Archetypy marki – jak określić osobowość firmy?

0
232
archetypy marki co to jest

Odkrycie archetypu marki może pomóc firmie zdefiniować swoją tożsamość, cele i wartości. Umożliwia lepszą komunikację z klientami i budowanie silniejszych relacji. Marka z osobowością może łatwiej wyróżnić się na rynku i odnosić sukcesy. Warto więc odkryć archetyp swojej firmy. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki. Poznaj 12 archetypów marki i zdecyduj, który z nich reprezentujesz. 

Czym jest archetyp marki?

Archetyp marki definiuje i określa cechy charakterystyczne danej marki. W praktyce chodzi o stworzenie spójnej osobowości marki, która będzie kojarzona z określonymi wartościami. Archetypy są wykorzystywane przez firmy w celu budowania pozytywnego wizerunku oraz wprowadzenia konsumentów w określony nastrój czy emocje.

Podczas kreowania archetypu ważne jest, aby dopasował się on do charakteru marki oraz jej produktów lub usług. W ten sposób pozytywny wizerunek marki zostaje skojarzony z wartościami, które mają znaczenie dla konsumentów.

Kreowanie archetypu to proces ciągłej pracy nad wizerunkiem firmy i dostosowywaniem go do zmieniających się trendów rynkowych oraz potrzeb konsumentów. Warto pamiętać, że dobry archetyp marki to nie tylko cenne narzędzie marketingowe, ale również klucz do zbudowania pozytywnych relacji z konsumentami.

Istnieje wiele różnych typów osobowości marek, które odnoszą się do różnych cech i wartości. Na przykład w archetypie „Bohatera” marka kojarzona jest z wartościami takimi jak odwaga, siła i determinacja. W archetypie „Kochanka” marka odwołuje się do emocji takich jak miłość, namiętność i romantyzm. Więcej na temat poszczególnych archetypów przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Dlaczego warto poznać archetyp swojej marki?

Archetypy to uniwersalne modele osobowości, które pomagają zrozumieć, jak dana marka funkcjonuje i jakie wartości reprezentuje. Poznanie archetypu swojej marki jest kluczowe dla biznesu. W czym pomagają archetypy marki? Między innymi w zrozumieniu siły i słabości biznesu oraz dostosowaniu działań do oczekiwań klientów.

Archetyp marki pozwala lepiej zrozumieć potrzeby swojej grupy docelowej oraz dostosować ofertę do ich oczekiwań. Ponadto umożliwia bardziej skuteczną komunikację z klientami i nawiązanie z nimi trwałych relacji. Warto pamiętać, że lojalni klienci są najcenniejszym kapitałem firmy.

Kolejnym argumentem za poznaniem archetypu marki jest możliwość lepszego dotarcia do nowych klientów. W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna i tylko te firmy, które potrafią wyróżnić się na tle innych, odnoszą sukces. Dlatego warto poznać archetyp swojej marki i wykorzystać go w strategii marketingowej. To pozwoli na skuteczne przyciągnięcie nowych klientów oraz zwiększenie zysków.

Przeczytaj również:  3 sposoby na oszacowanie budżetu marketingowego

Podsumowując, określenie archetypu marki:

  • pozwala dostosować ofertę do oczekiwań grupy docelowej,
  • pomaga tworzyć spójne przekazy reklamowe oraz opracować właściwy i skuteczny język komunikacji z odbiorcami,
  • ułatwia tworzenie strategii marki i konsekwentne jej realizowanie,
  • umożliwia kreowanie wizerunku,
  • pomaga wyróżnić się na tle konkurencji,
  • buduje rozpoznawalność marki,
  • pozwala wyeksponować cechy i określić wartości marki,
  • pomaga stworzyć trwałą i długofalową relację z odbiorcami.

Rola archetypów marki w marketingu

Zastosowanie archetypów w marketingu odbywa się poprzez nadanie marce określonego charakteru i wartości. W praktyce oznacza to, że marka musi mieć swoją historię, misję oraz spójny komunikat, który będzie w stanie oddać jej istotę.

Jak już wiesz, stosowanie archetypów marki w marketingu przynosi liczne korzyści dla firmy. Umożliwia wypracowanie silnej tożsamości, która odróżnia daną markę od konkurencji. Pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji z klientami opartych na emocjonalnych aspektach, co przekłada się na ich lojalność. Ponadto archetypy pozwalają stworzyć strategię komunikacji marki, ułatwiają komunikację z klientami oraz zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań.

Stosowanie archetypów w marketingu pozwala też na efektywne zarządzanie wizerunkiem marki oraz łatwiejsze wprowadzanie zmian w jej strategii. Archetypy pełnią również rolę inspiracji dla twórców kampanii reklamowych oraz pomagają w przekazywaniu spójnego komunikatu na różnych etapach działalności firmy.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Jak określić archetyp marki?

Zastanawiasz się, jak znaleźć swój archetyp? O czym pamiętać podczas tworzenia osobowości marki?

Pierwszym krokiem jest dokładne poznanie swojej grupy docelowej oraz jej potrzeb. Zastanów się więc, co jest ważne dla Twoich odbiorców – przykładowo niezależność, stabilizacja, a może poczucie przynależności? Sprecyzuj, jakim językiem posługują się Twoi odbiorcy. Określ, w jaki sposób Twoje produkty lub usługi wpływają na życie Twoich klientów oraz przemyśl, jak możesz zaspokoić ich potrzeby i oczekiwania.

Aby określić archetyp marki, należy zastanowić się też nad cechami firmy, jej historią oraz wartościami. Ważna jest identyfikacja jej charakteru oraz celów. Należy również zbadać, jak klienci postrzegają markę oraz jakie emocje wywołuje jej logo, slogan czy też inne elementy brandingowe. Określ więc, jakie emocje budzi Twoja marka wśród klientów oraz jaki jest jej potencjał rynkowy.

Pamiętaj – dopasuj archetyp marki tak, aby był spójny z Twoimi wartościami oraz ofertą. Przykładowo, jeśli Twoja firma produkuje zdrowe produkty żywnościowe, odpowiedni może być archetyp Opiekuna, ponieważ reprezentuje on opiekę, troskę o innych oraz dbałość o zdrowie.

Przeczytaj również:  5 sposobów na zaplanowanie skutecznej kampanii reklamowej
Nowe wezwanie do działania

Jak budować osobowość marki? Poznaj 12 archetypów!

Archetyp marki to symboliczna reprezentacja tożsamości marki, która wykorzystuje uniwersalne wzorce zachowań, emocji i wartości. Koncept ten został wprowadzony przez szwajcarskiego filozofa i psychologa Carla Gustava Junga, który twierdził, że istnieją pewne uniwersalne wzorce myślenia, zachowań i emocji, które są w nas zakodowane od urodzenia.

Obecnie istnieje dwanaście archetypów, które są powszechne we wszystkich kulturach i społecznościach. Każdy z tych archetypów reprezentuje określone wartości i cechy marki.

Archetypy te w razie potrzeby można łączyć. Miej jednak na uwadze, że należy to robić w sposób umiejętny i zachować umiar. Wykorzystanie zbyt dużej liczby archetypów dla jednej marki może dać efekt chaotycznej, pozbawionej spójności komunikacji i osobowości.

Poniżej prezentujemy 12 wzorców osobowości. Poznaj je i określ osobowość Twojej marki.

Bohater / Wojownik / Hero

Marka odważna i nieustępliwa. Archetyp Wojownika jest symbolem siły, determinacji i odwagi. Marki związane z tym archetypem często promują np. aktywność fizyczną, zdrowy styl życia i wytrzymałość. Przykładami takich marek są Nike czy Adidas, które inwestują w swój silny wizerunek poprzez współpracę ze znanymi sportowcami i sponsorowanie ważnych imprez sportowych.

Mędrzec / Sage

Marka-Mędrzec jest mądra i ekspercka. Firmy reprezentujące ten archetyp to te, które koncentrują się na wiedzy, edukacji oraz poszukiwaniu prawdy. W swojej komunikacji często wykorzystują dane statystyczne, badania naukowe czy analizy eksperckie. Przykładami marek z tego archetypu są Google, Wikipedia czy TED, które udostępniają swoim klientom sprawdzone i wiarygodne informacje.

Niewinna / Innocent

Marka czysta, uczciwa i optymistyczna. Archetyp Niewinny odzwierciedla też wartości takie jak pokora czy prostota. Marki związane z tym archetypem stawiają na optymizm, transparentność, etykę oraz łatwość korzystania z ich produktów. Marka-Niewinny nie lubi zmian. Ceni przewidywalność i bezpieczeństwo. Przykładem takiej marki jest znana wszystkim Coca Cola.

Buntownik / Outlaw

Marka prowokująca i rewolucyjna. Buntownik nie boi się wyrażać swoich poglądów, przeciwstawiać konwencjom i wyznaczać swoich własnych zasad. Przykładem może być firma Apple, która od lat wprowadza rewolucyjne zmiany w technologii (hasło “think different” – myśl inaczej). Innym przykładem jest Harley-Davidson, który poprzez swoje motocykle promuje wolność i niezależność oraz buntuje się przeciwko normom.

Władca / Ruler

Marka-Władca jest autorytatywna i prestiżowa. Firmy reprezentujące ten archetyp stawiają na jakość, prestiż, autorytet, ład i porządek. Dla nich najważniejsze jest zdobycie pozycji lidera na rynku oraz utrzymanie wysokiej reputacji. Przykładami marek są Rolex czy Mercedes-Benz.

Przeczytaj również:  Content marketing. Przyglądamy się trendom 2021

Opiekun / Caregiver

Marka-Opiekun jest troskliwa, serdeczna i wspierająca. Firmy reprezentujące ten archetyp dążą do tego, aby chronić i wspierać swoich klientów na różnych etapach życia oraz zapewnić im bezpieczeństwo. Ważna jest dla nich pomoc innym. Przykładami marek z tego archetypu są Johnson & Johnson, której produkty są przeznaczone dla dzieci oraz rodziców, czy Colgate dbająca o zdrowie zębów swoich klientów.

Błazen / Fool

Marka zabawna i optymistyczna. Firmy związane z archetypem Błazna stawiają na humor, radość, zabawę oraz lekkie podejście do życia. Zachęcają, aby przyjemnie spędzać czas i żyć chwilą. Przykładami są Skittles czy Ben & Jerry’s, które w swojej komunikacji wykorzystują zabawne elementy i niekonwencjonalne pomysły.

Twórca / Creator

Marka-Twórca jest innowacyjna, twórcza i wizjonerska. Koncentruje się na tworzeniu nowych produktów, które mają inspirować i rozbudzać wyobraźnię. Archetyp marki Twórcy reprezentuje np. LEGO, które promuje kreatywność wśród swoich klientów.

Odkrywca / Explorer

Marka-Odkrywca poszukuje nowości. Jest ciekawa świata, otwarta na zmiany i nowe doświadczenia oraz niezależna. Lubi przygody i eksperymentowanie. Przykłady takich marek to National Geographic czy GoPro, które podążają za duchem odkrywczym i zachęcają do eksploracji nowych miejsc.

Magik / Magician

Marka-Czarodziej kreuje rzeczywistość. Archetyp Magika / Czarodzieja to firmy, które wprowadzają na rynek innowacyjne technologie i produkty, które mają przemienić życie swoich klientów i spełniać ich marzenia. Przykłady to Tesla, której samochody elektryczne zmieniają sposób myślenia o transporcie, czy SpaceX, dążąca do eksploracji kosmicznej.

Kochanek / Lover

Marki przywiązujące wagę do emocji, które budzą ich produkty. Dbają o relacje z klientami. Cenią piękno, zmysłowość. Przykłady takich marek to Victoria’s Secret czy Chanel, które tworzą luksusowe produkty mające sprawić, że ich klienci będą się czuć wyjątkowo i atrakcyjnie.

Towarzysz / Everyman

Marki, które cenią przynależność do grupy i dobre relacje z innymi. Nie lubią wyróżniać się wśród tłumu. Są przyjazne i pokorne. To archetyp dobry dla firm, które oferują produkty codziennego użytku w atrakcyjnych cenach. Przykłady marek z archetypem towarzysza to IKEA czy Lidl.

Promuj swoją firmę

Osobowość marki, czyli jak wyróżnić się na rynku – podsumowanie

Podsumowując, warto ustalić archetyp własnej marki. Jest to klucz do sukcesu w budowaniu silnej tożsamości oraz wyróżnianiu się na rynku. Archetypy pomagają zrozumieć wartości i przekonania danej firmy, co przekłada się na długotrwałe relacje z klientami oraz ich lojalność.

Stosowanie archetypów w marketingu jest nie tylko efektywnym narzędziem, ale także sposobem na poszerzenie horyzontów działalności firmy i eksplorowanie nowych możliwości.

Wybierz więc swój archetyp, stwórz strategię swojej marki i wyróżnij się na rynku.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here