Hejt stop, czyli Instagram walczy z przemocą słowną za pomocą nowych funkcjonalności!

0
3109

Hejt_stop_czyli_Instagram_walczy_z_przemoca_slowna_za_pomoca_nowych_funkcjonalnosciCoś chyba poszło nie tak. Media społecznościowe, których pierwotną ideą było łączyć ludzi, ułatwiać im nawiązywanie kontaktów, podtrzymywać relacje, wymieniać informacje, stały się – NIESTETY – siedliskiem hejtu i przemocy słownej. Oczywiście nie tylko, bo te pozytywne emocje, przyjazne treści i merytoryczne dyskusje nadal są w nich obecne, ale eskalacja tych mniej przyjemnych uczuć w Social Mediach jest coraz bardzo zauważalna.

Walka z przemocą słowną na kontach użytkowników

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o tym, że Instagram chce ułatwić swoim użytkownikom procedurę odzyskiwania skradzionych kont. Tym razem idzie o krok dalej, bo chce oczyścić albo przynajmniej ograniczyć wszechobecny na tych kontach hejt.

Instagram postanowił wypowiedzieć wojnę temu zjawisku, wprowadzając funkcjonalności, które mają ograniczyć przemoc słowną wśród użytkowników tej platformy społecznościowej. Tak naprawdę „walka” z obraźliwymi komentarzami trwa już od dawna. Zresztą, z niewłaściwymi treściami na swojej platformie zmaga się także TikTok. Od lat Instagram wykorzystuje sztuczną inteligencję, która tropi i wychwytuje niepożądane treści, ale wraz ze wzrostem liczby użytkowników (w tym głównie nastoletnich) – działania te wymagają większych inwestycji i nowoczesnych rozwiązań.

Przeczytaj również:  Meme marketing – czy jesteśmy na to gotowi?

“Online bullying is a complex issue. For years now, we have used artificial intelligence to detect bullying and other types of harmful content in comments, photos and videos. As our community grows, so does our investment in technology. This is especially crucial for teens since they are less likely to report online bullying even when they are the ones who experience it the most…” – Adam Mosseri, Head of Instagram.

Funkcja powiadomienia użytkownika o charakterze jego komentarza

Jedna z dwóch zapowiedzianych nowości na Instagramie to powiadomienie użytkownika o tym, że komentarz, który pisze, może zostać uznany za obraźliwy. Powiadomienie takie pojawia się zanim komentarz zostanie opublikowany. Instagram liczy na to, że taka funkcja skłoni użytkownika do refleksji i zanim kliknie on “opublikuj”, zastanowi się i być może zmieni retorykę swojej wypowiedzi na bardziej przyjazną albo zrezygnuje z dodania komentarza.Funkcja_powiadomienia_uzytkownika_o_charakterze_jego_komentarza

Nie tylko wykrywanie i usuwanie obraźliwych treści jest ważne, równie istotne jest także niegodzenie się na tego typu zachowania. Wielu użytkowników, zwłaszcza tych młodych, ma problem z blokowaniem, odznaczaniem kont, które w jakiś sposób są dla nich krzywdzące, czy zgłaszaniem przemocy słownej w obawie przed eskalacją konfliktów, zwłaszcza jeśli na co dzień mają kontakt ze swoim “prześladowcą” w prawdziwym życiu. Druga funkcja Instagrama, która na razie jest jeszcze w fazie testowania, ma być lekarstwem na tego typu dylematy.

Przeczytaj również:  12 przydatnych aplikacji do marketingu w mediach społecznościowych

Funkcja Restrict

Funkcja “restrict” umożliwia użytkownikowi zarządzanie swoim profilem, także pod kątem chcianych lub niechcianych znajomości. Działa to jednak trochę inaczej niż dotychczas. Właściciel profilu, poprzez oznaczenie osoby jako “restricted”, może moderować dodawane przez nią komentarze, decydując w ten sposób o ich dalszych losach. To, czy komentarz widoczny będzie dla wszystkich użytkowników, czy może tylko dla autora (niezbyt pochlebnego zapewne) komentarza, zależeć będzie już tylko od właściciela profilu, przy czym osoba oznaczona jako “restrict” nie wie, że na jej profil nałożone zostały jakiekolwiek ograniczenia.Funkcja_Restrict

Miejmy nadzieję, że to dopiero początek oczyszczania przestrzeni internetowej z wszechobecnego hejtu i przemocy słownej. Jaki będzie skutek takich działań? Tego nie wiemy. Zawsze znajdzie się ten ktoś “życzliwy” kto wesprze “ciepłym” słowem, ale już sam fakt, że możemy takie treści filtrować, usuwać i moderować w ramach swoich kont społecznościowych to bardzo duży krok naprzód!

Źródło: https://instagram-press.com/blog/2019/07/08/our-commitment-to-lead-the-fight-against-online-bullying/?fbclid=IwAR10X8YAtOPdg2mvwToOICmg6tz0VJs2LwC4Htay5-9RxG_hhtmlQj71Bvo

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here