Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 29 lutego br. Grupa Semergy, w której skład wchodzą spółki: Sunrise System, Artefakt, Grupa TENSE, Semahead i Widzalni.pl, dołączyła do WeNet Group S.A. Dotychczasowe warunki współpracy wynikające z podpisanych umów nie ulegają zmianie. Jednocześnie zapewniamy, że priorytetem naszych działań jest kompleksowa i profesjonalna obsługa naszych Klientów oraz dostarczenie wysokiej jakości rozwiązań dla ich biznesów. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta.

Zarząd WeNet Group S.A.

article background

Słownik e-marketingu – najważniejsze terminy związane z e-biznesem i promocją online

Słownik e-marketingu – najważniejsze terminy związane z e-biznesem i promocją online

Prowadzisz własną działalność? Chcesz zadbać o skuteczną promocję oferty w sieci? Nie znasz jednak ważnych terminów dotyczących marketingu internetowego? Mamy na to sposób! Wystarczy, że zapoznasz się z naszym obszernym słownikiem, w którym umieściliśmy definicje oraz pojęcia, które powinien znać każdy początkujący marketer czy właściciel e-biznesu. W jednym miejscu znajdziesz zarówno najpopularniejsze, jak i rzadziej spotykane terminy. Przekonaj się, ile z nich już znasz. Zapraszamy do lektury! 

Marketing lokalny Marketing lokalny

E-marketingowy słownik pojęć

A/B testy

A/B testy polegają na porównaniu 2 wersji produktu czy projektu. Może nim być strona lub kolor nagłówka. Pokazuje się je wówczas różnym użytkownikom. Wersja A trafia do jednego grona odbiorców, wersja B do drugiego. Testy A/B pozwalają na weryfikację – dzięki nim można dowiedzieć się, która z opcji bardziej trafia do użytkowników.

Above the fold

Above the fold („nad zagięciem”) to część strony internetowej, którą użytkownik widzi jako pierwszą po załadowaniu strony. Dalsza sekcja wymaga scrollowania. W widoku ATF powinny znaleźć się: logo firmy, menu, nagłówek H1, breadcrumbs, wstępny opis oferty z CTA. Ważne są też atrakcyjne grafiki, które zatrzymają odwiedzającego na stronie. Projekt ATF uwzględnia sposób wyświetlania się witryny na różnych urządzeniach. Wpływa on na UX i pozycjonowanie strony.

Adres URL

URL to skrót od wyrazu Uniform Resource Locator. Oznacza jednakowy format adresowania. Dzięki adresowi URL można określić lokalizację zasobu, który jest dostępny w Internecie, jak również sposób jego pobierania. Adres URL składa się z: protokołu, hosta, ścieżki, zapytania lub fragmentu. Najkrótsze adresy obejmują tylko protokół i domenę.

Agencja SEO

Agencja SEO to firma, która świadczy usługi z zakresu pozycjonowania. Dysponuje wyszkolonym zespołem konsultantów i specjalistów z zakresu optymalizacji stron WWW pod kątem wyszukiwarek. W ramach współpracy agencje SEO oferują usługi, których celem jest zdobycie lepszej pozycji w rankingu Google oraz zwiększenie ruchu organicznego w witrynach małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z różnych branż.

Algorytm Google

Algorytm Google, inaczej Search Engine Algorithm, pozwala wyświetlać wartościowe treści internautom. Jest to zbiór formuł i procesów, które mają za zadanie znaleźć odpowiedzi na pytania, które wpisują do przeglądarki użytkownicy. Poza dopasowaniem słów kluczowych, algorytmy Google dostosowują się do potrzeb internautów i są często aktualizowane.

Ambient marketing

Niestandardowe, nietypowe akcje promocyjne. Cechuje je świeżość i oryginalność. Twórcy reklam ambientowych wykorzystują kreatywne pomysły i odwołują się do emocji. Taka forma reklamy jest angażująca, przyciąga uwagę, bawi lub zaskakuje, a nawet szokuje, gdyż pokazuje coś zupełnie nowego, niecodziennego. Nośnikiem reklam ambientowych jest często przestrzeń publiczna – ulice, przystanki czy środki komunikacji miejskiej.

Anchor

Anchor to treść linka znajdująca się między znacznikami <a></a> w kodzie HTML. Odsyłacz czy tekst zakotwiczenia widzi użytkownik, który może w niego kliknąć. Wówczas odsyła się go na inną stronę WWW. Zwykle jest odpowiednio zaznaczony: ma inny kolor, jest pogrubiony czy podkreślony. Najechanie na niego pozwala uzyskać informację, na jaką witrynę zostanie przeniesiony użytkownik.

Answer Box

Answer Box, inaczej Direct Answer – opcja, która wyświetla się w wynikach wyszukiwania. To szybka odpowiedź na pytanie zadane przez użytkownika w Google. Znajduje się nad reklamami i organicznymi wynikami wyszukiwania. Zawiera fragment treści zaciągnięty ze strony, adres URL i tytuł strony. Zwykle odpowiada na pytania, które zaczynają się od: „co”, „kto”, „jak” „gdzie” itp. Answer Box nazywa się też „pozycją 0”, bo widnieje na najwyższej pozycji w SERP.

Aplikacja internetowa

Aplikacja internetowa – nazywana także aplikacją webową (z ang. Web Application) – to program uruchamiany w przeglądarce internetowej, w którym wyświetlony interfejs dostarcza użytkownikowi konkretną usługę.

Web Application różni się od strony internetowej tym, że umożliwia użytkownikom także przesyłanie i przetwarzanie danych, np. sprawdzenie błędów w tekście, konwertowanie plików czy obróbkę pliku muzycznego.

Application programming interface

API (application programming interface), czyli interfejs programowania aplikacji. Jest to zestaw reguł dokładnie opisujących, w jaki sposób programy komunikują się ze sobą oraz umożliwiających przesyłanie danych między aplikacjami. Dzięki API można korzystać z funkcjonalności innych aplikacji w swojej aplikacji.

Artvertising

Artvertising jest formą reklamy o wysokich walorach artystycznych, która nawiązuje do sztuki. Tego rodzaju kreacja może zarówno bazować na powszechnie kojarzonych i znanych dziełach najwybitniejszych twórców, jak i występować jako samodzielny wytwór. Autorzy kampanii artvertisingowych celowo wykorzystują znane obrazy, rzeźby czy nurty malarstwa do promowania określonego produktu lub usługi.  

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany to tekst, który wnosi wartość dla odbiorcy, a jednocześnie reklamuje autora. Część reklamowa w takim artykule nie rzuca się w oczy czytelnikowi. Treść zawiera grafiki z logiem marki, wartościowe linki odsyłające na jej stronę oraz CTA. Ważniejsze od prezentacji oferty jest zainteresowanie odbiorcy tematem. Artykuły sponsorowane wpływają na pozytywny odbiór firmy. Są źródłem ruchu w witrynie. To jednocześnie element pozycjonowania stron i nienachalnej sprzedaży.

Atrybut rel=sponsored

Atrybut rel=sponsored służy do oznaczenia linków sponsorowanych, afiliacyjnych lub reklamowych. Tego typu znaczniki najczęściej występują w artykułach lub wpisach na blogu.  Do 10 września 2019 roku oznaczano je jako „nofollow”.

Warto dodać, że stosowanie atrybutu rel=sponsored jest rekomendowane przez Google, natomiast nie jest koniecznością.

Atrybut rel=’’ugc’’, czyli user generated content

Atrybut, który służy do oznaczania linków generowanych naturalnie przez użytkowników Internetu np. w komentarzach na blogach lub wypowiedziach na forach internetowych (UGC to skrót od User Generated Content). Atrybut rel=’’ugc’’ ma pomóc ograniczyć spam w tych kanałach. Algorytmy Google dzięki temu lepiej interpretują linki.

Audyt strony www

Audyt strony WWW to sprawdzenie witryny pod względem jej widoczności w wyszukiwarkach. Ocenę pod kątem ewentualnych poprawek przeprowadza ekspert SEO bądź zespół SEO. Do procesu wykorzystuje się różne narzędzia i metryki. Działania te obejmują m.in. przejrzenie ważnych dla pozycjonowania elementów na stronie WWW czy wskazanie opcji poprawy optymalizacji konkretnego elementu. Dzięki temu można poznać mocne i słabe strony swojej witryny.

Audyt UX

Audyt UX (User Experience) to ocena użyteczności strony internetowej lub aplikacji. Eksperci analizują szybkość ładowania, jakość treści, responsywność, czytelność, łatwość nawigacji oraz estetykę witryny. Wykorzystują wiedzę z zakresu psychologii czy kognitywistyki. Popularne narzędzia badawcze audytu UX to:

 • lista kontrolna,

 • analiza heurystyczna,

 • wędrówka poznawcza.

Audyt przedstawia wrażenia użytkowników strony czy aplikacji. Wskazuje problemy do rozwiązania, w celu zwiększenia konwersji.

Aukcja Google Ads

Aukcja Google Ads jest to proces, który zachodzi za każdym razem, gdy uruchamiamy wyszukiwanie w Google. Ustala, które reklamy sponsorowane będą wyświetlane i w jakiej kolejności. Pod uwagę brane są m.in. takie czynniki jak: słowa kluczowe, lokalizacja użytkownika, który wpisał hasło czy ogólny ranking reklamy.

B2B

B2B to skrót pochodzący od angielskiego sformułowania business to business, który w języku polskim oznacza biznes dla biznesu. W przypadku marketingu tego rodzaju strategia ma umożliwić nawiązanie współpracy między dwoma organizacjami. Relacje B2B są zawierane między firmami (bez względu na obszar działania czy wielkość przedsiębiorstwa), a ich celem jest sprzedaż produktów lub usług. W procesie można wykorzystać np. e-mail marketing. 

B2C

B2C („business to client”) - jeden z modeli sprzedażowych. To zawieranie transakcji między firmą a indywidualnym klientem (osobą fizyczną). Oferty kieruje się bezpośrednio do odbiorcy produktu lub usługi. Zakupy klienta detalicznego mają mniejszą wartość niż w przypadku klienta biznesowego (B2B). Droższe jest też pozyskanie nowego konsumenta niż utrzymanie aktualnego. B2C stawia na lojalność. Cykl sprzedaży jest krótki, przy wielu klientach. Płatność realizuje się od razu lub w formie rat.

Ban

Ban to kara od Google dla stron WWW za działania, które nie są zgodne z przyjętymi zasadami dla webmasterów. Do przykładowych wykroczeń zaliczają się: ukrywanie treści w witrynie, duplikacja treści, maskowanie zawartości lub stosowanie wymiany linków. Zbanowanie strony internetowej skutkuje jej pominięciem przez roboty wyszukiwarek. Rezultatem będzie zniknięcie z wyników wyszukiwania, a więc brak widoczności witryny dla internautów.

Baza danych

Baza danych to uporządkowany zbiór informacji na temat małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Dla biznesu może okazać się wartościowym źródłem wiedzy o aktualnych i potencjalnych klientach – jednak tylko, gdy będzie kompletne i regularnie aktualizowane. Informacje, które można znaleźć w tego typu katalogu, umożliwiają precyzyjne działania z zakresu e-mailingu, analizy, telemarketingu czy geomarketingu. W zestawieniu znajdziemy np. nazwę firmy, branżę, numer telefonu czy lokalizację.

Baza Firm

Baza Firm – elektroniczny spis firm z różnych branż. Zawiera informacje o przedsiębiorstwie, takie jak:

 • nazwa firmy,

 • logo,

 • numer telefonu,

 • adres e-mail,

 • adres siedziby,

 • link do strony internetowej,

 • opis działalności (oferowanych usług lub produktów),

 • opinie klientów.

Katalog zawiera listę firm związanych z konkretną branżą. Dzięki temu użytkownicy strony mogą łatwo znaleźć potrzebnego specjalistę z danej dziedziny.

Big Data

Big Data to zbiór danych, które są tak liczne, różnorodne (pochodzące z różnych źródeł) i złożone, że do ich przetwarzania potrzebna jest nowoczesna technologia (np. AI, czyli sztuczna inteligencja).

W biznesie gromadzone informacje wykorzystuje się do analizowania zachowań konsumentów oraz do tworzenia ich precyzyjnych profili, co pozwala firmom przystosować ofertę do potrzeb odbiorców.

Big idea marki

Big idea to główna koncepcja kreatywna, myśl przewodnia, wokół której tworzony jest unikalny pomysł na działania reklamowe danej marki. Motyw przewodni musi być ściśle powiązany z marką, wzbudzać zainteresowanie oraz pokazywać odbiorcom problem i jego rozwiązanie. Powinien określać atuty marki i korzyści dla klienta.

Blog

Blog z ang. web log to typ strony WWW, która składa się z odrębnych, uporządkowanych wpisów. Zakładany jest przez osoby, które chcą się dzielić wiedzą i doświadczeniem. To także dobre narzędzie do budowania wizerunku w sieci dzięki artykułom poradnikowym na temat danej branży. Najważniejsza jest regularność publikowania treści. Jeśli chodzi o rodzaje blogów, mogą one dotyczyć w zasadzie każdej branży, od kulinarnej po kosmetyczną.

Bookmarking Sites

Bookmarking Sites to serwisy społecznościowe, w których użytkownicy przekazują sobie różnego rodzaju zasoby i informacje, np. linki do stron internetowych, zdjęcia czy materiały wideo.

Najpopularniejsze serwisy tego typu to m.in. Reddit, Ttlink i GetPocket. W takich miejscach przedsiębiorcy mogą naturalnie wplatać informacje o swojej ofercie, w ten sposób zyskując nowe kontakty z potencjalnymi klientami.

Bounce Rate (wskaźnik odrzuceń)

Bounce Rate, czyli wskaźnik odrzuceń, jest pomocny w działaniach analitycznych. Dzięki niemu można wyznaczyć jakość witryny, sprawdzić jej skuteczność czy otrzymać inne wartościowe informacje. W praktyce oznacza to udział wizyt, w których internauta opuścił stronę WWW po zobaczeniu tylko jednej strony. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy użytkownik wykonał jakąś czynność na przykład pobrał plik.

Brand Awareness

Brand Awareness („świadomość marki”) – rozpoznawalność marki na rynku. Odbiorcy kojarzą firmę z określonymi cechami, produktami lub usługami. Rodzaje brand awareness to:

 • Top of Mind – firma wymieniana jako pierwsza w danej dziedzinie,

 • Spontaniczna – kilka marek, które przychodzą nam na myśl jako pierwsze,

 • Wspomagana – rozpoznajemy firmę po logotypie lub nazwie, kiedy nam się je podsunie.

Brand awareness zakłada budowanie lojalnej społeczności wokół marki, z silnym poczuciem przynależności do niej.

Brand Promise

Brand Promise to inaczej „obietnica marki”, na której buduje się filozofię firmy. Jest odpowiedzią na takie pytania, jak: „dlaczego nasza działalność jest ważna dla odbiorców?”, „w jaki sposób pomagamy naszym klientom?” czy „jaka jest nasza przewodnia idea?”.

Dzięki temu marka tworzy swoją tożsamość i jasno komunikuje strategię i cele. Ponadto Brand Promise wywołuje emocje i pomaga tworzyć unikalny przekaz, który wyróżnia daną działalność na tle konkurencji.

Brand value

Z języka angielskiego oznacza wartość marki. Jest to suma korzyści, które są oferowane potencjalnym klientom przez daną markę i stanowią o jej atrakcyjności, zwłaszcza na tle konkurencji. Brand value kształtuje postawę konsumentów wobec marki.

Brandowe słowa kluczowe

Brandowe słowa kluczowe są frazami składającymi się z nazwy danej marki lub marki i produktu. Tego rodzaju słowa kluczowe wpisują zwykle stali klienci. Mają oni wiedzę odnośnie do danej firmy czy oferty. Co więcej, słowa brandowe wiążą się z wysokim współczynnikiem konwersji (działań internautów na przykład dokonanie zakupu), co przynosi marce przychód.

Brief

Brief to po angielsku „streszczenie”. W biznesie oznacza oczekiwania klienta wobec firmy. To informacja, która zawiera szczegóły dotyczące zlecenia (m.in. opis firmy, grupa docelowa, konkurencja, wytyczne). Na tej podstawie agencja marketingowa przygotowuje plan działań reklamowych i je realizuje.

Mogą to być np. kampanie w Google Ads, optymalizacja strony internetowej czy kampania wizerunkowa.

Buzz marketing

Buzz marketing nazywany inaczej marketingiem szeptanym jest narzędziem, które wykorzystuje się do bezpośredniego kontaktu z potencjalnym klientem marki. Opiera się na publikacji rekomendacji i opinii dotyczących produktu, usługi lub marki na portalach społecznościowych, forach internetowych czy pod innymi treściami w sieci. Celem jest wywołanie dyskusji o ofercie wśród jej odbiorców. Nieodpowiednio stosowany może stanowić przykład czynu nieuczciwej konkurencji czy nieetycznej praktyki rynkowej.

CTA (Call to Action)

CTA, czyli Call to Action to „wezwanie do działania”, które ma przekonać odbiorcę do konkretnej reakcji. Np. „kup teraz”, „dowiedz się więcej”, „sprawdź szczegóły”, „zamów wycenę” czy „prześlij”.

CTA stosuje się w hasłach reklamowych, meta danych, w artykułach lub postach w Social Mediach, jak również w e-mailingu. Dobry przycisk nawołujący do działania powinien być widoczny i zawierać jasny przekaz.

Callback

Narzędzie/rozwiązanie, które znajduje się na stronie WWW i służy do wygodnej komunikacji z klientami. Klient klika w ikonę słuchawki, wpisuje swój numer telefonu, a system automatycznie łączy go z przedstawicielem firmy. Dzięki usłudze callback można więc rozmawiać z klientem, który w danym momencie jest na stronie i chce dowiedzieć się więcej o usługach czy produktach.

Case Study

Case Study („studium przypadku”) to prezentacja zrealizowanego projektu. Zawiera opis podjętych czynności, użytych narzędzi oraz efekt pracy (finalny sukces). Mierzalne wyniki potwierdzają profesjonalizm marki, co zachęca do skorzystania z jej oferty. Do zilustrowania rezultatów stosuje się wykresy i zestawienia liczbowe. Ważne jest, by sięgać po atrakcyjną wizualnie formę. Case study powinno mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, pisane prostym językiem (bez żargonu).

CDN (Content Delivery Network)

Mianem CDN, czyli Content Delivery Network określa się pośrednika w dostarczaniu danych ze światowych serwisów, które udostępniają treści online użytkownikom bez względu na ich lokalizacje. Działa to w ten sposób, że czas ładowania strony zostaje skrócony dzięki pobieraniu danych z najbliższego dostępnego serwera.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL z ang. Secure Socket Layer jest sieciowym protokołem, który obowiązuje jako sposób na szyfrowanie danych w sieci. Pozwala na bezpieczne połączenia między przeglądarką WWW a serwerem, na którym jest strona internetowa. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie poufności danych. Jest przy tym uniwersalny. Może odpowiadać za szyfrowanie połączeń z witryną, serwerem FTP czy poczty elektronicznej.

Checklista marketingowa

Checklista marketingowa nazywana również listą zadań, listą kontrolną czy listą sprawdzającą jest narzędziem, które pozwala kontrolować lub oceniać stopień realizacji konkretnego przedsięwzięcia np. kampanii reklamowej. Tego rodzaju zestawienie stosuje się w celu zmniejszenia liczby niepowodzeń w biznesie. Im bardziej szczegółowy i dokładniejszy spis, tym większa jego skuteczność. Checklista jasno przedstawia kolejne etapy postępowania i systematyzuje działania marketingowe.

Clickbait

Clickbait to połączenie ang. słów click i bait, a więc klikania i przynęty. Jest to odnośnik w formie tytułu lub grafiki, który zachęca internautów do kliknięcia i wejścia na stronę. Nagłówek jest często zaskakujący i nie pokrywa się z treścią wpisu w witrynie WWW. Chwytliwe hasło ma jedynie zachęcić do odwiedzenia witryny. Takie działanie ma na celu zwiększenie liczby odsłon strony internetowej, co przekłada się na większy zysk z reklam.

CLV (Customer Lifetime Value)

Termin Customer Lifetime Value (CLV) oznacza „wartość życiową klienta” i jest pomiarem określającym znaczenie kupującego dla firmy czy sklepu internetowego. Są to więc przychody, jakie przynosi konsument przez cały okres współpracy. Wskaźnik CLV jest uzależniony od średniej wysokości i powtarzalności zamówienia oraz współczynnika retencji. Metrykę wykorzystuje się przy planowaniu kampanii marketingowej, ponieważ pozwala określić rentowność pojedynczego klienta.

CMS

CMS to skrót od Content Managment System. Jest to System Zarządzania Treścią. Dzięki oprogramowaniu możliwa jest publikacja treści na stronach WWW. Możliwe jest także wprowadzanie zmian. System CMS powinien być łatwy w obsłudze i pozwalać na kompleksowe zarządzanie treścią. Można go podzielić na dedykowany, abonamentowy, OpenSource czy w zależności od celu tj. szablony i oprogramowania przeznaczone pod rodzaj serwisu np. stronę firmową.

Consumer Insights

Consumer Insights to zestaw działań, których celem jest zrozumienie i odkrycie potrzeb klientów. Dzięki tej strategii firmy mogą dowiedzieć się, jakie czynniki są kluczowe podczas wyboru danego produktu czy usługi – co działa dobrze, a jakie elementy wypada poprawić. Odpowiednie poprowadzone działania Consumer Insights potrafią znacznie poprawić wyniki sprzedaży. 

Content Marketing

Content Marketing to marketing treści. Dzięki niemu zdobywa się nowych i wiernych klientów. Strategia polega na działaniach związanych z publikacją i promocją merytorycznych treści dla danej grupy odbiorców. W ramach Content Marketingu: tworzy się i publikuje wartościowe treści, przyciąga uwagę potencjalnych klientów oraz buduje z nimi więź i zachęca do angażowania się. Treści mogą mieć formę filmików, webinariów, infografik czy artykułów.

Cookies (ciasteczka)

Cookies nazywane również „ciasteczkami” to niewielkie pliki tekstowe, które zapisują się i są przechowywane na urządzeniu, którego używa internauta, np. podczas przeglądania strony WWW. Służą m.in. do zapamiętywania preferowanych ustawień, automatycznego uzupełniania formularzy czy personalizowania reklam. Wyróżnia się pliki cookies stałe oraz sesyjne. Aby korzystać z ciasteczek, właściciel witryny musi poinformować odbiorców oraz otrzymać zgodę na gromadzenie danych osobowych.

Copywriting sprzedażowy

Copywriting sprzedażowy polega na tworzeniu treści pisanych na temat danej branży, firmy lub działalności, tak aby realizować wyznaczone cele marketingowe. Odpowiednio przygotowany materiał powinien zawierać język korzyści oraz CTA. Teksty to m.in. artykuły, wpisy blogowe lub opisy produktów w sklepie internetowym.

Copywriting

Tworzenie różnego rodzaju tekstów na potrzeby reklamy i marketingu. Teksty te powinny być wysokiej jakości, ciekawe, unikalne i kreatywne. Mają zdobyć uwagę odbiorcy i skłonić go do określonego działania np. zakupu. Copywriter to autor artykułów oraz tekstów na stronach internetowych, ulotkach, plakatach, banerach itd.

CPA (Cost per Action)

CPA (Cost per Action) – koszt ponoszony za reklamę na podstawie podjętego przez odbiorcę działania, np. pobrania e-booka, wypełnienia formularza ofertowego, zapisania do newslettera, wysłania zapytania. Koszt CPA oblicza się po podzieleniu całkowitego kosztu kampanii przez liczbę akcji (konwersji). Model CPA pokazuje jasne efekty reklamy i dostarcza danych kontaktowych potencjalnego klienta. Działanie nie jest przypadkowe, tak jak możliwe jest przypadkowe kliknięcie w CPC.

CPC

CPC (od angielskiego Cost Per Click) oznacza współczynnik skuteczności reklamy wyrażony jako stosunek emisji reklamy do liczby kliknięć. Innymi słowy: jest to koszt jednego kliknięcia w daną reklamę, które odsyła użytkownika na promowaną stronę internetową. Najczęściej CPC używane jest w kontekście kampanii reklamowych w Google Ads.

CPE

CPE (z ang. Cost Per Engagement) to jeden z modeli rozliczenia za reklamę w Internecie. Oznacza koszt za zaangażowanie internauty względem wyświetlanej kreacji reklamowej. Reklamodawca płaci więc tylko wtedy, gdy użytkownik dokona jakiejś konkretnej interakcji z reklamą.

CPL (Cost Per Lead)

CPL, czyli Cost Per Lead jest jednym z najpopularniejszych modeli rozliczeń kampanii promocyjnych w Internecie. W tym systemie reklamodawca płaci za reklamę wyłącznie, gdy internauta wykona konkretną akcję np. zapisze się do newslettera lub pozostawi swoje dane kontaktowe poprzez zarejestrowanie się na stronie czy wypełnienie formularza. CPL określa się również jako koszt pozyskania leada sprzedażowego, czyli informacji o osobie, która jest zainteresowana produktami lub usługami.

CPM (Cost per Mille)

CPM (Cost per Mille) oznacza koszt, jaki ponosi reklamodawca za tysiąc wyświetleń reklamy na jednej stronie internetowej (łac. mille – tysiąc). CPM oblicza się, dzieląc koszt reklamy przez wyświetlenia, a wynik mnożąc razy 1000. Ten model nadaje się do budowania świadomości marki. Reklamy CPM stosuje się na stronach z dużym ruchem, gdzie się to opłaca. Cena CPM nie bierze pod uwagę konwersji i unikalnych wyświetleń.

CPV

CPV (od angielskiego Cost Per View) pokazuje, ile musi zapłacić reklamodawca za jedno obejrzenie jego filmu reklamowego w serwisie YouTube. Tego typu reklamy pojawiają się przed lub w trakcie oglądanego przez użytkownika materiału wideo. Pojęcia CPV najczęściej używa się w kontekście kampanii reklamowych w popularnym systemie reklamowym Google Ads.

CRM (Customer Relationship Management)

CRM (Customer Relationship Management) to system do zarządzania relacjami z klientami: od ich pozyskiwania, poprzez utrzymanie i maksymalizację sprzedaży. CRM przechowuje dane o klientach, historię transakcji czy rozmów. Jego celem jest z jednej strony ułatwienie współpracy działów firmy ze sobą, a z drugiej dobieranie najlepszych ofert dla klientów. Umożliwia raportowanie wyników, zarządzanie zespołem i automatyzację działań. Zmniejsza koszty dystrybucji i logistyki oraz wzmacnia sprzedaż.

CRO

CRO to z angielskiego Conversion Rate Optimization, czyli działania, które mają zwiększyć wskaźnik konwersji. Konwersja natomiast to cel, który chce osiągnąć właściciel strony internetowej firmy, np. zdobyć jak najwięcej kontaktów przez wypełnienie formularza czy sprzedanie jak najwięcej sztuk jakiegoś produktu.

Tak więc CRO to strategia, która ma przybliżyć firmę do realizacji postawionych celów.

Cross-selling

Technika sprzedaży powiązanej, krzyżowej. Polega na tym, że klientowi, który jest zainteresowany danym produktem czy usługą, proponuje się dodatkowe, uzupełniające opcje zakupu. Celem jest tutaj zwiększenie kwoty, jaką klient wyda podczas jednej transakcji. Cross-selling jest najczęściej wykorzystywany w branży e-commerce. Przykład: klientowi e-sklepu po dodaniu do koszyka laptopa, wyświetlają się inne proponowane produkty, takie jak myszka czy torba na laptopa.

Crowdfunding

Crowdfunding to forma finansowania społecznościowego, w której różnego rodzaju projekty są opłacane przez grupę osób, która jest zainteresowana przedsięwzięciem lub może odnieść z niego korzyści. Istotą działania jest pozyskiwanie drobnych fundatorów, którzy wesprą pomysł małymi kwotami. Funkcjonowanie crowdfundingu opiera się na kilku modelach np. darowiznach. Finansowanie społecznościowe wykorzystuje się też jako narzędzie promocji do rozpowszechnienia informacji o innej działalności firmy.

cTLD

cTLD to skrót od Country Level Top Domain, a więc – krajowa domena najwyższego stopnia. Domena to adres internetowy, który składa się z dwóch członów: nazwy głównej i rozszerzenia. Końcówka, czyli rozszerzenie, często sugeruje, w jakim języku jest dana strona WWW.

Krajowa domena najwyższego stopnia to adresy z końcówkami, np. .pl (dla polskich stron), .fr (francuskich), .ar (argentyńskich) czy .sn (senegalskich).

CTR

CTR, czyli Click-through rate to współczynnik klikalności. Dzięki niemu można określać skuteczność fraz kluczowych, reklam lub darmowych informacji. Oznacza liczbę kliknięć reklamy, którą dzieli się przez liczbę jej wyświetleń. Na wysokość współczynnika klikalności wpływa wiele czynników. Wiąże się z dopasowaniem treści reklamy czy tytułu i opisu witryny do oczekiwań odbiorców.

Customer journey (ścieżka zakupowa klienta)

Customer journey, czyli z języka angielskiego ścieżka zakupowa klienta to określenie, które odnosi się do procesu zakupowego z perspektywy nabywcy. To niezwykle popularne narzędzie opisuje drogę, jaką musi przejść konsument od momentu zainteresowania produktem lub usługą aż do finalizacji transakcji i skorzystania z oferty. Przygotowanie mapy podróży klienta pozwala wizualnie przedstawić wszystkie punkty styku kupującego z firmą. To zaś można wykorzystać do poprawy jakości obsługi w firmie.

Data Center

Data Center to po prostu centrum danych, czyli fizyczne miejsce, gdzie znajduje się wiele komputerów, w których przechowywane są dane dotyczące działań np. przedsiębiorstwa. Działanie Data Center opiera się na złożonych technologiach i systemach.

Display

Display – reklama graficzna na stronach lub w aplikacjach. Może zawierać zdjęcia, animacje, video, tekst czy logo firmy. Po kliknięciu w nią użytkownik zostaje przekierowany na stronę internetową. Najpopularniejsze formy reklamy display to:

 • banner – podłużny, w formie statycznej, animowanej lub video,

 • reklama video – głównie na YouTube i w mediach społecznościowych,

 • reklama natywna – dostosowana do stylu strony, nie wygląda jak reklama,

 • remarketing – spersonalizowane wyświetlanie treści.

Dopasowanie słów kluczowych

Google Ads udostępnia reklamodawcom różne typy dopasowania słów kluczowych pozwalające kontrolować, które wyszukiwania spowodują wyświetlenia reklamy na zapytanie. Pomaga to zarządzać szerokością grupy docelowej. Każdy rodzaj dopasowania fraz jest zapisywany innym symbolem:

 • dopasowanie przybliżone: słowo kluczowe

 • modyfikator dopasowania przybliżonego: +słowo +kluczowe

 • dopasowanie ścisłe: [słowo kluczowe]

 • dopasowanie wykluczające: -słowo kluczowe

 • dopasowanie do wyrażenia: „słowo kluczowe”.

Doradca internetowy

Doradca internetowy – specjalista, który wspiera przedsiębiorców w rozwijaniu biznesu w sieci. Towarzyszy klientowi po zrealizowaniu projektu, optymalizując na bieżąco działania e-marketingowe. Ma wiedzę z zakresu produktu, trendów na rynku marketingu i technologii oraz obsługi klienta. Regularnie poszerza kompetencje cyfrowe. Pojęcie doradcy internetowego zostało wprowadzone przez firmę WeNet w 2021 r., a 30 września 2022 r. po raz pierwszy obchodzono Dzień Doradcy Internetowego w Polsce.

Dropshipping

Dropshipping to termin związany z handlem internetowym. Określa mechanizm sprzedaży detalicznej, w którym sprzedawane produkty są wysyłane do klienta bezpośrednio z zewnętrznego magazynu (producenta lub dystrybutora). W tym przypadku rola właściciela sklepu internetowego sprowadza się do zbierania zamówień, obsługi płatności oraz przekazywania danych dotyczących wysyłki.

Dropshipping to popularny sposób na minimalizowanie kosztów prowadzenia biznesu.

DSA

Skrót od Dynamic Search Ads. Są to reklamy dynamiczne, które są rodzajem reklam w systemie Google Ads. Wyświetlają się w wyszukiwarce w formie tekstowej. W odróżnieniu od innych typów kampanii reklama ta nie wymaga doboru fraz kluczowych. System automatycznie generuje tu komunikaty w wynikach wyszukiwania. Treści są dopasowane do wpisanego przez użytkownika zapytania. DSA sprawdza się najlepiej w przypadku sklepów internetowych z dużą liczbą podstron.

Dwell Time (czas spędzony na stronie)

Dwell time jest wskaźnikiem dotyczącym ruchu organicznego. Oznacza to, że jego wartości dla danych stron internetowych nie są upublicznione. Do parametrów, jakie obejmuje, zaliczyć można współczynnik odrzuceń (Bounce rate), czas trwania sesji oraz CTR (Click Through Rate). Dwell time to parametr, który może pomóc w ocenie użyteczności witryny i znajdujących się na niej informacji pod względem wymagań użytkownika sieci.

E-commerce

Inaczej handel elektroniczny czy e-handel. Najpopularniejszą formą e-commerce są sklepy internetowe, jednak tak naprawdę jest to coś więcej. Branża e-commerce to też internetowe aukcje, bankowość elektroniczna itd. Chodzi tu o szereg działań, które są wykonywane w celu dokonania transakcji online. Zakup produktów i usług, a więc płatności i dostawa, odbywa się poza stacjonarną placówką danego sklepu.

E-mail marketing

E-mail marketing jest popularną formą komunikacji bezpośredniej, w której wykorzystuje się elektroniczne skrzynki pocztowe. Głównym zadaniem tego kanału jest stworzenie i utrzymanie relacji z osobami zainteresowanymi ofertą, a w konsekwencji również zwiększenie sprzedaży produktów lub usług. E-mailing stanowi świetny nośnik przekazu na linii firma – klient. Właśnie dlatego jego różne rodzaje np. newsletter czy autorespondery są wykorzystywane w celach informacyjnych oraz promocyjno-sprzedażowych.

E-marketing (marketing internetowy)

E-marketing (marketing internetowy) to działania promocyjne w Internecie. Służą do budowania rozpoznawalności i dobrego wizerunku firmy w celu sprzedaży produktów lub usług. Kanałami e-marketingu m.in. są: strony internetowe, wyszukiwarki, poczta elektroniczna, media społecznościowe. Rodzaje e-marketingu to:

 • SEO,

 • Content Marketing,

 • influencer arketing,

 • płatne reklamy,

 • afiliacyjny,

 • mobilny,

 • e-mail marketing,

 • video marketing,

 • marketing wirusowy.

Earned Media

Earned Media to pojęcie z zakresu PR i Content Marketingu, czyli marketingu treści. Jest terminem, który określa medium, gdzie firma pojawia się bezpłatnie. Dotyczy przede wszystkim działań w Social Mediach, które są jednym z najpopularniejszych kanałów darmowej promocji marki.

E-A-T (E-E-A-T)

E-E-A-T to zbiór kryteriów Google, które wpływają na to, jak Google ocenia jakość stron WWW. Skrót ten od angielskich słów oznacza doświadczenie, ekspertyzę, autorytatywność/miarodajność i wiarygodność. Brak któregoś z czynników powoduje, że Google nie wyświetli danej witryny w wynikach wyszukiwania.

eCPC, enhanced CPC

eCPC to skrót od enhanced Cost Per Click. Ulepszony CPC, czyli koszt kliknięcia. Jest to inteligentna funkcja, która samodzielnie dostosowuje stawki w ramach kampanii reklamowej. Celem jest zmaksymalizowanie liczby i wartości konwersji bez zwiększania budżetu kampanii.

Edge Rank

Edge Rank to nazwa jednego z algorytmów Facebooka decydującego na podstawie wielu różnych wskaźników, które spośród publikowanych w serwisie treści będą potencjalnie wartościowe oraz atrakcyjne dla użytkownika i zostaną mu w związku z tym wyświetlone podczas przeglądania newsfeeda. Trzy zmienne, które wpływają na zasięg postów na FB to: Affinity (stopień zażyłości między odbiorcą a profilem), Weight (waga wpisów np. typ treści czy liczba reakcji) oraz Time Decay (odstęp czasu od publikacji).

Evangelism Marketing (też: Evangelist Marketing)

Evangelism Marketing strategia, której celem jest zbudowanie lojalności wśród klientów tak, by sami polecali innym firmę. Dobrowolne rekomendacje to najlepsza i tania forma promocji. Świadczą o zaufaniu oraz zadowoleniu z produktów i usług. Mają potencjał wirusowy. Evangelism Marketing jest procesem długoterminowym, w którym najważniejsze są pozytywne relacje z klientami. Klienci sami są przywiązani do marki, przyczyniając się do jej rozwoju. Za twórcę EM uważa się Guy Kawasaki.

Evergreen Content

Evergreen Content to treść (np. artykuł, poradnik, wpis), która jest „wciąż zielona”, czyli budzi stale zainteresowanie użytkowników bez względu na okoliczności i czas. Dobra treść, która się nie dezaktualizuje, powinna zawierać popularne słowa kluczowe związane z tematem i odpowiadać na najczęstsze pytania internautów.

Facebook

Facebook to darmowy serwis społecznościowy, który umożliwia budowanie sieci kontaktów, tworzenie grup, publikowanie postów, zdjęć, dzielenie się treściami, wysyłanie wiadomości i rozmawianie z użyciem kamery. Platformę założył Mark Zuckerberg z innymi studentami Uniwersytetu Harvard w 2004 r. Obecnie należy ona do firmy Meta Platforms. Korzysta z niej ponad miliard osób na całym świecie. To jedno z narzędzi promocji firm w sieci. Pozwala na tworzenie angażujących kampanii reklamowych.

Fanpage

Fanpage to profil w mediach społecznościowych, który należy do firmy lub osoby publicznej. W przeciwieństwie do kont prywatnych daje większe możliwości promocyjne i biznesowe, np. umożliwia prowadzenie płatnych kampanii marketingowych (m.in. poprzez posty sponsorowane).

FAQ

Skrót od Frequently Asked Question. W tłumaczeniu na polski oznacza „najczęściej zadawane pytania”. Sekcja FAQ jest często umieszczana na stronach internetowych, aby dać potencjalnym klientom gotowe odpowiedzi i wyjaśnić najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Feed produktowy (plik produktowy)

Feed produktowy (plik produktowy) jest spisem produktów oferowanych w sklepie internetowym. Zawiera specyfikację produktów, czyli ich opis i atrybuty. Prezentuje takie dane jak nazwa produktu i sklepu, id produktu, cena, zdjęcie, kolor i dostępność. Wykorzystuje się go w kampaniach produktowych głównie w kanałach: Google Ads, Facebook Ads i w porównywarkach cenowych. Plik produktowy zazwyczaj ma rozszerzenia:

 • .csv,

 • .xml,

 • .tsv,

 • .json.

Powinien być na bieżąco aktualizowany i zawierać słowa kluczowe.

Filtr algorytmiczny

Filtr algorytmiczny działa automatycznie na podstawie algorytmów wyszukiwarki. Jest nakładany na strony internetowe, które nie spełniają wymogów Google. Innymi słowy: jest to rodzaj restrykcji lub kary, przez którą strona może stracić swoją pozycję w organicznych (czyli bezpłatnych) wynikach wyszukiwania.

Footer

Footer, inaczej stopka to sekcja na samym dole strony internetowej. Zazwyczaj zawiera:

 • informację o podmiocie praw autorskich,

 • odnośnik do polityki prywatności i regulaminu,

 • logo,

 • dane kontaktowe,

 • mapę strony,

 • ikony mediów społecznościowych,

 • nawigację serwisu, np. zakładki O nas,

 • linkowanie wewnętrzne,

 • ostatnio dodane teksty (w przypadku bloga),

 • formularz zapisu do newslettera.

Nadmierne nasycenie stopki treścią jest negatywnie oceniane przez Google.

Forum internetowe

Forum internetowe (forum dyskusyjne) to strona WWW, na której użytkownicy mogą prowadzić konwersacje. W przeciwieństwie do komunikatorów lub czatów rozmowy na forach internetowych są dłuższe i bierze w nich udział większa liczba internautów.

Niekiedy przedsiębiorcy w rozmowach na forach internetowych wplatają informacje na temat swoich produktów lub usług.

Framework

Framework oznacza pewną strukturę strategiczną, która pozwala uporządkować i usprawnić cały proces marketingowy tak, aby zmaksymalizować przychód firmy. Tego rodzaju rama stanowi wizualną prezentację, w jaki sposób realizowany jest plan promocji oraz strategia dostarczania treści odbiorcom. Frameworki tworzy się, aby skupić się na kluczowych działaniach, ustanowić spójną komunikację oraz ustanowić jedno miejsce dla wszystkich zasobów, narzędzi czy pomysłów. Przykładem jest marketing mix 7p.

Fresh content

Fresh content to takie treści, które są uznawane za nowe, świeże, mające realną wartość dla użytkowników, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. Terminem tym można określać zarówno treści nowo stworzone, jak i te, które zostały aktualizowane. Aktualność w tym przypadku to nie tylko kwestia udostępnienia w ciągu ostatnich kilku minut, ale być może i nawet 1-2 miesięcy (w zależności od tematu).

Fresh Site Bonus (FSB)

Fresh Site Bonus (FSB) oznacza tymczasowe (i nieoficjalne) wyróżnianie przez Google nowo powstałych stron internetowych. Wyświetlają się one wyżej w wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe przez czas: od kilku dni do kilku tygodni. Jeśli witryna nie wypracuje sobie sama pozycji w Google, może mocno spaść w wynikach. Dlatego ważne jest wdrażanie SEO, by utrzymać się wysoko po utraconym bonusie.

FTP

FTP to protokół/kanał komunikacji lub inaczej metoda na przesyłanie plików pomiędzy komputerem a serwerem. Umożliwia np. umieszczenie plików, z których stworzona jest strona WWW, na serwerze lub pobieranie kopii zapasowej witryny w przypadku awarii.

GDN

Skrót od Google Display Network. Jest to sieć reklamowa Google Ads. To zbiór witryn i aplikacji, w których wyświetlane są reklamy w formie graficznej. Pokazują się one internautom np. w momencie korzystania z danego serwisu, czy oglądania filmu na YouTubie. Sieć reklamowa umożliwia szerokie dotarcie z przekazem reklamowym do potencjalnych klientów.

Generowanie leadów

Generowanie leadów określane również jako lead generation stanowi kluczowy element każdej kampanii promocyjnej. Proces ten dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii oraz narzędzi pozwala zbierać dane kontaktowe do potencjalnych klientów – zarówno firm, jak i osób fizycznych, które wyraziły zainteresowanie produktem lub usługą. Pozyskanie leada nie jest jednak równoznaczne ze sprzedażą. Cykl ten może odbywać się poprzez listy zakupowe, działania online czy rozmowy telefoniczne.

GIF

GIF to krótka, kilkusekundowa animacja. Jest to także lekki format pliku stosowany na stronach internetowych zamiast ciężkich plików wideo, które spowalniają działanie strony WWW. Wiele marek chętnie wykorzystuje także GIF-y, aby urozmaicić komunikację z klientami.

Google Ads

Google Ads, wcześniej znany jako Adwords jest systemem reklamowym Google. Narzędzie to przeznaczone jest do planowania, uruchamiania czy wyświetlania sponsorowanej reklamy. Większa widoczność firmy w sieci będzie możliwa dzięki linkom sponsorowanym, kampanii w sieci reklamowej Google, wideo czy lokalnej. Istnieją różne rodzaje płatności. Można się rozliczać za wyświetlenia (CPM) czy za kliknięcie (CPC).

Google Analytics

Google Analytics to narzędzie służące do analizowania statystyki ruchu. Możliwe jest także śledzenie zachowań użytkowników na stronie WWW. W tym celu należy zainstalować specjalną wtyczkę. Będzie ona kontrolować wejścia na witrynę. Google Analytics umożliwia dostęp do raportów: w czasie rzeczywistym, konwersji czy pozyskiwania. W celu prowadzenia działań związanych z remarketingiem, Google Analytics może być połączone z Google Ads.

Google Analytics 4

Google Analytics 4 najnowsza wersja darmowego narzędzia Google do analizowania ruchu na stronie internetowej lub w aplikacji. Łączy dane o użytkowniku na kilku urządzeniach. Pokazuje:

 • źródła i czas wizyt,

 • liczbę użytkowników i interakcji,

 • najpopularniejsze publikacje,

 • zdarzenia na różnych urządzeniach,

 • ścieżkę klienta,

 • zalecane działania.

GA4 posługuje się AI do analizy zaangażowania użytkowników. Skupia się na ochronie prywatności. Pozwala gromadzić dane, kiedy nie ma możliwości zbierania ciasteczek.

Google bowling

Jedna z nieuczciwych i szkodliwych praktyk Black Hat SEO, polegająca na tworzeniu dużej liczby bezwartościowych linków, które kierują do strony internetowej konkurencji.

Google Caffeine

Google Caffeine to nazwa przełomowej i jednej z najważniejszych aktualizacji algorytmów Google, która została wdrożona w czerwcu 2009 roku. Głównym celem było ulepszenie procesu dodawania stron WWW do wyszukiwarki oraz poprawa jakości  i trafności odpowiedzi na zapytania. Najważniejszą zmianą okazała się likwidacja indeksowania warstwowego. Od tego momentu Caffeine dużo szybciej (na bieżąco) analizuje indeks oraz odświeża i precyzuje wyniki wyszukiwania.

Google Chrome

Google Chrome to darmowa i najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. Daje możliwość dostosowania motywu i integracji z aplikacjami poprzez rozszerzenia (wtyczki). Jej zaletą jest minimalistyczny interfejs i szybkość działania. Ma też formę aplikacji. Pozwala na czyszczenie plików cookies, przeglądanie stron w trybie incognito i automatyczne tłumaczenie treści stron na język ojczysty użytkownika.

Google Dance

Google Dance to pojęcie, którym określa się zjawisko gwałtownych zmian pozycji fraz kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania w ciągu krótkiego czasu. Może być to skok w ciągu kilku dni z niskich pozycji na bardzo wysokie albo równie nagły spadek.

Wypada podkreślić, że Google Dance jest naturalnym zjawiskiem podczas działań związanych z pozycjonowaniem strony internetowej i świadczy o tym, że algorytmy interesują się danym adresem – a to dobry znak.

Google Data Studio

Narzędzie, które integruje informacje pochodzące z różnych miejsc. Służy do raportowania danych z platform takich jak np. Google Analytics, Google Ads, Google Search Console. Prezentacja danych odbywa się za pomocą czytelnego i łatwego interfejsu.

Google Discover

Google Discover (do 2018 r. Google Feed) to usługa skierowana w szczególności do osób korzystających z urządzeń mobilnych. Narzędzie wyświetla użytkownikom treści, które z dużym prawdopodobieństwem mogą ich zainteresować. Internauta nie musi więc tutaj – w przeciwieństwie do klasycznej wyszukiwarki – wpisywać słów kluczowych, aby uzyskać atrakcyjne dla niego artykuły, video czy zdjęcia. Aplikacja dopasowuje tematy na podstawie historii wyszukiwania oraz aktywności internauty w sieci.

Google Koliber

Google Koliber (Google Hummingbird Update) jest jednym z algorytmów Google, wprowadzonym w 2013 r. Umożliwia wyszukiwarce odczytywanie intencji zawartej w zapytaniu użytkownika. Skupia się nie na pojedynczych słowach, ale na kontekście i całym wyrażeniu. Następnie wyszukuje najlepiej dopasowane do tematu odpowiedzi. Rozumie powiązania między słowami i synonimy. To wymusza na autorach pisanie unikalnych i wartościowych treści na stronach. Nazwa algorytmu nawiązuje do szybkości i dokładności kolibra.

Google Lens

Google Lens to aplikacja mobilna pozwalająca wyszukiwać obrazem. Wystarczy nakierować aparat smartfona na obiekt i rozpocząć wyszukiwanie. W ten sposób można uzyskać informacje dostępne w wyszukiwarce na temat potraw, budynków, zwierząt, roślin, towarów w sklepie itp. Ogólnie chodzi o to, żeby przekazywać użytkownikom wiadomości o otaczającym ich świecie.

Google Merchant Center

Narzędzie od Google przeznaczone dla sprzedawców internetowych. Wykorzystuje się je do przesyłania informacji o e-sklepie i danych o produktach oraz udostępniania ich konsumentom korzystającym z Google. W ten sposób klienci mogą znaleźć te informacje w usługach Google.

Google Moja Firma

Google Moja Firma to narzędzie, które pozwala stworzyć wirtualną wizytówkę firmy. Pochodzi od ang. Google My Business i pozwala na zarządzanie wizerunkiem przedsiębiorstwa oraz organizacji w Google, mapach czy wyszukiwarce. Składa się z najważniejszych danych o firmie, a więc adresu, numeru telefonu, godzin otwarcia, adresu URL czy zdjęć. Umożliwia nawiązywanie kontaktu z klientami.

Google News

Google News to darmowy zbiór wiadomości ze stron internetowych, które zgłosiły chęć obecności w usłudze. Wyświetla ona użytkownikowi najnowsze informacje dostosowane do jego zainteresowań i lokalizacji. Dla wydawców jest okazją do promocji własnych treści i zyskania dużego ruchu w witrynie. Google News bazuje na organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego ważna jest popularność tematu i szybka jego aktualizacja. Do usługi można dołączyć po spełnieniu określonych w regulaminie warunków.

Google Panda

Google Panda to algorytm, który ma na celu faworyzowanie stron internetowych wyróżniających się wysoką jakością treści. Wprowadzono go w 2011 roku, aby zmniejszyć popularność stron, na których publikuje się krótkie i małowartościowe materiały.

Panda ocenia m.in. czy treści są godne zaufania, oryginalne oraz czy wyczerpują poruszany temat. Od wprowadzenia algorytmu Google stale podąża w kierunku wyróżniania materiałów pomocnych dla użytkowników.

Google Partner Premier

Specjalny status nadawany agencjom marketingu internetowego przez Google. Potwierdza kompetencje firmy w obszarze Google Ads, skuteczność prowadzonych kampanii, wiarygodność oraz umiejętności i doświadczenie zespołu. Wyróżnienie to pomaga budować wizerunek eksperta w oczach potencjalnych klientów.

Google Search Console

Google Search Console bezpłatne narzędzie do monitorowania strony internetowej w wyszukiwarce (nie można w nim podejrzeć serwisów konkurencji). Pokazuje przebieg indeksacji, ruch w witrynie, wydajność słów kluczowych, wykaz linkowania oraz błędy, które uniemożliwiają indeksację. Właściciel może zobaczyć, czy jego strona jest widoczna w Google i które podstrony są wykluczone z indeksacji. Otrzymuje też raport dotyczący responsywności. GSC wspomaga działania specjalistów SEO i webmasterów.

Google Tag Assistant

Google Tag Assistant to rozszerzenie przeglądarki Chrome, które weryfikuje prawidłowe wdrożenie narzędzi, takich jak: Google Analytics czy Google Tag Manager. Dzięki niemu można poznać statystyki ruchu na stronie internetowej, śledzić wysyłane zdarzenia oraz generować raport interakcji.

Google Tag Manager

Inaczej Menedżer tagów Google czy system zarządzania tagami. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu na stronie WWW można samodzielnie aktualizować i dodawać fragmenty kodu do witryny lub aplikacji, np. kod Google Analytics czy Piksel Facebooka. W ten sposób można śledzić działania dokonywane przez użytkowników na stronie.

Google Trends

Google Trends to usługa, która pozwala śledzić trendy w wyszukiwarce Google. Udostępnia ona potrzebne informacje i statystyki. Jest to pomocne przy planowaniu treści (contentu) na stronę internetową. Statystyki wyszukiwań Google na zainteresowania mogą być podzielone: według lokalizacji, pod względem popularności czy w zakresie zbliżonych zapytań. Dzięki Google Trends sprawdzisz, czy dane słowo kluczowe jest sezonowe. Dowiesz się także, kiedy zacząć sezonową kampanię marketingową.

Google+

Google+ to serwis społecznościowy Google LLC, założony w 2011 r., a zamknięty w 2019 r. Miał łączyć ludzi o podobnych zainteresowaniach. Umożliwiał gromadzenie tematycznych materiałów (np. pomysłów DIY), obserwowanie innych użytkowników i dodawanie ich do kręgów (przyjaciół, rodziny, kontaktów biznesowych), publikowanie postów ze zdjęciami, tworzenie profilów firm. Wpisom można było przyznawać plusy („+1”). Do rozmów w G+ służył video chat Hangouts (dziś dostępny w ramach Google Drive).

Grupa docelowa

Inaczej grupa odbiorców, target. To konkretna grupa ludzi, która może być zainteresowana ofertą danej firmy. Ustala się ją na podstawie np. danych demograficznych, ale też behawioralnych. Określenie grupy docelowej pozwala tworzyć skuteczniejsze komunikaty i przekazy reklamowe oraz zwiększać sprzedaż produktów czy usług.

GSP 

GSP, czyli Gmail Sponsored Promotion to format interaktywnej reklamy w sieci Google Display Network, która pojawia się w skrzynkach odbiorczych systemu Gmail. Ten rodzaj płatnej promocji wyświetla się potencjalnym klientom na podstawie treści ich e-maili. Od 1 lipca 2021 roku kampanie GSP otrzymały status „tylko do odczytu” i zostały zastąpione reklamami Discovery. To zaś oznacza, że reklamodawcy nie mogą tworzyć nowych i edytować już istniejących kreacji.

gTLD

Skrót od ang. Generic Top-Level Domain. gTLD jest to rodzaj domeny internetowej. Nazwa ta określa domeny funkcjonalne. Domeny te razem z domenami krajowymi (ccTLD) należą do grupy domen najwyższego poziomu (TLD). Informują o rodzaju działalności strony WWW. Przykłady domen gTLD: .com, .net, .org, .info.

Hashtag

Hashtag (hasztag) to wyrażenie używane najczęściej w mediach społecznościowych poprzedzone znakiem #. Służy do oznaczenia danej treści, aby użytkownik mógł łatwiej ją odnaleźć.

Np. publikując wpis lub artykuł o kotach, można oznaczyć go hashtagiem #kot, #koty lub #zwierzęta. W ten sposób łatwiej będzie odnaleźć treść osobom, które szukają wpisów, zdjęć czy filmów na temat kotów lub ogólniej – zwierząt.

Zazwyczaj do jednego materiału dodaje się kilka hashtagów.

Heatmap

W tłumaczeniu na język polski mapa cieplna. Jest to narzędzie, które służy do analizy danych na stronie WWW. W graficzny sposób za pomocą kolorów pokazuje, jak internauci zachowują się na stronie. Ciepłe kolory oznaczają miejsca, które najbardziej przyciągają uwagę odwiedzających, zimne strefy zaś mniej angażujące. Za pomocą mapy cieplnej można np. sprawdzić, które nagłówki generują najwięcej kliknięć czy jakie grafiki zwracają uwagę użytkowników.

Higiena bazy

Higiena bazy to inaczej dbanie o jakość bazy adresów e-mail, do których kierowane są wiadomości e-mail. Celem regularnej segmentacji jest:

 • aktualizacja danych,

 • usuwanie duplikatów i nieaktywnych odbiorców,

 • sprawdzanie błędów w rekordach,

 • weryfikacja zgód.

Higiena bazy jest niezbędna w skutecznym przeprowadzaniu kampanii marketingowych. Częste trafianie do spamu i odbicia pogarszają reputację domeny, z której kierowane są wiadomości. Poza tym niezaangażowane kontakty obniżają wskaźniki OR i CTR.

Hiperłącze

Hiperłącze (ang. hyperlink) – odnośnik, odsyłacz, który przenosi użytkownika po jego kliknięciu do innej lokalizacji, np. strony internetowej. Hiperłącza stosuje się w linkbuildingu, które jest jednym z kluczowych elementów pozycjonowania witryny w wyszukiwarce. Mogą być zawarte w tekście (anchor lub czysty adres URL odznaczone innym kolorem), grafice, filmie czy przycisku CTA. Na hiperłącze składają się: adres docelowy, kotwica (widzialny klikalny element) i sposób otwarcia strony.

Hosting SEO

Hosting SEO to jeden z rodzajów usługi hostingowej dla stron internetowych, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród agencji oraz osób zajmujących się optymalizacją witryn pod wyszukiwarki. Najważniejszą różnicę stanowi fakt, że w przypadku tego typu hostingu zapewniany jest dostęp do wielu adresów IP, które umożliwiają zbudowanie szerokiego zaplecza SEO, co pozytywnie wpływa na pozycję w rankingu Google. Firmy hostingowe oferują rozwiązania płatne i darmowe. 

Inbound marketing

Inbound marketing to strategia promocyjnych działań w Internecie, których celem jest zachęcenie klienta do samodzielnego nawiązania kontaktu z firmą. Stanowi więc alternatywę dla tradycyjnych form reklamy. Marketing przychodzący odpowiada na potrzeby zainteresowanych użytkowników i dostarcza informacji na temat produktów lub usług. Tego rodzaju strategia znajduje zastosowanie w szczególności w przypadku marek działających w branży B2B i wykorzystuje takie metody jak np. newsletter i blog.

Influencer

Osoba wpływowa, która dzięki swojemu zasięgowi w Social Mediach oraz publikowanym treściom potrafi oddziaływać na ludzi, z którymi nawiązuje relacje, wpływać m.in. na ich decyzje zakupowe. Influencer to twórca internetowy, który często posiada bardzo duże grono odbiorców. Wiele marek i firm nawiązuje współpracę z influencerami, aby wypromować swoje produkty i zwiększyć ich sprzedaż.

Influencer marketing

Influencer marketing to popularne i szybko rozwijające się narzędzie promocyjne, które wykorzystuje biznesowy potencjał Social Mediów. Polega na współpracy firmy z influencerem, który staje się pośrednikiem między daną marką a konsumentami. Ze względu na pozycję tego rodzaju twórców internetowych mogą oni wpływać na decyzje zakupowe swoich odbiorców. Influencer marketing realizowany jest na Facebooku, Instagramie czy TikToku, a wynikiem takich działań jest tworzenie jakościowych treści.

Infografika

Infografika to połączenie grafiki z informacją. W ten sposób dostarcza się zrozumiały przekaz i można uporządkować zgromadzone informacje. Jednocześnie są one przekazane przejrzyście. W infografice można wykorzystać m.in.: diagramy, mapy, tabele, wykresy, obrazki, wypunktowania. Dzięki temu przedstawiona treść jest łatwa do zapamiętania.

Instagram

Instagram to aplikacja, a zarazem medium społecznościowe, które służy przede wszystkim do dzielenia się zdjęciami. Serwis powstał w 2010 roku, a dziś jest jednym z najpopularniejszych Social Mediów. Mają tam konta osoby prywatne, firmy oraz celebryci. Najpopularniejszym sposobem zarobku na Instagramie jest lokowanie produktów.

Instagram umożliwia także edytowanie zdjęć przy pomocy filtrów, tworzenie kolaży, komunikacji z innymi użytkownikami, publikowanie postów tekstowych oraz dodawanie hashtagów.

ISP

ISP to skrót od angielskiego terminu Internet Service Provider, który w języku polskim oznacza dostawcę usług internetowych. Jest to więc firma, która zapewnia dostęp do sieci zarówno podmiotom gospodarczym, jak i osobom fizycznym. Tego rodzaju podmiot zajmuje się tworzeniem połączeń sieciowych na skalę lokalną, regionalną lub krajową, dzięki którym użytkownicy mogą prowadzić komunikację i przesyłać dane. ISP ma swój punkt obecności, w którym są serwery sieciowe oraz routery. 

Joomla

Joomla to CMS, czyli system zarządzania treścią, który umożliwia samodzielne tworzenie i edytowanie stron internetowych. Dużą zaletą tego rozwiązanie jest to, że jego obsługa nie wymaga znajomości języka programowania. Panel administracyjny pozwala m.in. dodawać i redagować artykuły, dołączać do nich zdjęcia i grafiki, a także zmieniać szablony i układ witryny.

Kampania reklamowa

Zbiór działań marketingowych, które mają osiągnąć wyznaczony cel poprzez wpływ na określoną grupę odbiorców. Najczęstszymi celami marketingowymi są:

 • budowanie świadomości i rozpoznawalności marki,

 • promocja nowego produktu czy usługi,

 • wzrost sprzedaży.

Kampanie reklamowe można podzielić na te prowadzone w świecie offline (telewizja, prasa, radio) oraz online, czyli w Internecie (Social Media, Google Ads itd.). Kampanię można prowadzić w jednym medium lub korzystać jednocześnie z wielu kanałów, aby poszerzyć jej zasięg.

Kanał promocji

Kanał promocji to narzędzie, dzięki któremu możliwa jest reklama firmy w Internecie. Tego rodzaju platforma stanowi więc ścieżkę dotarcia do klienta, którą wykorzystuje się do poinformowania odbiorców o istnieniu marki oraz zachęcenia do skorzystania z usługi lub zakupienia produktu. W strategii marketingowej warto łączyć różne kanały promocji, do których należą np. strony internetowe, media społecznościowe, e-mail marketing czy płatne i darmowe wyniki wyszukiwania. 

Katalogi firm

Internetowe katalogi firm to miejsca w sieci, gdzie przedsiębiorstwa publikują swoje wirtualne wizytówki. Można zamieszczać tam najważniejsze informacje na temat firmy (nazwa, adres, dane kontaktowe) oraz materiały związane z ofertą (opisy, zdjęcia, filmy).

Wartościowe katalogi firm (takie jak Panorama Firm, BiznesFinder czy PKT.pl) wspierają działania SEO, a także przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności marki.

Kliknięcia

W marketingu internetowy kliknięcie to najechanie kursorem myszy na jakiś element strony internetowej (np. link, baner) i wykonanie akcji kliknięcia lewym przyciskiem. W przypadku urządzeń mobilnych (takich jak smartfon czy tablet) jest to po prostu dotknięcie.

Kliknięcie odgrywają ważną rolę w statystykach i raportach. To często od liczby kliknięć zależy, ile trzeba zapłacić za reklamę internetową.

Kod UTM

Kod UTM to skrót od ang. Urchin Tracking Module. Są to znaczniki, które dodaje się do adresu URL. Dzięki temu Google Analytics może określić, w jaki sposób internauta dostał się na Twoją stronę internetową. Na kod UTM składa się 5 parametrów: źródło, medium, kampania, słowa kluczowe i treść. Dzięki danym zbieranym przez analityczne narzędzia wyniki można porównywać.

Komenda cache

Komenda cache to polecenie wpisywane razem z adresem URL, które pozwala uzyskać w wynikach wyszukiwania ostatnią zapisaną w pamięci podręcznej wyszukiwarki kopię strony internetowej. Zrzut ekranu wraz z datą jego wykonania warto wykorzystać, gdy witryna jest niedostępna lub gdy konieczne jest przywrócenie poprzedniej wersji, a nie został stworzony backup. Aby podejrzeć zaindeksowaną przez boty kopię, wystarczy wpisać w Google: cache:nazwadomeny.

Komenda Site

Komenda Site to komenda, która pozwala zobaczyć liczbę zaindeksowanych podstron witryny w wyszukiwarce Google. W tym celu należy wpisać w wyszukiwarce „site:nazwastrony.pl”. Wyniki mogą nie odzwierciedlać faktycznej indeksacji, warto więc korzystać z dodatkowych narzędzi, np. Google Search Console. Dzięki Komendzie Site można zobaczyć, jak prezentują się meta dane. Rozbudowana komenda: „site: nazwastrony.pl fraza kluczowa” sprawdza występowanie słowa kluczowego na stronie.

Kompresja obrazów

Kompresja obrazu to zmniejszenie rozmiaru zdjęcia przy pomocy programu komputerowego. Robi się to w celu odciążenia strony internetowej. Zbyt duży element graficzny może spowalniać działanie witryny i ograniczać jej funkcjonalność, a także mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie.

Aby skompresować obraz, można użyć specjalnych programów lub skorzystać z aplikacji w przeglądarce.

Konwersja

Konwersja to oczekiwana zmiana w zachowaniu odbiorcy. Jest to reakcja potencjalnego klienta na kampanię reklamową w sieci lub działania SEO. Do konwersji dochodzi wówczas, kiedy użytkownik na stronie wykona czynność taką jak dokonanie zakupów, wysłanie zapytania, rejestracja konta czy wypełnienie formularza kontaktowego. Wskaźnik konwersji natomiast przedstawia liczbę konwersji w przeliczeniu na liczbę całkowitych odwiedzin witryny.

KPI

KPI od ang. Key Perfomance Indicators to kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie postępów w zamierzonym celu. Warunkiem jest przypisanie każdemu KPI wartości liczbowej. Dzięki temu można określić bieżący stan procesu realizacji strategii marketingowej. Na określenie KPI wpływa branża, wielkość przedsiębiorstwa czy cechy oraz wybrana strategia.

Lajki

Lajki („Lubię to!” „Like it”) to reakcje na posty zamieszczone w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku (symbol kciuka uniesionego w górę). Służą wyrażeniu aprobaty pod wpisem, zdjęciem czy filmem. Przyczyniają się do rozpowszechniania treści i budowania popularności autora (np. firmy). Liczba polubień jest widoczna dla wszystkich użytkowników. Oprócz lajków dostępne są też inne reakcje (np. „Ha ha”). Słowo „lajk” stał się uzusem językowym, który oznacza, że coś nam się podoba.

Landing Page

Landing Page – nazywana także stroną lądowania lub stroną docelową – to witryna, która składa się z jednej podstrony. Ma także wyłącznie jeden główny cel, np. sprzedaż produktu lub usługi, pozyskanie kontaktu do klienta lub wypromowanie jakiejś oferty.

Wzorowa strona Landing Page powinna być prosta, jasno komunikować swój cel i wyróżniać się przyjazną estetyką, a także zawierać widoczny i chwytliwy przycisk CTA.

Lead magnet

Lead magnet stanowi bezpłatną ofertę, a więc zachętę dla potencjalnego klienta. Polega to na zaproponowaniu mu darmowego przedmiotu lub usługi po zostawieniu przez niego danych kontaktowych. Można to traktować jako nagrodę dla odbiorców. Pozwala to zdobyć nowych klientów. Treści mogą przybierać formę bonusów okołosprzedażowych czy przydatnych materiałów.

Lead sprzedażowy

Lead sprzedażowy to każdy podmiot, który wyraził zainteresowanie danym produktem lub usługą i jest gotowy do zakupu. Inaczej nazywany jest szansą lub perspektywą sprzedaży, ponieważ odnosi się do osób lub firm, które deklarują zamiar poznania oferty. Ten potencjalny kontakt handlowy może ostatecznie zamienić się w klienta – choć nie musi. W marketingu cyfrowym jest to więc użytkownik, który pozostawił dane kontaktowe na stronie WWW. Wyróżniamy 3 rodzaje leadów: gorące, ciepłe i zimne. 

Lejek sprzedażowy

Lejek sprzedażowy to metoda optymalizacji procesu sprzedaży. Pozwala zwiększyć konwersję, a więc ruch w witrynie na kolejnych etapach. Są to: zainteresowanie, ocena, decyzja, postocena oraz ponowny zakup. Zadaniem poszczególnych kroków w ramach lejka sprzedażowego jest zainteresowanie klienta, a co za tym idzie, pozyskanie go i sfinalizowanie transakcji.

Liczba wyszukiwań

Liczba wyszukiwań (search volume) – parametr określający przybliżoną miesięczną liczbę wyszukiwań analizowanego słowa kluczowego. Dostępny w ramach plannerów wyszukiwarek Google i Bing. Jest niezbędny w procesie pozycjonowania strony. Google zlicza dane z ostatnich 12 miesięcy, z możliwością wydłużenia zakresu do 4 lat. Przyporządkowuje statystyki do grup wyszukiwań: 0, 10, 20, 30… 210 itd. Grupa 0 to frazy ze średnią między 0 a 5. Na wolumen wpływa m.in. sezonowość i lokalność słów.

Link building

Link buildingiem nazywa się proces, który jest elementem pozycjonowania stron. Na czym polega? Na zdobywaniu linków, a więc odnośników z innych witryn do własnej strony WWW. Od 2013 roku, a więc powstania algorytmu Pingwin istotne są dobre i jakościowe linki. Umieszcza się je na stronie, a po kliknięciu, przenoszą Twoich potencjalnych klientów na Twoją stronę WWW. Dzięki budowie linków Twoja pozycja w wynikach wyszukiwania będzie wyższa, a nowe podstrony będą prędzej odwiedzane przez roboty.

LinkedIn

LinkedIn to platforma społecznościowa do budowania sieci kontaktów biznesowych. Umożliwia szukanie pracy i pracowników, sprawdzanie profili firm i bycie na bieżąco z nowościami dotyczącymi branż, firm czy kontaktów. Pozwala na wchodzenie w dyskusje z użytkownikami na grupach, komentowanie postów, publikowanie własnych treści i wysyłanie wiadomości. Użytkownik przedstawia na swoim profilu zdobyte doświadczenie i umiejętności, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Live chat

W tłumaczeniu z języka angielskiego to po prostu rozmowa na żywo. Jest to usługa, umożliwiająca szybki i wygodny kontakt z klientem, który jest akurat na stronie internetowej. To narzędzie do obsługi klienta pomaga internautom w dokonaniu wyboru i wpływa na wzrost sprzedaży.

Logo

Logo stanowi unikalny znak graficzny, który jest ważnym elementem identyfikacji wizualnej organizacji lub przedsiębiorstwa. Charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju symbol ma reprezentować konkretną firmę i odróżniać ją od konkurencji. Składa się zwykle z trzech części: sygnetu (formy graficznej), logotypu (warstwy tekstowej – zazwyczaj nazwy biznesu) i tagline (krótkiego hasła). Logo buduje świadomość marki, więc musi zapadać w pamięć potencjalnych klientów.

Łańcuch przekierowań

Ciąg wielu przekierowań. Charakteryzuje się dwoma lub więcej przekierowaniami, które są połączone tak, że przypominają łańcuch. Mówiąc inaczej, łańcuch przekierowania powstaje, jeśli pomiędzy początkowym a docelowym adresem URL jest więcej, występuje jedno przekierowanie. Długie łańcuchy przekierowań źle wpływają na SEO. Mogą spowolnić działanie strony.

MailerLite

MailerLite to niezwykle popularne narzędzie do e-mail marketingu. System umożliwia m.in. masowe wysyłanie wiadomości, informacji o promocjach i ofercie oraz biuletynów. Wśród jego kluczowych funkcji można wyróżnić: tworzenie kampanii e-mailowych, przygotowywanie landing page’y, wysyłka newsletterów, zarządzanie bazą odbiorców, testy A/B, automatyzacja e-maili i wiele innych. Aplikacja ma przyjazne dla użytkowników oprogramowanie, które jest niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze.   

Mailing

Mailing to jednorazowa, masowa wysyłka wiadomości e-mail z reklamą produktu, usługi, wydarzenia lub treści. Nie ma ustalonego terminu tak jak newsletter, nie służy też budowaniu relacji z odbiorcami. Mailing ma na celu pozyskanie leadów i sprzedaż (pod warunkiem posiadania zgód od kontaktów). Zawiera wezwanie do działania i odnośnik do strony z materiałem lub ofertą. Do wysyłki mailingów warto wykorzystywać programy, które umożliwiają mierzenie efektów i lepszą segmentację bazy odbiorców.

Marka (Brand)

Marka (ang. brand) jest zespołem różnych elementów identyfikacyjnych, które wyróżniają przedsiębiorstwo, produkt, usługę lub inne podmioty na tyle, że mogą być jasno reklamowane i komunikowane. Określenie dotyczy sumy unikalnych atrybutów: nazw, symboli, kolorów, dźwięków. Fundamentem brandu są więc cechy, które odznaczają jednostki, towary czy biznesy na tle konkurencji np. opakowanie, reputacja, cena, historia czy sposób komunikacji. Marka ma przekazywać wartości i ułatwiać decyzje zakupowe. 

Marketing

Marketing – działania, mające na celu sprzedaż produktów lub usług. Zakłada tworzenie strategii, badanie potrzeb rynku, promocję, określanie dystrybucji oraz kształtowanie popytu. Jest niezbędnym elementem rozwoju firmy. Uwzględnia ograniczenia rynku i przedsiębiorstwa. Rodzaje marketingu:

 • tradycyjny (sportowy, sensoryczny, eventowy, zewnętrzny, partyzancki, radio i TV),

 • internetowy (brand, e-mail, content, social media, performance, influencer, afiliacyjny, search engine marketing, PR),

 • mobilny.

Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny – nazywany także programem partnerskim – polega na polecaniu jakiejś firmy, produktu lub usługi. W zamian polecający otrzymuje punkty, nagrody lub rabaty od reklamodawcy. W ten sposób reklamodawca zyskuje tanią promocję swojej oferty.

W marketingu afiliacyjnym biorą udział trzy strony: reklamodawca, wydawca i użytkownik.

Marketing Automation

Automatyzacja marketingu polega na prowadzeniu działań marketingowych z użyciem specjalnego oprogramowania i narzędzi, które służą do usprawnienia procesów sprzedażowych. Celem jest tutaj też zwiększenie efektywności prowadzonych kampanii. System m.in. automatycznie gromadzi i przetwarza informacje dotyczące potencjalnych klientów oraz kieruje do odpowiednich osób spersonalizowany przekaz reklamowy.

Marketing doświadczeń

Marketing doświadczeń to niezwykle innowacyjna strategia marketingowa, która polega na budowaniu w klientach pozytywnych emocji związanych z marką. W tym przypadku to nie towar oraz jego jakość mają być w centrum zainteresowania konsumenta, a odczucia związane z kupowaniem produktów lub usług. W marketingu doznań kluczowa jest więc otoczka, czyli dodatkowe korzyści zapewniane kupującemu np. poczucie przynależności, bezpieczeństwo, samorealizacja. Celem jest zbudowanie silnej relacji z odbiorcą.  

Marketing internetowy

Marketing internetowy – inaczej e-marketing – to wszystkie działania online, które mają na celu wypromowanie konkretnej marki. Głównie chodzi o zwiększenie widoczności firmy w Internecie. Służy do tego m.in. strona internetowa, pozycjonowanie (czyli SEO), wizytówka Google Moja Firma oraz kampanie reklamowe (np. w Google Ads).

Ze względu na powszechność dostępu do sieci marketingiem internetowym zajmują się dziś niemal wszystkie firmy niezależnie od branży i wielkości. 

Marketing lokalny

Rodzaj marketingu, który skupia się na promocji danej firmy i dotarciu do klientów na konkretnym obszarze np. w danym mieście. Korzystają z niego przedsiębiorstwa, które działają na rynku lokalnym. Narzędziem, które jest wykorzystywane, jeśli chodzi o marketing lokalny, jest np. Google Moja Firma.

Marketing PPC

Marketing PPC to rodzaj kampanii internetowej opartej na popularnym modelu Pay Per Click, w którym reklamodawcy płacą wyłącznie, gdy użytkownik przejdzie przez odnośnik na promowaną stronę. Głównym założeniem jest opłata za kliknięcie reklamy, a nie za samo jej wyświetlenie czy publikację. Koszt marketingu PPC zależy od płatności za kliknięcie, na który mają wpływ np. słowa kluczowe, konkurencyjność branży czy jakość witryny. Tego rodzaju kampanie można przeprowadzić m.in. w Google Ads.

Marketing wielopoziomowy (Multi Level Marketing, MLM)

Marketing wielopoziomowy (Multi Level Marketing, MLM), inaczej marketing sieciowy to metoda sprzedaży produktów przez niezależnych przedstawicieli marki. Sprzedawcy nie są zatrudnieni przez firmę. Wynagrodzenie jest prowizyjne za:

 • pozyskanie nowych sprzedawców,

 • sprzedawców zatrudnionych przez ich konsultantów (hierarchiczne sieci sprzedażowe),

 • sprzedaż własną i sprzedaż osób z kolejnych poziomów (przychód pasywny).

Warunkiem utrzymania przychodu jest ciągła rekrutacja dystrybutorów produktów.

Marketing wirusowy

Marketing wirusowy (inaczej Viral Marketing) to strategia polegająca na zwiększaniu rozpoznawalności firmy poprzez zaintrygowanie lub rozbawienie użytkowników. Chodzi o to, żeby treść rozprzestrzeniała się w sieci jak wirus i zyskiwała duże zasięgi.

Najczęściej udostępnianym materiałem w ramach Viral Marketingu są zdjęcia (np. memy) lub krótkie filmy.

Marketplace

Platforma sprzedażowa, na której swoje produkty może oferować wielu sprzedawców jednocześnie. Można powiedzieć, że jest to internetowe targowisko. To miejsce, gdzie handlowcy konkurują ze sobą i walczą o klienta. Najczęściej przewagą jest tutaj atrakcyjna cena oraz szeroki wybór metod dostawy.

Messenger

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, który został stworzony 9 sierpnia 2011 roku. Należąca do Facebooka (obecnie Meta) aplikacja służy przede wszystkim do nawiązywania i utrzymywania kontaktu z innymi użytkownikami. Narzędzie umożliwia przesyłanie wiadomości, zdjęć, filmów i innych plików, komentowanie za pomocą np. emotikonów oraz prowadzenie rozmów video i audio. Platformę Marka Zuckenberga coraz częściej wykorzystują firmy do prowadzenia dialogu z klientami.

Mobile Friendly Test

Mobile Friendly Test pozwala sprawdzić, czy strona internetowa jest przyjazna urządzeniom mobilnym. Takie witryny Google ocenia lepiej, co przekłada się na ich skuteczne pozycjonowanie. Google też oferuje narzędzie do testowania stron pod tym kątem. Przyjazna strona jest responsywna, szybko się ładuje, ma prostą nawigację, łatwo klikalne menu, przyciski czy linki, jest czytelna i można ją scrollować.

Modele atrybucji

Model atrybucji to zbiór reguł określających sposób przypisywania sprzedaży i konwersji do punktów styczności na ścieżkach konwersji. Reguły pokazują, do którego miejsca na ścieżce jest przypisana konwersja, a więc kiedy i gdzie użytkownik styka się z danym materiałem – reklamą, postem, artykułem itd.

Multichannel

Multichannel w marketingu polega na budowaniu strategii działań, które koncentrują się na komunikacji z klientami oraz promowaniu produktów lub usług w wielu miejscach i różnymi sposobami. Choć punktów styku z odbiorcami jest mnóstwo, to cel pozostaje niezmienny – reklama konkretnych towarów lub zwiększenie świadomości marki wśród konsumentów. Komunikacja w wybranych kanałach może być rozwijana niezależnie od siebie. Multichannel wykorzystuje się do szybkiego wzrostu sprzedaży w e-sklepach. 

NAP

NAP to skrót od Name, Address, Phone – nazywa się nim wizytówki w katalogach firm, gdzie publikowane są najważniejsze informacje na temat danej firmy. Obecnie jest to znacznie więcej niż tylko nazwa, adres i numer telefonu. Poza tymi podstawowymi informacjami użytkownicy mogą odnaleźć firmę na mapie, zobaczyć zdjęcie czy firmy związane z jej działalnością.

Wizytówki NAP można znaleźć na stronach: PanoramaFirm, BiznesFinder czy pkt.pl.

Nazwa domeny

Często nazywana po prostu domeną. Domena to unikatowy adres strony WWW w Internecie. Składa się właśnie z nazwy i rozszerzenia. Przykład: w adresie www.mojafirma.pl nazwą domeny jest „mojafirma”. Nazwa domeny powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia.

Networking

Networking to proces, który polega na nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji biznesowych w celu wymiany wiedzy, umiejętności czy doświadczeń. Strategia ta prowadzi do nawiązania współpracy, dzięki której obie strony czerpią korzyści. Umiejętność budowania kontaktów jest kluczowa dla każdego przedsiębiorcy, aby pozyskiwać nowych klientów i zaznaczyć obecności marki na rynku. W ramach networkingu warto brać udział w targach i konferencjach branżowych czy udzielać się w Social Mediach.

Networking społecznościowy

Networking społecznościowy to proces (umiejętność) tworzenia i podtrzymywania sieci kontaktów w mediach społecznościowych w celu rozwoju osobistego, biznesu czy kariery zawodowej. Najpopularniejszym portalem do networkingu jest LinkedIn. W networkingu ważna jest jakość, a nie liczba kontaktów. Istotne jest budowanie pozytywnego, autentycznego wizerunku, regularna aktywność na platformie, wspieranie innych, dzielenie się wiedzą i kompetencjami.

Neuromarketing

Neuromarketing to forma marketingu, w której szczególną uwagę przywiązuje się do badań z zakresu psychologii i psychofizyki. W ten sposób twórcy reklam starają się udoskonalić swoje treści i zwiększyć ich skuteczność, tj. wpływ na decyzje odbiorców. Np. analizują znaczenie kolorów w przekazach reklamowych. 

Do tego typu badań wykorzystuje się zaawansowane metody naukowe takie jak m.in. EEG, okularografię czy funkcjonalny rezonans magnetyczny.

Newsletter

Newsletter to systematycznie wysyłane wiadomości e-mail do konkretnej grupy odbiorców. Celem wysyłki newslettera jest docieranie do potencjalnych klientów lub utrzymywanie kontaktu z obecnymi. Chodzi tutaj o budowanie trwałych relacji. W newsletterze można dzielić się merytoryczną wiedzą, a przy okazji promować swoje produkty czy usługi. Ponadto można w nim informować o zmianach w firmie, poszerzeniu swojej oferty itd.

NOA

NOA, czyli najbardziej oczekiwana akcja to konkretne działanie, którego właściciel witryny spodziewa się po użytkowniku korzystającym ze stworzonej w określonym celu strony WWW. Termin jest często utożsamiany z konwersją. Maksymalizacja parametru polega na tworzeniu treści, które zachęcą odwiedzających do wykonania pożądanej czynności, czyli np. dokonania zakupu, wypełnienia formularza, zapisania się na newsletter czy pobrania materiałów. NOA warto wyznaczyć m.in. w kampaniach Google Ads.

Omnichannel marketing

Marketing wielokanałowy. Jest to forma działań i sposób docierania zarówno do obecnych, jak i potencjalnych klientów za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają.

Open Source

Open Source to oprogramowanie, które można legalnie pobierać, modyfikować, kopiować i rozsyłać innym. Zastrzeżeniem jest niepobieranie opłat za własną wersję i w ramach tej samej licencji. Każdy może mieć wgląd do kodu źródłowego oprogramowania i udoskonalać je na własne potrzeby. Systemy OSS są regularnie aktualizowane, nawet szybciej niż płatne. Wsparcie techniczne można uzyskać w ramach społeczności ekspertów. Wadą jest mało przyjazny interfejs. Przykładem OSS jest Libre Office i Linux.

Opis produktu

W marketingu internetowym opis produktu to treść znajdująca się w karcie produktu, która wyświetla się w sklepie internetowym lub na platformie Marketplace. Wyjaśnia, czym jest danych produkt, do czego służy i jakie ma parametry. Dobry opis produktu powinien być pisany z myślą o grupie docelowej oraz zgodnie z zasadami SEO (m.in. warto zawrzeć w nim najpopularniejsze słowa kluczowe związane z produktem).

Optymalizacja konwersji

Działania, których celem jest poprawa współczynnika konwersji. Chodzi o to, by jak najwięcej internautów odwiedzających stronę WWW dokonało konkretnych akcji/działań, takich jak np. wypełnienie formularza kontaktowego czy dokonanie zakupu. Optymalizacja konwersji to ciągły proces, polegający na wprowadzaniu zmian w obrębie witryny.

Outbound Marketing

Outbound Marketing (Push Marketing) to działania w celu pozyskania klientów i budowania rozpoznawalności marki. Tu firma inicjuje kontakt. Przekaz reklamowy kieruje się do jak największej liczby osób (nie tylko tych zainteresowanych). Wykorzystuje się głównie tradycyjne metody: promocję w mediach, billboardy, telesprzedaż, sponsorowanie wydarzeń, dystrybucję ulotek i katalogów czy uczestnictwo w eventach branżowych. Narzędziami internetowymi są: Google Ads, Facebook Ads czy okienka pop-up.

Outsourcing

Outsourcing (inaczej wykorzystanie źródeł zewnętrznych) to proces polegający na zleceniu zadań, funkcji, projektów czy procesów do realizacji firmie zewnętrznej. Wśród rodzajów wymienia się m.in. outsourcing procesów biznesowych oraz procesów wiedzy.

Najczęściej outsourcing wykorzystywany jest do takich czynności jak: prowadzenie kadr czy księgowości, rekrutacji w firmie albo zarządzania siecią informatyczną danego przedsiębiorstwa.

Paragraf 31

Paragraf 31 dotyczy działań SEO i webmasteringu. To kara nakładana przez Google na strony internetowe. Polega na obniżeniu pozycji danego adresu o 31 pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania lub ustawienie go na pozycji 31. Najczęstszą przyczyną zastosowania paragrafu jest spamowanie albo posiadanie ukrytych treści.

Parallax design

Technika stosowana w grafice komputerowej, w której obrazy tła przewijają się przed kamerą wolniej niż obrazy z pierwszego planu, kreując w ten sposób iluzję głębi w dwuwymiarowej scenie z oddali.

Persona

Persona w marketingu znana również jako buyer persona odnosi się do wybranego i szczegółowo opisanego modelu klienta z grupy docelowej, do którego chcemy dotrzeć z ofertą. Jest to więc opis potencjalnego kupującego/widza/odwiedzającego stronę. Opracowywanie archetypu odbiorcy polega na zebraniu wspólnych cech, motywów i zachowań konsumentów i stworzeniu ich charakterystyki. Tworząc  strategię biznesową, można zbudować kilka person, które znajdują się na różnych poziomach lejka sprzedażowego.   

Personalizacja

Personalizacja (w kontekście marketingu) to dopasowanie komunikatów reklamowych do poszczególnych potrzeb odbiorców. Pozwala na to gromadzenie danych m.in. wyników wyszukiwania poszczególnych użytkowników, wcześniejszych akcji podejmowanych w Internecie, lokalizacji, numeru IP i innych. Celem personalizacji jest przekazanie użytkownikom jak najbardziej wartościowych dla nich treści, dopasowanych indywidualnie do ich potrzeb.

Pingowanie

Mechanizm, polegający na informowaniu robotów wyszukiwarki o tym, że na stronie WWW pojawiły się nowe treści. Dzięki pingowaniu roboty mogą zindeksować nowe treści i podstrony, a następnie zwiększyć ich widoczność w wynikach wyszukiwania.

Pinterest

Pinterest to popularne medium społecznościowe, które skupia się na treściach graficznych. Internauci z całego świata mogą w ramach platformy udostępniać wszelkiego rodzaju materiały wizualne – zdjęcia, infografiki czy video. Według twórców serwisu jest to również wyszukiwarka pomysłów i inspiracji. Dzięki aplikacji użytkownicy mogą tworzyć spersonalizowane tablice, które uzupełniają treściami. Pin to podstawowa jednostka Pinteresta, która stanowi odpowiednik wpisu na innych Social Mediach.

PLA

PLA (Product Listing Ads) to format reklamy e-commerce w Google, która wyświetla się na górze wyników wyszukiwania i w zakładce Zakupów. Zawiera zdjęcia produktów oraz ich nazwę, cenę i nazwę sklepu. Listę produktów wysyła się do Google Merchant Center w formie pliku produktowego z rozszerzeniem XML, skąd są automatycznie pobierane do Google. PLA pomaga zwiększyć sprzedaż. Tę formę promocji rozlicza się według modelu CPC.

Platforma e-commerce

Platforma e-commerce to oprogramowanie umożliwiające budowanie i zarządzenie sklepami internetowymi, tj. produktami, procesem sprzedaży, integracjami (np. systemami płatności) oraz marketingiem i komunikacją z klientami.

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu narzędzi. Do najpopularniejszych należą platformy chmurowe (czyli SaaS) oraz Open-Source (charakteryzujące się otwartym kodem źródłowym).

Platforma komunikacyjna

Narzędzie, które umożliwia firmom komunikację wewnętrzną (między pracownikami) i zewnętrzną (z klientami). Obejmuje różne formy i metody komunikacji, takie jak np. wysyłanie wiadomości, nawiązywanie połączeń video, udostępnianie dokumentów i zarządzanie projektami/zadaniami.

Płatne wyniki wyszukiwania

Płatne wyniki wyszukiwania to takie, które są formą reklamy i wyświetlają się w wynikach wyszukiwania wyżej niż wyniki bezpłatne. Zajmuje ona pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania w Google. Są to linki sponsorowane. Postać, jaką przyjmuje ta reklama to grafika lub tekst. Jest rozliczana w systemie PPC (Pay For Click), co oznacza, że reklamodawca płaci za reklamę dopiero w momencie, gdy użytkownik w nią kliknie.

Pop-up

Pop-up to małe okienko lub baner, które pojawia się na pierwszym planie podczas przeglądania strony internetowej. Często zawiera zachętę do zapisania się do newslettera czy pobrania e-booka. Z racji swojego charakteru, takiego komunikatu nie da się nie zauważyć. Służy m.in. do rozwijania bazy mailowej, pozyskiwania leadów, zwiększania sprzedaży, promowania wydarzeń i treści, przeciwdziałania porzucaniu koszyka w e-sklepie, informowania o wyprzedaży, obniżeniu współczynnika odrzuceń.

Porzucony koszyk

Porzucony koszyk to określenie zjawiska w e-commerce, w którym klient przegląda stronę sklepu internetowego, umieszcza produkty w koszyku, a następnie opuszcza witrynę. Nie dochodzi do zawarcia transakcji. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w takich kwestiach jak chęć porównania produktów i ich cen w różnych miejscach w sieci, wysokie koszty wysyłki, koszty ukryte, długi czas oczekiwania na zamówienie, zbyt skomplikowany proces zakupowy, ceny wyższe niż u konkurencji, czy powolne ładowanie się strony.

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie – czyli SEO (Search Engine Optimization) – to wszystkie działania, które mają na celu wywindowanie strony WWW w organicznych (czyli bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja w rankingu Google, tym większa popularność witryny, która przekłada się na zyski.

Pozycjonowanie odbywa się w obrębie strony (np. optymalizacja treści czy optymalizacja techniczna) oraz poza nią (np. zdobywanie linków zewnętrznych, czyli Link Building).

PPL (Pay Per Lead)

PPL stanowi skrót od określenia Pay Per Lead, które oznacza koszt pozyskania leada. Jest to niezwykle popularny model rozliczeń kampanii internetowych, w którym reklamodawca płaci za dostarczenie danych kontaktowych potencjalnego klienta lub wykonanie konkretnego działania np. pobranie materiału czy wypełnienie formularza. Wskaźnik PPL informuje o skuteczności konkretnych reklam np. w sieci Google Ads. Tego rodzaju system płatnej promocji to jeden z pierwszych etapów pozyskiwania klienta. 

PPS (Pay Per Sale)

PPS (Pay Per Sale) model rozliczenia za reklamę za sprzedaż produktu lub usługi. Wydawca otrzymuje zwykle prowizję (10–50%) z każdej sprzedaży. PPS jest rodzajem modelu CPA (Cost Pay Action), stosowanym często w marketingu afiliacyjnym. Ważne jest w nim odpowiednie dobranie grupy docelowej, by promocja okazała się skuteczna.

Product Feed Managment

Product Feed Managment polega na zarządzaniu przez zewnętrzne źródła pracami związanymi z feedem produktowym, czyli plikami zawierającymi aktualne informacje o towarach dostępnych w sklepie internetowym. W ramach usługi konsultant działający zwykle na gotowym narzędziu realizuje wytyczne marketerów, którzy prowadzą kampanie reklamowe. Feed managment obejmuje m.in. stworzenie i zoptymalizowanie feeda produktowego zgodnie ze specyfikacją platformy reklamowej czy monitorowanie poprawności danych.  

Product placement

Inaczej lokowanie produktu. Jest to narzędzie marketingowe, którego celem jest promocja danego produktu lub usługi przez określony środek przekazu. Zazwyczaj lokowanie produktu pojawia się w serialach, filmach, audycjach telewizyjnych czy radiowych itd. Jest to niebezpośrednia forma reklamy – zgodnie z założeniem ma być nienachalna i subtelna. Przekaz ma trafić do podświadomości odbiorcy i utrwalić w jego pamięci informację o marce.

Product seeding

Product seeding to jedno z kluczowych narzędzi marketingu rekomendacji, które określa się jako „wyrafinowany product placement”. Polega na przekazaniu tzw. internetowym liderom opinii w danym obszarze działalności czy dziedzinie np. influencerom i celebrytom testerów produktów w celu ich wypróbowania i zrecenzowania. Towar może zostać przekazany na różnych zasadach np. w formie próbki. Kampania seedingowa sprawia, że informacja na temat oferty pojawia się w sieci m.in. w Social Mediach.

Programy partnerskie

Programy partnerskie (afiliacyjne) polegają na współpracy wydawców z reklamodawcami w Internecie. Partnerzy rozliczają się w formie prowizji za sprzedaż produktów lub usług, pozyskanie leadów czy za kliknięcia w link (referencyjny). Promocję przeprowadza się na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, przez pocztę elektroniczną lub inne kanały. Pierwszy program partnerski wdrożył właściciel Amazona, Jeff Bezos.

Promować

Promować to sprawiać, by coś stawało się bardziej znane. W kontekście marketingu internetowego zazwyczaj chodzi o firmę. Choć bywa, że promowane są także osoby.

W e-marketingu do promowania służy m.in. własna strona internetowa, pozycjonowanie, kampanie w Google Ads czy marketing lokalny, a także działania w Social Mediach i wizytówka w Google Moja Firma.

Obecnie każda rozwijająca się firma bez względu na wielkość i rodzaj branży prezentuje swoje usługi w Internecie.

Prospecting

Prospecting to inaczej poszukiwanie klientów. Składa się z szeregu metod i czynności, których celem jest stworzenie listy osób potencjalnie zainteresowanych produktem lub usługą. Jest pierwszym i jednym z najważniejszych etapów procesu sprzedażowego.

Proxy

Proxy to serwer pośredniczący, który odpowiada za połączenie urządzenia użytkownika z Internetem. Funkcjonuje poza lokalną siecią internauty i wysyła w jego imieniu (ale bez pozostawiania śladów) żądanie wyświetlenia konkretnej strony WWW. Działa więc na zasadzie pośrednika pomiędzy użytkownikiem a serwerem docelowym. Bramka proxy gwarantuje zachowanie anonimowości w świecie online poprzez ukrycie adresu IP i usprawnia uruchamianie witryn, które zapisuje w swojej pamięci.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa (Web Browser) to oprogramowanie komputerowe, które służy do przeglądania zawartości stron internetowych i pobierania plików. Do najpopularniejszych przeglądarek należą:

 • Google Chrome,

 • Mozilla Firefox,

 • Opera,

 • Samsung Internet,

 • Safari,

 • Internet Explorer,

 • Microsoft Edge.

Różnią się między sobą dostępnymi funkcjami (rozszerzeniami), szybkością ładowania i sposobem wyświetlania stron na urządzeniach mobilnych. Zwykle łączą się z serwerem poprzez protokoły HTTP lub HTTPS.

Ranking reklamy

Ranking reklamy (Ad Rank) pokazuje, na której pozycji (i czy w ogóle) nasza reklama wyświetla się w Google w porównaniu z reklamami konkurencji. Na ranking wpływ mają:

 • stawka za kliknięcia (CPC),

 • wysoka jakość reklamy,

 • dopasowanie i konkurencyjność słów kluczowych,

 • konkurencyjność podobnych aukcji,

 • progi rankingu,

 • lokalizacja,

 • typ urządzenia,

 • rozszerzenia.

Bardziej decydująca od stawki jest trafność reklamy względem wyszukiwania użytkownika. Google Ads przy każdym zapytaniu oblicza ranking od nowa.

Real-Time Marketing

Real-Time Marketing (w skrócie RTM) to „marketing w czasie rzeczywistym”, czyli innymi słowy: komunikacja z klientem „tu i teraz” (na żywo lub za pośrednictwem np. mediów społecznościowych). To także reklamy, które odwołują się do bieżących wydarzeń, np. zawodów sportowych, pór roku albo dni (np. do Światowego Dnia Kota).

Żeby tego typu działania były skuteczne, potrzebne są: refleks, znajomość grupy docelowej, bycie na czasie oraz błyskotliwości i poczucie humoru. 

ReCAPTCHA

ReCAPTCHA to rodzaj usługi zabezpieczającej stronę WWW przed różnego rodzaju nadużyciami, a przede wszystkim przed botami, które pozostawiają spam. Ta metoda zabezpieczenia stron WWW stosowana jest w różnego rodzaju formularzach (na przykład kontaktowych czy rejestracyjnych), ale nie tylko. Ma na celu zweryfikowanie, czy ktoś, kto wypełnia dany formularz, jest człowiekiem, czy robotem, który hurtowo dodaje komentarze lub rejestruje się na różnych portalach.

Recykling treści

Recykling treści to istotny element Content Marketingu, który polega na wykorzystaniu starszych materiałów do zaktualizowania powstałych lub przygotowania nowych. Redystrybucja zajmuje zwykle mniej czasu niż stworzenie artykułu, infografiki czy video od zera. Nie chodzi jednak o udostępnianie tego samego tekstu w różnych miejscach, a o jego rozbudowanie, odświeżenie, ulepszenie czy zaprezentowanie w innej formie. W ramach recyklingu powstaje unikalna zawartość na podstawie dostępnych zasobów.

Reklama banerowa

Reklama banerowa to reklama publikowana w Internecie w formie grafiki, animacji lub filmu. Użytkownik po kliknięciu w nią zostaje przekierowany na stronę firmy lub stronę lądowania (landing page). Ten rodzaj reklamy można wykupić w Google Ads. Jej celem jest zwiększenie ruchu na stronie i zachęcenie do konwersji. Służy też do budowania świadomości marki i remarketingu.

Reklama kontekstowa

Reklama kontekstowa to rodzaj promocji, który polega na łączeniu reklamy z zainteresowaniami odbiorcy. Ogólnie chodzi o to, żeby przekaz budził zainteresowanie użytkownika, np. poprzez połączenie reklamy z tematyką strony, na której jest wyświetlana. Zwiększa to prawdopodobieństwo konwersji.

Istnieją różne formy reklamy kontekstowej, np. klasyczne banery online, linki lub e-maile sponsorowane. 

Reklama natywna

Reklama natywna (native advertising) to taki rodzaj działań promocyjnych, które mają na celu dostarczać wysokiej jakości treści, informacje, które będą przydatne użytkownikom. Przekaz reklamowy w tej formie nie opiera się jedynie na promowaniu marki, ale robi to pośrednio. Tego typu reklama ma być nieinwazyjna, dopasowana do kontekstu i publikowana poza środowiskiem marki. Reklamę tego typu można spotkać w formie tekstu, obrazu i video.

Reklama podprogowa

Reklama podprogowa (nazywana również sugestią) to typ promocji wykorzystujący przekaz informacyjny, który jest nieświadomie postrzegany przez odbiorcę i ma za zadanie ukierunkować jego wybory w podejmowaniu decyzji. Użyty impuls ma charakter dźwiękowy lub wizualny. Tego rodzaju komunikat jest ukryty w treści kampanii lub pojawia się na krótki czas, tak aby człowiek nie mógł go zarejestrować. Prowadzenie reklamy podprogowej jest w Polsce zakazane na mocy ustawy o radiofonii i telewizji. 

Reklama semantyczna

Reklama semantyczna dopasowana jest do zawartości strony internetowej, na której jest wyświetlana. Często stosuje się ją w branżowych serwisach, których odbiorcy są zainteresowani danym tematem. To jedna z bardziej skutecznych form reklamy, bo oferta kierowana jest do skrupulatnie dobranej grupy docelowej. Może występować obok treści poradnikowych. Reklama semantyczna jest dostępna w usłudze Google Ads.

Reklama zautomatyzowana

Reklama zautomatyzowana w marketingu internetowym to prowadzenie różnorodnych działań bazujących na algorytmach i sztucznej inteligencji (AI). Głównym celem automatyzacji jest trafianie do osób zainteresowanych daną ofertą, co ma się przekładać na wyższy współczynnik konwersji.

Aby poprawić wyniki, systemy gromadzą dane na temat użytkowników. Biorą pod uwagę m.in. ich lokalizację, zainteresowania czy przypuszczalny wiek.

Remarketing

Remarketing jest rodzajem kampanii reklamowej, której celem jest dotarcie do potencjalnych klientów, czyli osób, które odwiedziły już wcześniej konkretną stronę WWW i zachęcenie ich do zrealizowania transakcji zakupu w tej witrynie. W celu pozyskiwania informacji o użytkownikach, którzy już przebywali na stronie WWW i przeglądali produkty, stosowane są pliki cookies, które „śledzą” ich działania w Internecie.

Responsywna strona

Responsywna strona to taka, która automatycznie może dostosować rozdzielczość, w zależności do wielkości okna przeglądarki. Oznacza to, że można ją otworzyć poprawnie zarówno na małych ekranach (smartfon, tablet), jak i dużych (komputer, laptop). Jest to ważne, ponieważ użytkownicy powinni móc wyświetlać stronę WWW w przejrzystej formie.

Retencja

Retencja (z łac. retentio – zatrzymać) oznacza zdolność marki do utrzymania dotychczasowych klientów. Wysoki poziom retencji zależy od właściwie dobranego targetu, dbania o zaangażowanie klientów i analizy działań w celu poprawy wyników. W przypadku utraty klienta firma powinna skłonić go do zmiany decyzji. Lojalne relacje z konsumentami można budować w mediach społecznościowych, poprzez e-mail marketing i tworzenie użytecznych treści. Retencja jest mniej kosztowna od pozyskiwania nowych klientów.

Rich snippets

Rich snippets to fragmenty rozrzeszerzone, dane strukturalne, w postaci dodatkowych elementów wyszukiwania / znaczników dodanych w kodzie strony WWW. Ich zadaniem jest opisanie tego, co znajduje się na danej stronie tak, aby było to jasne dla wyszukiwarki. Przykładem może być breacdcrumbs, który śledzi aktualną lokalizację użytkowników.

ROAS

ROAS to skrót od określenia „Return On Advertising Spend”, który oznacza zwrot z wydatków na reklamę. Jest to wskaźnik, który ocenia wydajność kampanii internetowych – pokazuje zysk uzyskany za każdą zainwestowaną złotówkę. Miernik pozwala reklamodawcom ocenić rentowność ich pracy oraz zmierzyć efektywność całej strategii promocyjnej. Wzór na obliczenie ROAS jest prosty: całkowity przychód z reklam / zainwestowany kapitał X 100. Współczynnik został wdrożony np. w systemie Google Ads.

RODO

RODO to Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, czyli dokument, który wszedł w życie 25 maja 2018 roku i określa ramy prawne przetwarzania danych osobowych. Rozporządzenie dotyczy każdego, kto przetwarza dane osobowe. Tak więc także firmy, które korzystają z danych swoich pracowników i klientów.

Za nieprzestrzeganie zasad RODO grożą kary finansowe, które zależą od rodzaju przewinienia, np. od 2 do 4% rocznego obrotu przedsiębiorstwa.

ROI

ROI to wskaźnik, dzięki któremu można ocenić zwrot z inwestycji w stosunku do jej kosztów, czyli jej efektywność. Dzięki temu wskaźnikowi można ocenić rentowność przeprowadzonych działań marketingowych, reklamowych. Aby policzyć ROI, trzeba od przychodu odjąć koszty, następnie podzielić przez koszty i pomnożyć przez 100.

ROPO

ROPO to skrót od określenia „Research Online, Purchase Offline”, które opisuje popularne wśród kupujących zjawisko polegające na wyszukiwaniu informacji o konkretnych produktach w sieci, a następnie dokonaniu zakupu w punkcie stacjonarnym. Takie zachowanie konsumenckie – opisywane też jako webrooming – wynika z faktu, że użytkownicy chcą dowiedzieć się jak najwięcej o towarze, a wiedzę mogą znaleźć w Internecie np. opinie innych klientów. W e-handlu można spotkać się też z odwróconym ROPO.  

RSS

RSS (Really Simple Syndication) to system dystrybucji treści, która pozwala być na bieżąco z aktualizacjami na blogach, portalach informacyjnych czy w mediach społecznościowych. Standardowym formatem dla RSS jest XML. W pliku zawarty jest tytuł, opis i link do danej treści. Użytkownik otrzymuje i porządkuje otrzymane nowości w jednej aplikacji, bez konieczności odwiedzania wielu serwisów. Wcześniej musi jednak zasubskrybować daną stronę.

RTB

RTB, czyli Real Time Bidding to rodzaj aukcji internetowej w czasie rzeczywistym. Polega na zakupie powierzchni reklamowej przez algorytmy. Celem takiego działania jest dotarcie do osób zainteresowanych konkretną ofertą. Nie jest ważna strona, na której wyświetla się reklama (np. baner), ale to, komu się ona wyświetla.

Model RTB wykorzystywany jest przede wszystkim w retargetingu.

Ruch bezpośredni (ruch direct)

Ruch bezpośredni (ruch direct) to jeden z elementów statystyk Google Analytics. Oznacza on wejścia na stronę, które miały miejsce bez pośrednictwa źródeł typu reklama. Użytkownik w tym przypadku wpisał w wyszukiwarce adres konkretnej strony WWW. Dane gromadzone w związku z ruchem bezpośrednim mogą posłużyć do analizy kampanii offline (adresy zamieszczone na bilbordach/ulotkach itp.).

Ruch organiczny

Ruch organiczny (organic traffic, ruch bezpłatny) to określenie użytkowników, którzy trafili na stronę WWW, po prostu wpisując frazę w wyszukiwarce i klikając w wynik wyszukiwania lub kliknęli w odnośnik na innej stronie WWW / Social Mediach / poczcie e-mail. Nie została w tym przypadku użyta reklama.

SaaS

SaaS (Software as a Service) to rodzaj oprogramowania, które jest udostępniane użytkownikom z dysku chmurowego producenta.

Popularnym przykładem są platformy e-commerce SaaS, gdzie wszystkie pliki tworzące sklep internetowy znajdują się na dysku chmurowym. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że osoba prowadząca sklep internetowy nie musi osobno wynajmować hostingu, czyli miejsca na serwerze.        

SEM

SEM (Search Engine Marketing) to inaczej marketing w wyszukiwarkach. Oznacza to wszelkie działania promocyjne, które powodują lepszą widoczność stron WWW. Do tego typu działań należą na przykład płatne pozycjonowanie, linki sponsorowane, dobranie odpowiednich słów kluczowych i inne. SEM obejmuje zarówno płatną, jak i bezpłatną promocję strony WWW.

SEO lokalne

SEO lokalne to działania mające na celu wypromowanie strony WWW wśród społeczności na wyznaczonym terenie. Podobnie, jak w zwykłym SEO celem jest osiągnięcie jak najwyższego pozycjonowania w wynikach wyszukiwania (w tym przypadku związanego z lokalizacją). W tym celu stosuje się frazy zawierające nazwy miast, lokalizację oraz Wizytówkę Google Moja Firma wraz z Google Maps.

Shadowban

Shadowban (Shadow Banning) to blokada nakładana przed administratorów mediów społecznościowych na dane posty, bez wiedzy ich autorów. Inni użytkownicy nie widzą zablokowanych treści, chyba że należą do obserwujących dany profil. Karę nakłada się za łamanie zasad aplikacji, np. spamowanie grup lub kupowanie komentarzy.

Sieć wyszukiwania Google

Sieć wyszukiwania Google to zbiór stron internetowych oraz aplikacji, w których wyświetlają się reklamy Google. Np. promując firmę w Google Ads, reklamy wyświetlają się w sąsiedztwie organicznych (czyli bezpłatnych) wyników wyszukiwania.

W sieci wyszukiwania pokazują się użytkownikom różne rodzaje reklam, m.in. reklamy tekstowe, dynamiczne, produktowe, a także graficzne i wideo.

Słowa kluczowe (frazy)

Słowa kluczowe (frazy, kaywords, keyphrases) to wyrazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, aby odnaleźć potrzebne im informacje. Można je wykorzystać w pozycjonowaniu witryny, wplatając te frazy w dostępne na stronie teksty, umieszczając w nagłówkach, adresach URL, meta danych, tytułach czy linkach. Sprawi to, że użytkownicy poszukujący danej informacji wejdą tam, aby ją uzyskać. Jest to bardzo ważny element SEO.

Snippet

Snippet (mikrodane) to fragment kodu, który można wielokrotnie używać w innych, większych bazach kodów, bez konieczności pisania kodu od nowa. Wykorzystuje się go do opisania znaczników danych strukturalnych. Jest wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Zwykle zawiera tytuł, adres oraz opis strony internetowej. Ma znaczenie dla użytkowników i wyszukiwarki. Wpływa na lepsze pozycjonowanie witryny. Rozszerzeniem tej opcji jest Rich Snippet, umożliwiające konfigurację wyświetlanych informacji.

Social e-commerce

Social e-commerce to handel internetowy prowadzony za pośrednictwem serwisów i aplikacji społecznościowych. W ten sposób przedsiębiorcy mogą sprzedawać swoje produkty lub usługi, a inni użytkownicy je kupować. To często dodatkowy kanał sprzedaży poza sklepem internetowym danej firmy.

Opcja Social e-commerce dostępna jest m.in. na Facebooku i Instagramie.

Social Media

Social Media (media społecznościowe, serwis społecznościowy), to platforma internetowa, która umożliwia każdemu użytkownikowi komunikowanie się z innymi, tworzenie różnego typu treści tekstowych, graficznych, audio, video i przekazywanie ich dalej. Przykłady Social Mediów to Facebook, Instagram, czy TikTok.

Social Media Marketing

Social Media Marketing to obecnie niezwykle popularna forma płatnych i darmowych działań marketingowych, których celem jest m.in. promocja firmy w Internecie za pomocą mediów społecznościowych. Aktywność na platformach takich jak np. Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, LinkedIn czy Twitter zapewnia wzrost rozpoznawalności marki, możliwość komunikowania się i nawiązania długotrwałych relacji z klientami, pozyskanie ruchu na stronie internetowej i wzrost sprzedaży produktów czy usług. 

Social Media Optimization

Social Media Optimalization (SMO) to proces udoskonalania postów w mediach społecznościowych w celu osiągania lepszych wyników: szybszego wzrostu obserwujących, wyższego poziomu zaangażowania, większej liczby kliknięć lub konwersji itp. Do działań zawartych w tym procesie zalicza się między innymi postowanie o konkretnej (statystycznie najlepszej) godzinie i dniach, zadawanie pytań w postach, dodawanie postów karuzelowych, dodawanie hashtagów i inne. SMO dotyczy również działań na stronie WWW (umieszczanie przycisków – odnośników do kanałów w Social Mediach).

Stealth marketing

Stealth marketing to określenie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza marketing ukryty/niejawny. Tego rodzaju strategia marketingowa polega na promowaniu oferty bez informowania konsumenta o tym, że stał się targetem reklamy. Odbiorca komunikatu nie zdaje sobie sprawy, że próbuje się wywrzeć wpływ na jego decyzje zakupowe. Może być to np. technika podszywania się pod konsumentów zarówno online, jak i offline. Stealth marketing jest nieetyczny i w Polsce niezgodny z prawem.

Storytelling

Storytelling to tworzenie opowieści, historii. Mogą one służyć na przykład rozrywce czy edukacji. Niemal każda marka może wykorzystać storytelling do kreowania wizerunku. Jest to bardzo skuteczna metoda promocji, ponieważ utrwala wiedzę i angażuje odbiorców, a także ukazuje firmę w bardzo atrakcyjny sposób. Dzięki temu potencjalni klienci będą mieć określone skojarzenia związane z marką.

Strategia marketingowa

Strategia marketingowa to zbiór zasad związanych z promocją firmy, który buduje się na bazie grupy docelowej, założonych celów, możliwości finansowych oraz dostępnych narzędzi reklamowych. Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o to, żeby ustalić plan, jak trafić do użytkowników i sprawić, by stali się klientami.

W zapisanej strategii marketingowej powinny znaleźć się takie elementy jak: KPI (Kluczowe Wskaźniki Efektywności), ramy czasowe, kalendarz działań oraz ich przykłady.

Strona internetowa

To dokument, zbudowany najczęściej z kodu HTML, który zawiera treść tekstową oraz obrazy, filmy, a także różnego typu hiperłącza do innych witryn. Strona WWW składa się również z domeny, hostingu oraz projektu graficznego. Można ją otworzyć za pomocą wyszukiwarki internetowej. Może służyć jako swego rodzaju wizytówka firmy, ponieważ jest dobrym miejscem, aby kreować wizerunek.

Strona produktowa

To ostatnie miejsce, gdzie znajduje się klient przed dokonaniem zakupu. Jest to również koniec lejka sprzedażowego. Tu klient podejmuje decyzję, czy kupuje dany produkt, czy rezygnuje z zakupu, dlatego strona produktowa powinna zawierać wszystkie informacje o produkcie (takie jak nazwa, opis, zdjęcie czy recenzje), które są mu potrzebne do zakupu.

Subskrypcja newslettera

O subskrypcji newslettera mówi się wówczas, gdy użytkownik wyrazi zgodę na cykliczne przesyłanie do niego wiadomości e-mail o charakterze reklamowym. W takich wiadomościach mogą znaleźć się informacje o promocjach, nowościach w ofercie, a także materiały edukacyjne, np. link do artykułu czy podcastu albo e-book do pobrania.

SXO

SXO (Search Experience Optimization) zbiór zadań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony WWW w wynikach wyszukiwania z pomocą ulepszania doświadczeń użytkowników, związanych z użytkowaniem witryny. Ta strategia sprawia, że algorytmy Google uważają stronę WWW za bardziej wartościową i promują ją.

Ścieżka konwersji

Ścieżka konwersji to „droga”, którą pokonał klient, by np. dokonać zakupu, zamówić usługę, zapisać się do newslettera albo wypełnić formularz. Na ścieżkę składają się różne zdarzenia (kliknięcia, wyświetlenia), które nastąpiły przed dokonaniem decyzji. Analizowanie tych procesów pozwala przedsiębiorcom usprawnić działania reklamowe.

Tajemniczy klient

Tajemniczy klient, czyli inaczej Mystery Shoper to jedna z najpopularniejszych metod badań jakościowych w marketingu, którą wykorzystują zazwyczaj firmy handlowe. Technika pozwala uzyskać obiektywną ocenę poziomu świadczonych usług i wskazuje płaszczyzny w funkcjonowaniu biznesu, które wymagają poprawy. Celem tego rodzaju działań audytowych jest zazwyczaj odnalezienie czynników, które wpływają na zadowolenie lub niezadowolenie konsumenta z obsługi sprzedażowej i posprzedażowej.   

Target (grupa docelowa)

Target (grupa docelowa) to osoby, do których firma kieruje swoją ofertę, reklamę i które będą mogły skorzystać z oferty. Wyznaczając target, bierze się pod uwagę wiek, płeć, lokalizację, a nawet status społeczny czy pochodzenie tych ludzi. Odpowiednie dobranie grupy docelowej zwiększa szansę zakupu oferowanych produktów czy też usług.

Targetowanie

Targetowanie to inaczej selekcja pozwalająca określić grupę docelową danej firmy, czyli osoby potencjalnie zainteresowane ofertą. W marketingu internetowym polega to przede wszystkim na określeniu profilu klienta, a także rozpoznaniu, jaki rodzaj treści przygotować i gdzie szukać odbiorców.

Dzięki targetowaniu skuteczność reklamy online powinna wzrastać, ponieważ wówczas trafia ona na podatny grunt.

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny (atrybut ATL, opisowy tekst zastępczy) to inaczej opis tego, co znajduje się na danym elemencie wizualnym (zdjęciu/grafice). Umieszcza się go w aplikacjach lub stronach WWW, aby ułatwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami związanymi ze wzrokiem oraz, aby dostarczyć wyszukiwarce precyzyjnych informacji o tematyce obrazu (to ważne pod względem SEO). Musi zawierać wszystkie kluczowe informacje o danym elemencie graficznym.

Telemarketing

Telemarketing to jedno z popularnych narzędzi marketingu bezpośredniego, które w zależności od rodzaju może służyć do obsługi klienta, sprzedaży produktów lub usług, pielęgnowania relacji czy pozyskiwania nowych odbiorców. Tego rodzaju komunikacja definiowana jest też jako ogół działań, które wykorzystują połączenia telefoniczne do wyszukiwania prospektów, aktywnego pozyskiwania kontaktów i zawierania transakcji kupna-sprzedaży. Skuteczny telemarketing wymaga odpowiedniej technologii i techniki. 

TGI

TGI to skrót od Target Group Index, który oznacza międzynarodowe badanie pomiaru konsumpcji dóbr i usług oraz korzystania z mediów. Takie badanie trwa przez cały rok i organizowane jest na reprezentatywnych grupach respondentów. W ten sposób na bieżąco monitorowane są kanały komunikacji Marketingu Zintegrowanego, czyli inaczej mówiąc: monitorowanie reklam w Internecie.

Thin content

Thin content to treści bardzo niskiej jakości. Mają one zerową lub nikłą wartość dla odbiorców.

Mogą to być teksty, które zawierają błędy (na przykład językowe, merytoryczne), zduplikowane czy wygenerowane automatycznie lub nienaturalnie przesycone frazami kluczowymi. Tego typu treści źle wpływają na miejsce w rankingu wyszukiwania w Google.

TikTok

TikTok to najszybciej rozwijająca się platforma społecznościowa w Polsce i na świecie. Powstała w 2016 roku jako zamiennik Musical.ly aplikacja mobilna na systemy Android oraz iOS, pozwala nagrywać i publikować użytkownikom krótkie treści video kręcone w pozycji wertykalnej. Chińska platforma udostępnia również szereg funkcji, które umożliwiają prostą edycję przygotowanych materiałów. Potencjał TikToka wykorzystują też marketerzy i przedsiębiorcy poprzez narzędzia do tworzenia reklam. 

Tiny text

Tiny text to jedna z metod nieetycznego pozycjonowania (Black Hat SEO). Polega ona na zamieszczaniu na stronie WWW treści, które są przesycone słowami kluczowymi o bardzo małej czcionce. Jest to bardzo stara, spamerska metoda, niewymagająca żadnego nakładu pracy, która wraz z ewolucją algorytmów Google już nie działa. Używanie jej może mieć odwrotny skutek do oczekiwanego (witryna spadnie w wynikach wyszukiwania, zamiast pozycjonować się wysoko).

TLS

TLS, czyli Transport Layer Security to protokół sieciowy, który zapewnia ochronę i bezpieczeństwo transmisji danych przesyłanych w Internecie. Uważany jest za standardowe rozwinięcie certyfikatu SSL, ponieważ obsługuje więcej algorytmów szyfrowania i ma pełniejszą oraz bardziej precyzyjną specyfikację. Protokół TLS daje możliwość autoryzacji serwera i szyfrowanie połączenia między serwerem a przeglądarkami (obsługiwany jest przez Google Chrome, Microsoft Edge, Mozillę Firefox czy Operę).

Treści eksperckie

Treści eksperckie to takie, które są wykorzystywane do budowania wizerunku marki. Mogą to być na przykład specjalistyczne, profesjonalne artykuły, które budują wizerunek specjalisty w danej dziedzinie. Powinny one być pisane przez osobę rzeczywiście zaznajomioną w dużym stopniu z danym tematem. Warto wykorzystywać tego typu treści w pozycjonowaniu strony WWW.

Twitter

Twitter to amerykański serwis społecznościowy (nazywany czasem również serwisem informacyjnym), który pozwala na publikowanie krótkich wiadomości, długości do 280 znaków. Jest to jeden z największych mediów społecznościowych wykorzystujący tak zwane „mikroblogowanie”.

Up-selling

Up-selling to technika sprzedaży powiązanej, której celem jest podwyższenie wartości produktów lub usług oferowanych klientom. W ramach strategii przedstawia się kupującemu (jeszcze przed dokonaniem zakupu) towaru o większej funkcjonalności, lepszym standardzie i wyższej cenie niż ten, którym jest obecnie zainteresowany. Odpowiednio wykorzystany up-selling prowadzi do finalizacji transakcji o podwyższonej wartości, która jest korzystna dla obu stron – zarówno sprzedawcy, jak i konsumenta.   

Update Google

Update Google to aktualizacja algorytmu Google. Polega na wprowadzeniu usprawnień w algorytmie. Mogą one skutkować zmianami w pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Na zmiany wpływają dany algorytm oraz wprowadzone funkcjonalności. Update Google sprowadza się do usprawnienia wykrywania działań, które są niezgodne z zasadami etycznymi pozycjonowania. Przy tym dostosowuje się do zmian zachodzących w Internecie.

URL Rating

URL Rating wskazuje, jak silny jest profil linowy danego adresu URL. W tym przypadku przyjmuje się wartości od 1 do 100, gdzie 1 to najsłabszy, a 100 najlepszy wynik. Na wskaźniki ma wpływ linkowanie zewnętrzne danej witryny, czyli odsyłacze do strony WWW z innych źródeł.

Im więcej wartościowych stron odsyła do danej strony, tym jej wartość jest większa. A to ma wpływ na poprawę pozycji w rankingu Google.

User Generated Content

User Generated Content (UGC) to wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników, dotyczące marki, za które nie dostają oni zapłaty. Mogą to być zdjęcia, filmy, grafiki, ale również wpisy blogowe, odpowiedzi w ankietach czy komentarze. UGC to przede wszystkim budowanie lojalności użytkowników wobec marki.

USP

USP to skrót od terminu Unique Selling Proposition, które oznacza unikalną propozycję sprzedaży. Jest to więc istotny z perspektywy klienta wyróżnik towaru lub usługi danej firmy oraz cecha, która zaznacza przewagę oferty na tle konkurencji. Tego rodzaju atut eksponuje się w kampaniach reklamowych. USP produktu jasno określa korzyść, wskazuje na wyróżniające atrybuty i komunikuje wartość marki. Może występować jako np. niska cena, ekologiczne opakowanie, wyjątkowe doświadczenie podczas zakupów.

UX

UX to inaczej User Experience, czyli doświadczenie użytkownika. W kontekście marketingu internetowego pojęcie dotyczy tworzenia strony internetowych i aplikacji zgodnych z oczekiwaniami odwiedzających.

Witryny zbudowane zgodnie z zasadami UX działają szybko, są przejrzyste i proste w użytku. Ponadto wywołują dobre ogólne wrażenia estetyczne, a także prezentują pomocne treści wysokiej jakości.

Video Ads

Video Ads, czyli reklamy video dostępne w sieci reklamowej Google. Tego rodzaju format służy do promocji treści udostępnianych w serwisie społecznościowym YouTube, witrynach partnerskich wyszukiwarki czy aplikacjach na urządzenia stacjonarne i mobilne. Płatność za kampanię naliczana jest zazwyczaj, gdy użytkownik obejrzy część albo całość materiału lub wejdzie z nim w interakcję np. odwiedzi stronę promowanej firmy. Video Ads mogą być odtwarzane przed, w trakcie lub po zakończeniu filmu.

Video chat

Video chat to rozmowa wideo między uczestnikami spotkania. Pozwala na sprawną komunikację na odległość. Video chat na żywo jest coraz popularniejszy. Służą do niego specjalne platformy. Wiąże się to z wieloma zaletami: brakiem wymogu dojazdu do miejsca spotkania, możliwością nagrywania rozmów, wielofunkcyjnością narzędzi do rozmów online czy opcją pracy zdalnej. Jako narzędzie video chat może być stosowany na stronach WWW.

Vlog (videoblog)

Vlog (videoblog) to rodzaj bloga w postaci nagrań video. Twórcy tego typu treści (vlogerzy) zamieszczają pliki w sposób uporządkowany, w różnych platformach, takich jak YouTube.

Vlogi pełnią różne funkcje. Wśród nich można wymienić między innymi rozrywkową, edukacyjną, informacyjną.

Voice Search

Voice Search (wyszukiwanie głosowe) to funkcja, która wykorzystuje system automatycznego rozpoznawania mowy do przekształcania sygnałów głosowych w tekst, który zostaje wpisany w wyszukiwarkę w celu dostarczenia szukanej treści. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się przyspieszonym i ułatwionym wyszukiwaniem treści.

Web Analitycs

Web Analitycs to inaczej analityka internetowa lub webowa. Polega na działaniach w zakresie gromadzenia, pomiaru i raportowania danych związanych z ruchem i zachowaniami internautów, którzy odwiedzają Twoją stronę WWW. Jej głównym zadaniem jest zoptymalizowanie konwersji. Może się ona wiązać ze zwiększeniem sprzedaży, poprawą pozycji witryny w wynikach wyszukiwania lub wzrostem zaangażowania użytkowników. W ten sposób można ocenić skuteczność kampanii reklamowej.

Webinar

Webinar to szkolenie, które odbywa się w formie wideo za pośrednictwem Internetu. Najczęściej celem tego typu spotkań jest edukacja, jednak często zdarza się, że przedsiębiorcy łączą funkcję edukacyjną z biznesową i marketingową.

Webinary to coraz popularniejszy element Content Marketingu, czyli marketingu treści.

Narzędzia do prowadzenia szkoleń online to m.in.: Zoom i WebinarJam.

Webwriting

Webwriting to pisanie wartościowych dla użytkowników Internetu tekstów, które dopasowane są do aktualnych wymagań, jakie stawia przed twórcą tekstów publikowanie w sieci. Wiedza dotycząca tego, jak to robić właściwie to pomieszanie marketingu, informatyki, dziennikarstwa, psychologii itp. Twórca, przy pomocy odpowiednich narzędzi, musi zadbać nie tylko o sam tekst, ale również o jego edycję oraz optymalizację.

Widget

Widget lub widżet to element graficzny na stronie internetowej, który prezentuje użytkownikowi jakieś informacje. Może być to wskaźnik postępu, odliczanie czasu do jakiego wydarzenia (np. końca promocji), zegar, kalendarz, prognoza pogody na dziś i wiele innych.

Korzystanie z tego typu elementów uatrakcyjnia stronę WWW i zachęca użytkowników do interakcji.

Widoczność

Widoczność pod względem SEO oznacza wielkość publiczności, która widzi daną stronę w Internecie. Jest to również liczba fraz, których używa się w tym samym celu. Do określenia widoczności strony WWW stosuje się pozycje słów (fraz kluczowych) i ogólną liczbę wyszukiwań.

Wirtualny asystent

Wirtualny asystent to profesjonalny konsultant obsługujący odbiorców w Internecie. Tego rodzaju wykwalifikowany specjalista zapewnia wsparcie chatu oraz dba o kontakt z użytkownikami odwiedzającymi stronę internetową lub e-sklep. Wykorzystanie narzędzia w witrynie pozwala zapewnić odbiorcom doświadczenie, które przypomina relacje w świecie rzeczywistym. Usługa pomaga w obsłudze obecnych i nowych klientów oraz ma duży potencjał usprawnienia sprzedaży prowadzonej online. 

Wolumen wyszukiwania

Wolumen wyszukiwania, czyli ang. Search Volume określa liczbę wyszukiwań konkretnego słowa kluczowego. Zwykle jest podawany w miesięcznym zakresie. Wolumen wyszukiwania wskazuje, ile razy internauci wpisali daną frazę kluczową w wyszukiwarkę. Warto wiedzieć, że wiele narzędzi do analizowania słów kluczowych przekazuje wolumen wyszukiwania danych fraz kluczowych.

Wordpress

Wordpress to CMS, czyli system zarządzania treścią, który umożliwia budowanie i rozwijanie strony internetowej. Jest to jedno z najpopularniejszych, darmowych rozwiązań tego typu. Opiera się na modelu Open-Source (z otwartym kodem źródłowym), czyli każdy użytkownik może wprowadzać w oprogramowaniu swoje rozwiązania.

Szacuje się, że ok. 40% na świecie korzysta z tego CMS-a.

Współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji (conversion rate) to wskaźnik, który określa liczbę użytkowników, którzy wykonali określoną konwersję (cel/akcję). Konwersją może być np. zakup w sklepie internetowym. Liczy się go za pomocą dzielenia liczby konwersji przez ogólną liczbę wszystkich interakcji, otrzymując wynik procentowy.

Wtyczka

Wtyczka nazywana inaczej plug-in to dodatek, który rozszerza możliwości programu komputerowego. Tego rodzaju rozszerzenia są dostępne również dla przeglądarek internetowych, a ich zastosowanie poprawia komfort przeglądania stron WWW. Dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej aplikacje rozszerzają funkcjonalności produktu wyjściowego. W obszarze marketingu cyfrowego wykorzystywane są w takich środowiskach jak np. WordPress. Wyróżniamy wtyczki CMS, społecznościowe, graficzne czy video. 

Wyniki organiczne

Wyniki organiczne, a więc ang. Organic Search to inaczej wyniki naturalne. Stanowią wyniki wyszukiwania w przeglądarce internetowej. Są to bezpłatne linki do witryn, niezwiązane z płatnymi reklamami lub programami sponsorowanych linków. Wyniki organiczne są odpowiedzią na zapytania użytkowników Internetu. Źródłami wyników organicznych są też między innymi linki na innych stronach WWW czy media społecznościowe.

Wyszukiwanie lokalne

Wyszukiwanie lokalne to hasło w wyszukiwarce, które dotyczy konkretnej lokalizacji. Np. „fryzjer Bydgoszcz”, „obuwie Kielce” czy „koncerty Mazowsze”.

Z pojęciem wyszukiwanie lokalne wiąże się SEO lokalne, czyli pozycjonowanie strony internetowej pod konkretne miasto czy województwo. Wówczas korzysta się ze słów i fraz kluczowych związanych z danym miejscem.

Wyszukiwarka internetowa

Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to witryna, strona WWW lub program komputerowy, którego celem jest odnajdywanie informacji w Internecie, z pomocą podanych przez użytkowników słów kluczowych. Dzięki swoim możliwościom wyszukiwarka przeszukuje ogromne zasoby zebrane w Internecie i zwraca wyniki dopasowane do tego, co użytkownicy chcą uzyskać.

Wyświetlenia

Wyświetlenia odnoszą się do liczby odsłon przekazu komunikowanego przez kampanię internetową. Miernik bierze pod uwagę każde wyświetlenie danej treści przez jednego użytkownika. To jedna z podstawowych statystyk w marketingu, którą określa się w różnych środowiskach. Wyświetlenia w pewnym stopniu obrazują popularność zjawiska np. wpisu w Social Mediach czy strony WWW w wyszukiwarce. Statystykę wykorzystuje się też w Google Ads, gdzie zlicza każdorazowe zaprezentowanie reklamy internaucie. 

YouTube

YouTube jest to serwis internetowy założony w 2005 roku, na którym prezentowane są przede wszystkim materiały wideo. Użytkownicy mogą tam bezpłatnie publikować i oglądać filmy oraz muzykę. YouTube służy do różnych celów: od edukacji, przez rozrywkę, po marketing.

Serwis ma wbudowaną wyszukiwarkę, więc właściciele kanałów mogą pozycjonować swoje materiały.

Zasięg

Zasięg to wartość odnosząca się do osób, które zobaczyły przekaz komunikowany przez kampanię internetową. Jest to jeden ze wskaźników internetowych, które warto mierzyć i analizować, ponieważ pozwala ocenić skuteczność prowadzonych działań. Miernik przedstawia liczbę unikalnych odbiorców treści – każdy użytkownik bez względu na liczbę odsłon jest liczony jedynie raz. Zasięg dotyczy zarówno wyświetleń płatnych (które pochodzą z reklam), jak i darmowych (zasięg wirusowy i organiczny).

Znacznik bold (znacznik <b>)

Znacznik bold (znacznik <b>) to rodzaj formatowania, część języka HTLM, która pozwala na pogrubienie części tekstu. Ma to oznaczać, że oznaczona w ten sposób treść jest ważna i czytelnik powinien zwrócić na nią uwagę.

Znacznik em (tag em, tag <em>)

Znacznik em  (tag em, tag <em>) to element języka HTML, który służy do tworzenia stron WWW. Użycie tagu w witrynie ma na celu wyróżnienie pojedynczych wyrazów lub części treści, co w efekcie powoduje pochylenie zaznaczonego tekstu. Poprawne użycie znacznika wygląda następująco: <em>…</em>. Komenda definiuje tzw. emfazę, czyli nacisk w wymowie. Różni się od kursywy tym, że podkreśla wagę wyróżnionego słowa, co jest sygnałem dla robotów wyszukiwarki, że muszą zwrócić na daną frazę większą uwagę.

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.