Znajdowanie obrazów w Google, które można bezpłatnie wykorzystać

2
3308
wenet strony internetowe

Wyszukując w Google, możesz tak ustawić filtrowanie, by pokazywały się wyniki z obrazami, filmami lub tekstami, które można wykorzystać u siebie. Aby wyświetlić takie wyniki, skorzystaj z filtru Szukania zaawansowanego o nazwie „prawo do użytkowania”. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, czy możesz użyć, udostępnić lub zmienić coś, co znajdziesz online.

Znajdowanie obrazów, tekstów i filmów do wykorzystania

 1. Obrazów szukaj na stronie Zaawansowane wyszukiwanie grafiki, a innych treści – na stronie Szukanie zaawansowane.
 2. Wpisz wyszukiwane hasła w polu „wszystkie te słowa”.
 3. W sekcji „prawo do użytkowania” użyj menu, by wybrać treści z preferowanym rodzajem licencji.
 4. Kliknij Wyszukiwanie zaawansowane.

Uwaga: przed ponownym wykorzystaniem materiału upewnij się, że jego licencja jest ważna, i przeczytaj zawarte w niej dokładne warunki wykorzystania. Na przykład w przypadku użycia grafiki licencja może wymagać zamieszczenia informacji o jej twórcy. Nie możemy sprawdzić, czy konkretna licencja jest ważna, dlatego nie możemy stwierdzić, czy dane materiały są licencjonowane zgodnie z prawem.

Typy prawa do użytkowania

 • Do darmowego użytku lub udostępniania: pozwala kopiować i rozpowszechniać treści w niezmienionej postaci.
 • Do swobodnego użytku, udostępniania lub modyfikowania: umożliwia kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie treści w sposób określony w licencji.
 • Do użytku komercyjnego: jeśli potrzebujesz treści tego typu, pamiętaj, by wybrać opcję zawierającą słowo „komercyjnego”.
Przeczytaj również:  Heurystyka – czym jest i jakie są metody heurystyczne?

Na czym polega prawo do użytkowania

Prawo do użytkowania pomaga znaleźć treści, które możesz wykorzystać w sposób wykraczający poza dozwolony użytek. Właściciele witryn mogą stosować licencje, by informować o tym, czy treści dostępne w ich witrynach mogą być użytkowane przez innych oraz jak może się to odbywać.

Filtr praw do użytkowania na stronie Szukanie zaawansowane pokazuje treści objęte licencją Creative Commons lub podobną bądź należące do domeny publicznej. W przypadku grafiki pomaga też znaleźć obrazy z licencją GNU Free Documentation.

Źródło: https://support.google.com/websearch/answer/29508?hl=pl

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

2 KOMENTARZE

 1. Korzystając z Google Search nie mamy pewności, czy dane zdjęcie omyłko nie zostało źle zaindeksowane/skategoryzowane, więc każdorazowo trzeba sprawdzić źródło.

  Nie wygodniej, bezpieczniej, szybciej skorzystać bezpośrednio z któregoś stocku zdjęć/grafik? Jest ich na pęczki. Są i takie o różnej tematyce i określonej tematyce, są też agregatory stocków. Czarno na białym mamy warunki wykorzystania.

 2. DMati, problem ze stockami jest taki, że są one płatne. Jeśli masz jakieś sprawdzone strony z których można pobrać darmowe zdjęcia podeślij proszę. Szukając ostatnio nie znalazłem nic sensownego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here