Słowniczek YouTube – czyli jak zrozumieć virale, commentary i streamingi

0
2595

Slowniczek YouTube_czyli_jak_zrozumiec_virale_commentary_i_streamingi

YouTube – jak go zrozumieć, kiedy całą platformę powoli przejmują nowe pojęcia, najczęściej z języka angielskiego? Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak dynamicznego rozwoju języka i wprowadzania coraz to nowych zapożyczeń, jak właśnie teraz – w dobie Internetu.

W momencie, w którym w Polsce pojawiali się pierwsi streamerzy czy kanały commentary, za granicą pojęcia te były już tak powszechne, że trudno było ich polskim odpowiednikom (o ile takie istniały!) przebić się do codziennego języka użytkowników YouTube’a. Czy tłumaczenie takich pojęć ma sens – to pytanie raczej do lingwistów. Póki co – jeśli czujesz, że nie rozumiesz części pojęć na najpopularniejszej platformie wideo – to jest post przygotowany specjalnie dla Ciebie!

marketing_lokalny

Commentary video

Commentary video / Kanał commentary – kanał lub twórca na YouTube, którego zadaniem jest komentowanie: np. innych filmów, bieżącej sytuacji społecznej, politycznej czy kulturalnej. Kanały commentary w Polsce działają głównie na podstawie prawa cytatu, dzięki któremu poddają analizie krytycznej lub parodii dzieła innych twórców. W dobrych kanałach commentary, widz otrzymuje wartość dodaną w postaci merytorycznego odniesienia, komentarza lub analizy. Niektóre commentary są mocno polityczne, inne skupiają się na plotkach i celebrytach, inne na “dramach” w Internecie, a jeszcze inne są subiektywną opinią autora, często ujętą w śmiesznej formie. Commentary jest często mylone z rodzajem wideo typu “react to”, o których napiszemy poniżej.

Cross

Cross / Collab – współpraca twórców, kolaboracja (bez pejoratywnego nacechowania tego słowa). Najczęściej o crossie mówimy, kiedy dwóch różnych youtuberów nagrywa razem film, który ląduje później na ich kanałach. Collab może dodatkowo oznaczać współpracę osoby z marką, na przykład Coca-Coli z Influencerem.

Clickbait

Clickbait / Clickbaitowy tytuł – tytuł, który jest przynętą, niestety najczęściej o bardzo dramatycznym lub skandalicznym wydźwięku jak: “Powiedziałem rodzicom swój największy sekret…” czy “Rozebrała się, sam zobacz…!”. Clickbaitem może być też graficzna miniatura filmu – przyciągająca uwagę, wzbudzająca zainteresowanie, często wprowadzająca w błąd, czasem eksponująca nagość lub wulgarność. Powodem produkowania takich właśnie tytułów jest ich duża klikalność, mimo że najczęściej nie przekłada się to na zaangażowanie pod filmem. Przykłady:clickbait_YouTube

Przeczytaj również:  Przewodnik po YouTube. Ulepszone wyszukiwanie, ciemny motyw i inne funkcje, o których musisz wiedzieć

Gamer

Gamer – to twórca, który nagrywa siebie podczas rozgrywki – zarówno samą grę komputerową, jak i często swoją twarz, by były widoczne jego reakcje na poszczególne etapy i zadania gry. Słuchanie i oglądanie komentarzy twórcy o grywalności, trudności akcji, przebiegu rozgrywki czy nawet jakości grafiki jest dla niektórych ciekawe, szczególnie podczas rozważania zakupienia danej gry. Poza standardową rozgrywką, Gamer bardzo często testuje grę na prośbę swoich widzów – sprawdza, jak można ją zmodyfikować lub przejść w alternatywny sposób. Przykłady:gamer_YouTube

Gameplay

Gameplay / Let’s play / Walkthrough – film przedstawiający przebieg rozgrywki konkretnej gry np. Wiedźmin czy Super Mario Odyssey.  Tego typu wideo często opatrzone ciekawymi komentarzami gracza, zapewnia rozrywkę oglądającym, często pokazuje możliwości danej gry, na które sami byśmy nie wpadli albo też zachęca do kupna tej gry. Gameplay oraz Let’s play to po prostu dowolna rozgrywka, a Walkthrough to solucja, czyli przewodnik jak przejść grę. W starszych grach pudełkowych, solucja była często drukowana w książeczce dodatkowej do instrukcji gry, na wypadek, gdyby gracz utknął w rozgrywce. Przykłady:

game_play_YouTube

Influencer

Influencer – osoba, która wywiera wpływ. Trzydzieści lat temu powiedzielibyśmy “gwiazda”, piętnaście lat temu mówiliśmy “celebryta”, a obecnie kształtują się “influencerzy”. Założenie jest jednak wciąż to samo – fani konkretnej osoby chcą kremować swoją twarz tym kremem, który ona poleca, ubierać się w podobnych sklepach i czytać podobne książki. Czy jest to słuszne założenie? Niekoniecznie, ale współpraca marek z influencerami kwitnie, a w dobie Internetu rozliczana jest przez liczby subskrypcji w Social Media, zdobyte leady czy przekierowania ze strony influencera na stronę marki. Definicja influencera jest wyjątkowo miękka – można nią nazwać każdą osobę, która wpływa na obraz polecanych przez siebie produktów w oczach swoich widzów. Analogicznie – potępienie jakiejś marki przez znanego influencera może mieć dla niej opłakane skutki, na przykład przypływ negatywnych komentarzy i opinii od fanów tego influencera.

Livestream

Live / Stream – inaczej “na żywo”, czyli film nadawany w bezpośredniej transmisji. Live’om towarzyszy najczęściej chat na żywo z nadającym twórcą, a dodatkowo niektórzy z nich umożliwiają swoim widzom wysyłanie    finansowych datków na konkretny cel – na nową kamerę, mikrofon itp. Tematyka transmisji live najczęściej nie odbiega od głównej tematyki kanału, choć jest to dużo bardziej swobodny format o charakterze bezpośredniej łączności z twórcą – w przeciwieństwie do filmu, który najczęściej jest edytowany, montowany i jednostronny. Jeśli na streamie pojawiają się zjawiska deprawujące (np. picie alkoholu przez nieletnich, agresja, przemoc fizyczna lub słowna) często potocznie nazywa się taki film “patostreamem”.

Przeczytaj również:  Sekcja podcastów w serwisie YouTube – zapowiedź

Livestreamer

Livestreamer / Streamer osoba, która wykonuje transmisje na żywo. Ważna informacja do zapamiętania: Nie każdy Youtuber jest livestreamerem, nie każdy streamer nadaje swoje live’y za pomocą Youtube’a. W przełożeniu na rynek muzyczny: Youtuber w swoim filmie to piosenkarka z teledysku (dopracowanym w postprodukcji), a Streamer to piosenkarka na koncercie (śpiewająca na żywo, w bezpośrednim kontakcie z publicznością).

 

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

 

Podcast

Podcast – jest to audycja, czyli transmisja audio na dowolny temat, w formie dialogu lub monologu. Podcast nie musi zawierać obrazu z toczonej rozmowy, więc formatem przypomina audycję radiową. W Internecie znajdziemy podcasty na wszelkie możliwe tematy: od rozważań społecznych, przez wywiady polityczne, aż po recenzje książek lub filmów w formie podcastów. Analogicznie osoba nagrywająca podcast jest podcasterem. Przykład: podcast popkulturalny ZVZ:podcast

React to

React to – film, który przedstawia reakcję osoby lub osób na jakieś zjawisko. Bardzo popularnym “react to” były filmy prezentujące reakcje całych rodzin oglądających bardziej przełomowe odcinki seriali (jak np. “Gry o tron”), ale również reakcje bliskich na nową informację (np. o dostaniu się na studia czy o zaręczynach). Filmy “react to” mogą nie zawierać w ogóle komentarza, a jedynie emocjonalną reakcję, a także często są wykonywane z ukrycia – i tymi dwoma punktami różnią się od Commentary video. React to są bardzo często krytykowane, ponieważ ich wyprodukowanie wymaga nawet minimalnego nakładu sił. Przykład:react_to

Przeczytaj również:  Zmniejszanie rozmiaru filmu - jakich programów użyć?

Shadowban

Shadowban – specjalny rodzaj bana, czyli funkcja zablokowania użytkownika w sposób ukryty. Twórca może konkretnego użytkownika zablokować jawnie lub tajnie, czyli bez wiedzy tego użytkownika. Blokada shadowban polega bowiem na tym, że tylko on sam będzie widział swoje komentarze pod filmem twórcy, ale nie będzie wiedział tego, że są one zupełnie niewidoczne dla innych użytkowników. Ban natomiast to zablokowanie użytkownikowi możliwości oglądania lub/i komentowania swoich filmów. Ban i shadowban często stosuje się wobec ofensywnych komentujących czy hejterów.

Viral

Viral – film, obraz lub treść, które nagle zyskują szybką popularność wirusową poprzez polecenia i udostępnianie w sieci. Treści, które przedstawia są śmieszne lub kontrowersyjne. Virale często doczekują się swoich przeróbek, parodii, memów, a nawet nawiązań w kulturze masowej. Klasyką wśród pierwszych virali na YouTube jest film “Never Gonna Give You Up – Rick Astley” ze względu na popularne “wkręcanie” znajomych przez wysyłanie im linku do tej piosenki zamiast do innego materiału. Innym viralem na YouTube stał się utwór “Gangnam Style – PSY”, który przez liczne udostępnienia wyniósł koreańskiego artystę na szczyt ogólnoświatowej popularności.

Promuj swoją firmę

Vlog

Vlog – to rodzaj pamiętnika nagranego w formie wideo, jako połączenie słów “video” oraz “blog”. Nie każdy twórca na YouTube, który publikuje codziennie, produkuje Vlogi, ponieważ Vlog to rodzaj osobistego filmu, przemyśleń, przebiegu dnia – niekoniecznie publikowanego codziennie. Definicja Vlogera dotyczy więc raczej rodzaju filmu, który twórca publikuje, a nie jego częstotliwości. Jeśli natomiast treści vloga są publikowane codziennie, często nazywane są jako Daily Vlog.

 

Czy wyczerpaliśmy temat? Na pewno nie! Jeśli pojawią się kolejne pojęcia, które wielu użytkownikom YouTube sprawią trudności w zrozumieniu – stworzymy część drugą słownika. Propozycje w komentarzach mile widziane – nie tylko z YouTube!

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
5/5 - (5 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here