8 wskaźników marketingowych, które warto mierzyć

0
448
wskaźniki marketingowe co to jest

Kiedy musisz mierzyć się z ciągle rozwijającą się konkurencją w sieci, to Twoja strategia promocyjna nie może opierać się wyłącznie na kreatywności i intuicji. Aby móc osiągnąć zamierzone cele, potrzebne będą konkretne dane i szczegółowa analityka. Właśnie dlatego podstawowe wskaźniki marketingowe, czyli miary określające efektywność prowadzonych działań, są niezwykle istotne. W poniższym artykule przedstawiamy 8 mierników, na których każda firma powinna oprzeć mierzenie wyników, aby rozwijać swoją działalność online. 

Dlaczego warto analizować wskaźniki marketingowe? 

W dzisiejszych czasach marketing to jeden z kluczowych elementów prowadzenia rozwijającego się biznesu. Dzięki niemu jako przedsiębiorca możesz zdobywać nowych klientów, zwiększać sprzedaż i poprawiać świadomość swojej marki. Aby jednak dowiedzieć się więcej o efektywności działań marketingowych, warto mierzyć wskaźniki, które pozwalają na optymalizowanie rezultatów. 

Chcesz analizować efektywność kampanii prowadzonych w Internecie? W takim razie musisz wiedzieć, że wszystkie wskaźniki marketingowe należą do narzędzi analitycznych, dzięki którym można sprawdzić, czy inwestycje w reklamę przynoszą oczekiwane rezultaty. Otrzymane wyniki pozwolą Ci również zdecydować, czy warto prowadzić marketing cyfrowy w niezmiennej formie, czy warto zdecydować się na testowanie nowych kanałów.   

Jeżeli Twoja kampania reklamowa w sieci ma przynieść wymierne efekty, to musisz wdrożyć raportowanie wskaźników marketingowych. Są one bowiem wyznaczane na podstawie danych historycznych oraz prognoz dotyczących przyszłych wyników. Pozwalają określić, które kanały marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty oraz identyfikują obszary wymagające poprawy lub modyfikacji. 

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Znaczenie wskaźników marketingowych

Zastanawiasz się, jakie są zalety i wady wskaźników marketingowych? Jeśli chodzi o ograniczenia, to z pewnością będzie to nie zawsze najwyższa jakość danych, brak kontekstu czy niewłaściwy wybór mierników. Tego rodzaju szczegółową analitykę możesz jednak skutecznie wykorzystać na wiele różnych sposobów – przedstawiamy kilka z nich poniżej. 

 • Analiza narzędzi marketingowych 

Prowadzisz marketing online? Dzięki analizie odpowiednich mierników możesz sprawdzić, które spośród wykorzystywanych przez Ciebie strategii przynoszą najlepsze wyniki, a z których możesz zrezygnować, aby nie marnować czasu i wysiłków. Wskaźniki internetowe pozwolą Ci ocenić, czy osiągasz cele, takie jak większy zasięg mediów społecznościowych, lepsze proporcje ruchu na stronie internetowej czy niższy koszt pozyskania klienta. 

Przeczytaj również:  Jak zorganizować event marketingowy krok po kroku?
 • Monitorowanie konkurencji

Analiza wskaźników pozwoli Ci nie tylko uzyskać dane dotyczące skuteczności prowadzonych przez Twoją firmę strategii marketingowych, ale również porównać wyniki działań z poczynaniami największej konkurencji w branży. Dzięki odpowiednim miernikom możesz też skutecznie reagować na trendy i potrzeby grupy docelowej

 • Lepsza obsługa klienta

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wskaźniki marketingowe ułatwiają szczegółową analitykę dotyczącą zaangażowania potencjalnych klientów. Różnego rodzaju metryki pozwalają na przykład monitorować wszelkie wzmianki o Twojej firmie w sieci. Dzięki temu możesz doceniać interakcje ze strony użytkowników, co z pewnością docenią Twoi odbiorcy – szczególnie w mediach społecznościowych. To świetny sposób, aby zwiększyć liczbę leadów. 

 • Ocena skuteczności działań marketingowych

Optymalizacja działań marketingowych nie jest możliwa bez prawidłowej analizy wyników. Gdy zaczniesz mierzyć najważniejsze wskaźniki, to zyskasz możliwość bieżącego śledzenia efektów, wprowadzania zmian i planowania lepszych kampanii reklamowych w przyszłości. 

 • Lokalizacja kryzysów 

Kryzysy w marketingu internetowym to nic niezwykłego. Aby się przed nimi ustrzec, musisz przede wszystkim szybko reagować na wszelkie negatywne sytuacje – te możesz zaś zaobserwować dzięki odpowiednim metrykom.  

Promuj swoją firmę

Szczegółowa analityka – jak mierzyć najważniejsze wskaźniki marketingowe? 

Zależy Ci na optymalizacji działań marketingowych? W takim razie wskaźniki internetowe będą dla Ciebie niezastąpionym narzędziem do pomiaru skuteczności kampanii, podejmowania kluczowych decyzji i osiągania celów biznesowych. Dadzą Ci konkretne dane, na których możesz oprzeć swoje strategie, eliminując wszelkie spekulacje. 

Zanim przejdziemy do przykładów, warto jeszcze wspomnieć, że istnieją różne rodzaje mierników. Key Result Indicators (KRI) wskażą Ci efekty podjętych przez Ciebie działań. KPI to natomiast kluczowe wskaźniki efektywności, które określają najważniejsze obszary, na których musisz się skupić, aby osiągnąć określony rezultat. Performance Indicators wpływają na efektywność kampanii, ale same nie mogą wygenerować wyników. 

Chcesz poznać przykłady wskaźników marketingowych, które można mierzyć za pomocą takich narzędzi jak np. Google Analytics, HootSuite czy Brand24? Oto lista mierników, które pozwolą określić skuteczność marketingu Twojej firmy. 

Współczynnik konwersji (Conversion Rate)

Wskaźniki konwersji stanowią jedną z najważniejszych metryk w marketingu internetowym. Dzięki temu miernikowi dowiesz się, jak wiele osób udało Ci się przekonać do wykonania konkretnej akcji na Twojej stronie internetowej lub w innych kanałach. Wyraża się go w procentach i pozwala ocenić, jak skuteczne są firmowe reklamy, witryny, mailingi i inne narzędzia promocyjne. Jeśli współczynnik konwersji jest niski, warto zastanowić się nad zmianami w formie przekazu, optymalizacją kampanii lub dopasowaniem strategii.

Przeczytaj również:  12 przykładów usług marketingowych

Koszt pozyskania klienta – CAC (Customer Acquisition Cost)

Chcesz mierzyć skuteczność działań marketingowych? Nie zapomnij o wskaźniku CAC, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy, gdyż pozwala ocenić, czy inwestycje w marketing cyfrowy i sprzedaż przynoszą oczekiwane rezultaty. Przedsiębiorstwa, które chcą osiągnąć sukces na rynku, muszą bowiem zdawać sobie sprawę z konieczności optymalizacji kosztów pozyskania klienta i dążyć do zmniejszenia tego wskaźnika.

Miernik CAC odnosi się do sumy pieniędzy zaliczanej do kosztów kampanii marketingowej mającej na celu przyciągnięcie nowych odbiorców, podzielonej przez liczbę uzyskanych klientów w danym okresie. To powszechnie stosowany wskaźnik, który obejmuje analityka marketingowa – szczególnie w e-commerce.  

Wskaźnik zwrotu z inwestycji (Return On Investment)

Czy wiesz, że wskaźniki marketingowe pozwalają przedsiębiorcom na obliczenie zwrotu z inwestycji, czyli ile zysku generuje każda wydana złotówka? Dzięki ROI możesz zidentyfikować, które kanały przynoszą największy zwrot i inwestować w nie skuteczniej. Co więcej, w ten sposób wpłyniesz na obniżenie kosztów kampanii marketingowych. 

Warto analizować i raportować wskaźniki marketingowe ROI w kontekście poszczególnych działań, a także całej strategii promocyjnej. Jeśli wyniki nie są zadowalające, to należy dokonać zmian w podejściu do kampanii reklamowych.

Wskaźnik utrzymania klientów (Customer Retention Rate)

Dbając o utrzymanie obecnych klientów, możesz znacznie zwiększyć rentowność swojego biznesu. CRR – należący do ogólnych wskaźników marketingowych – pokazuje, jaki procent Twoich odbiorców pozostaje z Twoją firmą na dłużej. Warto monitorować te dane i dążyć do poprawy wyników, np. poprzez wprowadzenie programów lojalnościowych czy lepsze dopasowanie oferty do potrzeb dzisiejszych konsumentów.

Wartość życiowa klientów 

Analiza wskaźników takich jak CLV jest niezwykle ważna z punktu widzenia zarządzania relacjami z grupą docelową oraz podejmowania strategicznych decyzji w marketingu cyfrowym. Miernik ten pozwala bowiem ocenić, które grupy klientów są dla firmy najbardziej wartościowe, a więc gdzie warto kierować swoje działania promocyjne i sprzedażowe. 

Wartość życiowa klienta (CLV) może być wykorzystywana zarówno na etapie pozyskiwania nowych odbiorców, jak i utrzymania tych już istniejących. Przede wszystkim dlatego, że określa prognozowaną wartość finansową, jaką przyniesie przedsiębiorstwu dany kupujący w czasie trwania swojej relacji z firmą. 

Zasięg mediów społecznościowych (wskaźniki marketingowe na Facebooku, Instagramie itd.)

Interesuje Cię mierzenie wyników w sieciach społecznościowych? W takim razie Twoim skutecznym narzędziem musi stać się szczegółowa analityka Social Media, a nieodłącznym elementem planowania – wskaźniki KPI. 

Przeczytaj również:  Marketing partyzancki – jak go wykorzystać?

Efektywność działań marketingowych na takich platformach jak Facebook, YouTube, Instagram, X czy TikTok możesz mierzyć na różne sposoby. Co więcej, każda platforma oferuje własny zestaw miar – część z nich jest jednak uniwersalna (znajdziesz je poniżej). 

 • Zasięg – liczba odbiorców, która widzi posty na Twoich profilach;
 • Zaangażowanie użytkowników – reakcja społeczności na przekaz (wskaźniki zaangażowania to np. liczba komentarzy czy wiadomości prywatnych);
 • Wpływ – zmiana postaw publiczności po zapoznaniu się z treścią; 
 • Konwersja – liczba odbiorców, która podjęła oczekiwaną akcję;
 • Share of Voice – prowadzone w sieci dyskusje na temat marki. 

Efekty e-mail marketingu

Obok mediów społecznościowych podstawowym narzędziem komunikacji z klientami i potencjalnymi nabywcami jest mailing. Stąd też każda kampania e-mail marketingu powinna być analizowana, aby zapewnić skuteczność przedsięwzięcia. W tym przypadku należy zmierzyć działania marketingowe poprzez:

 • wskaźnik dostarczalności – jak wiele wysyłanych e-maili dociera do odbiorców,
 • rezygnacja z subskrypcji – liczba osób, które postanowiły zrezygnować z otrzymywania wiadomości,
 • wskaźnik otwarć – stosunek liczby osób, które otworzyły mail do liczby jego dostarczeń, 
 • Click Through Rate – stosunek liczby kliknięć w linki zawarte w e-mailu do liczby jego otwarć,
 • wskaźniki konwersji – liczba osób, które wykonują założone działanie (np. zakup produktu, rejestrację na stronie), po kliknięciu w odnośnik, 
 • liczba przekierowań – liczba sytuacji, gdy adresat zdecydował się przekazać dalej treść wiadomości swoim znajomym lub rodzinie. 

Wskaźnik zadowolenia klientów (Customer Satisfaction Score)

Aby mierzyć kampanie marketingowe i ocenić ich skuteczność, warto wziąć pod uwagę kolejny wskaźnik – tym razem dotyczy on zadowolenia klientów. Dzięki niemu możesz ocenić, jak bardzo konsumenci są zadowoleni z Twoich produktów i usług. Należy go mierzyć na różne sposoby, np. poprzez przeprowadzenie ankiety czy analizę opinii w mediach społecznościowych. Zadowolenie klientów to podstawa długotrwałego sukcesu firmy.

Znasz już najważniejsze przykłady wskaźników marketingowych. Ich śledzenie i analizowanie pozwoli Ci ocenić efektywność marketingu oraz wprowadzać niezbędne zmiany, które umożliwią dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Niezależnie od branży, warto mieć na uwadze wszystkie wymienione metryki i dążyć do ich optymalizacji. A jeśli chcesz powierzyć działania promocyjne specjalistom, to już teraz zapoznaj się z ofertą WeNet. Doradcy internetowi zaoferują Ci wsparcie i rozwiązania, dzięki którym Twój biznes wejdzie na wyższy poziom.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here