article background

Co to jest responsywna strona WWW?

Co to jest responsywna strona WWW?

Rozwój Internetu przyczynił się między innymi do rozwoju technologii – z roku na rok powstają coraz to nowsze urządzenia, takie jak smartfony czy tablety. Rośnie także liczba ich użytkowników. Jak mówi raport przygotowany przez mobileclick, już ponad 67,1% populacji (blisko 5,31 miliarda ludzi) korzysta z urządzeń mobilnych. Co więcej, średnia czasu poświęcona na ich użytkowanie wynosi aż 4 godziny i 48 minut dziennie – mówi raport ‘’Digital 2022‘’. Takie liczby potrafią zawrócić w głowie i uświadamiają o jednym – jeśli posiadasz stronę internetową lub chcesz ją stworzyć, musisz zadbać o to, aby była responsywna. Co to oznacza? Jakie są cechy responsywnego designu witryny?

Jakie korzyści płyną z posiadania własnej witryny?

Firmowa strona WWW niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć jednak, co powinna zawierać strona internetowa, a to wymaga odpowiedniej wiedzy. Pamiętaj więc o tym, że powinna ona zostać przygotowana przez specjalistów – dzięki temu będzie dostosowana do Twoich potrzeb oraz wymagań wyszukiwarek internetowych, a co więcej, odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO. Mając gotowy produkt, możemy wyjść na rynek i cieszyć się wzrostem zainteresowania firmą. Jakie korzyści wynikają z prowadzenia własnej witryny?

 • Nowoczesna reklama

Strona internetowa, o ile jest poprawnie zbudowana, atrakcyjna wizualnie i zawiera wartościowe treści, sama w sobie jest świetną reklamą dla biznesu. Umożliwia ona jednak coś jeszcze – miejsce do szczegółowego opisywania swoich produktów lub usług, dzięki czemu masz szansę przekonać do nich swoich potencjalnych klientów. To szczególnie korzystne z uwagi na to, że witryny internetowe dostępne są dla internautów przez 24 godziny na dobę.

 •  Lepszy kontakt z klientem

Kupowanie produktów online nierzadko wiąże się z szeregiem pytań, np. odnośnie zwrotu, dostępności towaru czy też metody płatności. Klienci chcą czuć się bezpiecznie, więc jak najszybciej trzeba rozwiać ich wszelkie wątpliwości. Implementacja do witryny czatera na żywo, który umożliwia natychmiastowy kontakt z konsultantem to jedno z rozwiązań, na które można się zdecydować. Warto dodać na stronę także zakładkę FAQ (najczęściej zadawane pytania).

 • Budowanie świadomości marki

Obecnie wiele branż jest przesyconych – jest dużo firm oferujących podobne usługi, a klientów nie przybywa w adekwatnym tempie. Rynek stał się więc rynkiem konsumenta, dlatego Twoim zadaniem, jako właściciela firmy, jest budowanie jej rozpoznawalności. Idealnym narzędziem do tego jest właśnie strona internetowa. Jeśli zadbasz o to, aby była atrakcyjna wizualnie oraz funkcjonalna, Twoje grono odbiorców z pewnością się powiększy. Jedną z najważniejszych cech stron WWW, które odnoszą obecnie sukcesy, jest ich responsywny design – projekt witryny, który automatycznie dostosowuje się do ekranów o różnej rozdzielczości.

 •  Ekspozycja na większą grupę odbiorców

Tradycyjny model biznesowy, czyli sprzedaż produktów w sklepach stacjonarnych ma znaczącą wadę – ogranicza się tylko do lokalnego rynku. Potencjalnymi klientami w takiej sytuacji są tylko ludzie mieszkający na jednym osiedlu bądź w jednym miasteczku. E-sklepy działają zupełnie inaczej. Klienci mogą robić zakupy z dowolnego miejsca na ziemi i co więcej, przez 24 godziny na dobę. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie wskaźnika sprzedaży i zyskanie nowych, stałych klientów.

Zamów budowę strony!

 Czym jest responsywny design strony WWW?

Responsive Web Design (RWD) to po prostu projekt strony internetowej, który automatycznie dostosowuje się do rozmiaru urządzenia, na którym dana witryna jest otwierana. To jednak coś więcej niż samo dopasowanie rozmiaru ekranu. Każdy z elementów samoistnie zmienia kształt i położenie w obrębie witryny tak, aby całość była czytelna i przyjazna w odbiorze. Można więc powiedzieć, że strony WWW, które są responsywne, są uniwersalne – wyglądają profesjonalnie zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach jak i smartfonach.

Responsywna strona internetowa – jakie daje korzyści?

Z uwagi na rosnącą popularność urządzeń mobilnych śmiało można stwierdzić, że zastosowanie w swojej witrynie technologii RWD jest wręcz koniecznością. Trzeba bowiem wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców. Co więcej, responsywny design niesie ze sobą szereg korzyści. Responsywny design sprawia, że strona WWW:

 • zyskuje na atrakcyjności

Korzystając ze smartfona, nie tylko wyszukujemy informacji – kupujemy także produkty online, rezerwujemy miejsca na eventy i wykonujemy szereg jeszcze innych działań. Z łatwością można stwierdzić, że witryny cieszące się najmniejszym zainteresowaniem, to witryny, których elementy porozrzucane są w jej całym obszarze lub nie mają chociażby prostego menu. Responsywny design rozwiązuje ten problem – strona WWW staje się atrakcyjna wizualnie i przyjazna w użytkowaniu.

 • jest przejrzysta i czytelna

Jak wspominaliśmy wcześniej, responsywna strona internetowa sprawia, że wszystkie jej elementy automatycznie dostosowują się do rozmiaru urządzenia, na którym są wyświetlane. Oznacza to, że możesz zastosować więcej kolumn, pogrupować podstrony w menu i sam zdecydować o tym, co chcesz wyświetlać odbiorcom – zdarza się, że witryny nie mają w wersjach mobilnych niektórych elementów, które internauta mógłby zobaczyć w wersji desktopowej – właściciele decydują się na wyświetlanie wyłącznie najważniejszych informacji.

Rozwijaj firmę z nową stroną, jak Robert Korzeniowski >>>

 • może zyskać wyższą pozycję w Google

Algorytmy wyszukiwarki internetowej oceniają każdą stronę internetową pod wieloma względami. Google ma swoje wytyczne, które konkurujące ze sobą strony WWW muszą spełnić, aby trafić na topowe wyniki wyszukiwania. Witryny, które chcą zyskać wysoki ranking, muszą między innymi zoptymalizować treści na swojej stronie, czy też stworzyć wartościowy profil linkowy. Muszą także mieć responsywny design. To jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy Google uzna ją za rzetelną i wartą polecenia dla swoich użytkowników.

 • ma możliwość konkurowania z innymi witrynami

Z uwagi na dużą konkurencyjność rynku odbiorca bardzo szybko zrezygnuje z przeglądania witryny, która nie jest dopasowana do rozmiaru jego urządzenia. Interakcja z taką stroną WWW jest po prostu frustrująca – nic dziwnego więc, że przejdzie do konkurencji – jeśli ma ona dużo więcej do zaoferowania. Responsywny design wykorzystywany jest już od kilku lat, więc aby nadążyć za innymi firmami z branży, warto go zastosować  na swojej stronie internetowej.

Kto tworzy responsywne strony WWW?

Tworzenie stron internetowych to proces skomplikowany, wymagający wiedzy z zakresu marketingu, kodowania czy też znajomości zagadnień takich jak optymalizacja SEO, czy właśnie responsywność. Co prawda rynek oferuje rozwiązania, dzięki którym początkujący przedsiębiorcy z ograniczonym budżetem mogą w łatwy i szybki sposób zbudować swoją własną stronę WWW i udostępnić ją swoim odbiorcom. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że to świetny pomysł, niekoniecznie jednak jest to prawdą. Projekty witryn wychodzących z takich kreatorów nie są unikalne i bardzo ograniczone pod względem funkcjonalności – a to właśnie to najbardziej zniechęca internautów.

Z pomocą przychodzi zespół doradców internetowych WeNet, którzy oferują kompleksową obsługę każdemu klientowi. Niezależnie od indywidualnych potrzeb, stworzą oni nowoczesną stronę internetową, którą cechować będzie wszystko to, co z punktu widzenia odbiorcy jest najważniejsze:

 • oryginalną i dopasowaną do branży domenę

 • niezawodny hosting

 • profesjonalne treści, zoptymalizowane pod kątem SEO

 • atrakcyjny i unikalny projekt graficzny

 • responsywność witryny

 • bezpieczeństwo strony WWW, dzięki certyfikatowi SSL

To jednak nie wszystko. Współpraca z WeNet to także wsparcie dedykowanego opiekuna. Dlaczego to ważne? Będzie on w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania oraz będzie raportował przebieg prac nad Twoją witryną! Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze będziesz wiedział, na jakim etapie aktualnie jest zespół specjalistów.

Nowe wezwanie do działania

Nie zwlekaj ani chwili dłużej! Jeśli już dziś chcesz rozpocząć pracę nad swoją stroną internetową, z której będą mogli korzystać użytkownicy wszystkich urządzeń, wejdź na WeNet.pl i zamów bezpłatną wycenę – to będzie początek wielkiej przygody, która wyniesie Twój biznes na nowy poziom!

Źródła:

Rynek mobile w Polsce i na świecie – dane 2022

Raport Digital 2022

Chcesz zadbać o promocję Twojej firmy w sieci?

Sprawdź nasze pozostałe rozwiązania dla biznesu.