Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Kto jest właścicielem domeny?

Kto jest właścicielem domeny?

Obecnie trudno wyobrazić sobie nowoczesny biznes bez strony WWW lub e-sklepu. Bez względu na to, czy chcesz działać w e-commerce, czy prowadzić firmową witrynę, musisz zadbać o unikalny adres internetowy – niestety może okazać się, że ktoś już go zajął. Nie stoisz jednak na całkowicie przegranej pozycji. Dzięki dostępnym w sieci narzędziom możesz sprawdzić, kto jest właścicielem domeny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Hosting i domeny Hosting i domeny

Domena internetowa – co to jest?

Prowadzisz biznes i chcesz odnieść sukces w Internecie? Postaw na firmową stronę, dzięki której skutecznie dotrzesz do klientów. W tym celu zadbaj o podstawy, a więc kup i zarejestruj atrakcyjną domenę. To właśnie ona odpowiada za rozpoznawalność oraz branding Twojego przedsiębiorstwa online.

Tę część unikalnego adresu internetowego użytkownik może wpisać w pasek przeglądarki, aby przejść na konkretną stronę WWW. Domena składa się z dwóch części: nazwy głównej stanowiącej zwykle oznaczenie firmy czy działalności oraz rozszerzenia, które można wybrać spośród dostępnych opcji np. „.pl” czy „.com”.  

Przetłumaczoną za pomocą serwerów na adres IP nazwę można powiązać z określoną zawartością. 

Zamów budowę strony!

Czy domeny internetowe mają właścicieli?

Musisz zdawać sobie sprawę, że aby móc korzystać z domeny, należy ją najpierw zarejestrować. Wynika z tego również, że wybrana przez Ciebie nazwa główna (np. „wenet”) oraz rozszerzenie (np. „.pl”) tworzą adres URL, który dzierżawisz, ale nie posiadasz formalnie na własność.

Określenie „właściciel domeny” odnosi się więc do abonenta (wykup przyjmuje zwykle formę miesięcznie lub rocznie odnawianych płatności), czyli firmy lub osoby fizycznej, która zarejestrowała adres i nie utraciła do niego praw np. poprzez nieprzedłużenie ważności. Po kupieniu domeny u operatora możesz z niej korzystać aż do dnia wygaśnięcia abonamentu.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Wiesz już, że osoba zarządzająca danym adresem, dzierżawi domenę od pośrednika i nie ma jej na własność. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, kto jest obecnym abonentem. Możesz wybrać narzędzie, spośród opcji dostępnych w sieci.

WHOIS

Jest to protokół TCP, który działa na zasadzie pytanie/odpowiedź. Wykorzystuje się go do wysyłania zapytań do bazy DNS (Systemu Nazw Domenowych), w celu pozyskania informacji dotyczących dowolnego adresu. Początkowo dane pobierano z poziomu wiersza poleceń, dziś w Internecie funkcjonują portale, które uzyskują je z wyszukiwarki WHOIS i udostępniają dalej użytkownikom.       

Krajowy Rejestr Domen

Rejestracją adresów internetowych w Polsce zajmuje się Krajowy Rejestr Domen NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), który jest prowadzony przez państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dostawca udostępnia na swojej stronie WWW darmowe narzędzie WHOIS, które pozwala każdemu użytkownikowi sprawdzić, kto jest właścicielem domeny.   

Aby otrzymać pożądane informacje, wystarczy wpisać dany adres internetowy (bez przedrostków takich jak np. „www” czy https://) w wyszukiwarkę na stronie https://www.dns.pl/whois

Domain Name Registration Data Lookup

Szukasz informacji o  adresach globalnych (np. „.com”) lub europejskich (np. „.eu”)? Musisz skorzystać z innego narzędzia niż to zapewniane przez NASK. Świetną opcją jest Domain Name Registration Data Lookup (https://lookup.icann.org/lookup), czyli rozwiązanie, które powala znaleźć domeny z inną końcówką niż „.pl”. Poza ewentualnym abonentem możesz poznać też datę rejestracji.

Rozszerzenia do przeglądarek internetowych

Jak z pewnością wiesz, wiele najpopularniejszych przeglądarek internetowych obsługuje rozszerzenia, które zwiększają ich funkcjonalność. Okazuje się, że Mozilla Firefox czy Google Chrome zapewniają również możliwość instalacji wtyczek wykorzystujących narzędzie WHOIS z poziomu dyskretnego i osobnego okna lub paska wyszukiwania.

strony www domeny

Czy zawsze można sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?

Dzięki publicznej wyszukiwarce WHOIS oraz bazujących na niej narzędziom można uzyskać informacje o abonencie, rejestratorze i serwerach DNS oraz wskazać datę rejestracji czy wygaśnięcia adresu.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy nie można określić, do kogo należy dana domena. Dzieje się tak, gdy konkretna nazwa i rozszerzenie są zarejestrowane na osobę fizyczną, a właściciel zastrzega sobie prawo do publikacji jego danych. W takim przypadku informacje nie wyświetlają się w systemie WHOIS (w związku z obowiązującym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych – RODO).

Zwykle informacje dotyczące właściciela strony pojawiają się, gdy domena zostaje zarejestrowana na firmę. Tego rodzaju dane okazują się cenne, gdy interesujesz się zajętym adresem.

Rozwijaj firmę z nową stroną, jak Robert Korzeniowski >>>

Jeżeli zdecydujesz się jednak na nową domenę, to skorzystaj z oferty WeNet.

Doradcy internetowi zapewniają zarejestrowanie adresu w atrakcyjnej cenie. Ze specjalistami wybierzesz unikalną nazwę, która pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji. Z bogatym pakietem nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale zapewnisz również ochronę znaków towarowych. Poznaj więcej szczegółów podczas darmowej konsultacji!  

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.