Reklama na TikToku – co musisz wiedzieć?

0
234
reklama na TikToku co musisz wiedzieć

TikTok, platforma krótkich filmów, nie tylko zdobyła serca milionów użytkowników na całym świecie, ale stała się również prawdziwym rajem dla marketerów oraz małych, średnich i dużych firm. Tworzenie kampanii reklamowych TikTok to obecnie jedna z najskuteczniejszych form dotarcia nie tylko do młodej, dynamicznej publiczności. W tym artykule zgłębimy tajniki promowania marki na tej niezwykle popularnej platformie, przedstawiając formaty, efekty reklamy i kluczowe kroki do skutecznego zwiększania widoczności w mediach społecznościowych.

TikTok – co to jest za platforma?

Chcesz odnieść sukces na TikToku? Pamiętaj, że obecnie jest to znacznie więcej niż tylko aplikacja do tworzenia krótkich filmów. To także ogromny rynek, na którym warto się pokazać jako przedsiębiorca.

Ten fenomen społecznościowy zdobył serca ludzi na całym świecie i stał się jednym z najważniejszych narzędzi strategii reklamowej dla firm i marek. Choćby dlatego, że efekty promowania się w Social Mediach nadal przynoszą wymierne rezultaty.

Aby zaplanować skuteczną reklamę, musisz wiedzieć, że TikTok to aplikacja mobilna pozwalająca na tworzenie krótkich oraz długich filmów (obecnie w fazie testów jest funkcja przesyłania wideo o długości 30 minut!). Użytkownicy mają możliwość dodawania muzyki, efektów specjalnych oraz tekstów do swoich nagrań.

Platforma ta zdobyła ogromną popularność wśród ludzi na całym świecie (nie tylko młodych, jak przewidywało wielu ekspertów) i obecnie korzysta z niej ponad miliard użytkowników miesięcznie (według danych marki Backlinko). Aplikacja została stworzona przez chińską firmę ByteDance w 2016 roku i od tego czasu zyskała status jednej z najbardziej rozpoznawalnych platform społecznościowych. TikTok Ads w Polsce również cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Masz już profil na TikToku, ale nie wiesz, jak działa platforma? Kluczowym elementem funkcjonowania aplikacji jest algorytm, który dobiera treści dla każdego indywidualnie. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do filmów, które najbardziej odpowiadają ich zainteresowaniom. Algorytm opiera się na analizie zachowań internautów, takich jak polubienia, komentarze czy udostępnienia. W ten sposób twórcy treści oraz reklam TikTok mają szansę dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, niezależnie od liczby obserwujących.

marketing_lokalny

Czy warto reklamować firmę na TikToku?

Nie wiesz, czy TikTok to dobra platforma do promowania swojej firmy? Wbrew pozorom, ta popularna aplikacja może okazać się doskonałym narzędziem marketingowym, które pozwoli Ci dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zyskać nowych klientów. Przekonaj się, dlaczego warto rozpocząć promowanie marki właśnie w tym serwisie społecznościowym.

Sukces na TikToku = nowi klienci

Chociaż TikTok początkowo kojarzony był głównie z młodszym pokoleniem, obecnie jest to platforma dla wszystkich – niezależnie od wieku czy zainteresowań. Dzięki temu masz szansę dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoimi produktami lub usługami. Ponadto, biorąc pod uwagę rosnącą popularność aplikacji, liczba użytkowników stale się zwiększa, co oznacza jeszcze większe możliwości zdobycia nowych odbiorców.

Przeczytaj również:  Pinterest – kompletny przewodnik po platformie

Dotarcie do użytkowników otwartych na reklamy TikTok

TikTok for Business to narzędzie stworzone specjalnie dla przedsiębiorców, które pozwala na promowanie marki i swojej oferty wśród użytkowników aplikacji. Warto podkreślić, że reklamy wideo TikTok są często postrzegane jako mniej inwazyjne niż w innych serwisach, co sprawia, że użytkownicy są bardziej otwarci na kontakt z markami.

Hasło „Don’t make ads. Make TikToks” doskonale oddaje filozofię tej platformy – twórz więc oryginalne, angażujące kreacje do kampanii, które przyciągną uwagę odbiorców.

Szybkie efekty promowania marki na najchętniej pobieranej aplikacji mobilnej

Zastanawiasz się, dlaczego coraz więcej marek tworzy reklamy TikTok? Jednym z powodów może być fakt, że to właśnie opisywane medium społecznościowe okazywało się przez kilka lat z rzędu najchętniej pobieraną aplikacją mobilną. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta platforma i jak duży potencjał może zagwarantować dla Twojego biznesu.

Prostota i wiele opcji tworzenia wideo

Jednym z głównych atutów platformy jest prostota tworzenia materiałów wideo oraz prowadzenia działań reklamowych TikTok. Aplikacja oferuje wiele rozbudowanych funkcji montażu i edycji filmów, dzięki czemu nie musisz korzystać z dodatkowych narzędzi. To sprawia, że nawet osoby bez doświadczenia mogą stworzyć atrakcyjne treści promujące swoją firmę.

Jak wynika z naszego doświadczenia, TikTok stanowi doskonałą platformę dla biznesu, która pozwala dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, zdobywać nowych klientów i efektywnie promować swoją ofertę.

Promuj swoją firmę

Jakie są formaty reklamowe w TikTok Ads Manager?

W aplikacji dostępne są różne formaty reklam TikTok, które pozwalają przedsiębiorcom na skuteczne dotarcie do swojej grupy docelowej. Oto niektóre z nich.

In-Feed Ads

Reklamy In-Feed to innowacyjny format dostępny w TikTok Ads Manager, który doskonale wpisuje się w dynamiczny charakter tej popularnej platformy. Reklamy są prezentowane użytkownikom jako część ich spersonalizowanego strumienia treści na stronie „Dla Ciebie”, dzięki czemu łatwo się z nimi zintegrować i nie wywołują uczucia natręctwa.

Jednym z kluczowych aspektów reklam In-Feed jest ich zdolność do generowania wysokiego zaangażowania. Użytkownicy mogą oddziaływać z taką treścią poprzez polubienia, komentarze czy udostępnienia, co sprawia, że są one bardziej interaktywne niż tradycyjne formaty reklamowe. Długość reklam In-Feed może wynosić od 5 do 60 sekund, jednak zaleca się, aby utrzymać je w przedziale 21-34 sekundy. Pozwala to na przekazanie istotnych informacji w skondensowanej formie, jednocześnie utrzymując uwagę grupy odbiorców TikTok.

TopView Ads

Reklama na TikTok to również TopView Ads, czyli rozwiązanie, które pozwala na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Wideo tego typu może trwać do 60 sekund i jest wyświetlane jako pierwsze po uruchomieniu aplikacji. Dzięki temu każdy użytkownik korzystający z TikToka w danym dniu zobaczy tę kreację.

Co więcej, TopView Ads wypełnia cały ekran i odtwarza się automatycznie z dźwiękiem, co przyciąga uwagę odbiorców.

Pionowe filmy reklamowe pozwalają również na umieszczenie przycisku CTA, co może zachęcić użytkowników do interakcji z marką. Choć tego rodzaju reklamy nie są tak autentyczne, jak inne formaty dostępne na TikToku, specjaliści potwierdzają ich skuteczność. Możesz więc z nich skorzystać, nawet jeśli Twój budżet reklamowy nie jest zbyt rozbudowany.

Branded Hashtag Challenge

Instalacja aplikacji TikTok to dopiero początek. Musisz jeszcze zapewnić sobie dostęp do Tik Tok Ads Managera. Tylko tak możesz reklamować się poprzez format znany jako Branded Hashtag Challenge. Głównym celem tego typu kampanii jest zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zaangażowania użytkowników poprzez tworzenie oryginalnych treści wideo.

Przeczytaj również:  Facebook uruchamia odznaki weryfikacji dla firm lokalnych

W ramach Branded Hashtag Challenge, marka organizuje konkurs lub wyzwanie, które opiera się na określonym temacie lub zadaniu. Uczestnicy są zachęcani do tworzenia własnych filmów, które mają odzwierciedlać ideę wyzwania, a następnie publikowania ich na swoich profilach z użyciem specjalnie przygotowanego hasztagu. Dzięki temu materiały te są łatwo identyfikowalne i mogą być oglądane przez szeroką grupę odbiorców.

Jakie są zalety TikTok Ads w postaci Branded Hashtag Challenge? Po pierwsze format ten pozwala na zbudowanie silnej społeczności wokół marki, która angażuje się w tworzenie i konsumpcję treści związanych z danym wyzwaniem. Po drugie taka kampania generuje ogromną ilość oryginalnych i kreatywnych materiałów wideo, które mogą być wykorzystane przez markę w przyszłości. Po trzecie, prowadząc takie działania reklamowe TikTok, firma może dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, zarówno tych aktywnie uczestniczących w wyzwaniu, jak i tych, którzy jedynie obserwują jego przebieg.

Dlaczego TikTok Ads to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? Różnorodność formatów reklam może być jednym z argumentów za. Poza wymienionymi typami kreacji możesz też postawić na następujące kampanie:

  • Branded Effects: rodzaj kreacji reklamowej TikTok, który pozwala na tworzenie interaktywnych efektów specjalnych, naklejek czy filtrów związanych z marką. Użytkownicy mogą korzystać z nich podczas tworzenia swoich filmów, co zwiększa zaangażowanie i rozpoznawalność firmy.
  • Brand Takeover Ads: reklama za pomocą tego formatu pojawia się natychmiast po otwarciu aplikacji przez użytkownika. Jest to pełnoekranowy, krótki film lub obraz, który ma na celu przyciągnięcie uwagi odbiorcy. Brand Takeover Ads może prowadzić do strony profilowej marki lub zewnętrznego linku.
  • Spark Ads: typ reklamy na TikTok promujący treści stworzone przez użytkowników związanych z marką. Reklamy te są wyświetlane wśród innych filmów w aplikacji, zachęcając do interakcji i udostępniania. Mogą one prowadzić do stron twórców lub innych związanych z marką treści.
  • Brand Premium: zakup reklamy TikTok tego rodzaju pozwala dotrzeć do wybranej grupy docelowej, co ułatwia bardziej precyzyjne targetowanie potencjalnych klientów. Format ten może obejmować różne rodzaje treści, takie jak filmy, zdjęcia czy artykuły, które są dostosowane do preferencji i zainteresowań użytkowników.
  • One-Day Max: zarządzaj kampanią i maksymalnie wykorzystaj zasięg TikToka w ciągu jednego dnia. Reklamy te są wyświetlane w sposób priorytetowy, co gwarantuje szybkie dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Format może być stosowany w celu promowania wydarzeń, premier produktów czy innych ważnych dla marki okazji.
Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Jak reklamować się w Polsce na TikToku?

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jak zwiększyć widoczność swojej firmy w sieci? Jeśli więc Ciebie interesuje reklama na TikToku, to pamiętaj, że jest to doskonała platforma do promocji biznesu. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w skutecznym reklamowaniu oferty.

Stwórz konto reklam w TikTok for Business

Pierwszym krokiem do skutecznego reklamowania swojej firmy jest założenie konta reklamowego TikTok. Specjalna platforma dedykowana przedsiębiorcom pozwala na tworzenie i zarządzanie kampaniami. Dzięki niej masz dostęp do narzędzi i funkcji, które ułatwią Ci dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej oraz pozwolą na zachowanie kontroli nad wydatkami.

Określ opcje kierowania i budżet na reklamę

Aby skierować swoje reklamy do odpowiednich osób, musisz najpierw określić swoją grupę docelową. Zastanów się, jaki rodzaj klientów chcesz przyciągnąć do swojej firmy i jakie są ich potrzeby oraz zainteresowania. Wyświetlanie reklam TikTok zależy od wybranej przez Ciebie opcji kierowania – mogą to być zarówno dane demograficzne oraz region docelowy, jak i sposób reakcji na treści.

Przeczytaj również:  Jak zarządzać odznakami na Facebooku – usuwanie

Zanim przejdziesz do kolejnych działań, musisz dowiedzieć się, ile kosztują reklamy na TikToku. Koszt zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj kampanii, czas trwania czy grupa docelowa.

Przed podjęciem decyzji o zakupie reklamy TikTok, warto jeszcze wziąć pod uwagę, że aplikacja zapewnia różne formaty, a koszty mogą być ustalane na podstawie modelu CPC (cena za kliknięcie), CPM (koszt na tysiąc wyświetleń) lub CPV (koszt za wyświetlenie wideo).

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile może kosztować Cię reklama na TikToku. Jednak jeszcze przed wdrożeniem działań ustal budżet reklamowy, jaki chcesz przeznaczyć na kampanię promocyjną. Warto pamiętać, że im większe wydatki, tym większe szanse na dotarcie do szerszej grupy odbiorców.

Dopasuj odpowiedni format do strategii reklamowej

Masz już zaplanowane wydatki na reklamę? TikTok oferuje różne formaty, które można dostosować do potrzeb swojej firmy. Jak już wiesz, do najpopularniejszych należą In-Feed Ads czy Branded Effects.

Tworzenie kampanii reklamowych TikTok poprzedź więc analizą swojej marki oraz wyznaczeniem celów marketingowych. Następnie, na podstawie tych informacji, możesz wybrać odpowiedni format i zaplanować budżet. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest tworzenie angażujących i oryginalnych treści, które przyciągną uwagę użytkowników oraz sprawią, że chętnie będą się nimi dzielić ze swoimi znajomymi.

Stwórz kreację do kampanii jak influencerzy na TikToku

Bez względu na cel kampanii reklamowej TikTok kluczem do sukcesu jest tworzenie angażujących treści, które zainteresują użytkowników. Warto postawić na oryginalność i kreatywność, ale również na wartość merytoryczną. Pokaż swoim potencjalnym klientom, jakie korzyści mogą odnieść dzięki Twoim produktom lub usługom. Pamiętaj również o zachęcaniu do interakcji – zadawaj pytania, proponuj konkursy czy wyzwania. Weź przy tym pod uwagę oczekiwania Twojej grupy odbiorców TikTok.

Zarządzaj kampanią

Musisz pamiętać, że edytowanie reklam jest kluczowe, aby utrzymać uwagę użytkowników oraz wyróżnić się na tle konkurencji.

Po pierwsze, warto zainwestować w profesjonalne narzędzia do edycji wideo. Dzięki nim można tworzyć dynamiczne i efektowne filmy, które przyciągną odbiorców. Warto również eksperymentować z różnymi formatami, takimi jak pionowe czy kwadratowe, aby sprawdzić, który z nich najlepiej sprawdza się w przypadku Twojej firmy.

Kolejnym krokiem jest opracowanie odpowiedniej strategii treści. Należy pamiętać, że jest to platforma nastawiona na rozrywkę, więc warto zadbać o to, aby filmy były lekkie, zabawne i angażujące. Testuj różne warianty, aby dopasować reklamę na TikToku do swoich potencjalnych klientów.

Monitoruj wyniki i wydatki na reklamę

Aby osiągnąć sukces na TikToku, nie wystarczy tylko stworzyć atrakcyjne treści. Równie ważne jest monitorowanie wyników działań oraz analiza danych, która pozwoli zoptymalizować strategię reklamową.

Jednym ze sposobów na monitorowanie wyników reklam na TikToku jest korzystanie z narzędzi analitycznych oferowanych przez platformę. Dzięki nim możesz sprawdzić, jakie filmy cieszą się największą popularnością lub które hashtagi są najbardziej efektywne. Na podstawie tych danych możesz modyfikować swoje treści oraz strategię, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Wykorzystujesz reklamę z formularzem? Aby sprawdzić skuteczność takiej kampanii, warto skorzystać z narzędzia takiego jak piksel TikToka. Jest to specjalny kod, który dzięki umieszczeniu na stronie internetowej pozwala śledzić zachowania użytkowników po kliknięciu linka. W ten sposób możesz sprawdzić, ile osób odwiedziło Twoją witrynę, ile dokonało zakupu czy zarejestrowało się do newslettera. Analizując te wyniki, możesz lepiej dostosować swoje działania marketingowe i wykorzystać wszystkie zalety reklamy na TikToku.

Jak widzisz, reklamowanie firmy na TikToku może przynieść wiele korzyści, jeśli podejdziesz do tego w sposób przemyślany i strategiczny. Pamiętaj o kilku najważniejszych krokach, a z pewnością uda Ci się skutecznie promować swój biznes na tej popularnej platformie.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAnswer the Public – darmowe narzędzie dla SEO-wców i copywriterów
Następny artykułCzym zajmuje się webmaster i ile zarabia?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here