Fotografia produktowa – jak zrobić dobre zdjęcia swoim produktom?

0
2667
fotografia produktowa

E-sklep ma tę przewagę nad sklepem stacjonarnym, że jest dostępny dla naszych klientów 24/7. Jednak produkt musi być rzetelnie opisany i znakomicie zaprezentowany – najlepiej za pomocą dobrych zdjęć produktowych. Zdjęcia produktowe są absolutnie niezastąpionym argumentem sprzedażowym przy zakupach przez Internet. Każdy e-sklep na podstronie produktowej posiada wyeksponowaną cenę, opis i opinie o produkcie, ale to na zdjęcia klienci zwracają uwagę najpierw. Dlatego jako e-marketerzy – musimy o nich pamiętać! Jak zrobić dobre zdjęcie produktu? Jakie oświetlenie w fotografii produktowej wybrać? Co charakteryzuje dobre fotografie produktów? Czym są zdjęcia typu duch? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te i inne pytania!

Zdjęcie produktowe od producenta

Jeśli jesteśmy pośrednikiem i sprzedajemy produkt, który od producenta posiada zestaw gotowych zdjęć – warto wstawić je na stronę produktu. Jest to mało oryginalne rozwiązanie, ale bardzo popularne dla produktów drobnych i tanich, na których zarabia się w sprzedaży hurtowej. Świetnym przykładem są materiały biurowe – jeśli na sprzedanym ołówku firma zarabia kilkanaście groszy, nie będzie się jej opłacało wykonywać sesji zdjęciowej tego ołówka. Wtedy firma skorzysta ze zdjęć produktowych spośród materiałów od producenta.

Zdjęcia produktowe na białym tle…

Kiedy sami jesteśmy producentem albo chcemy wykonać autorskie zdjęcia produktów, które posiadamy w swoim e-sklepie, to zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to zdjęcia produktowe na białym tle. Do wykonania takich zdjęć potrzebujemy – a jakże! – tło do zdjęć produktowych, które może być białe, niebłyszczący brystol, biały materiał lub namiot bezcieniowy.

Jak będzie wyglądało wykonanie zdjęć przedmiotu? Produkt ustawiony wewnątrz takiego białego otoczenia potrzebuje niewiele światła, żeby wyglądać znakomicie na zdjęciu. Jako źródło światła możemy wykorzystać światło zastane – najlepiej ustawić wtedy całe stanowisko fotografowania przy oknie albo prostą białą lampę studyjną. Zdjęcia wykonujemy produktowi z kilku stron. Po wykonaniu zdjęć obrabiamy je w programie graficznym tak, by białe tło było zupełnie białe, a produkt równomiernie oświetlony. Fotografie produktów zawsze lepiej jest ulepszyć w programach graficznych, uwydatniając np. najważniejsze cechy produktu.

PROTIP: Jeśli światło jest zbyt ostre i daje brzydkie czarne cienie na zdjęciu albo nieestetyczne białe odblaski, wtedy na lampę należy założyć białą parasolkę, albo softbox, który zmiękczy światło. Drugi wariant to skierowanie lampy nie na produkt, a na sufit – światło z lampy odbije się od ścian i rozproszone pięknie oświetli produkt. Jeśli natomiast zbyt ostre światło pochodzi z okna, wystarczy powiesić białą gładką tkaninę/firanę, która zadziała jak dyfuzor i ładnie rozproszy światło.

Przeczytaj również:  Click and Collect – na czym polega?
Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak
Zdjecia_produktowe_na_bialym_tle

…albo jednak na czarnym!

Zdjęcia produktowe na czarnym tle kojarzą się częściej z produktami ekskluzywnymi. W ten sposób wykonuje się często zdjęcia zegarków, perfum, alkoholi czy samochodów. Aby wykonać takie zdjęcia, potrzebujemy czarnego otoczenia – najlepiej zupełnie matowego i najlepiej dwóch lamp. Jedną oświetlamy przez softbox przód produktu, a drugą tył – robimy tak zwaną „kontrę”, żeby produkt nie zlewał się z tłem. Przy zdjęciach produktowych na czarnym tle musimy uważać na niepożądane białe odblaski oraz na szumy na gładkiej czarnej powierzchni tła zdjęcia.

PROTIP: Zdjęcie produktowe ma ciemne odcienie, więc przy ich obróbce musimy uważać z podnoszeniem kontrastu, żeby zdjęcie nie męczyło oka i nie wyglądało na sztucznie wyostrzone.

Zdjecia_produktowe_na_czarnym_tle

Zdjęcie produktowe w środowisku naturalnym

Poza jednolitym tłem, o którym napisałam wyżej, warto czasami skierować się w stronę zdjęć realistycznych – czyli przedstawić produkty w czasie ich użytkowania. Czasami dziwi to producentów, że oczekuje się nie tylko „wymuskanych” katalogowych zdjęć, ale każdy klient, zanim kupi, szuka odpowiedzi na pytania: Jak ten produkt będzie wyglądał na mnie, jak ten produkt będzie wyglądał w moim domu, jak ten produkt leży w dłoni, jak ten produkt pasuje do innych produktów? Aby to sobie uzmysłowić, warto zamknąć oczy i wyobrazić sobie zdjęcie eleganckiej, białej poszetki – czy widzimy ją na studyjnym białym tle, na eleganckim czarnym tle, czy raczej wizualizujemy sobie ją od razu w brustaszy klasycznego garnituru? Do zastanowienia!

W opiniach o produkcie klienci najczęściej szukają zdjęć produktów od innych osób, które kupiły ten produkt. Dlaczego? Bo (niestety!) przyzwyczajeni jesteśmy do dużego rozdźwięku pomiędzy wyretuszowanymi zdjęciami katalogowymi a tym, co przynosi nam w paczce kurier. Jako właściciel e-sklepu powinniśmy to wykorzystać i dostarczyć swoim produktom również takich argumentów.

PROTIP: Zdjęcia, które mają przedstawiać produkt w trakcie użytku, powinny być wykonane maksymalnie naturalnie – w zastanym oświetleniu, bez przesadnej obróbki i w realistycznym otoczeniu. Najlepiej zaangażować do wykonania takich zdjęć autentycznych ich użytkowników, nie udawać, bo w przeciwnym razie uzyskamy klasyczny efekt sztucznego zdjęcia ze stocka.

Zdjecia_produktowe_w_srodowisku_naturalnym

Podsumowując, warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciom w swoim e-sklepie i przeanalizować je pod kątem marketingowym – czy są oryginalne, czy dobrze prezentują produkty i czy nie wprowadzają klienta w błąd. Warto też wcześniej sprawdzić wymiary grafik na Social Media, jakie chcemy docelowo uzyskać. Dobrze wykonane zdjęcia produktowe powinny na siebie zarobić – a biorąc pod uwagę, że pracują na nasz e-sklep 24/7, nie będzie to trudne zadanie!

Przeczytaj również:  Podstawowy marketing w sklepie internetowym - kilka wskazówek

Czego potrzebuję do fotografii produktowej?

Tworzenie zdjęć produktów może okazać się wyzwaniem, szczególnie jeśli chcesz, żeby końcowy efekt Twojej pracy robił wrażenie na odbiorcach. Jak w takim razie robić zdjęcia produktów? Musisz zadbać o jakość fotografii produktowej. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz zainwestować w odpowiedni sprzęt.

Statyw do fotografii produktowej

Jeśli chcesz wykonać zdjęcia produktów, niezbędny jest solidny statyw. Dzięki statywowi unikniesz drgania aparatu, co przekłada się na klarowność i ostrość fotografii. Wybierając statyw, zwróć uwagę na jego stabilność i regulację wysokości. Istotne jest również, aby był łatwy w obsłudze, abyś mógł swobodnie dostosować kąt i ustawienie aparatu do swoich potrzeb.

Tła dla fotografii produktowej

Tło zdjęć w fotografii produktowej ma duże znaczenie dla ogólnej prezentacji produktu. Możesz wybierać spośród różnych materiałów i kolorów. Pamiętaj, żeby tło nie odciągało uwagi od samego produktu, lecz stanowiło neutralne, jednolite tło, które podkreśli jego cechy. Popularne wybory to tła białe, czarne lub szare, jednak możesz eksperymentować z innymi odcieniami, by dopasować je do charakteru produktu. Dla przykładu, tło białe będzie idealne, jeśli chcesz pokazać produkt z bliska, czyli wykonujesz np. zdjęcia produktowe biżuterii.

Obiektyw do fotografii produktowej

Aparat i obiektyw w fotografii produktowej to kluczowe narzędzia, które wpływają na jakość fotografii. Wybór odpowiedniego obiektywu może znacząco wpłynąć na ostrość, głębię ostrości oraz perspektywę zdjęcia. W przypadku fotografii produktowej zazwyczaj preferuje się obiektywy o ogniskowej 50mm lub dłuższej, co pozwala uniknąć zniekształceń perspektywicznych. Obiektywy makro są doskonałym wyborem, pozwalając na oddanie drobnych detali produktu.

Pamiętaj, że sprzęt fotograficzny to nie tylko tło, statyw i aparat fotograficzny, ale także lampy błyskowe czy odpowiednie oświetlenie produktu. Oprócz powyższego sprzętu istotna jest również umiejętność zarządzania cieniami oraz obróbka zdjęcia po jego wykonaniu. Kreatywność i uwzględnienie charakteru produktu w kompozycji również mają ogromne znaczenie. Inwestycja w dobrej jakości sprzęt oraz rozwijanie swoich umiejętności pozwoli Ci uzyskać efekty, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów i podkreślą wartość oferowanych produktów.

Przeczytaj również:  Promocje w sklepach internetowych

Jaki aparat do fotografii produktowej?

Istnieje wiele różnych modeli aparatów fotograficznych na rynku, każdy z nich posiada swoje charakterystyczne cechy i specyfikacje, które wpływają na jakość i możliwości fotografii produktowej.

Rozdzielczość matrycy

Wartość wyrażona w megapikselach określa, ile detali może zostać uchwycone na zdjęciu. W przypadku fotografii produktowej ważne jest, aby aparat miał wystarczającą rozdzielczość, aby umożliwić przycięcie, obróbkę i zachowanie ostrości detali produktu.

Rozmiar matrycy

Matryca aparatu ma wpływ na jakość obrazu, szczególnie w warunkach słabego oświetlenia. Większa matryca (na przykład pełnoklatkowa) pozwala na lepsze kontrolowanie szumów i uzyskiwanie lepszych efektów w trudnych warunkach oświetleniowych.

Możliwości ustawień manualnych

W fotografii produktowej często konieczne jest precyzyjne kontrolowanie ustawień, takich jak czas naświetlania, przysłona i balans bieli. Aparaty umożliwiające rozbudowaną kontrolę manualną pozwalają na dostosowanie parametrów do konkretnych wymagań sesji.

Zamów budowę e-sklepu

Dlaczego fotografia produktowa jest tak ważna?

Wykonanie sesji produktowej jest jednym z najważniejszych etapów przygotowania sklepu e-commerce. Dlaczego? Profesjonalne zdjęcia produktowe mogą nakłonić potencjalnego klienta do dokonania zakupu. Dobrze przygotowane zdjęcie do sklepu internetowego pozwoli odbiorcy zobaczyć wszystkie detale produktu, wszystkie funkcjonalności lub chociażby wszystkie warianty kolorystycznego danego przedmiotu.

Jakość zdjęć produktowych wpływa także na wiarygodność sklepu. Klienci często kojarzą profesjonalizm fotografii z profesjonalizmem samego biznesu. Zdjęcie produktu musi być profesjonalne. Solidnie wykonane zdjęcia pokazują, że firma dba o szczegóły, co może przekładać się na zaufanie i chęć współpracy.

Fotografia produktowa – Podsumowanie

Zdjęcia produktowe w e-marketingu pełnią rolę niezastąpionego narzędzia, które ma ogromny wpływ na sukces e-sklepów. Nie tylko stanowią one pierwsze wrażenie, przyciągając wzrok klientów, ale również dostarczają rzetelnych informacji o produkcie. Dobrej jakości zdjęcie pozwala zobaczyć produkt w najdrobniejszych detalach, z różnych perspektyw oraz w kontekście użycia. W efekcie klient ma realistyczną ocenę tego, co zamierza nabyć, co skutkuje mniejszą liczbą zwrotów i reklamacji.

Wszelkie starania włożone w profesjonalne zdjęcia produktowe przyczyniają się do budowania zaufania wśród odbiorców. Klienci, widząc, że sklep dba o jakość prezentacji produktów, skłonni są bardziej zaufać oferowanym produktom i usługom. To zaufanie może być kluczowe w decyzji o zakupie.

Podsumowując, fotografia produktowa to kluczowy element w budowaniu sukcesu w branży e-commerce, dlatego warto znać ogólne zasady fotografii produktowej. Odpowiednio przygotowane i prezentowane zdjęcia produktów stanowią nie tylko estetyczny aspekt, ale także praktyczne narzędzie wpływające na zwiększenie sprzedaży, budowanie zaufania i promocję marki. W dynamicznym i konkurencyjnym środowisku online inwestycja w wysoką jakość fotografii produktowej jest nieodzowna dla osiągnięcia sukcesu w e-commerce.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
5/5 - (4 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here