Jak promować kanał na YouTube? 12 sprawdzonych porad

0
1056

kanał youtube

YouTube to druga zaraz po Google największa wyszukiwarka na świecie. Ponadto użytkownicy Internetu spędzają nawet do sześciu godzin dziennie na oglądaniu treści video[1]. Nie ma więc wątpliwości, że platforma jest idealnym miejscem do promocji marek i firm. Chcesz wyróżnić się na YouTubie i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców? Wykorzystaj sprawdzone sposoby. Sprawdź, jak promować swój kanał YouTube.

1. Twórz ciekawe, angażujące tytuły filmów na swoim kanale YouTube

Tytuł filmu ma decydujący wpływ na liczbę jego odtworzeń. Kluczem do sukcesu jest tworzenie tytułów, które przyciągną uwagę odbiorców. Nie chodzi jednak o to, aby tworzyć clickbaitowe nagłówki. Tytuł powinien być konkretny i dokładnie informować, o czym jest film. W tytule powinny się też znaleźć odpowiednie słowa kluczowe.

Przykładem dobrego tytułu może być:

 • lista, np. 10 sposobów na…;
 • pytanie, np. Jaki powinien być Twój sklep internetowy?
 • schemat ,,Jak zrobić X’, np. Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Zawsze dobrze zastanów się nad tytułem filmu, gdyż ma on ogromny wpływ na liczbę wyświetleń i decyduje o popularności.

Przykład filmu z chwytliwym tytułem na kanale WeNet Group S.A.

2. Kanał na YouTube – Pamiętaj o SEO

Filmy z YouTube’a pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Czasem wyświetlają się one nawet nad tradycyjnymi wynikami, które kierują do blogów czy stron internetowych. Jak już zostało wspomniane, YouTube jest drugą co do wielkości wyszukiwarką na świecie. Internauci szukają tutaj produktów oraz gotowych rozwiązań nurtujących ich problemów. Miej to na uwadze.

Traktuj swoje filmy na YouTubie jak każdą inną treść, która musi być zoptymalizowana pod kątem słów kluczowych. Aby zwiększyć swoje szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

 • Tytuły i opisy filmów powinny zawierać odpowiednie dla Twojej branży słowa kluczowe – aby je odnaleźć możesz użyć narzędzia takiego jak Keyword Tool lub Senuto. Pamiętaj jednak, by fraz kluczowych używać naturalnie i nie przesadzać z ich ilością.
 • Wspomnij o słowach kluczowych w swoim video – według Briana Deana z Backlinko, wypowiedzenie docelowych słów kluczowych w swoim video może pomóc algorytmom serwisu lepiej zrozumieć, o czym jest Twój film[2].
 • Zachęcaj swoich widzów do zostawiania komentarzy i reakcji pod filmem – YouTube bierze je pod uwagę, określając miejsce filmu w wynikach wyszukiwania.
 • Określaj kategorie, aby pomóc platformie YouTube lepiej zrozumieć, komu pokazać Twoje filmy.
 • Dodawaj tagi do swoich filmów, aby zapewnić serwisowi więcej kontekstu na temat treści. Możesz używać wielu tagów, więc dodaj ich tyle, ile tylko przyjdzie Ci do głowy.
Przeczytaj również:  Słowniczek YouTube – czyli jak zrozumieć virale, commentary i streamingi

Pamiętaj też, że recenzje produktów, poradniki i długie (ponad 10-minutowe) filmy, obejmujące tematykę związaną ze słowami kluczowymi, mają tendencję do zajmowania dobrych pozycji na stronach wyników wyszukiwania.

3. Kanał na YouTube – Dowiedz się, czego oczekują Twoi odbiorcy

Każdy rodzaj treści, który tworzysz i publikujesz, powinien odpowiadać potrzebom i oczekiwaniom Twoich odbiorców. Niezależnie od tego, czy piszesz wpis na blogu, czy tworzysz video, zacznij od poznania swoich odbiorców i dowiedz się, jaki rodzaj treści ich interesuje.

Zastanów się, czym interesują się Twoi odbiorcy, jakie mają problemy i preferencje. Dzięki temu stworzysz lepiej dopasowane filmy. Warto też zapoznać się z opiniami klientów i sprawdzić, jakie mają problemy oraz życzenia i skargi najczęściej zgłaszają. Skontaktuj się ze swoim działem obsługi klienta i zapytaj o najczęstsze komentarze.

Jeśli dopiero zaczynasz promować swój kanał na YouTubie, przyjrzyj się swojej konkurencji lub innym twórcom video w Twojej branży. Zobacz, które z ich filmów zdobywają najwięcej wyświetleń i zaangażowania. Będzie to dla Ciebie podpowiedź, jakie tematy mogą zainteresować Twoich widzów i jaki styl filmów preferują.

Masz już na swoim kanale jakieś filmy? Spójrz w statystyki. YouTube daje szczegółowe informacje na temat demografii odbiorców, lokalizacji, zaangażowania i innych pomocnych danych.

4. Komunikuj się ze swoją społecznością

Każdy rodzaj interakcji z widzami jest postrzegany przez YouTube jako pozytywny sygnał. ,,Lajkuj’’ komentarze, przypinaj te najlepsze na samej górze, aby inni użytkownicy też je zobaczyli. Regularnie odpowiadaj na komentarze, dziękuj za wyrażenie opinii, odpowiadaj na pytania, wchodź w dyskusję. Zaangażuj się w społeczność i buduj zaufanie. Docenią to nie tylko Twoi widzowie, ale też algorytmy YouTube’a.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku src=

5. Zoptymalizuj miniatury filmów

Miniatura filmu jest bardzo istotna, gdyż w dużej mierze decyduje o popularności danego video. Element ten najbardziej przyciąga wzrok, dlatego powinien być dobrze dopasowany i atrakcyjny dla widza. Zamiast wybierać jedną z klatek filmu, warto stworzyć swoją własną grafikę z tekstem.

Miniaturki nie muszą być skomplikowane. Możesz stworzyć jeden szablon z konkretną czcionką i stylem, aby wszystkie Twoje filmy na kanale były spójne, dopasowane do marki i wyglądały profesjonalnie. Wystarczy wykorzystać do tego proste narzędzia do tworzenia grafik, takie jak np. Canva. Na miniaturach można także umieszczać ludzkie twarze, gdyż przyciągają one uwagę.youtube kanał wenet

Przeczytaj również:  Jak tworzyć skuteczne tytuły filmów na YouTubie? Poradnik

Przykład firmowego kanału na YouTube – WeNet Group S.A.

6. Wykorzystaj cross-promocję filmów na YouTube

Być może na swój kanał YouTube wrzucasz filmy, które poruszają podobne tematy, pokrywają się ze sobą lub się uzupełniają? Jeśli tak, umieszczaj w opisie filmu link do swojego starszego video. W ten sposób wypromujesz swoje pozostałe filmy i zachęcisz widzów do ich obejrzenia.

7. Zorganizuj konkurs na kanale na YouTube

Internauci uwielbiają konkursy i rozdania z nagrodami. Możesz więc zorganizować taką akcję na YouTubie, aby zachęcić ludzi do subskrybowania Twojego kanału i zaangażowania. Jeśli chcesz, by konkurs nie był zbyt trudny, wystarczy, że użytkownicy polubią Twój film, zostawią komentarz i zasubskrybują Twój kanał.

Organizując konkurs, pamiętaj o kilku regułach:

 • Upewnij się, że postępujesz zgodnie z zasadami platformy YouTube.
 • Rozdawaj prezenty wyłącznie związane z Twoją marką – chcesz przecież przyciągnąć wartościowych odbiorców, a nie tylko poszukiwaczy darmowych prezentów.
 • Postaw na kreatywność – niech użytkownicy włożą nieco pracy. Zadaniem może być chociażby napisanie pod filmem ciekawej odpowiedzi na zadane pytanie konkursowe.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje wysiłki przyniosą rezultaty, nie organizuj jednak konkursów zbyt często. W przeciwnym razie zmarnujesz czas, pieniądze i zasoby. Po przeprowadzeniu jednego konkursu, odczekaj chwilę i spójrz na wskaźnik spadku liczby subskrybentów i zaangażowania. Jeśli nie zdobywasz zaangażowanych subskrybentów, możesz po prostu przyciągać ludzi, którzy chcą jedynie darmowych nagród.

8. Kanał YouTube – twórz serie filmów i zachęcaj widzów do ich śledzenia

Świetnym sposobem na promowanie swojego kanału na YouTubie jest stworzenie konkretnej serii z filmami, która obejmuje powtarzający się temat lub zagadnienie. Pomaga to budować Topical Authority, a więc autorytet w danym zakresie tematycznym. Dzięki temu możesz stać się ekspertem w swojej branży i zdobyć zaufanie odbiorców.

Tworzenie serii filmów ma zalety zarówno dla twórców, jak i dla widzów. Jako twórca masz tę korzyść, że nie musisz szukać zupełnie nowych pomysłów na kolejne filmy – po prostu kontynuujesz temat. Widzowie lubią takie serie. Często czekają z niecierpliwością na następny film i mają powód, by regularnie wracać na Twój kanał.

9. Linkuj do swojego kanału na YouTube

Chcesz wypromować swój kanał? Postaraj się skierować ruch na YouTube z innych miejsc, takich jak portale społecznościowe czy strona internetowa. Umieszczaj linki do filmów przykładowo na swoim Facebooku, Twitterze, czy LinkedIn, a także na firmowym blogu lub stronie produktowej w sklepie internetowym. Dzięki temu więcej osób obejrzy Twoje video.

Przeczytaj również:  Google My Business dołącza wideo do zdjęć w wizytówkach przedsiębiorców!

Promuj swoją firmę

10. Kanał YouTube – twórz listy odtwarzania

Im więcej filmów tworzysz, tym trudniejsze staje się dla internautów poruszanie się po Twoim kanale. Właśnie dlatego jeśli planujesz publikować wiele filmów, twórz listy odtwarzania. Playlisty pozwalają pogrupować filmy w kategorie, porządkują kanał oraz pomagają subskrybentom trafić na odpowiednie treści bez konieczności ich wyszukiwania.

11. Zwiększaj zaangażowanie za pomocą CTA na swoim kanale YouTube

Czasami prośba o zaangażowanie jest najlepszym sposobem, aby Twoje filmy zostały zauważone. Nie każdy, komu spodoba się Twój film będzie pamiętał o tym, aby go polubić lub zostać subskrybentem, dlatego coraz częściej twórcy umieszczają takie przypomnienia w opisie lub mówią o tym w samym filmie.

Zadawanie pytań w komentarzach lub zachęcanie do obejrzenia innego filmu to zaś doskonałe sposoby na podtrzymanie zaangażowania. Możesz również zamieścić link do innych filmów lub zewnętrzny link do swojej strony, który posłuży jako rodzaj CTA (call to action – wezwanie do działania).

marketing_lokalny_v2

12. Wypróbuj streaming na żywo

Video na żywo jest obecnie jednym z największych trendów w mediach społecznościowych. Internetowi twórcy korzystają z takich platform jak Facebook czy Instagram, aby transmitować na żywo i angażować odbiorców. Stało się to bowiem bardzo łatwe i przynosi efekty. Prowadzenie live’ów umożliwia także kanał YouTube. Wykorzystaj tę opcję. Możesz przyjrzeć się innym znanym markom, sprawdzić, jak wykorzystują streaming na żywo i się zainspirować.

Możesz w ten sposób prowadzić np.:

 • webinary,
 • tutoriale na żywo,
 • sesje Q&A (pytań i odpowiedzi),
 • prezentacje produktów itd.

Jak więc widzisz, sposobów na promocję kanału na YouTubie jest wiele. Wykorzystaj je i zyskaj szansę na zdobycie popularności oraz większej liczby widzów i subskrybentów.

Źródła:

[1] https://sproutsocial.com/insights/how-to-promote-your-youtube-channel/

[2] Video SEO – Rank Your Videos #1 in YouTube (Fast!)

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
3/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here