Czym różni się UX od UI?

0
135

Coraz więcej osób zaczyna doceniać wartość profesjonalnie zaprojektowanych stron. Właśnie w tym kontekście pojawiają się dwa kluczowe pojęcia, które często są mylone – UX i UI. Czym dokładnie różni się User Experience (UX) od User Interface (UI)? Jakie są ich funkcje oraz jak wpływają na odbiór witryny przez użytkowników? W tym tekście postaramy się rozwikłać te zagadki i wyjaśnić, dlaczego warto zwrócić uwagę na te aspekty podczas tworzenia strony internetowej.

User Experience (UX), czyli doświadczenie użytkownika

Zacznijmy od UX, czyli doświadczenia użytkownika. Jest to szerokie pojęcie, które obejmuje wszystkie emocje, odczucia i reakcje osoby korzystającej z danej strony internetowej. UX dotyczy zarówno aspektów wizualnych, jak i technicznych – od łatwości nawigacji po witrynie, przez szybkość ładowania się poszczególnych elementów, aż po sposób prezentacji treści.

Projektant UX ma za zadanie przede wszystkim zrozumieć potrzeby oraz oczekiwania użytkowników. Dlatego też analizuje ich zachowania, preferencje i motywacje, aby następnie opracować strategię, która pozwoli jak najlepiej dostosować stronę do ich wymagań. Ważnym elementem pracy projektanta UX jest również testowanie różnych rozwiązań oraz ciągłe udoskonalanie strony, tak aby zapewnić jak najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie użytkownikom.

Przeczytaj również:  Schema.org we wtyczce WordPressa Yoast SEO. Znaczenie ostatniej aktualizacji dla SEO
Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

User Interface (UI), czyli interfejs użytkownika

Z kolei UI, czyli interfejs użytkownika, to wszystko to, co widzi osoba korzystająca z witryny i za pomocą czego może się z nią komunikować. W praktyce oznacza to przede wszystkim elementy wizualne, takie jak przyciski, ikony, menu czy kolory, ale także sposób, w jaki te elementy są ze sobą powiązane i jak reagują na działania użytkownika.

Projektant UI skupia się na estetyce strony WWW oraz jej funkcjonalności. Jego zadaniem jest stworzenie interfejsu, który będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dobrze zaprojektowane UI pozwala użytkownikowi szybko znaleźć potrzebne informacje oraz wykonać żądane czynności bez zbędnego wysiłku czy frustracji.

UX vs UI – różnice

Choć UX i UI są ze sobą ściśle powiązane i często współpracują ze sobą, to jednak pełnią różne funkcje i mają odmienne cele.

Przeczytaj również:  Specyfikacja – czyli określenie czego oczekuje Klient od swojej strony WWW

UX koncentruje się na zrozumieniu potrzeb użytkowników oraz dostarczeniu im jak najlepszego doświadczenia, podczas gdy UI zajmuje się opracowywaniem wizualnej strony tego doświadczenia.

W praktyce oznacza to, że projektant UX zajmuje się badaniem rynku, analizą konkurencji oraz opracowywaniem strategii, która pozwoli wyróżnić stronę na tle innych.

Z kolei projektant UI skupia się na opracowaniu konkretnych elementów strony oraz ich wzajemnych relacji, tak aby były one spójne z założeniami strategii UX.

Wpływ UX na biznes online

Wpływ UX na biznes online jest nie do przecenienia. W dobie rosnącej konkurencji na rynku internetowym, użytkownicy oczekują, że korzystanie z witryn czy aplikacji będzie proste i przyjemne. Jeśli doświadczenie użytkownika jest negatywne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwiedzający opuści stronę i nie wróci już więcej. Dobrze zaprojektowane UX może zatem przyczynić się do zwiększenia liczby konwersji, czyli realizacji celów biznesowych, takich jak zakup produktu czy zapisanie się na newsletter.

Podobnie jak UX, również UI ma istotne znaczenie dla sukcesu biznesu online. Estetyka strony czy aplikacji może wpłynąć na postrzeganie marki przez użytkowników. Jeśli interfejs jest nieczytelny lub nieatrakcyjny wizualnie, może to zniechęcić odwiedzających do korzystania z oferty firmy. W efekcie wpływa to na wyniki sprzedaży oraz pozycję marki na rynku.

Przeczytaj również:  Wiedza potrzebna od zaraz! MSP wciąż nie znają marketingu online
Zamów budowę strony!

Narzędzia i metody stosowane w UX oraz UI

W pracy nad UX i UI stosuje się różne narzędzia i metody.

W przypadku projektowania UX często korzysta się z badań jakościowych, takich jak wywiady z użytkownikami czy testy użyteczności. Pomagają one zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników oraz wskazać obszary, które wymagają poprawy.

W projektowaniu UI natomiast kluczowe są narzędzia graficzne, takie jak Adobe Photoshop czy Sketch, które pozwalają na tworzenie atrakcyjnych wizualnie interfejsów.

Projektowanie UX i UI – podsumowanie

UX i UI to dwa różne aspekty projektowania stron i aplikacji mobilnych. UX koncentruje się na doświadczeniu użytkownika, podczas gdy UI dotyczy interfejsu użytkownika. Oba te elementy są ściśle ze sobą powiązane i mają wpływ na postrzeganie marki przez użytkowników oraz wyniki sprzedaży. Dlatego warto zadbać o profesjonalne projektowanie UX i UI, aby zapewnić swoim klientom jak najlepsze doświadczenie podczas korzystania z produktów cyfrowych.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCzym jest noindex?
Następny artykułSpecjalista SEO – czym się zajmuje i ile zarabia?

Nasz ekspert:

Łukasz Tofil
Content Manager. Od 2019 roku zajmuje się tworzeniem treści. Przygotowuje i koordynuje projekty case studies współprac z klientami WWW, SEO i e-commerce. Autor artykułów zewnętrznych i wpisów blogowych, a także e-booków na temat marketingu internetowego dla małych i średnich firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here