Answer the Public – darmowe narzędzie dla SEO-wców i copywriterów

2
3310

Twórca treści wie, że dobry tekst to nie tylko taki, który sprzedaje, ale również taki, który udzieli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące jakiejś konkretnej kwestii. Nazywamy to Topical Authority – czyli dążeniem do pokrycia wszystkich potencjalnych pytań użytkowników do frazy kluczowej, a co za tym idzie – budowanie wiarygodności strony w oczach czytelników i “w oczach” Google.

Narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych

I tu pojawia się pytanie, skąd wiadomo, że tekst wyczerpie temat, że będzie ciekawy i co najważniejsze – przydatny, a więc dostarczy zafrapowanym czytelnikom odpowiedzi na ich pytania?

Pewności nie ma nigdy, ale są sprytne narzędzia, które już na etapie planowania tekstu mogą wiele nam podpowiedzieć i właściwie ukierunkować. Pierwsze z nich to oczywiście podpowiedzi w Google (tzw. automatyczne uzupełnianie). Ale to wiemy!

Google_blog_jak

Answer The Public – co to jest?

Mimo że narzędzie to istnieje już jakiś czas, nadal nie każdy „twórca treści” o nim wie. Czym jest, dlaczego jest tak cenne np. dla blogerów i copywriterów podczas pisania czy SEO-wców podczas pozycjonowania stron?

Answer the Public jest darmowym narzędziem online. Właściwie jest to strona WWW z wyszukiwarką, za pomocą której można znaleźć najczęściej pojawiające się w Google zapytania związane z konkretnym słowem czy frazą kluczową, np. „blog”.

Przeczytaj również:  Impact Calculator czyli sprawdź ile straciłeś przez wolną stronę WWW!

Aby uzyskać raport na temat tego słowa kluczowego, a więc zbioru pytań, jakie internauci zadają w Google najczęściej, wystarczy kliknąć „Search”.

Niech Was nie przeraża interface strony w języku angielskim, wyszukiwarka obsługuje zapytania zadawane w języku polskim (w tym samym języku wyświetlone zostają także odpowiedzi), wystarczy wybrać właściwy język.

Sprawdź bezpłatnie skuteczność swojej strony

Jak korzystać z Answer the Public?

Raport dotyczący frazy kluczowej

Odpowiedzi dotyczące słowa kluczowego, np. „blog”, otrzymasz w formie koła.

Jak można zauważyć, raport obrazuje podstawowe pytania, jakie zadają użytkownicy wyszukiwarki: jak? dlaczego? kto? kiedy? gdzie? w jaki sposób? itp.

W ten sposób mamy dokładniejszy obraz tego, co tak naprawdę o blogu chce wiedzieć typowy internauta. Diagram zawiera najczęściej pojawiające się pytania, ale oprócz tego, pojawiają się dodatkowe wykresy wiążące frazę kluczową np. z przyimkami, z innymi frazami z podobnej kategorii (w tym przypadku np. różnymi kategoriami blogów itp.).

Dużym ułatwieniem jest możliwość pobrania wyników raportu w formie pliku i zapisania go na swoim urządzeniu.

Wersja płatna narzędzia

Answer the Public oferuje swoim użytkownikom darmową wersję narzędzia, która pozwala na korzystanie z podstawowych funkcji, takich jak generowanie listy pytań czy prepozycji.

Jednak dla tych, którzy chcą uzyskać jeszcze więcej informacji oraz skorzystać z dodatkowych funkcji, dostępne są płatne plany. Warto zaznaczyć, że nawet darmowa wersja Answer the Public jest bardzo użyteczna i może przynieść wymierne korzyści dla przedsiębiorców oraz specjalistów SEO i copywriterów.

Kiedy warto skorzystać z narzędzia Answer the Public?

Rozszerzenie wiedzy o klientach i ich potrzebach

Answer the Public to narzędzie, które pozwala na zgłębienie wiedzy na temat potrzeb i zainteresowań potencjalnych klientów. Dzięki analizie wprowadzanych przez nich zapytań do wyszukiwarek możesz lepiej zrozumieć ich oczekiwania i dostosować ofertę firmy do ich wymagań.

Przeczytaj również:  Anchor teksty - co warto o nich wiedzieć?

Jeśli zauważasz, że Twoja firma nie dociera do odpowiedniej grupy odbiorców lub chciałbyś poznać bliżej swoich klientów, warto skorzystać z możliwości, jakie daje Answer the Public.

Optymalizacja witryny

Dobrze przygotowane treści na stronie to klucz do sukcesu w pozyskiwaniu klientów. Answer the Public pozwala poznać słowa kluczowe i pytania wpisywane przez użytkowników, co może przyczynić się do stworzenia wartościowych i angażujących treści.

Jeśli zastanawiasz się, jakie informacje powinny znaleźć się na Twojej stronie, to narzędzie może okazać się niezwykle pomocne w optymalizacji treści.

Planowanie strategii marketingowej

Współczesny marketing opiera się na dostarczaniu wartościowej wiedzy i rozwiązywaniu problemów klientów. Wykorzystując Answer the Public, można poznać wykaz pytań i wątpliwości dotyczących danej branży lub produktu, co pozwoli na opracowanie skutecznej strategii marketingowej.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Pozycjonowanie strony

Answer the Public umożliwia również identyfikację słów kluczowych, które są istotne dla Twojej branży. Dzięki temu możesz zoptymalizować swoją stronę internetową pod kątem pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Jeśli zauważasz, że Twoja strona nie osiąga zamierzonych rezultatów w rankingu Google, warto skorzystać z tego narzędzia, aby poprawić jej widoczność.

Inne narzędzia SEO

Answer the Public to tylko jedno z wielu narzędzi SEO, które mogą wspomóc przedsiębiorców w pozycjonowaniu ich stron. Warto również zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak Google Analytics, Ahrefs czy SEMrush. Każde z nich oferuje inne funkcje i możliwości analizy danych, dzięki czemu przedsiębiorca może wybrać te, które najlepiej spełnią jego potrzeby.

  • Google Analytics to narzędzie, które pozwala na śledzenie ruchu na stronie internetowej oraz analizę zachowań użytkowników. Dzięki niemu można m.in. monitorować skuteczność kampanii reklamowych, optymalizować treści czy analizować źródła ruchu.
  • Ahrefs służy do analizy linków zwrotnych, pozwala na monitorowanie profilu linków strony oraz identyfikację potencjalnych zagrożeń związanych z nieodpowiednimi linkami. Ponadto Ahrefs oferuje również funkcje do analizy fraz kluczowych oraz konkurencji.
  • SEMrush to kompleksowe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które łączy w sobie funkcje analizy popularnych fraz, monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania, audytu SEO oraz analizy konkurencji. Dzięki temu narzędziu można również tworzyć raporty i zestawienia danych, które ułatwiają podejmowanie decyzji strategicznych.
Przeczytaj również:  8 kluczowych aktualizacji algorytmu Google w 2021 – podsumowanie
Zrób audyt SEO

Jak działa Answer the Public – podsumowanie

Napisanie tekstu, który sprzedaje, ale też będzie merytorycznie wartościowy dla osób go czytających, na pewno nie jest łatwym zadaniem. Gdyby tak było, na pewno nie powstałyby na ten temat nasze wcześniejsze artykuły (i być może przyszłe), do których przeczytania oczywiście zapraszamy.

Jednak w dobie Internetu, dostępności informacji, raportów, wszelkiej maści publikacji oraz oczywiście Google i narzędzi pochodnych – mamy na pewno znacznie ułatwione zadanie. Korzystajmy więc z tych dobrodziejstw i twórzmy wartościowe teksty.

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (3 votes)

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł moim zdaniem pomocny dla osób, które dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w kwestii doboru fraz kluczowych.

  2. Świetne rozwiązania ma Senuto.com i Ahrefs.com. co prawda nie są darmowe ale warto z nich skorzystać. Szczególnie Senuto ma bardzo rozbudowaną bazę na słów na Polskę i ma cenne podpowiedzi tzn. słowa semantycznie zbieżne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here