10 trendów w Social Mediach. Sprawdź, jak angażować odbiorców

0
663

WeNet_Social_Media_trends

Chcesz budować świadomość własnej marki, nawiązywać trwałe relacje z klientami i zadbać o pozytywny wizerunek? Prowadź swój firmowy profil w Social Mediach. Pamiętaj jednak, aby opracować wcześniej dokładną strategię komunikacji. Ważne jest też, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Dzięki temu będziesz prowadzić skuteczne działania i zyskasz szansę na wyróżnienie się na tle konkurencji. Jakie są obecnie najważniejsze trendy w Social Mediach, które warto wykorzystać? Przeczytaj artykuł i sprawdź.

Krótkie i angażujące video

Firmowy profil w Social Mediach to – podobnie jak strona WWW – wirtualna wizytówka firmy. Jakie więc treści tam publikować? Otóż przede wszystkim treści video, które o wiele bardziej przyciągają uwagę użytkowników i są bardziej angażujące niż zwykłe posty z grafikami. Przynoszą satysfakcjonujące efekty, dlatego marketerzy coraz chętniej wykorzystują je w swoich działaniach promocyjnych w Social Mediach. Użytkownicy Internetu najchętniej oglądają krótkie filmiki, a więc takie, które trwają do maksymalnie 60 sekund. Modę na tego typu content zapoczątkował TikTok. W odpowiedzi na nowy trend Instagram wprowadził Reelsy, czyli krótkie, kreatywne filmiki. Bardzo szybko zdobyły one popularność także w Polsce i stały się najszybciej rozwijającym się formatem.

To, co jest nowe i się sprawdza, wykorzystują też inne serwisy. To dlatego od lutego w wielu krajach na całym świecie (w tym w Polsce) dostępna jest już także facebookowa wersja Reelsów. Jeśli jeszcze nie wykorzystujesz krótkich formatów video, czas najwyższy to zmienić. Nagrywaj pomysłowe filmiki i docieraj do odbiorców.

Transmisje na żywo

Jak się okazuje, bardzo angażującym i efektywnym formatem są także video na żywo. Marketerzy, którzy je wykorzystują, potwierdzają, że przynoszą bardzo dobre efekty i wysoki zwrot z inwestycji. W tym roku 96% osób inwestujących w treści na żywo, planuje wydać na nie tyle samo lub więcej pieniędzy w porównaniu do zeszłego roku.[1]

Obecnie w czasach dezinformacji i fake newsów konsumenci poszukują w Internecie wiarygodnych i autentycznych informacji. Takich treści oczekują też od firm i marek. Transmisje na żywo to wydarzenia, które odbywają się tu i teraz, dlatego są dla widzów wiarygodne. Umożliwiają markom nawiązanie jeszcze bliższego kontaktu z odbiorcami, a jednocześnie przedstawienie swojej oferty, doświadczenia oraz misji czy wartości, którymi kieruje się firma.

Oprócz oglądania ekspertów w autentycznym środowisku i zdobywania nowej wiedzy, odbiorcy mogą również się angażować. Dzięki funkcjom interaktywnym, takim jak komentarze czy reakcje, widzowie mogą nawiązywać bezpośrednią interakcję z osobami, które prowadzą transmisję, mają możliwość zadawania pytań lub wdawania się w dyskusję.

Przeczytaj również:  Jaka powinna być długość postów w Social Mediach? Przewodnik

WWW_wiekszy

TikTok coraz popularniejszy

TikTok zaczął zdobywać popularność już kilka lat temu. Obecnie ma już ponad miliard użytkowników na całym świecie. Pozwala więc dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców i wbrew pozorom wcale nie są to wyłącznie nastolatkowie. Coraz więcej firm wykorzystuje tę aplikację w swojej strategii marketingowej. Jest to doskonałe narzędzie do promocji firmowej oferty. Jak już zostało wspomniane królują tu krótkie filmy video, które są teraz na topie. TikTok zaczął również wprowadzać wiele nowych funkcji reklamowych i marketingowych dla firm. Nie masz jeszcze firmowego konta na TikToku? Załóż je i przekonaj się, jakie możliwości daje ta popularna aplikacja mobilna.

Wertykalne formaty

Obecnie większość internautów przegląda i scrolluje media społecznościowe na swoich smartfonach. To dlatego musisz zadbać, aby treści publikowane w Social Mediach były w odpowiednim formacie i prawidłowo wyświetlały się Twoim użytkownikom. Na urządzeniach mobilnych najlepiej widoczne są wertykalne, czyli pionowe grafiki oraz filmy o proporcjach 9:16. W tym roku właśnie taki format jest najbardziej popularny. Koniecznie więc go wykorzystuj, aby Twoje treści docierały do większej liczby osób.InstaStory-WeNet

Przykład relacji na Instagramie WeNet

Social media jako platformy sprzedażowe

Media społecznościowe coraz bardziej integrują się ze światem e-commerce. Zakupy za pośrednictwem Social Mediów, czyli social commerce, to bez wątpienia gorący trend tego roku. Klienci nie muszą już przechodzić do dedykowanego sklepu internetowego. Cały proces zakupowy, włącznie z realizacją transakcji, może bez problemu zachodzić teraz w serwisie takim jak Instagram czy Facebook. Jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników, którzy mogą zaoszczędzić swój cenny czas i komfortowo robić zakupy za pomocą swojego smartfona.

Kluczowym trendem jest także live shopping czy live commerce, a więc zakupy na żywo. Wiele znanych firm, takich jak np. eobuwie wykorzystuje transmisje live w Social Mediach, aby prezentować na żywo swoje produkty i prowadzić sprzedaż w trakcie trwania transmisji. Ten model sprzedaży coraz chętniej wykorzystują też jednak mniejsze biznesy. Według badań 79% firm ma w planach rozpoczęcie sprzedaży na żywo w ciągu najbliższych trzech lat.[2] Jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji i zwiększyć sprzedaż, już teraz pomyśl o wdrożeniu tego rozwiązania.

Grupy na Facebooku i LinkedInie

Na Facebooku i LinkedInie jest mnóstwo grup, które zrzeszają osoby o podobnych zainteresowaniach. Znaleźć tam można np. grupy, które łączą miłośników konkretnych produktów, firm, grupy sprzedażowe czy poradnikowe, dotyczące wielu dziedzin życia. Grupy w Social Mediach od kilku lat dynamicznie się rozwijają i dają właścicielom firm wiele biznesowych możliwości. Pozwalają bowiem dotrzeć do konkretnej grupy docelowej i nienachalnie prezentować im swoją ofertę.

Przeczytaj również:  Reklama na Facebooku. Jak utworzyć konto reklamowe w Facebook Ads Manager?

Warto założyć swoją grupę, w której znajdzie się zaangażowana i zaufana społeczność. Jesteś przykładowo producentem galanterii skórzanej? Możesz na facebookowej grupie prezentować porady, jak dbać o skórzane torebki, jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używać, czy do czego nosić dany model. Dawaj swoim odbiorcom gotowe porady i wskazówki. Pokaż swoją wiedzę i doświadczenie. Zachęć też swoich klientów do dzielenia się zdjęciami zakupionych produktów. Taka grupa to idealna przestrzeń do budowania trwałych relacji z klientami oraz pozytywnego wizerunku marki.

Trend na mikro-influencerów

Influencer marketing to wciąż jeden ze skutecznych sposobów na promocję firmy, budowanie świadomości marki i wzrost sprzedaży. Moda na popularnych influencerów, którzy mają na swoich kontach miliony followersów, powoli jednak mija. Dlaczego? Otóż takie osoby są dla ,,zwykłych’’ użytkowników Internetu coraz mniej wiarygodne i godne zaufania. Społeczność Instagrama bardziej jest w stanie zaufać mniej znanym mikro-influencerom, którzy co prawda mają mniej obserwujących, ale ich widownia jest o wiele bardziej przychylna i zaangażowana. Posty takich influencerów mają większą siłę przebicia i przynoszą lepsze efekty. Planujesz w tym roku współpracę z influencerem? Wybierz osoby, które są wiarygodne i rzetelne.

User-Generated Content ciągle na czasie

Kolejny aktualny trend w mediach społecznościowych to User-Generated Content. Nie jest to na pewno nowość, jednak ostatnio zyskuje na sile. Marki często wykorzystują treści tworzone przez użytkowników Internetu. Duże, popularne firmy, jak np. Daniel Wellington, zachęcają własnych klientów do tego, aby wrzucali posty i oznaczali w nich markę, aby móc znaleźć się na stronie internetowej firmy. Airbnb w dużej mierze polega na treściach, które tworzą użytkownicy w swoich Social Mediach[3]. Ty także wykorzystuj User-Generated Content. Treści generowane przez innych użytkowników są dla odbiorców bardziej autentyczne niż te tworzone przez marki, wzbudzają zaufanie i ocieplają wizerunek.

Promuj swoją firmę

Reklama płatna to już konieczność

Zasięgi organiczne platform społecznościowych są bardzo ograniczone, co dla wielu osób, które prowadzą profile firmowe, jest znacznym utrudnieniem. Potwierdza to badanie Hootsuite Social Media Trends 2022. Ponad 40% respondentów twierdzi, że spadek zasięgu organicznego i konieczność zwiększenia wydatków na płatne reklamy to ich największe wyzwania, jeśli chodzi o działalność w Social Mediach. Biorąc pod uwagę to, że według danych średni zasięg organiczny posta na Facebooku wynosi nieco ponad 5%, zrozumiałe jest, dlaczego płatna reklama staje się już koniecznością[4].

Przeczytaj również:  Świąteczne kampanie w social mediach. O czym warto pamiętać?

Autentyczność i ,,ludzka’’ strona firmy

Jak już zostało wspomniane, dziś w Social Mediach liczy się autentyczność oraz naturalność. Lepiej więc zrezygnować ze zbyt ostrego retuszu zdjęć. Warto pokazywać swoją firmę ,,od kuchni’’ np. w relacjach Instagram Story. Możesz tam przedstawiać codzienne życie firmy oraz twarze jej pracowników.

Konsumenci dużą wagę przywiązują obecnie do kwestii ochrony środowiska. W odpowiedzi na ten trend firmy coraz chętniej więc biorą udział w ekologicznych akcjach społecznych. Angażują się również w różne zbiórki pieniężne i inne społeczne inicjatywy oraz nawiązują współpracę z organizacjami non-profit. Coraz wyraźniej pokazują też swoje poglądy na tematy, które w danym czasie są istotne dla społeczeństwa.PomagamyUkrainie

Przykład posta na profilu i-host.pl na Facebooku

Miej na uwadze, że w działaniach w Social Mediach nie chodzi już tylko o samą sprzedaż, ale przede wszystkim o:

  • budowanie świadomości marki,
  • wzbudzanie zaufania wśród odbiorców,
  • skracanie dystansu pomiędzy klientami a firmą,
  • tworzenie relacji z klientami,
  • pokazywanie odbiorcom, jakimi wartościami kieruje się firma.

Postaraj się więc tak opracować strategię komunikacji, aby budować swoją wiarygodność. Chcesz prowadzić skuteczne działania w mediach społecznościowych i osiągnąć sukces? Idź z duchem czasu i podążaj za aktualnymi trendami. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skorzystać z usług agencji marketingu internetowego WeNet. Specjaliści zadbają o promocję Twojego biznesu w sieci. Dzięki temu nie zostaniesz w tyle za konkurencją, dotrzesz do większej liczby klientów i w pełni wykorzystasz możliwości, jakie dają Social Media – a możliwości tych jest naprawdę dużo.

Źródła:

[1]     https://blog.hubspot.com/marketing/marketing-trends

[2]     https://sproutsocial.com/insights/ecommerce-trends/

[3]     https://influencermarketinghub.com/social-media-trends/

[4]     https://influencermarketinghub.com/social-media-trends/

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here