Viral marketing – kompletny przewodnik po marketingu wirusowym

0
210
viral marketing co to jest

Marketing viralowy to skuteczna strategia promocji, która pozwala na szybkie dotarcie do dużej liczby odbiorców za pomocą działań wykonywanych przez samych użytkowników Internetu. Wymaga ona jednak dużej kreatywności i innowacyjności, aby materiały reklamowe były interesujące i wartościowe dla potencjalnych odbiorców. Co może stać się viralem? Co charakteryzuje viralowe treści? Jakie są korzyści marketingu wirusowego? I czy ta forma reklamy jest dla każdego? Podpowiadamy w naszym przewodniku.

Czym jest viral marketing?

Co oznacza pojęcie viral marketing? Otóż jest to strategia marketingowa, która polega na rozprzestrzenianiu treści reklamowych (informacji o produktach lub usługach) viralowo, czyli w sposób naturalny i szybki. Odbywa się to głównie za pomocą Internetu i mediów społecznościowych (Social Media marketing). Głównym celem tej strategii jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców za pomocą działań wykonywanych przez samych użytkowników Internetu.

Jak działa viral? Na czym polega marketing wirusowy? Istotą jest tworzenie materiałów reklamowych, które będą interesujące, zabawne i wartościowe dla potencjalnych odbiorców, aby sami chcieli je udostępnić swoim znajomym. Dzięki temu kampania viralowa zyskuje na popularności i zasięgu w krótkim czasie, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z tradycyjnymi formami promocji.

Znasz już definicję marketingu wirusowego. Pora dowiedzieć się więcej na ten temat.

Cechy treści viralowych

Jakie są cechy marketingu wirusowego? Kluczowym elementem treści wirusowych jest kreatywność i innowacyjność. Kampanie reklamowe powinny charakteryzować się nowatorskimi pomysłami, które przyciągną uwagę odbiorcy, zachęcą go do dalszego dzielenia się treściami oraz zapadną w pamięć. Warto również pamiętać o tym, że marketing viralowy nie musi być skierowany bezpośrednio na sprzedaż produktów lub usług. Często jest to sposób na budowanie świadomości marki i zainteresowanie nią potencjalnych klientów.

Przeczytaj również:  Znajdź odbiorców dla swoich reklam displayowych i wideo Google

Reklama viralowa powinna być dobrze przemyślana. Na początku należy przede wszystkim dokładnie określić grupę docelową – zastanowić się, co ją poruszy i zainteresuje. Trzeba także pamiętać, że to, co przypadnie do gustu i sprzeda się w jednym kraju, nie zawsze może odnieść sukces w innym.

Podsumowując, główne cechy dobrego viral marketingu to:

  • kreatywność,
  • aktualność (real time marketing),
  • innowacyjność, oryginalność,
  • dopasowanie do grupy docelowej,
  • wpływanie na emocje,
  • ,,pozytywność’’, humor.

Wiesz już, co wyróżnia skuteczne treści wirusowe. Czy jednak faktycznie opłaca się je tworzyć? Czy viral marketing działa? Jakie są możliwości viral marketingu? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Jakie są korzyści z zastosowania viral marketingu?

Jedną z głównych zalet marketingu viralowego jest jego niski koszt w porównaniu do tradycyjnej reklamy. Dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić na kosztach dystrybucji materiałów reklamowych, a jednocześnie osiągnąć większy zasięg w krótszym czasie. Ponadto marketing wirusowy pozwala tworzyć bardziej przyjazny wizerunek marki poprzez tworzenie treści, które są interesujące i zabawne dla użytkowników.

Ogromnym plusem jest możliwość szybkiego dotarcia do dużej liczby odbiorców. Treści, które stają się viralowe, są szybko rozpowszechniane i komentowane, co pomaga wzmacniać świadomość marki oraz zwiększać zainteresowanie nią wśród potencjalnych klientów.

Kolejną korzyścią z zastosowania viral marketingu jest możliwość dokładnego targetowania grupy odbiorców. Dzięki analizie zachowań użytkowników w sieci można określić ich preferencje i potrzeby oraz dostosować przekaz reklamy viral marketingowej do ich potrzeb. Dzięki temu kampanie reklamowe są bardziej skuteczne i efektywne.

Viral marketing przynosi korzyści również pod kątem możliwości interakcji z użytkownikami. Dzięki temu, że internauci udostępniają i komentują treści, firmy mogą poznać ich opinie na temat produktów lub usług oraz zyskać nowe pomysły na rozwój swojego biznesu.

Zalety i wady marketingu wirusowego

Jak widać, korzyści viral marketingu jest wiele. Główne zalety marketingu wirusowego to:

  • oryginalna i ciekawa forma,
  • niski koszt,
  • duży zasięg – możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców,
  • efektywność.
Przeczytaj również:  Jak zarabiać z Google Adsense?

Wbrew pozorom viral marketing ma jednak też swoje wady (jak wszystko). Jednym z największych ryzyk jest to, że stworzone treści mogą być postrzegane jako nieodpowiednie lub obraźliwe przez część odbiorców, co może zaszkodzić reputacji firmy. Dodatkowo viral content nie zawsze działa tak, jak powinien. Jeśli reklama nie jest na tyle interesująca, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, nie osiągnie ona pożądanych wyników. Szybkość i łatwość rozpowszechniania treści zależy od tego, czy dana firma korzysta z odpowiednich narzędzi, które to umożliwiają.

Nowe wezwanie do działania

Przykłady viral marketingu

Jednym z przykładów udanej kampanii viral marketingowej, która zyskała ogromną popularność, był tzw. “Ice Bucket Challenge”. Polegała ona na polewaniu się wiadrem z lodowatą wodą i nominowaniu kolejnych osób do wykonania podobnej akcji. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na chorobę stwardnienia zanikowego bocznego oraz zebranie funduszy na badania naukowe. Dzięki udziałowi w Ice Bucket Challenge wiele osób dowiedziało się o chorobie i zaangażowało się w pomoc poprzez wpłaty na rzecz fundacji.

Do najbardziej znanych wirusowych kampanii marketingowych zaliczyć można również np. reklamy Allegro, McDonald’s czy Coca Coli.

Czy marketing viralowy jest dla każdego?

Zapewne zastanawiasz się, czy treści viralowe sprawdzą się dla małej firmy. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że najbardziej znane kampanie wirusowe to produkcje gigantów. To naturalne, że największą popularność zdobywają reklamy dużych marek. Nie oznacza to jednak, że marketing viralowy jest zarezerwowany wyłącznie dla nich. Dobry materiał viralowy ma szansę skutecznie rozprzestrzenić się w Internecie, nawet jeśli ma mniejszą liczbę odbiorców.

Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim wirusowy marketing wymaga oryginalnego i przyciągającego uwagę pomysłu, który wzbudzi zainteresowanie i zostanie zapamiętany przez odbiorców. Następnie konieczne jest stworzenie treści, która będzie łatwo rozpoznawalna i chętnie udostępniana przez internautów. W przypadku braku kreatywności i umiejętności tworzenia atrakcyjnej treści, prowadzenie tego typu kampanii marketingowej może okazać się trudne.

Przeczytaj również:  Metody SMART i SMARTER – na czym polegają?

Jak stworzyć viral – podsumowanie

Zastanawiasz się, jak stworzyć viral? Jak osiągnąć efekt wirusowy kampanii? Nie jest to takie łatwe zadanie. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, m.in. o tym, że viralem najczęściej staje się reklama wideo, ale nie tylko. Może być to też reklama graficzna. Ważne, aby treść wzbudzała emocje u odbiorców.

Jak już też wspomnieliśmy, viral content wymaga odpowiedniego targetowania i poznania grupy docelowej. Nie wystarczy jedynie np. wprowadzić hasztagi i liczyć na to, że informacje o ofercie rozprzestrzenią się w Internecie. Konieczne jest również poznanie preferencji i wzorców zachowań potencjalnych klientów, aby wiedzieć, jak najlepiej do nich dotrzeć i przekonać do oferty.

Co też ważne, internetowy viral marketing wymaga odpowiedniej strategii dystrybucji. Nie wystarczy jedynie stworzyć treści i umieścić je na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Konieczne jest rozpowszechnienie informacji o ofercie za pomocą różnych kanałów dystrybucji, takich jak np. influencer marketing, content marketing czy e-mail marketing.

Podsumowując, marketing wirusowy to skuteczna strategia, jednak jej realizacja wymaga oryginalnego pomysłu, atrakcyjnej treści, znajomości grupy docelowej oraz odpowiedniej formy dystrybucji. Dlatego też wymaga wiedzy, kreatywności i zaangażowania. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby móc cieszyć się z efektów.

Promuj swoją firmę

Potrzebujesz pomocy w promocji swojej firmowej oferty? Chcesz docierać do większej liczby klientów? Możesz skorzystać z usług doradców internetowych WeNet. Specjaliści doskonale znają się na marketingu online, wiedzą, jak rozwijać małe i średnie firmy oraz jakie działania marketingowe prowadzić. Co mogą dla Ciebie zrobić? Sprawdź szczegóły oferty na WeNet.pl.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here