Wybór odpowiedniej domeny – na co zwrócić uwagę?

0
253

Domena, czyli adres strony internetowej, jest nie tylko wizytówką firmy w sieci, ale również czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie oraz na łatwość zapamiętania Twojej firmy przez potencjalnych klientów. W tym artykule przedstawimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze domeny dla firmy.

Rodzaje domen internetowych

Domeny dzielą się na kilka rodzajów ze względu na ich końcówki (tzw. TLD – Top Level Domain).

Najpopularniejsze to domeny globalne (np. .com, .org, .net), regionalne (np. .pl, .eu, .de) oraz funkcjonalne (np. .edu, .gov, .info). Wybór rodzaju domeny zależy od celów Twojego biznesu oraz grupy docelowej, do której kierujesz swoją ofertę.

  • Domeny globalne są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się w przypadku firm, które chcą dotrzeć do międzynarodowej klienteli.
  • Domeny regionalne pozwalają na skupienie się na konkretnym rynku lokalnym, co może być korzystne dla małych i średnich firm.
  • Domeny funkcjonalne są dedykowane dla określonych typów organizacji, np. instytucji rządowych.
Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Jak wybrać nazwę domeny?

Rozszerzenie

Pierwszym krokiem w wyborze domeny jest zastanowienie się nad jej rozszerzeniem. Jak wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozszerzeniem jest .com, jednak warto również rozważyć inne opcje, takie jak .pl, jeśli prowadzisz działalność na terenie Polski lub chcesz skupić się na polskim rynku. Inne rozszerzenia, takie jak .eu czy .net, mogą być również interesujące dla firm o zasięgu międzynarodowym.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – luty 2024

Idealna nazwa dla strony

Kolejnym ważnym aspektem jest sama nazwa domeny. Powinna być ona krótka, łatwa do zapamiętania i wpisywania oraz dobrze oddająca charakter Twojej działalności. Unikaj nazw skomplikowanych, z licznymi myślnikami czy cyframi, które mogą utrudniać zapamiętanie adresu strony. Staraj się, aby nazwa domeny była unikalna i nie wprowadzała użytkowników błąd – na przykład nie wybieraj nazwy zbyt podobnej do konkurencyjnych firm.

Dostępność domeny

Przed zakupem domeny warto sprawdzić jej dostępność. Wiele popularnych nazw jest już zajętych, dlatego warto mieć kilka propozycji w zanadrzu. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych narzędzi dostępnych online, takich jak WHOIS czy serwisów oferujących rejestrację domen. Jeśli Twoja wymarzona nazwa jest już zajęta, możesz rozważyć inne rozszerzenia lub lekkie modyfikacje nazwy.

Prawa autorskie

Warto również zadbać o ochronę swojej marki, rejestrując różne warianty domeny oraz ewentualnie domeny z podobnymi nazwami. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy konkurencja lub osoby trzecie będą próbowały wykorzystać Twoją markę w celach nieuczciwej konkurencji czy phishingu. Upewnij się także, że wybrana przez Ciebie nazwa domeny nie narusza praw autorskich ani znaków towarowych innych firm.

Długoterminowe planowanie – czy na pewno polska nazwa?

Wybierając domenę, warto pomyśleć o przyszłości swojego biznesu. Jeśli planujesz ekspansję na inne rynki czy wprowadzenie nowych usług, zastanów się, czy wybrana nazwa domeny będzie nadal adekwatna i łatwo kojarzona z Twoją działalnością. Pamiętaj również, że zmiana domeny w przyszłości może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanego procesu migracji oraz utratą części ruchu i pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – czerwiec 2022

Koszty rejestracji i odnowienia domeny

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem są koszty związane z rejestracją i utrzymaniem domeny. Ceny rejestracji różnych rozszerzeń mogą się różnić, a niektóre serwisy oferują promocje czy rabaty dla nowych klientów. Warto również sprawdzić koszty odnowienia domeny po upływie okresu jej ważności – niektóre firmy oferują niższe ceny za pierwszy rok, a następnie podnoszą je przy odnowieniu.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Domena a SEO

Słowa kluczowe w nazwie

Słowa kluczowe to frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby znaleźć interesujące ich treści. Umieszczenie słów kluczowych w nazwie może znacznie ułatwić jej zapamiętanie oraz zwiększyć szanse na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Przykładem takiej strategii może być domena “meblenawymiar.pl”. Warto jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie słów kluczowych w domenie może być odbierane jako spam przez wyszukiwarki, co może negatywnie wpłynąć na SEO strony.

Długość i czytelność domeny

Domena powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i wpisania w przeglądarkę. Długie i skomplikowane nazwy mogą sprawić trudności użytkownikom, co może zniechęcić ich do odwiedzenia strony. Z drugiej strony, zbyt krótka domena może nie oddać charakteru firmy lub jej działalności.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – listopad 2022

Optymalna długość domeny to około 10 znaków. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednoznacznej reguły – ważne jest, aby nazwa była intuicyjna i łatwo kojarzona z Twoją firmą.

Historia i wiek domeny

Domeny z historią to adresy, które były już wcześniej używane przez inne strony internetowe. W niektórych przypadkach taka domena może mieć już wypracowaną pozycję w wyszukiwarkach oraz wartościowe linki prowadzące do niej (tzw. profil linków).

Zakup domeny z historią może być korzystny dla pozycjonowania strony, ale warto sprawdzić jej przeszłość, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z negatywnymi działaniami poprzednich właścicieli.

Zamów budowę strony!

Rejestracja domeny – jak przebiega?

Rejestracja domeny to proces, który może być przeprowadzony za pośrednictwem różnych firm oferujących usługi rejestracji i hostingowej. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ofertą kilku dostawców i porównać ceny oraz dodatkowe usługi, takie jak wsparcie techniczne czy możliwość przenoszenia domeny do innego dostawcy.

Podczas rejestracji będziesz musiał podać swoje dane osobowe oraz dane firmy (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej).

Rejestracja domeny wiąże się z koniecznością opłacenia jej utrzymania. Opłaty te są zazwyczaj naliczane rocznie, a ich wysokość zależy od wybranej nazwy oraz rozszerzenia. Warto pamiętać o terminowym opłacaniu domeny, gdyż jej wygaśnięcie może skutkować utratą praw do nazwy oraz koniecznością ponownej rejestracji.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here