Facebook tworzy „Przycisk Empatii” – czy będzie to “Nie lubię tego”?

1
2816

Facebook-doda-przycisk-Nie-lubie

Można powiedzieć, że przycisk „Nie lubię tego” jest najbardziej oczekiwaną funkcjonalnością przez użytkowników serwisu. Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg powiedział podczas konferencji, że portal przygotowuje funkcjonalność, dzięki której będzie można okazywać empatię ofiarom tragedii i innych przykrych wydarzeń, do których nie pasował przycisk „Lubię to”. Po tej zapowiedzi wszystkie serwisy świata wspominały o spełnieniu oczekiwań tysięcy użytkowników Facebooka.

Jeśli jednak myślicie, że rzeczywiście powstanie przycisk „Nie lubię tego”, to musimy was rozczarować. Mark wyjaśnił dokładnie, że Facebook przygotowuje coś innego.

Co dokładnie powiedział Mark?

Facebook buduje nowy przycisk

„Wiem, że ludzie od lat pytają o przycisk „Nie lubię”… Dziś jest dzień, w którym mogę powiedzieć, że pracujemy nad taką funkcjonalnością i jesteśmy bliscy finału testów.”

Ale nie chodzi o „Nie lubię”

„Nie tworzymy przycisku „Nie lubię”, bo nie chcemy, by Facebook stał się jednym z wielu miejsc, w których ludzie głosują za lub przeciw pod innymi postami. To nie pasuje do charakteru społeczności, którą chcemy stworzyć.”

Istnieje luka w mechanizmach zwrotnych Facebooka

„Tak naprawdę ludzie nie szukają możliwości negatywnej oceny postów innych osób. To, czego chcą naprawdę to możliwość wyrażenia empatii. Nie każdy moment jest dobry, prawda? Jeśli udostępniacie coś smutnego, jak choćby śmierć bliskiej osoby lub dotyczącego niezbyt pozytywnych wydarzeń, jak choćby obecny kryzys z uchodźcami, to niezbyt odpowiedni wydaje się w tym wypadku przycisk „Lubię to”.”

Facebook oferuje rozwiązanie

„Wasi przyjaciele i znajomi chcą mieć możliwość ekspresji tego, że rozumieją sytuację i są w jakiś sposób z Wami.”

To ma ogromne znaczenie i sens. Jeśli Facebook stworzyłby przycisk „Nie lubię”, spowodowałoby to masę nieporozumień. Przykładowo jeśli udostępnimy post o ofiarach klęski żywiołowej, a Wy klikniecie „Nie lubię”, to co to znaczy? Że nie lubicie, że doszło do tragedii? Nie lubicie ofiar czy nie lubicie tego kto udostępnia post? Łatwo wyobrazić sobie falę nieporozumień jaka by wynikła z takiej sytuacji.

Przeczytaj również:  Jak dużo wiemy o typowym użytkowniku Social Media? Infografika

O tym jak Facebook projektuje przycisk „Przepraszam”

To co ma większy sens to przycisk, który pomoże wyrazić empatię lub współczucie dla osoby czy też osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

W rzeczywistości, Facebook już posiada pewną wersję tego przycisku w postaci „Rekomenduję”. Mogą go używać strony internetowe zamiast przycisku „Lubię to” w przypadku newsów o smutnych lub tragicznych wydarzeniach. Ale teraz Facebook tworzy coś co pomoże wyrazić kondolencje i współczucie.

Niezależnie od sformułowania, które wybrał Facebook, ma być to nazwa zrozumiała, dająca się przetłumaczyć na wiele języków, zwięzła i jednoznaczna.

Jedną z możliwości jest słowo „Sorry”, które w języku angielskim ma wiele znaczeń. Potrzebne jest słowo, dzięki któremu zrozumiecie, że ktoś rozumie Wasz smutek i współodczuwa.

Aby wcielić tę zmianę w życie, Facebook da możliwość zmiany przycisku „Lubię to” na „Przycisk Empatii” lub umieści je obok siebie. Facebook może też sugerować użycie tego przycisku w zależności od treści zawartej w poście. Na przykład, jeśli to co umieszczasz jest smutne i zawiera takie słowa jak „umarł”, „odszedł”, „boli”, „zwolniony” lub rozpadł się, czy też zawiera odnośnik z takimi słowami, to zostanie oznaczony jako tragiczny.

Przeczytaj również:  5 faktów o tym, dlaczego YouTube jest kluczem do sukcesu Twojej marki

W ten sposób, jeśli udostępnicie coś smutnego, ludzie nie będą musieli używać przycisku „Lubię to”, ponieważ może to wywrzeć złe wrażenie. Można w ten sposób również ominąć oznaczanie postu jako mało interesującego. „Przycisk Empatii” da wskazówkę algorytmowi, że post może nie być sympatyczny, ale wciąż jest ważny i ludzie chcą go zobaczyć.

Poniżej znajduje się pełen zapis wypowiedzi Marka Zuckerberga:

„Od wielu lat ludzie pytali o przycisk „Nie lubię”. Dziś jest ten wyjątkowy dzień, w którym mogę powiedzieć, że pracujemy nad tym i jesteśmy bliscy finału testów.

 

Trochę czasu zajęło nam znalezienie rozwiązania. Jednak nie chcemy stworzyć przyciska „Nie lubię” ze względu na to, że Facebook nie będzie miejscem, gdzie ludzie będą głosować za czy przeciw jakiemuś stanowisku czy opinii. To nie jest zgodne z zasadami społeczności, którą chcemy stworzyć. Na pewno nie chcielibyście, aby ktoś negatywnie ocenił ważny dla was moment. Nie tak zbudujemy lepszy świat.

 

Jednak z biegiem lat i wielu próśb, które otrzymaliśmy, doszliśmy do wniosku, że ludzie nie szukają możliwości by oceniać posty znajomych. To, czego chcą naprawdę to możliwość wyrażenia empatii.

 

Nie każdy moment jest dobry, prawda? Jeśli dzielicie się czymś co jest smutne, jak na przykład obecne wydarzenia związane z kryzysem imigranckim czy jakieś wydarzenia, które dotknęły was i waszych bliskich, kliknięcie przycisku „Lubię to” nie jest właściwe. Wasi przyjaciele i inni ludzie chcą mieć możliwość wyrażenia empatii i/lub współczucia.

 

Myślę więc, że ważne jest danie użytkownikom więcej opcji niż tylko przycisk „Lubię to” jako najszybszy sposób na wyrażenie emocji wywołanych udostępnionym statusem. Będziemy nad tym cały czas pracować. To jest trochę skomplikowane, by za pomocą jednego przycisku wyrazić emocje. Myślę też, że mamy na to pomysł i będziemy gotowi by zaprezentować rozwiązanie. W zależności od osiągniętych wyników będziemy pracować i udoskonalać nasze nowe narzędzie.

 

Dziękuję za wszystkie wasze opinie na ten temat na przestrzeni lat. Mam nadzieję, że skutecznie was słuchamy, i że nasze prace zaspokoją potrzeby społeczności.”

Nowe wezwanie do działania
Źródło: http://techcrunch.com/2015/09/15/the-sorry-button/
4.2/5 - (5 votes)

1 KOMENTARZ

  1. Nie, jeśli wdrożą przycisk “nie lubię” to będzie po ptokach. Tu nie chodzi o to, by złapać króliczka… Przycisk “Nie lubię” jest jak pocałunek Muldera i Scully z X-files – niszczy całe napięcie i psuje serial ;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here