RTB (Real Time Bidding) – co to jest?

0
201
real time bidding co to

Gdy konkurencja na rynku internetowym wzrasta, firmy chcące zdobyć nowych klientów, muszą inwestować ogromne sumy w reklamy. Niewłaściwe zarządzanie dostępnymi zasobami może prowadzić jednak do niezadowalających wyników. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na rozwiązania takie jak Real Time Bidding, które umożliwiają precyzyjne kierowanie przekazu reklamowego do docelowej grupy odbiorców. W niniejszym artykule omówimy, czym jest marketing RTB, jak działa oraz jakie korzyści przynosi reklamodawcom.

Mechanizm Real Time Bidding – licytowanie w czasie rzeczywistym

Jak wynika z naszego doświadczenia, promocja online odgrywa coraz większą rolę w komunikacji między firmami a ich grupą docelową. Nic więc dziwnego, że Real Time Bidding stał się pojęciem, które zrewolucjonizowało świat marketingu i kampanii reklamowych. Chociaż termin ten może wydawać się dla wielu nieco tajemniczy, to warto bliżej przyjrzeć się mechanizmom procesu RTB, które istotnie wpłynęły na funkcjonowanie nowoczesnej reklamy internetowej. 

Gdy zarówno e-biznes, jak i e-commerce rozwijają się niezwykle dynamicznie, to korzystanie z najnowszych technologii oraz trendów staje się kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. System RTB to właśnie jeden z tych kroków, które pomagają przedsiębiorstwom dotrzeć do grup docelowych odbiorców w bardziej efektywny sposób.

Przeczytaj również:  Czym zajmuje się ambasador marki? 

Na czym polega mechanizm Real Time Bidding? Ten zaawansowany model zautomatyzowanego zakupu reklam online pozwala na precyzyjne targetowanie oraz optymalizację kampanii. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli zakupu powierzchni reklamowej, gdzie ceny są ustalane z góry, RTB pozwala na dynamiczne podejście oparte na aukcjach. Każde wyświetlenie danej reklamy jest licytowane w czasie rzeczywistym, co daje reklamodawcom większą kontrolę nad dopasowaniem  przekazu do aktualnych potrzeb – zarówno swoich, jak i odbiorców.

Jakie są zalety kampanii RTB? Kluczowym aspektem tego modelu jest wykorzystanie technologii zakupu wyświetleń reklamowych przez algorytmy oraz przetwarzania dużych ilości danych. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie się do preferencji oraz łatwiejsza optymalizacja kampanii reklamowych, co przekłada się na większą efektywność i skuteczność dotarcia do potencjalnych klientów. Przykładem może być retargeting. 

Promuj swoją firmę

Jak działa Real Time Bigging? 

Wiesz już, że podstawą mechanizmu RTB są aukcje reklamowe przeprowadzane „na żywo”. Jak to właściwie działa w praktyce? 

Wyświetlenie strony internetowej przez użytkownika

Proces Real Time Bigging rozpoczyna się, gdy internauta wchodzi na stronę WWW. Wówczas inicjowana jest aukcja. Gromadzone są również dane dotyczące użytkowników, takie jak lokalizacja, przeglądane treści czy historia zachowań w sieci. Kluczowe jest także miejsce, w którym ma być wyświetlona reklama – to od niego zależy, jak atrakcyjna będzie dana oferta dla reklamodawcy.

Przeczytaj również:  Brief marketingowy – co to jest i jak go napisać?

Aukcja i przekazanie informacji do reklamodawców

Następnie zgromadzone informacje zostają przekazane do potencjalnych reklamodawców, którzy mają dostęp do aukcji. Na podstawie danych o użytkowniku oraz powierzchni reklamowej decydują oni, ile są w stanie zapłacić za dane wyświetlenie reklamy konkretnemu odbiorcy. Im bardziej wartościowy jest profil potencjalnego klienta, tym wyższa będzie stawka. 

Wyłonienie zwycięzcy i wyświetlenie reklamy

Kolejnym etapem kupowania powierzchni reklamowych jest wyłonienie zwycięzcy. Jest nią osoba, która zaoferowała najwyższą cenę podczas zakupu wyświetleń reklamowych. W modelu RTB reklamy są natychmiast wyświetlane użytkownikowi na stronie internetowej. Dzięki temu cały proces może trwać zaledwie ułamek sekundy. 

Dostosowanie reklamy do profilu użytkownika

W naszej ocenie kluczowe dla efektywności kampanii RTB jest dostosowanie reklamy do profilu i zachowań użytkownika w czasie rzeczywistym. Dzięki zgromadzonym informacjom i technologiom analitycznym przekaz dociera do odbiorcy w sposób precyzyjny i adekwatny do jego potrzeb oraz preferencji. Ostatecznie skutkuje to większą skutecznością reklamy.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Podmioty występujące w modelu RTB

Nadal nie do końca rozumiesz, na czym polega licytowanie w czasie rzeczywistym? W takim razie przedstawimy Ci teraz najważniejsze elementy ekosystemu w modelu RTB. 

Reklamodawcy

Do głównych uczestników procesu zakupu reklamy w RTB należą oczywiście reklamodawcy, czyli np. firmy chcące promować swoje produkty lub usługi w Internecie. Współpracują oni z różnymi platformami, dzięki którym mogą dotrzeć do grupy docelowych odbiorców oraz zoptymalizować proces zakupu zasobów reklamowych. 

Przeczytaj również:  Jakie są rodzaje marketingu?

Platformy SSP (Supply-Side Platforms)

Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania procesu RTB ma każda technologiczna platforma SSP (Supply Side Platform), która umożliwia wydawcom sprzedaż swojej przestrzeni reklamowej w sposób zautomatyzowany i bezpieczny. Gromadzi ona informacje o dostępnych reklamach, przekazuje zapytania, a następnie decyduje, które kampanie mają być wyświetlane np. w sklepie internetowym

Platformy DSP (popytowe)

Reklamodawcy muszą prowadzić ścisłą współpracę z platformami DSP (Demand Side Platform), ponieważ te umożliwiają określanie stawek w czasie rzeczywistym. Tego rodzaju narzędzia technologiczne ułatwiają również automatyczny zakup i optymalizację reklam online z różnych platform w jednym systemie. 

Ad Exchange

Ad Exchange jest kolejnym istotnym elementem ekosystemu RTB. Platformy umożliwiają przeprowadzanie aukcji, łącząc dostawców zasobów reklamowych z reklamodawcami. To również miejsce, gdzie odbywa się ostateczna licytacja o możliwość wyświetlenia kampanii na danej stronie internetowej czy w aplikacji.

Jak widzisz, system RTB reprezentuje nowoczesne podejście do reklamy internetowej. Dzięki personalizacji komunikatu i precyzyjnym działaniom marketingowym przedsiębiorstwa mogą doskonale trafić w potrzeby swojej grupy docelowej, co przekłada się na lepsze rezultaty sprzedażowe oraz większą efektywność promocji. W dobie rosnącej konkurencji na rynku e-commerce czy marketingu lokalnego firmy mogą dzięki RTB łatwiej i skuteczniej zdobywać nowych klientów.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here