Spam w Google Analytics – Google włącza się do walki + lista spam referrali

5
3503

zle roboty sa zle i spamuja

Dlaczego ktoś spamuje mój Google Analytics?

Istnieje kilka powodów, aby ktoś stworzył i uruchomił takie złe robociska jak te: pierwszym powodem jest to, że mogą one przemierzać Internet w celu zbierania informacji ze stron internetowychpodobnie zresztą jak roboty Google. Kiedy indziej ich cel jest nastawiony na szukanie luk w zabezpieczeniach, aby wykorzystać je później. Nie mniej jednak należy wiedzieć, że sieć jest pełna robotów.

Drugim powodem jest wykorzystywanie botów w celu zainteresowania swoją firmą właścicieli stron internetowych. Takie „odwiedziny” mają zwabić potencjalnych klientów, którzy otworzą taki link z ciekawości, aby sprawdzić kto i gdzie umieścił link na ich stronie. Niezły sposób na marketing prawda? Jeśli sprzedajesz usługi związane z SEO jak np. znany już wszystkim Semalt (ciekawe skąd ich już wszyscy znają?:), czyż nie jest to najlepszy sposób na zainteresowanie swoją ofertą klientów?

filozofia bendera zly robot spam

Zastanawiasz się, jak oni to zrobili?

Praca jaką mają wykonać roboty jest dość prosta. Dostają listę stron Internetowych na start i mają szukać na nich linków, następnie podążają za nimi i szukają kolejnych linków itd. Nowe roboty uruchamiają kod JavaScript na stronach, a tym samym kończą na uruchomieniu kodu śledzenia Google Analytics – as simple as that.

Co ciekawe taki kod Google Analytics wcale nie musi się fizycznie znaleźć na żadnej stronie, a wystarczy go tylko wygenerować i zostawić na jakiś czas :)

Przedstawiam Wam wynik takiego małego kejs stadi, w którym postanowiłem zwyczajnie wygenerować kod Google Analytics, a następnie porzucić go na dwa tygodnie (przypominam kod nie został wstawiony na żadną stronę – tym bardziej na tą, dla której został wygenerowany;)

Przeczytaj również:  Indeksowanie strony w Google – na czym polega?

spam w google analytics referral

spam w referalach w google analytics

Tzw. Ghost referrals nie wchodzą jednak na Twoją stronę w ogóle. Gdy użytkownik odwiedza Twoją witrynę, uruchamia fragment kodu JavaScript w kodzie GA i wysyła „ping” do serwerów Google Analytics z informacjami o odwiedzanej stronie (zidentyfikowane przez UA – ####### – # ID śledzenia), unikalnym identyfikatorze użytkownika (który ma pochodzić z pliku cookie na komputerze), obejrzanej stronie oraz nazwie hosta serwera i źródła referencyjnego. Spamerzy wysyłają miliony informacji ze spreparowanego pinga z fałszywymi informacjami – i ich stroną www jako źródło skierowania oczywiście ;)

W rzeczywistości roboty nie muszą przejść do Twojej witryny, aby uzyskać ID śledzenia – prawdopodobnie wystarcza im używanie losowo wybranych cyfr w odpowiednim zakresie.

Google zostawiło dziurę w ich systemie analitycznym, a oni (ci źli) z niej po prostu korzystają. Ale już niedługo…

Problem zrobił się na tyle poważny i na skalę światową, że Google (nareszcie) postanowiło coś z tym zrobić ze swojej strony.

Jak mogliśmy się dowiedzieć kilka dni temu Google ogłosiło, że przystąpi do “walki ze spamem”:


Przeczytaj również:  Jak działa wyszukiwarka Google?

google walczy z robotem spamem

Poniżej przedstawiamy listę Spam referrali, która cały czas się powiększa, a my postaramy się ją na bieżąco aktualizować:

semalt.com
buttons-for-website.com
buy-cheap-online.info
simple-share-buttons.com
7makemoneyonline.com
acads.net
anal-acrobats.hol.es
anticrawler.org
best-seo-offer.com
best-seo-solution.com
bestwebsitesawards.com
brakehawk.com
buttons-for-website.com
buttons-for-your-website.com
4webmasters.org
kambasoft.com
darodar.com
econom.co
event-tracking.com
forum20.smailik.org
forum69.info
free-share-buttons.com
get-free-traffic-now.com
googlsucks.com
guardlink.org
ranksonic.org
hulfingtonpost.com
humanorightswatch.org
ilovevitaly.com
iminent.com
kabbalah-red-bracelets.com
makemoneyonline.com
masterseek.com
o-o-6-o-o.com
ok.ru
pornhub-forum.ga
pornhub-forum.uni.me
priceg.com
ranksonic.info
blackhatworth.com
rapidgator-porn.ga
savetubevideo.com
sexyteens.hol.es
social-buttons.com
theguardlan.com
webmaster-traffic.com
youporn-forum.ga

e-book SEO lokalne od A do Z
5/5 - (5 votes)

5 KOMENTARZE

  1. No w końcu Google ruszyło 4 litery. Mam tylko nadzieję, że ta ich akcja ze spamem w GA nie skończy się tak jak walka ze spamem w Google Search. Bo jak tak to pozostaje po prostu cykliczne sprawdzanie statystyk i aktualizowanie filtrów.

    PS Jeżeli komuś się nie chce dodawać filtrów do GA a problem dotyczy stron/y na WordPress to tutaj gotowiec – wtyczka Analytics-spam-blocker – dodaje “odbijacze” do htaccess.

  2. Te listę wystarczy wrzucić do analytics (admin>all website data>new filter (jakie ustawienia tutaj wybrać?)), czy też do pliku robots?

  3. Jeżeli zamierzacie na bieżąco aktualizować tę listę, wystawcie ją w jakimś pliku txt, pod unikalnym adresem, by łatwo ją było pobierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here