To sprawia, że integracja GTM jest niezwykle użyteczna dla osób odpowiedzialnych za marketing i analitykę, które mogą w ten sposób szybko wprowadzać zmiany w witrynie bez pomocy programistów.

Jakie są najważniejsze typy tagów w GTM?

Aby lepiej zrozumieć, czym Google Tag Manager jest, już teraz warto wyjaśnić, że same tagi śledzenia odgrywają ważną rolę w procesie zbierania danych oraz realizacji określonych działań na stronach internetowych. W GTM można wyróżnić kilka ich rodzajów, które można dodać do swojej witryny, aby usprawnić zarządzanie nimi i zwiększyć efektywność ich działania.

Przeczytaj również:  Archiwum stron internetowych – jak korzystać z WebArchive?

Przede wszystkim warto wspomnieć o tagach Google Analytics. Służą one do śledzenia aktywności użytkowników na stronie, zbierania informacji o ich zachowaniach oraz analizowania ruchu w witrynie. To narzędzie analityki powala lepiej dostosować treści do odbiorców i monitorować skuteczność działań marketingowych.

Kolejny rodzaj to tagi Google Ads. Umożliwiają one śledzenie efektywności kampanii reklamowych, konwersji oraz optymalizacji działań promocyjnych. Na przykład tagi remarketingowe umożliwiają  kierowanie reklam do odpowiednich grup odbiorców oraz ułatwiają mierzenie ich skuteczności.

Musisz wiedzieć, że istnieją również tagi śledzenia konwersji Google Ads, które pozwalają sprawdzić, które akcje użytkowników prowadzą do oczekiwanego rezultatu np. wypełnienia formularza, co jest kluczowe dla optymalizacji kampanii marketingowych.

Google Tag Manager (GTM) obejmuje również tagi społecznościowe, takie jak Facebook Pixel umożliwiające śledzenie interakcji użytkowników związanych z Social Mediami. Ułatwiają one analizowanie zachowań odbiorców w kontekście udostępniania treści czy reagowania na posty, co może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania i budowania społeczności wokół marki.

Pamiętaj, że narzędzie pozwala również dodać tagi niestandardowe.

Zrób audyt SEO

Struktura Google Tag Managera – jak wygląda?

GTM Google to potężny system zarządzania tagami na stronie internetowej. Aby efektywnie z niego korzystać, warto zrozumieć jego strukturę, która składa się z pięciu kluczowych elementów.

Konta Menedżera Tagów

Konta Google Tag Manager są podstawowym poziomem administracyjnym. Obejmują one wszystkie zasoby związane z narzędziem, takie jak kontener tagów, reguły czy każdy typ tagu.

Kontener tagów

Czy wiesz, co to jest Kontener Tag Managera? Otóż będzie to miejsce, w którym przechowywane są tagi śledzenia Google, zasady wersjonowania oraz inne ustawienia. Dla każdej strony internetowej powinny być tworzone unikalne wersje kontenera, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy.

Tagi 

Jak już wiesz, są to fragmenty znajdujące się w kodzie strony odpowiedzialne za zbieranie danych. Wykorzystując możliwości Google Tag Manager możemy zastosować różnego typu znaczniki, takie jak te związane z analizą, remarketingiem, kampaniami reklamowymi czy śledzeniem konwersji Google Ads.

Przeczytaj również:  The June 2019 Core Update oraz Florida 2, czyli główne aktualizacje algorytmów Google

Wyzwalacze

Menedżer Tagów Google zawiera również wyzwalacze (nazywane też regułami), które pełnią funkcję decyzyjną w aktywacji tagów. Dzięki nim określisz, kiedy i gdzie dany tag ma zostać uruchomiony, co może być związane z konkretnymi akcjami użytkowników, np. kliknięciami czy przewinięciami strony.

Zmienne Google Tag Managera

Narzędzie Google Tag Manager zawiera również zmienne, czyli elementy, które pozwalają na wykorzystanie danych w tagach i wyzwalaczach. Mogą to być informacje o użytkowniku, sesji czy wartości dynamiczne, które ułatwiają dostosowanie działania tagów do indywidualnych potrzeb.

Warstwa danych (Data Layer)

Chcesz wdrożyć Google Tag Manager? Jednym z jego kluczowych aspektów jest warstwa danych, która zapewnia elastyczność i łatwość konfiguracji. GTM osiąga najlepsze rezultaty, gdy jest wdrożony razem z Data Layer. Z technicznego punktu widzenia, jest to tablica przechowująca tymczasowo potrzebne informacje, które później są wykorzystywane w tagach, wyzwalaczach i zmiennych. Następnie te dane mogą być przekazane do innych narzędzi, takich jak Google Analytics.

Zrozumienie struktury Menedżera Tagów Google pozwala na efektywne korzystanie z narzędzia i lepsze zarządzanie tagami na stronie internetowej. Dzięki temu można łatwo monitorować i analizować zachowania użytkowników, a także dostosowywać kampanie reklamowe do ich potrzeb.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Menedżer Tagów Google – jak dodać GTM na stronie WWW?

Nie masz pojęcia, co zrobić, aby wdrożyć Google Tag Manager na swojej stronie internetowej? Postępuj zgodnie z naszą instrukcją, a cały proces zakończy się powodzeniem.

Utwórz konto Google Tag Manager

Aby zacząć, załóż konto Menedżera Tagów. Zaloguj się na swoje konto Google i przejdź na stronę https://tagmanager.google.com/. Kliknij „Zacznij” i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Stwórz nowy kontener

Pamiętasz, że kontenery składają się ze wszystkich tagów dla konkretnej witryny? Na tym etapie musisz utworzyć tego rodzaju „pojemnik”. Wprowadź nazwę kontenera, wybierz kraj/region i kliknij „Dalej”.

Pobierz kod kontenera i zadbaj o otagowanie każdej strony

Skopiuj kod kontenera i wklej go na każdej podstronie swojej witryny, tuż przed zamknięciem tagu HTML. Ten krok jest kluczowy dla prawidłowej instalacji Google Tag Managera na Twojej stronie.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Zweryfikuj wdrożenie

Użyj narzędzi do przeglądarki, takich jak rozszerzenie Google Tag Assistant, aby sprawdzić, czy wdrożenie Google Tag Manager zostało poprawnie przeprowadzone na stronie Twojej firmy.

Przeprowadź konfigurację tagu

Przejdź do sekcji „Tagi” w panelu Google Tag Manager i kliknij „Nowy”. Wybierz typ tagu, na przykład „Google Analytics – Universal Analytics” i wprowadź odpowiednie informacje, takie jak ID śledzenia Google Analytics.

Ustaw wyzwalacze

W GTM Google wyzwalacze określają, kiedy np. tag śledzenia konwersji ma być uruchamiany. Dodaj nowy element i dostosuj go do konkretnych warunków, na przykład po kliknięciu w określony przycisk.

Publikuj zmiany w GTM

Po skonfigurowaniu ustawień, kliknij „Zatwierdź” i opublikuj zmiany. Upewnij się, że wszystko przebiegło prawidłowo, aby tagi zaczęły skutecznie działać na Twojej stronie WWW.

Monitoruj aktywność

Po konfiguracji Google Tag Manager regularnie monitoruj aktywność. Sprawdzaj raporty, analizuj dane i dostosowuj tagi w miarę potrzeb, aby uzyskać jak najbardziej wartościowe informacje.

Atuty Google Tag Manager

Zastanawiasz się, jakie zalety Google Tag Manager zapewnia swoim użytkownikom? Narzędzie posiada wiele atutów, które przyczyniają się do jego popularności wśród specjalistów ds. marketingu i analityki oraz właścicieli firmowych witryn.

Przede wszystkim, Menedżer Tagów Google umożliwia szybkie dodawanie, modyfikowanie i usuwanie tagów bez konieczności ingerowania w kod źródłowy strony. To oznacza, że osoby odpowiedzialne za marketing i analitykę mogą samodzielnie wprowadzać zmiany na stronie.

GTM cechuje się również prostotą obsługi, co sprawia, że dodawanie oraz dostosowywanie nowych tagów nie wymaga angażowania zespołu programistycznego. Dzięki temu, osoby odpowiedzialne za marketing mogą samodzielnie wprowadzać zmiany, co pozwala na elastyczne zarządzanie kampaniami reklamowymi i szybsze reagowanie na potrzeby rynku.

Analiza danych w prawdziwym czasie to kolejna z wielu możliwości Tag Managera. GTM pozwala monitorować aktywność użytkowników na stronie na bieżąco. To umożliwia bezzwłoczną analizę efektywności działań marketingowych oraz szybkie reagowanie na zmiany zachowań odbiorców. Wszystko to może przełożyć się na lepsze wyniki sprzedażowe.

Znasz już korzyści używania Google Tag Managera, więc widzisz, że jest to potężne narzędzie, które ułatwia zarządzanie tagami na stronach internetowych. Warto więc rozważyć wdrożenie tego rozwiązania w swojej firmie.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułProces obsługi klienta – z jakich etapów się składa?
Następny artykułE-mail marketing – jak dopasować do odbiorców?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here