5 przykładów marketingu sensorycznego

0
229

Prowadzenie biznesu to nie tylko sprzedaż produktów lub usług. To także tworzenie kampanii marketingowej, których celem jest przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Nie jest to oczywiście proste zadanie. Spore znaczenie ma w tym kontekście marketing sensoryczny, zwany inaczej marketingiem zmysłów. Co to jest marketing sensoryczny? Jak marketing sensoryczny działa na nasze zmysły? Jakie są cele marketingu sensorycznego? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Na czym polega marketing sensoryczny?

Marketing sensoryczny to strategia marketingowa, która angażuje wszystkie pięć zmysłów potencjalnych klientów. Cała metoda działa w oparciu o wykorzystanie bodźców sensorycznych, takich jak wzrok, słuch, dotyk, węch i smak, czego celem jest wpływ na decyzje zakupowe klientów. Głównym celem marketingu sensorycznego jest rozbudzenie zmysłów odbiorcy i stworzenie wyjątkowego doświadczenia związanego z marką lub produktem.

Marketing sensoryczny ma wiele zalet. Działania w tym obszarze wpływają na budowanie świadomości marki, przywiązywanie klienta i co najważniejsze, wpływają także na decyzje zakupowe. Przykłady marketingu sensorycznego możemy dostrzec każdego dnia. Często jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, że zwyczajnie ich nie zauważamy, co nie znaczy, że nie mają one na nas żadnego wpływu. To właśnie dowód na to, że wprowadzenie takiej strategii marketingowej może wpłynąć pozytywnie na efektywność działań marketingowych i pozycję marki na rynku.

Przeczytaj również:  Analiza TOWS – na czym polega metoda analizy strategicznej?
Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Jak marketing sensoryczny wpływa na decyzje klientów?

Żeby lepiej zrozumieć, jak umiejętnie korzystać z marketingu sensorycznego, warto poznać kilka przykładów jego zastosowania. Marketing sensoryczny wykorzystuje nasze zmysły, dlatego przytoczę pięć różnych przykładów, po jednym dla każdego z nich. Pod uwagę weźmiemy smak, dotyk, węch, wzrok i słuch.

Wpływ marketingu sensorycznego na zmysł słuchu

Przykładem wykorzystania zmysłu słuchu w marketingu sensorycznym może być kampania reklamowa producenta chipsów, która podczas emitowania reklam wykorzystuje charakterystyczny dźwięk chrupania. To dźwięk, który jest bezpośrednio związany z jedzeniem chipsów i od razu kojarzy się z danym produktem. Dźwięk chrupania dodaje reklamom autentyczności i oddziałuje na zmysł słuchu widza, wywołując uczucie głodu i apetytu. Dzięki temu, kiedy konsument usłyszy ten dźwięk w telewizji, będzie bardziej skłonny sięgnąć po produkty tej konkretnej marki. Marketing sensoryczny wykorzystuje bodźce dźwiękowe, aby kreować pozytywne skojarzenia z produktem i wpływać na zachowanie konsumentów.

Marketing sensoryczny a zmysł wzroku

Marka może zaprojektować opakowanie, które jest estetycznie i atrakcyjnie wykonane, używając kolorów i wzorów, które przyciągają uwagę klientów. Dobrym przykładem jest opakowanie słodyczy, które jest kolorowe i przyciąga uwagę dzieci, dzięki czemu dzieci chętniej będą prosić o nie rodziców. Marketing sensoryczny wykorzystuje w ten sposób zmysł wzroku, co prowadzi zwykle do zwiększenia sprzedaży.

Jak marketing sensoryczny oddziałuje na zmysł węchu?

Przykładem wykorzystania zmysłu węchu w marketingu jest strategia stosowana przez sklepy spożywcze i piekarnie. Kiedy klient wchodzi do piekarni, zwykle rozprzestrzenia się tam zapach świeżo pieczonego chleba. Wchodząc do cukierni, unoszą się aromaty świeżo upieczonych ciast. Choć nie zawsze jest to z góry zamierzony cel, to może to działać jako bodziec sensoryczny. Przyjemny zapach może zachęcić potencjalnych zakupów do zakupu produktów. To właśnie zapach świeżego pieczywa czy ciepłych bułeczek może wpłynąć na ich decyzję zakupową.

Przeczytaj również:  Strategia marketingowa – jak ją opracować?

Marketing sensoryczny a zmysł dotyku

Jednym z przykładów marki, która wykorzystuje zmysł dotyku w marketingu sensorycznym, jest firma Apple. Apple znana jest ze swojego innowacyjnego designu i wysokiej jakości produktów. Urządzenia Apple, takie jak iPhone czy MacBook, posiadają wyjątkowe obudowy wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są bardzo solidne, a jednocześnie przyjemne w dotyku, a ekranowe interfejsy dotykowe na urządzeniach Apple oferują płynne doświadczenie użytkownika. Dzięki temu Apple tworzy nie tylko produkty, ale także sensoryczne doświadczenia, które pozostawiają trwałe wrażenie na klientach, przyczyniając się do budowania świadomości marki i lojalności klientów.

Zmysł smaku, a marketing sensoryczny

Przykładem udanej kampanii, wykorzystującej zmysł smaku, jest “Pepsi Challenge.” Podczas tej kampanii, ludzie byli proszeni o przetestowanie dwóch napojów gazowanych, Pepsi i Coca-Coli. Co ciekawe, wszyscy zainteresowani mieli opaski na oczach, dzięki czemu nie byli w stanie określić, który napój aktualnie piją. Celem kampanii była ocena tego, który napój smakuje lepiej. Wyniki eksperymentu często zaskakiwały uczestników, ponieważ wielu z nich wybierało Pepsi, choć deklarowali, że preferują Coca-Colę. Ten przykład pokazuje, że zmysł smaku może mieć znaczący wpływ na preferencje konsumentów i może być wykorzystywany przez firmy jako skuteczna strategia marketingowa.

marketing_lokalny

Cele marketingu sensorycznego

Główne cele marketingu sensorycznego to oczywiście zwiększenie sprzedaży i budowanie świadomości marki. Dzięki działaniom w tym obszarze masz także szansę na zbudowanie więzi z klientem. Przyjrzyjmy się bliżej celom marketingu sensorycznego.

Przeczytaj również:  Jak napisać dobry slogan reklamowy?

Zwiększenie efektywności działań reklamowych

Marketing sensoryczny ma na celu wyróżnienie marki na konkurencyjnym rynku, poprzez tworzenie kampanii reklamowych, które nie tylko przyciągają uwagę, ale angażują zmysły klientów. Działania tego typu mogą prowadzić do większej skuteczności reklam, a co za tym idzie, większej liczby konwersji.

Zbudowanie więzi między marką a klientem

Dzięki marketingowi sensorycznemu marka może tworzyć bardziej osobiste i emocjonalne więzi z klientami. Oddziaływanie na zmysły, takie jak wzrok, słuch, czy zapach, może budować więź, która przekłada się na lojalność klientów. Klienci bardziej angażują się w markę, która dostarcza im wyjątkowe doświadczenia sensoryczne.

Zwiększenie świadomości marki

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Marketing sensoryczny może pomóc w zwiększeniu rozpoznawalności marki. Przykładem może być charakterystyczny dźwięk, który od razu kojarzy się z daną firmą, jak np. krótka melodia z reklamy McDonald’s, lub unikalny zapach sklepu, który na długo pozostaje w pamięci odbiorcy. To wszystko przyczynia się do zwiększenia świadomości marki wśród konsumentów.

Promuj swoją firmę

Marketing sensoryczny – podsumowanie

Nie wszystkie działania wykorzystujące marketing sensoryczny są skuteczne. Jeśli jednak dana kampania jest odpowiednio przygotowana, jako przedsiębiorca możesz liczyć na zaskakujące wyniki. Choć firmy wpływają na nasze zmysły każdego dnia, co można zauważyć chociażby w galeriach handlowych, to jako pierwszy przychodzi do głowy przedświąteczny marketing sensoryczny. To okres, w którym jesteśmy bardziej podatni na wydatki, dlatego też marki kładą duży nacisk na to, aby skutecznie wpływać na decyzje zakupowe klientów. I to jest właśnie marketing sensoryczny – rola zmysłów w działaniach reklamowych.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here