article background

Co to jest SEO lokalne?

Co to jest SEO lokalne?

Działasz na rynku lokalnym i chcesz docierać do nowych klientów w Twojej okolicy? Zaznacz swoją obecność na mapie lokalnego biznesu i pozwól znaleźć się osobom zainteresowanym Twoją ofertą. Aby to osiągnąć, postaw na SEO lokalne. Zastanawiasz się, co właściwie oznacza to pojęcie? Czym ten rodzaj pozycjonowania różni się od tradycyjnego SEO? Tego dowiesz się z artykułu.

Marketing lokalny Marketing lokalny

Czym jest SEO lokalne?

Pozycjonowanie lokalne to zestaw działań, których celem jest wypromowanie witryny internetowej na wysokie pozycje w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania dla zapytań lokalnych. Idealnie sprawdza się w przypadku małych przedsiębiorstw, takich jak np. salony kosmetyczne i warsztaty samochodowe, ale też większych firm, które działają na określonym obszarze.

Zastanawiasz się, co to właściwie są zapytania lokalne? Warto wspomnieć, że stanowią one prawie 50% zapytań w wyszukiwarce Google1. Są to zapytania związane z konkretnym regionem, najczęściej miastem. Ich celem jest znalezienie firmy lub obiektu w najbliższej okolicy. Przykładem zapytania lokalnego może być ,,fryzjer Gdańsk’’. Użytkownik, który wpisze taką frazę w wyszukiwarkę Google będzie chciał więc odnaleźć salony fryzjerskie w Gdańsku.

Czy jednak każde zapytanie lokalne musi zawierać nazwę miasta, dzielnicy czy województwa? Otóż nie. Niektóre zapytania są lokalne domyślnie. Co to oznacza? Przykładowo dla frazy ,,restauracja meksykańska’’ wpisanej przez internautę w Warszawie, Google na podstawie jego lokalizacji wyświetli lokale w jego najbliższej okolicy. Ludzie szukają bowiem zazwyczaj takich miejsc blisko siebie. Czasem wystarczy więc wpisać samą nazwę usługi.

Na zapytania lokalne wyszukiwarka podpowiada zwykle 3 najbardziej trafne wyniki z map Google, a także listę organicznych wyników, które są związane z daną lokalizacją.

Zrób audyt SEO

Czym różni się pozycjonowanie lokalne od tradycyjnego?

Lokalne SEO w odróżnieniu od tradycyjnego pozycjonowania kładzie nacisk na optymalizację strony internetowej pod wyniki wyszukiwania dla osób z miasta czy regionu, w którym znajduje się firma. Przedsiębiorstwo to musi mieć fizyczną lokalizację.

Podobnie jak przy tradycyjnym pozycjonowaniu ważna jest tu odpowiednia optymalizacja witryny oraz działania off-site (prowadzone poza stroną), które mają pomóc firmie znaleźć się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. W przypadku lokalnego SEO większy nacisk kładzie się jednak na lokalny wymiar promocji i informowanie robotów Google o konkretnym obszarze działalności. Bardzo przydatnym narzędziem jest tu Google Moja Firma, które umożliwia wyświetlanie atrakcyjnej wizytówki przedsiębiorstwa z ważnymi informacjami o firmie.

Podsumowując, pozycjonowanie lokalne to wciąż promocja strony WWW w Google, ale skupiona na danym regionie. Dzięki takim działaniom przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi bądź sprzedają produkty na lokalnym rynku, mogą łatwiej dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Tacy klienci częściej korzystają z oferty, bo na ogół, jeśli szukają usługi w danym miejscu, to faktycznie chcą z niej skorzystać.

Jakie branże powinny postawić na lokalne SEO?

Kto powinien zadbać o lokalne SEO? Lista branż jest dość długa. Na działania związane z pozycjonowaniem lokalnym powinny postawić z pewnością te firmy, które prowadzą działalność stacjonarnie na terenie jednego miasta lub województwa. SEO lokalne sprawdzi się zwłaszcza w dużych miejscowościach, w których konkurencja jest spora.

Oto przykładowe branże, które powinny pomyśleć o odpowiednich działaniach z tego zakresu:

  • lokale gastronomiczne,

  • hotele,

  • salony fryzjerskie i kosmetyczne,

  • kwiaciarnie,

  • warsztaty samochodowe,

  • serwisy komputerowe,

  • firmy remontowe i budowlane,

  • punkty medyczne np. gabinety stomatologiczne,

  • biura tłumaczeń,

  • puby, kluby, dyskoteki itd.

Pozycjonowanie lokalne może być też dobrym pomysłem dla jednoosobowych działalności gospodarczych i niewielkich biznesów. Mowa tutaj np. o kancelariach prawnych czy firmach, które świadczą usługi hydrauliczne, elektryczne itd.

Sprawdź, jak Google ocenia Twoją stronę >>>

Prowadzisz firmę, która działa lokalnie? Zależy Ci na tym, aby docierać do większego grona klientów w Twojej okolicy? Zwiększ swoją widoczność na lokalnym rynku. Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z usług doradców internetowych WeNet, którzy dobiorą dla Ciebie odpowiednie rozwiązania. Specjaliści zadbają o rozpoznawalność Twojej firmy i pomogą Ci trafiać do większej liczby zainteresowanych osób.

1https://www.safaridigital.com.au/blog/local-seo-statistics/

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.