„Uwaga, strona niezabezpieczona!”, czyli co się stanie, jeśli nie zadbasz o SSL?

0
903
Certfikat_SSL

Mała, niepozorna kłódka na pasku adresu w przeglądarce informuje, że dana strona jest zabezpieczona. To dziś standard, który wzbudza zaufanie internautów. Jednak co się stanie, jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo swojej strony internetowej? Lub inaczej: co się stanie, jeśli nie zdecydujesz się na certyfikat SSL?

Spis treści

1. Czym jest certyfikat bezpieczeństwa SSL?

2. Jak sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona?

3. Co się stanie, jeśli nie zabezpieczysz swojej strony WWW?

4. Jakie korzyści daje certyfikat SSL?

5. Certyfikat bezpieczeństwa SSL – podsumowanie

Czym jest certyfikat bezpieczeństwa SSL?

Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) daje poczucia bezpieczeństwa Tobie i osobom odwiedzającym Twoją stronę. Jego działanie polega na szyfrowaniu danych. Pozwala to na bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem, na którym znajduje się dana strona WWW.

Certyfikat SSL wykorzystywany jest w przypadku serwisów internetowych, e-sklepów, a także bankowości internetowej. Od chwili wprowadzenia rozporządzenia RODO (Rozporządzenie o Danych Osobowych) certyfikat SSL stał się podstawowym zabezpieczeniem połączeń w Internecie.

Jak sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona?

Wszystkie strony zabezpieczone certyfikatem SSL wyróżniają się ikoną kłódki, która znajduje się na pasku adresu. Tak jak tutaj:

ssl

Zamknięta kłódka informuje, że dana witryna gwarantuje bezpieczeństwo przesyłania danych. To szczególnie ważne w przypadku stron, na których użytkownicy podają swoje dane (np. w celu zrealizowania zamówienia). Jeśli użytkownik kliknie ikonę, pozna więcej informacji na temat certyfikatu zabezpieczonej strony – m.in. nazwę usługodawcy oraz termin ważności certyfikatu.

Przeczytaj również:  informacja o bezpieczeństwie połączenia za pomocą protokółu HTTPS

Poza tym zabezpieczone adresy WWW to te, które korzystają z przedrostka https://, gdzie „s” oznacza, że witryna korzysta z certyfikatu bezpieczeństwa.

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak  src=

Co się stanie, jeśli nie zabezpieczysz swojej strony WWW?

Certyfikat bezpieczeństwa nie jest obowiązkowy. Strona może działać bez niego. Jednak gdy jakaś witryna nie ma zabezpieczenia SSL, przeglądarka przed wyświetleniem treści adresu generuje taki oto komunikat:

SSL2

Ponadto o braku certyfikatu informuje trójkąt umieszczony na pasku przeglądarki, a także wyróżniony czerwoną czcionką napis. Taki jak tutaj:

SSL3

Trzeba przyznać, że powyższe komunikaty nie zachęca do dalszego przeglądania takiego adresu. Zdradzę, że jest to strona jednej z księgarni internetowych. Zdecydowałbyś się kupić tam książkę, wcześniej podając swoje dane i dokonując płatności?

No właśnie.

Inwestycja w certyfikat SSL zachęci internautów do zapoznania się z Twoją ofertą. Dlatego, zanim wybierzesz firmę, która stworzy dla Ciebie stronę lub sklep internetowy, upewnij się, że usługodawca zabezpiecza witryny przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem.

Przeczytaj również:  Joomla! – wprowadzenie do systemu CMS

Jakie korzyści daje certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest standardową formą ochrony w sieci. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę ze wszystkich korzyści, jakie zapewnia. A są to m.in.:

  • poczucie bezpieczeństwa (oczywistość),
  • poprawa wizerunku firmy,
  • szansa na pozyskiwanie nowych klientów,
  • wzmocnienie wiarygodności,
  • możliwość prowadzenia sprzedaży internetowej (bramki płatności),
  • poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania (SEO),
  • możliwość integracji strony z innymi serwisami (np. Facebook),
  • możliwości rozwoju (np. HTTP/2, Progressive Web Apps).

Zamów budowę strony!

Certyfikat bezpieczeństwa SSL – podsumowanie

Certyfikat SSL nie jest koniecznością. Ale strona internetowa, która wyświetla niepokojące alerty, nie wzbudza zaufania. Dlatego, jeśli zamierzasz przekonać do swojej oferty większe grono potencjalnych klientów, powinieneś zainwestować w bezpieczeństwo przesyłania danych na swojej stronie internetowej.

Sprawdź także, jaki typ certyfikatu SSL wybrać.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here