Jak Google dba o bezpieczeństwo naszych danych?

0
1647
bezpieczeństwo danych Google

Korzystanie z usług online, a w szczególności z platform takich jak wyszukiwarki internetowe, stało się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wraz z tą digitalizacją pojawia się jednak ważne pytanie, jak zwiększyć poziom ochrony swoich danych w sieci? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu, skupiając się na krokach, jakie podejmuje Google, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Przedstawimy też praktyczne rozwiązania, jakie każdy z nas może podjąć, aby zadbać o zabezpieczenie konta.

Prywatność i bezpieczeństwo konta Google – najważniejsze zasady

Obawiasz się rosnącej liczby cyberataków, oszustw internetowych czy naruszeń prywatności?  Bezpieczeństwo Twoich danych osobowych w sieci jest dla Ciebie priorytetem? W takim razie musisz wiedzieć, że Google, jako jeden z największych dostawców usług online, podejmuje szereg działań, aby wprowadzić najlepsze zabezpieczenia i zapewnić użytkownikom bezproblemowe korzystanie z konta Gmail, serwisu YouTube czy innych rozwiązań.  

Pamiętaj jednak, że i Ty możesz zastosować kilka prostych sposobów, by zapewnić bezpieczeństwo informacji oraz swobodną działalność w wyszukiwarce.  

Już dziś wykonaj audyt zabezpieczeń! To właśnie w sekcji „Security checkup” możesz ustawić nowe – silne hasło, sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do Twojego konta online, a także dodać numer telefonu, który pomoże Ci odzyskać dane logowania, jeśli z jakiegoś powodu je utracisz.

Google przygotowało także kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, dzięki którym samodzielnie można zabezpieczyć swoją obecność w sieci – omawiamy je poniżej.

Przeczytaj również:  To koniec, czyli dlaczego Google podjął decyzję o wyłączeniu Google+
Zrób audyt SEO

Stwórz hasło, aby zwiększyć poziom ochrony konta  

Zhakowane konto to duży problem. Jakie są najważniejsze zasady ochrony przed hakerami? Korzystanie z narzędzi i wskazówek Google dotyczących bezpieczeństwa – a są to np. „Sprawdzanie zabezpieczeń” i „Menedżer haseł”.

Drugie z rozwiązań pozwala ustawić dane logowania. Musisz pamiętać przy tym, że im dłuższe hasło, tym trudniejsze do odgadnięcia, dlatego oprócz samych liter, warto w nim zastosować także cyfry i symbole oraz pomieszać duże znaki z małymi. Nie powinno się używać haseł łatwych, takich jak „123456”, „hasło” lub ciąg znaków klawiaturowych.

Zyskaj drugą warstwę zabezpieczeń dzięki weryfikacji dwuetapowej

Chcesz chronić swoje konto? W takim razie niezbędne będzie włączanie weryfikacji dwuetapowej Google. Polega ona na połączeniu, czegoś co znamy (hasła), z czymś co mamy (czyli telefonem). Po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego otrzymasz specjalny kod weryfikacyjny, który umożliwia bezpieczne logowanie. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie logować się na konto bez podania dodatkowych informacji, nawet jeśli będzie miał dostęp do Twojego loginu i hasła. W ten sposób zyskujesz drugą warstwę zabezpieczeń. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na https://safety.google/authentication/.

Poświęć czas na audyt zabezpieczeń

Jeżeli Twoim celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konta, to musisz zadbać o aktualizację ustawień.  W tym celu należy zalogować się do usług Google. Następnie kliknąć imię lub zdjęcie w górnym prawym rogu i wybrać opcję „Moje Konto”. W kolejnym kroku kliknij „Sprawdzanie Zabezpieczeń” i „Rozpocznij”. Możesz też po prostu odwiedzić stronę myaccount.google.com.

Ta sekcja umożliwia włączanie weryfikacji dwuetapowej oraz udostępnia inne zaawansowane funkcje np. Bezpieczne przeglądanie. Znajdziesz tutaj również problemy wykryte przez Google. W zakładce możesz ponadto sprawdzić urządzenia używające Twojego konta i zweryfikować, czy wszystkie należą do Ciebie.

Przeczytaj również:  Speakable czyli głosowe fragmenty artykułów w Google Assistant!

Pozwól przeglądarce pilnować Twoich haseł

Jeśli na każdej stronie i na każdym koncie używasz tego samego loginu i hasła, w przypadku włamania na jedno z nich, istnieje duże prawdopodobieństwo, że haker uzyska również dostęp do pozostałych. Warto zatem używać nie tylko silnych, ale też różnych haseł. Jeśli masz problem z zapamiętaniem ich – pozwól, by przeglądarka Chrome zrobiła to za Ciebie! To podstawy bezpieczeństwa.

Chroń swój telefon

Żaden przewodnik po zabezpieczeniach nie pomoże Ci w sytuacji, gdy zgubisz telefon. Jeśli jednak do tego dojdzie, to skorzystaj z pomocy Menadżera Urządzeń Android, który potrafi wskazać przybliżoną lokalizację sprzętu na mapie, a także ustalić kiedy ostatnio był używany.

Niezależnie od tego, gdzie jesteś – jeśli nie masz przy sobie smartfona, a chcesz go zabezpieczyć, zanim wpadnie w niepowołane ręce – możesz skorzystać z opcji zdalnego zablokowania, namierzenia lub zadzwonienia na Twój numer. W najnowszych wersjach telefonów wystarczy otworzyć Ustawienia Google z listy aplikacji, a następnie wybrać Bezpieczeństwo.

Z pewnością nie raz słyszałeś o tym, że wyciekły dane osobowe.  Pamiętaj, że Twoje prywatne informacje powinny właśnie takie pozostać, dlatego nie zapomnij zabezpieczyć telefonu PIN-em, hasłem lub wzorem odblokowania ekranu. Oprócz wspomnianych zabezpieczeń możesz chronić telefon także za pomocą rysów twarzy!

Zarządzaj danymi przechowywanymi na Twoim koncie Google

Funkcja Panel Google pokazuje, jakie treści są przechowywane na Twoim koncie. Dzięki niej można także sprawdzić swoją ostatnią aktywność. Opcja ta umożliwia swobodny dostęp do wszystkich danych, całej aktywności konta, a także usług takich jak Kalendarz, Dokumenty  i wiele innych. Znajdziesz ją pod adresem myaccount.google.com/dashboard

Ustaw filtr „Bezpieczne przeglądanie”

Jak już wiesz, wśród zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa Google znajduje się również taka, która pozwala na wyeliminowanie obraźliwych lub nieodpowiednich dla młodszych użytkowników wyników wyszukiwania. Aby uruchomić filtr, wystarczy odwiedzić sekcję „Sprawdzanie zabezpieczeń”. Zabezpiecz swoje konto przed niebezpiecznymi stronami, które mogą zawierać pliki zainfekowane.  

Przeczytaj również:  Autorzy zdjęć w Grafikach Google już nie są anonimowi, czyli prawa dostępu do danych obrazu
Przeskanuj obecność swojej firmy w Internecie. Skorzystaj z szybkiego i  darmowego skanera widoczności online

Jak jeszcze Google dba o Wasze bezpieczeństwo w sieci? Zaawansowane funkcje programu ochrony

1. Szyfrowane połączenia

Chcesz chronić konto Gmail? Ta aplikacja pocztowa korzysta z szyfrowanych połączeń, jeśli więc korespondujesz z kimś, kto także jej używa, zarówno wysyłane, jak i odbierane wiadomości są zaszyfrowane i nikt nie będzie mógł podejrzeć ich treści.

Nie zawsze tak jest, ponieważ z pewnością korespondujesz też z użytkownikami innych usług pocztowych. Google dba jednak o to, aby zapobiegać przypadkom podszywania się i wysyłania wiadomości z obcych kont. W tym celu wprowadzane są kolejne zabezpieczenia skrzynek pocztowych, które pozwalają szybko zorientować się, czy wysyłanie lub odbieranie korespondencji od danej osoby jest bezpieczne i informują, że podejrzany e-mail nie był szyfrowany albo domena nadawcy nie może być uwierzytelniona. Będą temu służyły ikonki w postaci złamanej kłódki lub znaku zapytania.

2. Blokowanie szkodliwych aplikacji

Co poza blokowaniem wiadomości oszustów zapewnia Centrum bezpieczeństwa Google? Każde urządzenie z oprogramowaniem Android jest zabezpieczone przed szkodliwymi aplikacjami, które wyłudzają informacje lub blokują smartfona i każą płacić za jego odblokowanie.

Google Play chroni telefony przed wszystkimi aplikacjami, które nie są zgodne z zasadami. Co więcej, codziennie przeprowadza się ponad 200 milionów skanów bezpieczeństwa wyszukujących wszelkich znaków zagrożeń czy szkodliwego oprogramowania.

3. Wyrzucanie nieodpowiednich reklam

Złe reklamy to takie, które przekierowują użytkowników na strony, które czerpią z tego pieniądze. Są one zagrożeniem zarówno dla uczciwych przedsiębiorców, jak i użytkowników, ponieważ często niosą ze sobą ryzyko zawirusowania urządzenia mobilnego.

Google dokłada wszelkich starań, by wyeliminować tego typu próby z systemu reklam, odciąć je od finansowania i utrudnić im zarabianie na rozpowszechnianiu szkodliwego oprogramowania.

Jak wynika z naszych doświadczeń, Google zapewnia wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa konta. Poświęć więc trochę czasu, aby poznać najważniejsze zasady i zadbać o odpowiednią ochronę.

5/5 - (4 votes)