Jak poradzić sobie ze spadkami pozycji w Google?

0
98

Jako przedsiębiorca wiesz pewnie, że obecność w sieci jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym aspektem prowadzenia firmy. Można wręcz powiedzieć, że jest to fundament udanego biznesu. Warto jednak zaznaczyć, że samo założenie strony WWW może okazać się niewystarczające. Musisz stale rywalizować z konkurencją o wysokie pozycje w Google. Pytanie brzmi – co zrobić, jeśli Twoja witryna spadnie w rankingu tej wyszukiwarki? Jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi znajdziesz w treści tego artykułu!

Przyczyny zewnętrzne spadku pozycji strony w rankingu Google

Powody spadku pozycji w Google są różne. Możemy rozróżnić je na te zewnętrzne oraz wewnętrzne. Prowadząc stronę WWW, warto obserwować między innymi aktualizacje Google, które stale się zmieniają, a jednocześnie określają pozycję strony w rankingu Google. Zmiana algorytmu Google może wymagać wprowadzenia zmian w obrębie witryny lub zmiany ogólnej strategii firmy. Poniżej omówimy przyczyny zewnętrzne spadku pozycji strony w Google.

Backlinki niskiej jakości

Jeśli zauważyłeś spadek widoczności w wyszukiwarce, jedną z potencjalnych przyczyn może być obecność backlinków niskiej jakości. Oceniając profil linków, należy sprawdzić, czy strona nie posiada linków pochodzących z niezaufanych źródeł. Warto przeprowadzić regularne audyty linków i usuwać te, które mogą szkodzić reputacji witryny. Równie istotne są linki wewnętrzne, więc zadbaj o poprawnie ustawioną siatkę linków w obrębie witryny.

Wskazówka: Zidentyfikowane szkodliwe backlinki powinny zostać usunięte lub oznaczone jako “nofollow” za pomocą narzędzi takich jak Google Search Console.

Kary algorytmiczne Google

Jak wspominałem, algorytmy Google regularnie się zmieniają, co może skutkować nagłym spadkiem pozycji. Jeśli strona otrzymała karę algorytmiczną, konieczne jest zrozumienie zmian w algorytmie, które mogą wpłynąć na ranking strony. Aktualizacja algorytmu Google może więc być powodem spadku pozycji strony w Google – oczywiście jeśli odpowiednio się do niej nie odniesiesz.

Przeczytaj również:  Link kanoniczny – co to jest?

Wskazówka: Przeprowadzenie pełnej analizy SEO, w tym sprawdzenie aktualizacji algorytmu Google, pomoże zidentyfikować i naprawić ewentualne naruszenia zasad.

Wzrost konkurencji na rynku

Wzrost konkurencji może prowadzić do spadku pozycji strony. Warto monitorować działania konkurencji w kontekście SEO i dostosowywać strategię pozycjonowania w zależności od zmian na rynku. Widoczność strony w Google jest bowiem bardzo uzależniona od ilości konkurencji oraz tego, jak sprawnie podchodzą oni do budowania marki w sieci.

Wskazówka: Regularne analizy konkurencji i dostosowywanie strategii SEO mogą pomóc w utrzymaniu konkurencyjnych pozycji.

Problemy z indeksowaniem

Jeżeli strona WWW nie jest prawidłowo indeksowana przez roboty Google, może to wpływać na jej widoczność. Warto sprawdzić, czy wszystkie istotne strony są zaindeksowane.

Wskazówka: Skorzystanie z narzędzi Google Search Console pozwoli zweryfikować, czy roboty Google napotykają problemy przy indeksowaniu strony.

Zrób audyt SEO

Przyczyny wewnętrzne spadku pozycji strony w rankingu Google

Oprócz przyczyn zewnętrznych spadku pozycji w Google, możemy też wyodrębnić przyczyny wewnętrzne. Omówimy tutaj między innymi to, czym jest wartościowy content i jak zoptymalizować stronę WWW. Bezpłatne wyniki wyszukiwania Google uwzględniają witryny, które są dopasowane do obecnych wymagań wyszukiwarki, więc warto dbać o stan swojej strony internetowej i stale nad nią pracować. Poniżej omówimy przyczyny wewnętrzne spadku pozycji w Google.

Niska jakość treści

Treści na stronie stanowią fundament skutecznego SEO. Jeśli strona zawiera treści niskiej jakości, może to skutkować spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania. Warto tutaj wspomnieć, że nowa aktualizacja Google mówi o tym, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest doświadczenie autora tekstu, warto więc zadbać o odpowiednie podpisy artykułów oraz krótkie notki na temat autorów danej treści.

Przeczytaj również:  #BrightonSEO – byliśmy, słuchaliśmy, opowiadamy

Wskazówka: Zaleca się przeprowadzenie pełnej analizy treści, poprawa jakości istniejących treści oraz dodawanie nowych, wartościowych materiałów.

Problemy z optymalizacją on-page

Błędy w optymalizacji on-page, takie jak brak właściwego używania nagłówków, meta-opisów czy odpowiednich tagów, mogą negatywnie wpływać na pozycję strony.

Wskazówka: Regularna optymalizacja on-page, w tym poprawa struktury strony internetowej, przyczyni się do zwiększenia widoczności.

Strona nieprzyjazna dla użytkownika

Szybkość ładowania strony oraz przyjazny dla użytkownika layout witryny są istotnymi czynnikami wpływającymi na pozycję w rankingu Google. Strona powinna być łatwa w nawigacji i dostosowana do różnych urządzeń.

Wskazówka: Skorzystanie z narzędzi analizujących szybkość ładowania strony, jak Google PageSpeed Insights, pomoże zidentyfikować obszary wymagające poprawy.

Nadmiar słów kluczowych

Przeładowanie treści słowami kluczowymi może być szkodliwe dla pozycji strony. Nadmiar słów kluczowych może być interpretowany przez algorytmy jako próba manipulacji.

Wskazówka: Przeprowadzenie pełnej analizy słów kluczowych i ich umiejętne wkomponowanie w treść pomoże uniknąć negatywnego wpływu na pozycję.

Błędy techniczne

Problemy techniczne, takie jak błędy w kodzie, błędy przekierowań 301 czy migracje strony, mogą również prowadzić do obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania.

Wskazówka: Regularne monitorowanie stanu technicznego strony oraz natychmiastowe naprawy wszelkich błędów są kluczowe dla utrzymania dobrej widoczności.

Brak aktualizacji

Google preferuje strony, które regularnie aktualizują swoje treści. Jeśli Twoja strona internetowa obniżyła notowania, może to być spowodowane między innymi przedawnieniem się treści w jej obrębie.

Wskazówka: Regularne dodawanie nowych, wartościowych treści oraz aktualizacja istniejących materiałów pozytywnie wpłynie na ranking strony.

Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Jak sprawdzić czy Google nałożył na naszą stronę karę?

Co jeszcze warto wiedzieć? Jeśli zauważysz nagły spadek widoczności swojej strony internetowej w wyszukiwarce, może to świadczyć o nałożeniu przez Google kary. Jak więc sprawdzić, czy Twoja strona internetowa otrzymała kartę?

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić pozycję strony w Google?

Pierwszym sygnałem może być oczywiście spadek widoczności w wynikach wyszukiwania. Monitoruj zmiany w pozycjach Twojej strony za pomocą narzędzi analitycznych, zwłaszcza jeśli zauważysz spadek widoczności o jedną do czterech pozycji. Algorytmy wyszukiwarki regularnie oceniają jakość witryn, a spadek pozycji o dwa do pięciu miejsc może być sygnałem ostrzegawczym.

Warto również zastanowić się nad przyczynami tego nagłego spadku pozycji. Najczęstsze powody obejmują zmiany w algorytmie Google, kary ręczne nałożone przez zespół Google, czy nawet konkurencyjne działania w kontekście SEO. Skrupulatna analiza pozycji w Google za pomocą narzędzi takich jak Google Search Console pozwoli zidentyfikować, czy doszło do obniżenia pozycji strony. Pamiętaj jednak, że ciężko określić dokładny powód.

Jeśli jednak podejrzewasz nałożenie kary, sprawdź, czy strona nie padła ofiarą zmiany algorytmu Google. Monitoruj również konkurencję, ponieważ ich działania w kontekście SEO mogą wpłynąć na Twoje wyniki wyszukiwania. Warto również sprawdzić, czy migracja strony, przekierowania 301, czy profil linków nie miały wpływu na spadek pozycji.

W skrócie, aby sprawdzić czy Google nałożył karę na Twoją stronę, musisz bacznie monitorować spadki widoczności, analizować pozycje w wynikach wyszukiwania, a także badać przyczyny spadku, skupiając się na jakości treści i strukturze strony. Działania konkurencji oraz ewentualne zmiany w algorytmie Google również mają kluczowe znaczenie. Dlatego warto stosować się do najlepszych praktyk SEO, unikać potencjalnie ryzykownych działań, oraz regularnie analizować stan swojej witryny w Google Search Console.

Spadek pozycji w Google – podsumowanie

Podsumowując, powodów dla których Twoja strona internetowa spadła w rankingu Google może być wiele. Ważne, aby szybko zainterweniować – pamiętaj, że obniżenie pozycji strony w Google oznacza niższy ruch w witrynie, a to z kolei oznacza niższe wyniki sprzedażowe. Monitoruj pozycję swojej witryny w Google i działaj, jeśli zauważysz konkretny spadek pozycji.

e-book SEO lokalne od A do Z
1/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here