8 systemów CMS, które warto znać

0
294
systemy CMS co to

Planujesz założyć firmowego bloga, profesjonalny sklep internetowy, a może stronę WWW? W takim razie musisz wiedzieć, że wybór właściwego systemu zarządzania treścią może znacząco wpłynąć na sukces Twojego biznesu w sieci. W czasach, gdy prowadzenie własnej witryny stało się niemal koniecznością dla przedsiębiorców, warto wiedzieć, jakie narzędzia mogą pomóc w prowadzeniu działań online – również tych SEO/SEM. W tym artykule przedstawiamy 8 rodzajów oprogramowania CMS, które warto znać, ponieważ mogą okazać się przydatne zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników oraz twórców.

Co to jest CMS? Definicja

Czy wiesz, że według badań PARP już 71% firm ma własną stronę internetową? W naszej ocenie to mocno zauważalny trend – coraz więcej przedsiębiorców czy twórców decyduje się na prowadzenie serwisów WWW, blogów czy e-sklepów. Właśnie w takich sytuacjach pojawia się wątpliwość, co umożliwia elastyczne zarządzanie treścią i prezentację informacji na swojej stronie? Odpowiedzią na to pytanie jest CMS (Content Management System).    

Jak brzmi definicja pojęcia CMS? Otóż jest to oprogramowanie służące do tworzenia, publikacji oraz edycji treści online. Dzięki niemu osoby nieposiadające wiedzy technicznej z zakresu programowania czy tworzenia stron internetowych mogą samodzielnie zarządzać swoją witryną. Różne odmiany systemów CMS umożliwiają zarówno tworzenie nowego contentu, jak i modyfikowanie już istniejącego, a także zarządzanie mediami, takimi jak zdjęcia czy filmy. Ponadto, najpopularniejsze systemy zarządzania treścią oferują dostępność dodatkowych modułów oraz szereg dodatkowych funkcji, takich jak integracja z serwisami społecznościowymi, statystyki odwiedzin czy możliwość tworzenia formularzy kontaktowych.

Jak działa system zarządzania treścią? Funkcje CMS

Chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową, ale nie wiesz, jak działa system CMS? W takim razie warto zaznaczyć, że te niezwykle przydatne narzędzia umożliwiają sprawną i wygodną obsługę serwisów WWW, nie wymagając przy tym od użytkowników zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania.

Wszystko dlatego, że to jak działa CMS, opiera się na zautomatyzowanych procesach, które znacząco ułatwiają zarządzanie zawartością serwisu WWW, bez konieczności ręcznego kodowania każdej strony.

Najważniejsze funkcje systemów CMS

Wszystkie systemy CMS zostały stworzone tak, aby udostępniać użytkownikom różnorodne szablony graficzne. Dzięki temu można w prosty sposób zmieniać wygląd swojej witryny. Wystarczy otworzyć dedykowaną stronę w przeglądarce, zalogować się i korzystać z opcji takich jak edycja motywów, dodawanie oraz usuwanie multimediów, konfiguracja meta tagów, aktualizacja treści czy wprowadzanie nowych funkcjonalności. W panelu administracyjnym można ponadto znaleźć zakładki dotyczące istniejących wpisów, artykułów i podstron, komentarzy, szablonów, wzorów, wtyczek, rozszerzeń oraz użytkowników mających dostęp do danego oprogramowania.

Logowanie do systemu CMS

Działanie to zwykle obejmuje wejście na dedykowaną stronę internetową (często link do niej podaje dostawca hostingu dla witryny), wpisanie loginu i hasła oraz zalogowanie się do panelu administracyjnego. Po wykonaniu tych kroków użytkownik może swobodnie ingerować w funkcjonalność strony internetowej.

Zamów budowę strony!

Typy systemów CMS: podział i rodzaje systemów zarządzania treścią

Zanim przejdziemy do propozycji, które warto znać, należy się zastanowić, jakie typy CMS wyróżniamy? Otóż najpopularniejsze systemy zarządzania treścią możemy podzielić na: autorskie, dedykowane, Open Source, SaaS oraz abonamentowe.

Autorski system CMS – indywidualne podejście

Systemy CMS autorskie są tworzone przez programistów lub firmy na potrzeby konkretnego klienta. Ich główną zaletą jest możliwość dostosowania funkcjonalności do wymagań i potrzeb zamawiającego. Ponadto, takie oprogramowanie może być lepiej zoptymalizowane pod kątem wydajności i bezpieczeństwa, co przekłada się na szybsze działanie serwisu WWW.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – lipiec 2023

Autorski CMS ma również wady. Jest nią przede wszystkim wyższa cena w porównaniu do innych rozwiązań. Ponadto w przypadku problemów z systemem lub konieczności wprowadzenia zmian, klient jest zależny od twórcy narzędzia.

Systemy typu Open Source – tworzenie i edycja strony w CMS

Systemy CMS Open Source to te, których kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników. Dzięki temu mogą oni wprowadzać własne modyfikacje, a także korzystać z gotowych rozwiązań stworzonych przez społeczność. Możesz wykorzystać je zarówno do budowy strony WWW, jak i obsługi sklepu internetowego. 

Jakie są zalety stosowania systemów CMS tego rodzaju? Z pewnością ogromna liczba darmowych wtyczek i szablonów stron, które zwiększają szybkość obsługi, umożliwiają kompleksowe zarządzanie treścią, ułatwiają aktualizację i rozbudowę witryn. Ponadto, dzięki aktywnemu wsparciu społeczności, systemy te są regularnie ulepszane.

Skoro wiesz już, czym jest system zarządzania treścią w formie oprogramowania Open Source, to pamiętaj, że wadą będzie tutaj niższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do autorskich rozwiązań, wynikający z powszechnego dostępu do kodu źródłowego.

Dedykowane systemy CMS – specjalistyczne rozwiązania dla branży

Dedykowane systemy zarządzania treścią znane również jako niestandardowe CMS-y, są projektowane i dostosowane do konkretnego celu lub projektu. Jednocześnie jest to rozwiązanie stworzone na zamówienie, które uwzględnia potrzeby klienta oraz unikalne wymagania.    

Zaletą dedykowanych systemów CMS jest większa efektywność pracy oraz łatwość w obsłudze, ponieważ system dostarcza tylko te funkcje, które są potrzebne w danym projekcie. Wadą może okazać się proces tworzenia oprogramowania, które jest kosztowne i czasochłonne, ponieważ wymaga pracy programistów i projektantów o specjalistycznych umiejętnościach.

Czy jest to uniwersalny CMS? Z pewnością nie. W związku z tym wiele małych i średnich przedsiębiorstw oraz właścicieli stron WWW wybiera najpopularniejsze systemy CMS, które oferują szeroką gamę funkcji i dostęp do społeczności.

CMS abonamentowy – stała opłata za dostęp do narzędzi

Jak wybrać odpowiedni CMS? Aby podjąć właściwą decyzję, musisz poznać wszystkie systemy CMS. Jednym z nich jest oprogramowanie abonamentowe, które zapewnia dostęp do swoich funkcji na zasadzie miesięcznej opłaty.

Zaletą jest w tym przypadku łatwość w obsłudze oraz możliwość korzystania z aktualizacji i wsparcia technicznego w ramach abonamentu. Ponadto, niektóre systemy abonamentowe oferują również hosting dla systemu CMS i domenę w cenie usługi – a to ważne, jeśli planujesz budowę strony internetowej.  

Komercyjne systemy CMS, takie jak abonamentowe, mogą wiązać się z brakiem kontroli nad kodem źródłowym oraz ograniczonymi możliwościami modyfikacji i zarządzania stroną internetową. Ponadto, w przypadku rezygnacji z usługi, istnieje ryzyko utraty dostępu do treści i funkcji witryny.

CMS SaaS – oprogramowanie dla sklepów internetowych

CMS typu SaaS to rodzaj oprogramowania dostarczanego jako usługa online. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, które często wymagają instalacji i konserwacji na własnym serwerze, Software as a Service działa w chmurze i jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki. Jeśli szukasz CMS dla sklepu internetowego, to możesz postawić na tego typu rozwiązanie, choć ma ono swoje wady.

O tym, jak wykorzystać system CMS w sklepie internetowym, przeczytasz tutaj.

e-commerce_v1

Zalety korzystania z systemów CMS

Znasz już systemy CMS i ich rodzaje. Czas dowiedzieć się, co możesz dzięki nim zyskać. Przede wszystkim oprogramowanie pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż nie wymaga zatrudnienia specjalistów do zarządzania stroną. Ponadto, są elastyczne i skalowalne, co oznacza, że można je łatwo rozbudowywać w miarę rozwoju witryny. Dzięki temu nawet małe firmy czy osoby prywatne mogą tworzyć profesjonalne serwisy bez konieczności inwestowania w drogie usługi.

System zarządzania treścią najlepszy oferuje również szeroką gamę funkcji i narzędzi, które pozwalają na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb. Można w ten sposób tworzyć różnorodne witryny – od prostych blogów po zaawansowane sklepy internetowe czy portale informacyjne. Ponadto, dzięki integracji z innymi aplikacjami oraz wtyczkom, możliwości rozwoju serwisu są praktycznie nieograniczone.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić bezpieczeństwo strony internetowej?

Który CMS wybrać? Najlepsze systemy zarządzania treścią

Szukasz CMS dla firmowej strony internetowej? A może interesuje Cię system zarządzania treścią najlepszy dla e-commerce? W takim razie zapoznaj się z naszą listą i poznaj 8 propozycji oprogramowania, które warto znać jako przedsiębiorca działający w sieci.  

PrestaShop CMS dla e-commerce

WordPress czy Joomla? Jeśli prowadzenie sklepu internetowego jest Twoim priorytetem, to warto zwrócić uwagę na PrestaShop, który jest jednym z najlepszych systemów CMS optymalnych w Twoim wypadku i dedykowanych dla e-commerce. To potężne narzędzie, które oferuje wiele funkcji i możliwości dostosowania do potrzeb Twojego biznesu online.

Jakie są zalety CMS-a PrestaShop? Obejmują one łatwość obsługi, szeroki wybór szablonów i motywów graficznych, a także ogromną liczbę dostępnych modułów i wtyczek, które pozwalają na rozbudowę funkcjonalności sklepu. Ponadto, platforma ta oferuje wsparcie dla wielu języków i walut, co ułatwia ekspansję na rynki międzynarodowe.

Warto również wspomnieć o zaawansowanym systemie zarządzania produktami, który pozwala na efektywną organizację asortymentu i kontrolowanie stanów magazynowych. PrestaShop oferuje również możliwości integracji z różnymi systemami płatności oraz narzędziami marketingowymi, co pozwala na prowadzenie kompleksowych działań SEO/SEM i sprzedażowych.

Mimo wielu dostępnych opcji PrestaShop to system CMS najlepszy dla Twojej działalności. Jeśli planujesz prowadzenie sklepu internetowego, warto rozważyć korzystanie z tego oprogramowania, aby zoptymalizować zarządzanie swoją witryną i osiągnąć sukces w świecie e-commerce.

Prowadzisz własny biznes i zastanawiasz się, jaki CMS dla sklepu internetowego wybrać? Chcesz skorzystać z zalet platformy PrestaShop, ale brakuje Ci czasu na samodzielne wdrożenie i obsługę witryny? Zwróć się do specjalistów WeNet.

Współpraca z profesjonalistami może przynieść wiele korzyści, a Ty skupisz się na rozwijaniu swojej działalności. Możesz liczyć na wprowadzenie wszystkich potrzebnych funkcjonalności, które pozwolą Ci sprawnie zarządzać swoim sklepem online. Ponadto specjaliści zadbają o bezpieczeństwo, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy zagrożenia cybernetyczne są coraz bardziej powszechne. Zoptymalizujemy także Twoją stronę pod kątem wydajności, aby użytkownicy mogli cieszyć się płynnym i przyjemnym doświadczeniem. Wreszcie, specjaliści przygotują atrakcyjny projekt, który przyciągnie uwagę klientów i zachęci ich do zakupów.

Współpracując z WeNet, zyskujesz pewność, że Twój sklep na platformie PrestaShop będzie funkcjonował sprawnie, bezpiecznie i efektywnie, co przyczyni się do sukcesu Twojego biznesu w świecie e-commerce.

Zamów budowę e-sklepu

WordPress: najlepszy CMS na rynku?

Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów oprogramowania jednym z najbardziej popularnych i godnych uwagi jest WordPress. Początkowo był to prosty skrypt służący do prowadzenia blogów, jednak z biegiem czasu ewoluował i zyskiwał coraz więcej funkcji. Dziś platformę CMS WordPress uznaje się za potężne narzędzie, które pozwala na tworzenie różnorodnych stron – od prostych blogów po zaawansowane portale czy sklepy internetowe.

Z czego wynika popularność CMS WordPress? Z pewnością dużą zaletą oprogramowania jest prostota obsługi. System ten został zaprojektowany tak, aby nawet osoby bez dużego doświadczenia w programowaniu mogły stworzyć własną stronę internetową. Intuicyjny interfejs użytkownika oraz mnóstwo dostępnych wtyczek i szablonów sprawiają, że tworzenie strony jest w tym przypadku szybkie i przyjemne.

Warto również wspomnieć o tym, że strony internetowe WordPress są przyjazne dla wyszukiwarek. System ten został zaprojektowany z myślą o optymalizacji SEO, co pozwala na lepsze pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu strona WordPress ma większe szanse na przyciągnięcie dużej liczby odwiedzających.

Joomla: najbardziej uniwersalny CMS

Nie masz pewności, czy warto wybrać WordPress jako CMS? Mamy dla Ciebie inną, ciekawą propozycję. System Joomla został stworzony w 2005 roku przez grupę programistów, którzy wcześniej pracowali nad innym projektem i od tego czasu zdobywa uznanie milionów użytkowników na całym świecie, a jego rozwój nieustannie trwa.

Zalety systemów CMS takich jak Joomla to z pewnością elastyczność i wszechstronność. Dzięki temu jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla małych firm, które dopiero zaczynają działać w Internecie, jak i dla dużych korporacji, które potrzebują rozbudowanego i zaawansowanego systemu zarządzania zawartością strony.

Jakie są najlepsze programy CMS? Dla wielu sporym atutem będzie duża liczba dostępnych rozszerzeń (komponentów, modułów i wtyczek), które pozwalają na dostosowanie strony lub e-sklepu do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. W końcu popularne systemy CMS typu Open Source mogą pochwalić się ogromną społecznością użytkowników i programistów na całym świecie.

Przeczytaj również:  Joomla! – wprowadzenie do systemu CMS

Drupal: najnowocześniejszy system CMS

Potrzebujesz systemu CMS? Wśród wielu dostępnych na rynku propozycji warto zwrócić uwagę na jedną szczególnie popularną i cenioną przez specjalistów – Drupal. Oprogramowanie zdobyło uznanie na całym świecie jako wydajne i elastyczne narzędzie do tworzenia stron o różnym stopniu złożoności. Fakt, że jest to CMS darmowy, zdecydowanie zwiększa jego popularność wśród użytkowników.

CMS Drupal to także jeden z najbezpieczniejszych systemów dostępnych na rynku. Jego twórcy przykładają dużą wagę do kwestii związanych z ochroną danych i prywatności użytkowników. Nic więc dziwnego, że Drupal jest często wybierany przez instytucje rządowe oraz korporacje, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto, regularne aktualizacje oraz aktywna społeczność programistów sprawiają, że ewentualne luki są szybko wykrywane i naprawiane.

Magento: CMS e-commerce

Znasz już przykłady popularnych systemów CMS. Warto więc w tym miejscu wspomnieć, że istnieją również takie, które są dedykowane dla właścicieli e-commerce. Jednym z nich jest Magento, czyli program, który oferuje szeroki wachlarz możliwości. Pozwala na tworzenie sklepów internetowych o różnej wielkości i z wieloma funkcjami. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może dostosować swoją stronę do indywidualnych potrzeb i wymagań. Wśród najważniejszych funkcji CMS Magento można wymienić, np. zarządzanie katalogiem produktów, integrację z różnymi systemami płatności czy możliwość tworzenia różnych wersji językowych strony.

Skalowalność to kolejna zaleta CMS Magento. Dzięki temu systemowi, sklep internetowy może rosnąć razem z biznesem. W miarę jak przedsiębiorstwo się rozwija, można dodawać nowe funkcje czy rozszerzać ofertę produktów.

Shopify: zastosowanie systemów CMS w e-handlu

CMS na platformach sprzedażowych to dość popularna propozycja na rynku. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć systemu Shopify, który jest polecany dla osób prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa sprzedające swoje produkty lub usługi online. Oprogramowanie zostało stworzone z myślą o wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu dużo łatwiej pozyskać nowych klientów. Platforma oferuje wiele funkcji związanych z SEO, takich jak możliwość edycji tytułów i opisów meta czy automatyczne generowanie mapy strony XML.

Czy to odpowiedni CMS dla Ciebie? Tak, jeśli zależy Ci na doskonałym wsparciu technicznym oraz aktywnej społeczności użytkowników. W razie problemów możesz liczyć na pomoc ekspertów, którzy są dostępni 24/7 za pośrednictwem czatu, telefonu czy e-maila.

WooCommerce najpopularniejsze systemy zarządzania treścią

Jaki system CMS wybrać? Jeśli korzystasz z platformy CMS WordPress i chcesz przekształcić swoją stronę w sklep internetowy, WooCommerce będzie doskonałym rozwiązaniem. To niezwykle elastyczny i skalowalny system. Dzięki niemu możesz stworzyć witrynę zarówno o niewielkim asortymencie, jak i obsługującą tysiące produktów. Co więcej, istnieje mnóstwo dodatków i rozszerzeń, które pozwalają na dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb oraz integrację z innymi narzędziami, takimi jak systemy płatności czy narzędzia marketingowe.

Warto również dodać, że WooCommerce stale aktualizuje swoje narzędzie oraz oferuje wsparcie techniczne użytkownikom, co pozwala na szybkie rozwiązanie ewentualnych problemów.

Teraz już wiesz, jak wykorzystać CMS w sklepie internetowym.

Chcesz sprzedawać w sieci? Zrobimy Ci sklep internetowy. Sprawdź jak

WIX – najpopularniejsze systemy CMS

Jaki będzie najlepszy CMS dla witryny WWW? Jedną z najciekawszych propozycji może okazać się dla Ciebie platforma WIX. Można ją wykorzystać do tworzenia stron internetowych. Jest oparta na chmurze i umożliwia łatwe oraz szybkie projektowanie witryn za pomocą interfejsu przeciągnij i upuść (drag-and-drop). System zapewnia szeroki wachlarz funkcji oraz szablonów, które pozwalają na dostosowanie serwisu do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto również wspomnieć o bogatej ofercie aplikacji CMS i wtyczek dostępnych dla użytkowników WIX. Platforma ta posiada własny sklep, w którym można znaleźć różne narzędzia służące do zarządzania stroną, optymalizacji SEO, prowadzenia bloga czy obsługi sklepu online. Wszystko to sprawia, że program jest niezwykle elastyczny i pozwala na rozbudowę serwisu o dodatkowe funkcje.

Wiesz już, czym dokładnie jest system CMS i znasz te programy, które warto wykorzystać w biznesie. Obawiasz się, że nie masz wystarczająco doświadczenia, aby zająć się obsługą strony samodzielnie? A może potrzebujesz pomocy w stworzeniu firmowej witryny? Skorzystaj z pomocy WeNet. Doradcy internetowi zapewniają wsparcie na każdym etapie współpracy, dzięki czemu możesz zająć się rozwojem swojej firmy.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (2 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł23 przykładowe hasła reklamowe, które wpadają w ucho
Następny artykułCzy SEO jest ważne?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here