Czym jest Content Repurposing?

0
138
Content Repurposing co to jest

Internetowy szum, przesyt informacyjny, krótka uwaga użytkowników – to wyzwania, z którymi na co dzień muszą mierzyć się twórcy online. Nic więc dziwnego, że skuteczny marketing treści staje się coraz trudniejszy. Jednym z narzędzi, które mogą znacząco ułatwić to zadanie, jest Content Repurposing, czyli proces, który pozwala w pełni wykorzystać potencjał istniejącej zawartości, przekształcając ją w różne formy i dostosowując do różnych platform. W poradniku przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omówimy zalety takiego podejścia oraz wskażemy, gdzie można je zastosować.

Content Repurposing – definicja

Dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że konkurencja o uwagę użytkowników stała się niezwykle intensywna i zaciekła. Wyróżnienie się na tle innych twórców i przyciągnięcie uwagi odbiorców utrudnia fakt, że rynek jest obecnie nasycony różnorodnymi treściami. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się narzędzia i strategie, które pozwalają ponownie wykorzystać już raz stworzone teksty, podcasty czy filmy.

W tym kontekście należy przywołać termin Content Repurposing, który oznacza przetwarzanie treści. Strategia ta polega na modyfikacji, uaktualnianiu i dostosowywaniu istniejących materiałów do różnych formatów oraz kanałów dystrybucji. Dzięki temu podejściu twórcy mogą w pełni wykorzystać potencjał swoich publikacji, docierając do szerszego grona odbiorców oraz zwiększając wartość dla obecnych odbiorców.

Musisz wiedzieć, że proces Content Repurposingu może przyjmować różne formy, w zależności od potrzeb twórcy oraz oczekiwań odbiorców. Przykładowo może to być ponowne wykorzystanie treści bloga w formie infografiki, która w sposób przystępny i atrakcyjny wizualnie przedstawi kluczowe informacje zawarte w artykule. Taka forma prezentacji danych może przyciągnąć uwagę nowych czytelników, którzy niekoniecznie mieliby ochotę na zapoznanie się z dłuższym tekstem.

Co ważne, Content Repurposing Strategy, czyli strategia przetwarzania zawartości nie ogranicza się wyłącznie do zmiany formatów. Może również polegać na aktualizacji istniejących treści, aby były one zgodne z bieżącymi trendami, badaniami czy zmieniającymi się potrzebami odbiorców. W ten sposób twórca może utrzymać swoje publikacje na bieżąco, co zwiększa ich wartość dla czytelników.

Przeczytaj również:  Jak napisać opis firmy na stronę "O nas"?
Sprawdź za darmo skuteczność swojej strony

Jakie są zalety stosowania Content Repurposing Strategy?

Ponowne wykorzystanie treści bloga czy mediów społecznościowych niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla twórców, jak i odbiorców. Oto niektóre z nich.

Zwiększenie zasięgu i atrakcyjności treści

Prowadzisz omnichannel marketing? Jeśli działasz w wielu kanałach, to Content Repurposing pozwoli Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Wszystko dlatego, że różne grupy preferują różne formaty. Przekształcanie starych postów w nowe treści na wielu nośnikach sprawia, że zwiększasz swoją szansę na trafienie do osób, które mogą być zainteresowane Twoim przekazem, ale niekoniecznie w formie, w jakiej został on pierwotnie opublikowany.

Oszczędność czasu i zasobów

Wykorzystanie istniejącej treści na blogu czy stronie internetowej pozwala zaoszczędzić czas i zasoby potrzebne na tworzenie nowych materiałów. Zamiast zaczynać od zera, można bazować na istniejących tekstach, grafikach czy filmach, dostosowując je do nowych wymagań. Dzięki temu można skupić się na innych aspektach biznesu lub przygotowywać kolejne wartościowe publikacje.

Podniesienie wartości treści

Nie masz czasu na tworzenie nowych treści, bo przygotowanie wysokiej jakości materiału wymaga dużego zaangażowania? Pamiętaj, że aktualizowanie i dostosowywanie zawartości strony czy bloga do zmieniających się potrzeb odbiorców sprawia, że stają się one bardziej wartościowe i użyteczne. W efekcie przyciągają większą uwagę i budują zaufanie do marki.

Poprawa pozycjonowania w wyszukiwarkach

Prowadząc omnichannel marketing, z pewnością zależy Ci na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. W takim razie musisz pamiętać, że przetwarzanie treści może również wpłynąć na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Aktualizowanie i uzupełnianie istniejących materiałów o nowe informacje sprawia, że stają się one bardziej wartościowe dla użytkowników, co jest doceniane przez algorytmy Google.

Zrób audyt SEO

Wzmocnienie autorytetu i ekspertyzy

Content repurposing przyczynia się do budowania wizerunku marki jako eksperta w danej dziedzinie. Regularne dostarczanie wartościowych materiałów w różnych formatach pokazuje, że firma ma szeroką wiedzę na temat poruszanych zagadnień i jest gotowa dzielić się nią z odbiorcami. Szczególnie jeśli stawiasz na treści evergreen, czyli content, który nie ulega szybkiej dezaktualizacji. W efekcie wszystko to może prowadzić do zwiększenia zaufania i lojalności klientów.

Przeczytaj również:  Copywriting - 3 często popełniane błędy

Zwiększenie interakcji z odbiorcami

Różnorodność formatów sprzyja większej interakcji z odbiorcami. Dostosowując materiały do preferencji użytkowników, można zyskać więcej komentarzy, udostępnień czy polubień, co z kolei przekłada się na większą widoczność marki w mediach społecznościowych.

Działasz na Facebooku, ale planujesz promocję również na YouTube? Przekształcanie postów w treści wideo sprawi, że dużo szybciej wdrożysz działania na nowej platformie. Przygotowane filmy w krótszej formie możesz wykorzystać też np. na Instagramie. Masz naprawdę mnóstwo możliwości!   

Dłuższe życie treści

Znane jest Ci pojęcie „outdated content”? To treści, które straciły swoją aktualność, stały się przestarzałe lub utraciły swoją wartość dla aktualnej publiczności. Tego rodzaju materiały były kiedyś istotne, ale w miarę upływu czasu straciły na znaczeniu lub zostały zastąpione nowszymi, bardziej aktualnymi informacjami.

Ponowne wykorzystanie treści na różne platformy sprawia, że wydłuża się ich „żywotność”. Aktualizacja i adaptacja materiałów do nowych kontekstów czy formatów sprawia, że pozostają one atrakcyjne dla odbiorców przez dłuższy czas, co z kolei może prowadzić do osiągnięcia lepszych wyników marketingowych.

Utrzymanie spójności przekazu

Content Repurposing jako element omnichannel marketing pozwala na utrzymanie spójności przekazu na różnych platformach i w różnych formatach. Dzięki temu odbiorcy łatwiej kojarzą markę z określonymi wartościami i przekonaniami, co może prowadzić do zwiększenia rozpoznawalności oraz lojalności.

Wykorzystanie treści na różne platformy – praktyczne przykłady Content Repurposing

Potrzebujesz treści na media społecznościowe? Nie wiesz, jak ponownie wykorzystać już opublikowane materiały? Chcesz usprawnić omnichannel marketing? Jak widzisz, wszystkie te cele możesz zrealizować poprzez Content Repurposing. W ten sposób możesz poszerzyć grupę odbiorców, zwiększyć wartość oferowanych publikacji czy zaoszczędzić czas i zasoby. Oto kilka przykładów zastosowania strategii w różnych obszarach promocji firmy poprzez treści.  

Blogi i artykuły

Opublikowane wpisy czy artykuły blogowe można z powodzeniem przekształcić w różne formaty, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Wykorzystanie istniejącej treści na blogu może polegać na stworzeniu e-booków, które będą dostępne do pobrania dla czytelników.

Przeczytaj również:  15 narzędzi do kompletnej analizy SEO

Warto również rozważyć nagrywanie podcastów opartych na gotowych tekstach, aby zainteresować osoby preferujące słuchanie treści. Inna opcja to przekształcenie artykułu w materiał wideo, który może być udostępniony na platformach takich jak YouTube.

Ciekawą strategią może okazać się połączenie kilku tekstów na jeden temat w obszerny przewodnik czy raport, który będzie atrakcyjniejszy dla odbiorców.

Infografiki

Infografiki pozwalają na przedstawienie danych i informacji w atrakcyjnej, wizualnej formie, która świetnie sprawdzi się np. w Social Mediach Twojej firmy. 

Jeśli masz już stworzoną infografikę, to możesz ją wykorzystać także jako podstawę do przygotowania prezentacji, wpisu na blogu czy filmu instruktażowego. Dzięki temu materiał staje się bardziej przystępny dla różnych grup odbiorców, a także zyskuje na wartości. Nie musisz się martwić – przekształcanie starych postów w nowe treści zajmie mniej czasu niż tworzenie publikacji od podstaw.

Webinary i prezentacje

Materiały zebrane podczas webinariów czy prezentacji można wykorzystać do stworzenia artykułów, e-booków czy infografik. W ten sposób uczestnicy spotkania otrzymują dodatkowe źródło informacji, a osoby, które nie miały okazji uczestniczyć, mogą zapoznać się z tematem w dogodnej dla nich formie. Ponadto nagrania z tego rodzaju szkoleń można udostępnić na platformach wideo, aby zainteresować jeszcze szerszą grupę odbiorców. Pomyśl o tym, jeśli chcesz usprawnić omnichannel marketing.

Media społecznościowe

Interesuje Cię optymalizacja treści dla mediów społecznościowych? Chcesz tworzyć treści evergreen? Z naszego doświadczenia wynika, że zawartość publikowana w Social Mediach może być udostępniana także w inny sposób, aby dostosować się do różnych grup odbiorców.

Przykładowo, cytat z artykułu może stać się tweetem, a grafika z posta na Instagramie może być wykorzystana na blogu.

Teraz już z pewnością nie dziwi Cię zdanie ekspertów, dla których Content Repurposing stanowi potężne narzędzie pozwalające maksymalnie wykorzystać potencjał opublikowanej już zawartości. Aktualizacja istniejących treści i jej przedstawienie w nowej formie pozwala zwiększyć zasięg, zaoszczędzić czas i zasoby oraz podnieść wartość materiałów dla odbiorców. Warto więc włączyć tę taktykę do swojej strategii content marketingowej i świadomie korzystać z jej zalet.

e-book Jak tworzyć treści, które przyciągną Twoich klientów
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSól i pieprz SEO, czyli kilka słów o meta tytule i meta opisie
Następny artykułJak Google dba o bezpieczeństwo naszych danych?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here