Zmniejszanie rozmiaru filmu – jakich programów użyć?

0
618
programy do zmniejszania plików video

Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić miejsce na dysku, wysłać film, czy też osadzić go w swojej witrynie, koniecznością może okazać się zmniejszenie dużego pliku wideo. Choć na pozór zadanie to wydaje się proste, okazuje się, że wiele osób ma z tym problem. W tym artykule dowiesz się, na jakim etapie najlepiej zmieniać rozmiar filmu, jakich programów do tego użyć oraz czy zmniejszanie wielkości pliku video musi wiązać się z utratą jakości.

Na jakim etapie zmniejszyć rozmiar video?

Zazwyczaj film próbujemy zmniejszyć w momencie, gdy został on już nagrany. Jeśli jednak jesteś jeszcze przed rozpoczęciem nagrań, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym nakręcony materiał nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca i to bez konieczności kompresowania go przy użyciu programu do zmniejszania rozmiaru filmu.

W większości smartfonów istnieje bowiem możliwość wyboru ilości klatek na sekundę, a niektóre z nich mają także opcję wyboru kodeka. W przypadku klatkażu, jeśli nie zdecydujemy się na ustawienie go manualnie, należy pamiętać, że niższa jakość video, np. 720p (1280 × 720), oznacza zwykle większą liczbę klatek na sekundę, a materiały np. 4K (3840 × 2160) – mniejszą. Jeśli jednak ustawiamy klatkaż samodzielnie, to warto wiedzieć, że im większa liczba klatek, tym więcej szczegółów, ale także większy rozmiar pliku.

Istnieje jednak druga opcja, czyli zmiana wspomnianego już wcześniej kodeka. To program, który przekształca dane do formy zakodowanej (i na odwrót) w celu kompresji plików audio i video. I tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, bo możliwość takiej zmiany jest rzadziej spotykana i zaczyna dopiero pojawiać się w najnowszych modelach smartfonów. Jeśli Twój telefon ma jednak taką opcję, warto rozważyć zmianę standardowego kodeka H.264, na kodeka H.265 (HEVC), co doprowadzi do kompresji wideo, a to nie straci przy tym na jakości.

Przeczytaj również:  YouTube SEO – jak pozycjonować kanał i optymalizować filmy?
marketing_lokalny

Jakim programem zmniejszyć rozmiar filmu?

Załóżmy, że mamy już gotowy plik i zastanawiamy się  jak zmniejszyć rozmiar wideo. Na szczęście istnieje obecnie wiele narzędzi umożliwiających szybką i bezproblemową kompresję materiałów video. Jednym z najchętniej stosowanych narzędzi jest Handbrake.

Handbrake jest programem open source, który posiada wiele funkcji, a jedną z nich jest właśnie funkcja kompresji video. Choć interfejs tego narzędzia jest złożony i może wydawać się skomplikowany, tak naprawdę jest bardzo intuicyjny. Wystarczy dodać pliki, które chcemy zmniejszyć, a następnie określić takie parametry jak format, kodek wideo, liczbę klatek na sekundę i opcję kodera oraz dostosować jakość i szybkość transmisji wideo. Następnie wystarczy wcisnąć start w górnym pasku i gotowe – można zapisać skompresowany plik wideo. Handbrake dostępny jest dla użytkowników różnych systemów, takich jak Mac, Linux i Windows.

Jeśli pracujesz z materiałami video, bardzo możliwe, że słyszałeś także o Adobe. To firma udostępniająca pakiet narzędzi do działań kreatywnych, takich jak After Effects, Photoshop, czy też edytor wideo, jakim jest Premiere Pro. Jedną z aplikacji spod szyldu tej marki jest także Adobe Media Encoder. Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo przy użyciu tego narzędzia? Pozwala ono m.in. na tworzenie plików zastępczych, co ułatwia proces edycji, a także na kompresję materiałów podczas ich eksportowania. Co ciekawe, Adobe Media Encoder umożliwia wybór ustawień predefiniowanych, dzięki czemu eksportując plik np. na YouTube, szybko uzyskamy format video niezbędny dla tej platformy. Niestety w przeciwieństwie do HandBrake, Adobe oferuje wyłącznie bezpłatny okres próbny, w którym możemy wypróbować to narzędzie i sprawdzić, czy odpowiada naszym potrzebom.

Przeczytaj również:  Stwórz sam animację wideo – 6 bezpłatnych i prostych narzędzi, które Cię zaskoczą

Kolejną ciekawą aplikacją, z której można korzystać za darmo przez (w tym przypadku) tygodniowy okres próbny, jest Movavi Video Converter. To program do zmniejszania rozmiaru filmu, który można pobrać z przeglądarki, a jego interfejs jest przyjazny nawet dla osób stawiających pierwsze kroki w edycji materiałów video.

Prześlij film i określ wyjściowy formatu do konwersji, kliknij przycisk zębatki, określ rozmiar pliku wyjściowego, rozdzielczość filmu oraz pożądaną jakość, a następnie zapisz plik wideo. Co ciekawe, Movavi oferuje inteligentne rozwiązania, dzięki którym możesz skorzystać z jednego z czterech automatycznych presetów zmiany rozmiaru, nie zniekształcając przy tym obrazu oraz zachowując odpowiednie proporcje.

Nie można także zapominać o narzędziach do kompresji, które dostępne są z pozycji przeglądarki. Po wpisaniu w Google hasła „kompresor wideo online” lub „darmowy kompresor wideo”, znajdziemy wiele platform, zarówno płatnych jak i darmowych, które umożliwiają zmniejszenie rozmiaru filmu. Należy do nich np. veed.io, ale co ciekawe, obecnie nawet Canva udostępnia taką opcję. Warto natomiast pamiętać, że w wielu przypadkach wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Kompresowany film nie będzie mógł być dłuższy niż kilka minut, maksymalny rozmiar pliku będzie ograniczony, a format wyjściowy będzie miał prawdopodobnie stosunkowo niską jakość lub znak wodny firmy udostępniającej dane narzędzie. Niemniej, jednak jeśli stawiasz pierwsze kroki w edycji video, może akurat to jest rozwiązanie, którego szukasz!

Przeczytaj również:  7 zasad viralowego wideo

Zmniejszanie rozmiaru filmu, a utrata jakości

Często zdarza się jednak, że po zmniejszeniu rozmiaru filmu, nasz materiał znacznie traci na jakości. Wynika to z tego, że kompresję rozdzielamy na dwa typy – kompresję stratną i kompresję bezstratną. Co to oznacza?

W przypadku kompresji stratnej, program zmniejszy wielkość naszego pliku zachowując przy tym wszystkie elementy niezbędne do jego odtworzenia, ale usunie pewne komponenty materiału, które wpływają na jakość wideo.

Kompresja bezstratna z kolei, do niedawna stosowana była wyłącznie przez profesjonalistów i tak naprawdę nieznacznie zmniejszała wielkość plików. W obecnych czasach istnieją jednak narzędzia dostępne dla wszystkich, które umożliwiają zmniejszanie rozmiaru filmu nawet o 90 proc. w stosunku do jego pierwotnego rozmiaru.

Formaty plików wideo, które najprościej jest skompresować bez utraty jakości (chociażby ze względu na odpowiedni kodek) to m.in. MP4 oraz AVI. Warto o tym pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem nagrań.

Chcę wypromować firmę

Jak widzisz, zmniejszyć wideo można tak naprawdę na każdym etapie jego produkcji – w trakcie samego nagrania, podczas edycji, a nawet po zapisaniu już gotowego pliku. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności coraz to lepszych narzędzi do kompresji i edycji video. Pamiętaj jednak, że każdy projekt jest inny i cały proces produkcji warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem pierwszym ujęć. Dzięki temu ułatwisz sobie cały proces i skrócisz czas pracy, jaki potrzebujesz na przygotowanie swojego materiału.

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak napisać scenariusz filmu na YouTube?
Następny artykułPromocje w sklepach internetowych

Nasz ekspert:

Oskar Przyborowski
W WeNet Group pełnię funkcję Młodszego Specjalisty ds. Contentu. Tworzę treści, które przyciągają uwagę i angażują naszych odbiorców. Zadania kreatywne to dla mnie codzienność – jestem copywriterem, tworzę podcasty oraz zajmuję się montażem materiałów wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here