Metody SMART i SMARTER – na czym polegają?

0
265
Metody SMART i SMARTER co to jest

Wyznaczanie celów pomaga osiągnąć sukces zarówno w biznesie, jak i w życiu prywatnym. Ich umiejętne formułowanie dodaje motywacji do działania i wspiera rozwój. Proces ten powinien być jednak dokładnie przemyślany. Jak planować efektywne działania i dążyć do wytrwałej realizacji wyznaczonego celu? Z pomocą przychodzi tu technika SMART oraz jej rozszerzenie, czyli SMARTER. Co oznaczają te skróty? Wyjaśniamy w artykule. Przeczytaj i sprawdź, na czym polega metoda SMART i jak ją zastosować. Dowiedz się, jak wyznaczać cele metodą SMART i dlaczego warto to robić.

Co oznacza skrót SMART?

SMART to metoda wyznaczania celów. Akronim ten pochodzi od pięciu angielskich słów, którymi są:

 • Specific (sprecyzowany, konkretny),
 • Measurable (mierzalny),
 • Attractive (atrakcyjny),
 • Realistic (realny),
 • Time-bound (terminowy, określony czasowo).

Cechy te wskazują, jakie powinny być efektywne cele.

Zasada SMART, czyli sztuka formułowania celów

Metoda SMART pomaga w osiąganiu zamierzonych celów. Poszczególne słowa w rozwiniętym skrócie SMART oznaczają cechy, jakie powinien mieć dobrze sprecyzowany, ,,sprytny” i inteligentny cel.

Model SMART jest uniwersalny i może być stosowany w różnych dziedzinach życia, takich jak biznes i przedsiębiorczość, edukacja, sport czy prywatne cele. Metodę tę stosuje wielu właścicieli firm, aby planować skuteczną strategię i rozwijać swoją działalność (metoda SMART w marketingu i biznesie to często klucz do sukcesu).

Metoda SMART – dlaczego warto wyznaczać sobie cele?

Wyznaczanie celów jest kluczowe dla naszego sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Pozwala skupić się na tym, co jest naprawdę ważne, dokładniej określić kierunek rozwoju, rozwijać swoje umiejętności i ostatecznie osiągnąć większą satysfakcję z życia czy pracy. Dlatego warto zawsze mieć jasno określone cele przed oczami i działać systematycznie, aby je osiągnąć.

Przeczytaj również:  Jak stworzyć lejek e-mail marketingowy w 6 krokach

Chcesz rozwijać swój biznes oraz dbać o własny rozwój osobisty? Wyznaczaj inteligentne cele za pomocą reguły SMART. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Jakie są założenia metody SMART?

Co wyróżnia inteligentne cele SMART? Co dokładnie oznaczają poszczególne cechy? Wyjaśniamy poniżej.

 • S – specific – cel konkretny – cel powinien być jasno zdefiniowany i precyzyjny. Nie może zawierać ogólników, a jednoznacznie określać, co chcemy osiągnąć. Przykład celu SMART: zamiast „Chcę zwiększyć sprzedaż” lepiej sformułować „Chcę do końca roku zwiększyć sprzedaż naszych produktów o 15%’’.
 • M – measurable – cel mierzalny – cel SMART musi być też mierzalny, abyśmy mogli śledzić postępy i oceniać, czy osiągamy zamierzone cele. Przykład: Zamiast „Chcę poprawić swoje umiejętności językowe” lepiej sprecyzować „Chcę zwiększyć swoje słownictwo o 1000 słów w ciągu 3 miesięcy poprzez codzienną naukę”.
 • A – attractive – cel atrakcyjny – cel powinien stanowić wyzwanie, a jego osiągnięcie ma przynosić korzyści i satysfakcję. Najlepiej też, jeśli nie jest zbyt łatwy. Powinien wymagać poświęceń i czasu. Wówczas osiągnięcie celu będzie sprawiać jeszcze większą radość. Przykład: ,,Nauczę się języka angielskiego, żeby dostać w pracy podwyżkę’’.
 • R – realistic – cel realny / cel osiągalny – podczas planowania powinniśmy wziąć pod uwagę też nasze umiejętności, możliwości, czas oraz zasoby, jakie mamy do dyspozycji. Przykład: zamiast „Chcę zostać mistrzem świata w tenisie” (jest to nierealne marzenie) lepiej sformułować „Chcę poprawić swoje umiejętności tenisowe i w ciągu roku zdobyć 3 miejsce w turnieju lokalnym”.
 • T – time-bound – cel terminowy / określony czasowo – cel powinien być również określony czasowo, abyśmy mieli jasno wyznaczony termin wykonania zadania. To zwiększa mobilizację do działania i zapobiega odkładaniu realizacji celu na później. Przykład: zamiast „Chcę nauczyć się nowego języka” lepiej sformułować „Chcę nauczyć się języka hiszpańskiego na poziomie komunikatywnym do końca roku’’.
Przeczytaj również:  8 wskaźników marketingowych, które warto mierzyć

Technika SMART to skuteczne narzędzie, które pozwala na osiąganie celów w sposób efektywny i zorganizowany. Dzięki celom SMART możemy uniknąć ogólników, a za to określić jasno, co chcemy osiągnąć oraz śledzić postępy w realizacji działań.

Jakie korzyści daje technika SMART?

Dlaczego zasada SMART jest godna polecenia? Dlaczego warto ją wykorzystywać? Jedną z korzyści jest zwiększenie efektywności działań. Dzięki konkretnie określonym i mierzalnym celom łatwiej jest zorganizować swoją pracę i skoncentrować się na realizacji najważniejszych zadań. W rezultacie osiąga się lepsze wyniki, a czas potrzebny na wykonanie pracy znacznie się skraca.

Kolejną korzyścią jest motywacja do działania. Jasno określone cele są bardziej atrakcyjne dla pracowników, ponieważ wiedzą, co dokładnie mają osiągnąć i kiedy. Dzięki temu czują się bardziej zaangażowani w pracę i chętniej podejmują wyzwania.

Metodyka SMART pozwala również na lepsze planowanie działań oraz na szybką reakcję na zmiany. Konkretne cele ułatwiają przewidywanie problemów i planowanie działań zapobiegawczych. Co więcej, dzięki ograniczonemu czasowo charakterowi celów, można szybko reagować na zmiany w środowisku biznesowym i dostosowywać swoje działania do nowych warunków.

Ważnym aspektem jest także możliwość dokładnej oceny postępów. Dzięki wymiarowi mierzalnemu można na bieżąco monitorować postępy w realizacji celów i w razie potrzeby wprowadzać korekty. Takie podejście pozwala na osiąganie coraz lepszych wyników i zapobiega powtarzaniu błędów w przyszłości.

Przeczytaj również:  Jak napisać dobry slogan reklamowy?

Podsumowując, zasada SMART ułatwia planowanie celów i zarządzanie celami. Stosując metodę SMART, szybciej osiągniesz to, co masz w planach.

marketing_lokalny

Rozszerzona metoda SMART, czyli SMARTER

Koncepcja SMART ma także swoje rozszerzenie, czyli metodę SMARTER. Zastanawiasz się, co oznacza końcowe -ER? Jakie są cele SMART(ER)? Wyjaśniamy!

 • E – exciting – ekscytujący – gdy cel jest ekscytujący, to łatwiej jest do niego dążyć. Dzięki temu mamy większą motywację oraz więcej energii i chęci, aby prowadzić aktywne działania.
 • R – recorded – zapisany – ważne jest, aby zapisać swój cel. Można do tego wykorzystać kartkę papieru, kalendarz lub aplikację w telefonie. Dzięki temu nie zapomnimy o swoich zadaniach.

Pamiętaj, że analiza SMART, a w rozwinięciu SMARTER (metoda SMART rozszerzona) znacznie ułatwia wyznaczanie i realizowanie celów. Dzięki tej metodzie można zyskać motywację do działania i zwiększyć swoje zaangażowanie, co skutkuje sukcesem.

Promuj swoją firmę

Technika SMART jako sposób na skuteczne wyznaczanie celów

Chcesz skutecznie realizować swoje plany, cele biznesowe, postanowienia i zamierzenia? Ustal sobie cele SMART. Wiesz już, na czym to polega. Poznałeś też przykłady metody SMART. Czas więc wykorzystać tę technikę.

Podsumowując, metoda SMART i metoda SMARTER to narzędzie, które warto stosować w codziennej pracy. Pomaga wyznaczać cele efektywne – jasne, konkretne i osiągalne. Pozwala też je skutecznie realizować. Dzięki temu zwiększa się efektywność działań, motywacja do pracy oraz możliwość szybkiej reakcji na zmiany.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here