4 bezpłatne narzędzia do tworzenia animacji na miarę 2024 roku

0
363

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, gdzie to co jeszcze niedawno było postrzegane jako niemożliwe, mamy teraz w zasięgu ręki. To samo dotyczy tworzenia animacji. Jeszcze nie tak dawno trzeba było znać rozbudowane, skomplikowane (a przede wszystkim płatne) programy, aby móc tworzyć materiały video. W 2024 roku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tym artykule przyjrzymy się temu jakie darmowe programy do animacji są dostępne na rynku i czy naprawdę trzeba rozumieć adobe after effects, aby stworzyć coś ciekawego!

Jak sztuczna inteligencja zmieniła świat tworzenia animacji?

Sztuczna inteligencja (SI) stała się nieodłącznym elementem dzisiejszego świata, rewolucjonizując wiele dziedzin, w tym również tworzenie animacji. Dzięki dostępowi do bezpłatnych narzędzi do animacji, programów, i szablonów, twórcy animacji mają teraz możliwość wykreowania zaawansowanych materiałów video bez konieczności poświęcania sporych nakładów finansowych. Przeanalizujmy, jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze świata animacji, skupiając się na konkretnych aspektach.

AI, a animacje video w tradycyjnej formie

Programy takie jak pencil2d czy Animation Desk umożliwiają animację klatka po klatce, co jest niezwykle istotnym aspektem dla wielu animatorów 2D. Takie programy do tworzenia animacji są gratką dla twórców, którzy preferują ich tradycyjny design. Taki kreator animacji jak pencil2d z pewnością jest doceniany przez wielu, zwłaszcza tych, którzy nie gustują w nowej technologii opartej na sztucznej inteligencji,

Warto jednak wspomnieć, że AI usprawnia także pracę nad takimi właśnie formatami. W obszarze animacji 2D, AI przyczynia się do automatycznego wygładzania efektu poruszania się postaci. Algorytmy są w stanie rozpoznawać niuanse w ruchu, co pozwala na uzyskanie bardziej płynnych i realistycznych animacji, nawet przy minimalnym nakładzie pracy ze strony animatora.

Przeczytaj również:  Wideo marketing – 5 wskazówek, jak skutecznie działać na YouTube

Skrócenie czasu produkcji

Dzięki sztucznej inteligencji, wiele narzędzi do animacji video oferuje funkcje automatyzacji, co pozwala na szybsze generowanie animacji. Algorytmy oparte na sztucznej inteligencji potrafią analizować ruchy postaci, interpretować dialogi czy nawet dopasowywać animacje do muzyki. To skraca czas produkcji, umożliwiając twórcom skoncentrowanie się na kreatywności, zamiast detalów technicznych.

AI jako kreatywny współtwórca w procesie tworzenia wideo

Niektóre narzędzia wykorzystujące AI analizują etapy tworzenia animacji, proponując na każdym kroku kreatywne sugestie. Na przykład, podczas projektowania postaci, algorytmy mogą sugerować unikalne cechy, które podkreślą charakter animowanego bohatera. To sprawia, że animatorzy nie tylko oszczędzają czas, ale również odkrywają nowe aspekty, które mogą wzbogacić ich pracę.

Sztuczna inteligencja analizuje również wcześniejsze prace animatora, identyfikując unikalne elementy stylu i sugestywnie proponując pomysły dostosowane do preferencji twórcy. To połączenie personalizacji i kreatywnych sugestii pozwala animatorom odkrywać nowe ścieżki artystycznego wyrazu, jednocześnie zachowując ich indywidualność.

Promuj swoją firmę

4 narzędzia do tworzenia animowanych video

Zagłębiając się w temat sztucznej inteligencji jeszcze bardziej, omówimy popularne programy (i też te mniej popularne), które pozwalają użytkownikom na bezpłatne tworzenie animowanych video – i owszem, niektóre z nich będą oparte o AI (ale nie wszystkie!).

Blender – na rynku od 2002 roku

Jedną z ciekawszych pozycji na pewno jest Blender, czyli darmowe narzędzia do animacji video, które na rynku utrzymuj się od 2002 roku, co w porównaniu do innych pozycji w tym artykule, jest naprawdę długim okresem czasu. Co Blender ma do zaoferowania? Proces tworzenia animacji w Blenderze obejmuje szeroki zakres możliwości, umożliwiając użytkownikom tworzenie animacji 2D i 3D, a także animacji poklatkowej.

Przeczytaj również:  Google My Business dołącza wideo do zdjęć w wizytówkach przedsiębiorców!

Wśród funkcji znajdują się także szablony animacji, które ułatwiają rozpoczęcie projektu, oraz możliwość tworzenia własnych animacji klatka po klatce. Można więc śmiało powiedzieć, że Blender to kompleksowe narzędzie, które konkuruje z płatnymi programami, oferując niezbędne narzędzia do profesjonalnego tworzenia animacji motion graphics, co stanowi doskonałą alternatywę dla płatnych programów, takich jak Maya czy Adobe Animate.

DeepMotion – przenieś się do świata animacji

To teraz skierujmy się bardziej ku sztucznej inteligencji. Wraz z rozwojem AI, to co dotychczas niemożliwe, teraz jest w zasięgu ręki. Jedną z takich rzeczy jest tworzenie animacji w DeepMotion. Dlaczego? Przede wszystkim nie jest to zwykły kreator animacji.

Technologie DeepMotion są projektowane w celu poprawy jakości i efektywności produkcji animacji poprzez zautomatyzowanie pewnych elementów samego procesu animacji.

Jednym z godnych uwagi produktów oferowanych przez DeepMotion jest ich platforma animacji oparta na sztucznej inteligencji, która umożliwia programistom i animatorom generowanie realistycznych ruchów postaci bez konieczności ręcznego ustawiania klatek kluczowych. Platforma wykorzystuje algorytmy do analizy i przewidywania naturalnych ruchów, co prowadzi do bardziej dynamicznych i realistycznych animacji.

Jeśli to wszystko brzmi dosyć skomplikowanie, mogę wspomnieć o innej funkcji tego narzędzia. DeepMotion ma wbudowany model śledzenie ciała w trybie 3D, co oznacza, że na podstawie dostarczonego przez Ciebie nagrania, będzie w stanie wygenerować animację, w której postaci będą odwzorowywać ruchy osób obecnych na nagraniu. Brzmi świetnie prawda? Za taką technologię nie trzeba wcale płacić, ale… tylko na początku.

Otrzymujesz darmowy pakiet ”credits”, które możesz wykorzystać na tworzenie animacji. Jeśli jednak chciałbyś korzystać z tego narzędzia długoterminowo, będzie to wymagało wykupienia pakietu premium.

Animaker AI – świetne narzędzie do tworzenia animowanych video

Animaker AI jest na rynku prawie dekadę. Wielu uznałoby, że powstające obecnie narzędzia znacząco wyprzedzają to narzędzie pod względem funkcjonalności, ale… czy na pewno? Twórcy starają się, aby to darmowe oprogramowanie do animacji miało wbudowane wszystkie najnowsze funkcje. Dlatego właśnie wprowadzili możliwość tworzenia animacji na podstawie samego opisu tego, co w danej animacji ma się znaleźć.

Przeczytaj również:  Jak założyć kanał na YouTube i opublikować pierwszy film?

Animaker AI został stworzony z myślą o użytkownikach o różnym poziomie zaawansowania, umożliwiając każdemu, nawet bez wcześniejszego doświadczenia, stworzenie profesjonalnie wyglądającej animacji. Brzmi świetnie, prawda? Proces tworzenia animacji w tym narzędziu jest łatwy i intuicyjny, a użytkownicy mogą skupić się na treści, zamiast tracić czas na zrozumienie skomplikowanych funkcji, co często jest zmorą rozbudowanych, płatnych programów.

Steve AI – nowe narzędzie od twórców Animaker

Aby stworzyć własną animację w Steve AI wystarczy… napisać mu, czego potrzebujesz. Sztuczna inteligencja, bazując na Twojej treści, przygotuje animację dopasowaną do Twoich potrzeb. Oczywiście do wyboru masz wiele szablonów, np. filmy promocyjne, filmy edukacyjne, instruktażowe, i wiele więcej. Programy animacyjne jak te, otwierają drzwi do świata animacji dla wielu osób, które są w tym całkowicie nowe i nie wiedzą od czego zacząć. Drugą grupą odbiorców, do których z pewnością trafia ten program do animacji są ludzie, którzy szukają sposobu na optymalizację swoich obowiązków i szukają sposobu na skrócenie czasu pracy nad danym projektem.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Tworzenie animacji video – podsumowanie

Jak widać, najlepsze darmowe aplikacje do animacji potrafią naprawdę zdziałać cuda. Do niedawna, słysząc ”darmowa wersja programu do animacji” uznalibyśmy prawdopodobnie, że nie ma w niej nic szczególnie pomocnego, a większość funkcjonalności jest ograniczona. Nic bardziej mylnego. Ta wspomniana właśnie darmowa wersja programu do animacji może oznaczać dostęp do szeregu wbudowanych narzędzi AI, dodatkowych funkcji usprawniających pracę animatora i wiele więcej – bezpłatne oprogramowanie to teraz nierzadko zaawansowane narzędzia do animacji. Jeśli chcesz tworzyć filmy animowane i ciągnie Cię do tworzenia wideo, 2024 rok to dobry moment, żeby się do tego zabrać – bezpłatne aplikacje możemy spotkać na każdym kroku!

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here