Tworzenie specyfikacji, czyli jak określić, czego klient oczekuje od swojej strony WWW?

0
171

Każda osoba, która kiedykolwiek zajmowała się tworzeniem stron internetowych, czy też stała po drugiej stronie, czyli zlecała jej stworzenie, wie ile w trakcie takiej współpracy można napotkać utrudnień. Przygotowanie witryny to projekt graficzny strony internetowej, seo strony, hosting, domena i wiele więcej. Jak więc określić, czego klient oczekuje od swojej strony WWW? Rozwiązaniem jest stworzenie specyfikacji. Mówimy tu zarówno o front-end specyfikacji, jak i back-end specyfikacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym zagadnieniom.

Czym jest specyfikacja strony WWW?

Specyfikacja strony internetowej to dokument definiujący techniczne oraz funkcjonalne wymagania dotyczące projektu. Proces tworzenia specyfikacji rozpoczyna się od precyzyjnego określenia specyficznych potrzeb i oczekiwań klienta, a także analizy głównych założeń projektu. Przygotowanie specyfikacji wymaga szczegółowego opisu funkcjonalności strony oraz specyfikacji designu, obejmującego zarówno front-end, jak i back-end.

Specyfikacja strony internetowej skupia się również na wymaganiach niefunkcjonalnych, takich jak optymalizacja techniczna, czas ładowania strony, bezpieczeństwo, a także optymalizacja SEO. Posiadanie specyfikacji jest kluczowe zarówno dla programistów, którzy wykonują specyfikację strony, jak i dla klientów, którzy potrzebują jasno określonych punktów odniesienia.

Wartość specyfikacji objawia się w możliwości ewaluacji projektu, a także umożliwia łatwiejsze administrowanie stroną internetową po jej wykonaniu. Specyfikacja jest niezbędna zwłaszcza w przypadku projektów indywidualnych podstron internetowych, gdzie każdy detal ma znaczenie. Brak specyfikacji może prowadzić do nieporozumień między klientem a wykonawcą, zwłaszcza gdy klient nie ma sprecyzowanych wymagań.

Specyfikacja strony internetowej powinna uwzględniać także aspekty technologiczne, takie jak używane technologie strony, system CMS (Content Management System), hosting, domena oraz certyfikat SSL. Działanie CMS oraz jego elementy dodatkowe stanowią istotną część specyfikacji, zwłaszcza przy projektach opartych na systemach CMS, jak na przykład strony internetowe WordPress.

Zamów budowę strony!

Co zawiera specyfikacja strony internetowej?

Tworzenie specyfikacji strony internetowej to kluczowy krok w procesie projektowania i realizacji projektu online. Dlaczego? Poniżej omówimy kilka powodów, dla których warto poświęcić czas na stworzenie precyzyjnej specyfikacji.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – listopad 2023

Bezpieczeństwo strony

Specyfikacja techniczna strony internetowej stanowi kluczowy dokument określający wymagania dotyczące bezpieczeństwa. To w niej zaznaczane są istotne kwestie, takie jak konieczność posiadania certyfikatu SSL, co gwarantuje szyfrowane połączenie i zabezpiecza dane użytkowników przed ewentualnymi atakami. Określenie standardów bezpieczeństwa w specyfikacji ma zasadnicze znaczenie dla ochrony poufności danych oraz budowania zaufania wśród użytkowników.

Optymalizacja treści

Specyfikacja strony internetowej obejmuje wytyczne dotyczące treści, co obejmuje zarówno rodzaj treści, jak i jej strukturę. Wskazuje, jakie elementy powinny być uwzględnione na stronie głównej, a także jak powinny być rozmieszczone treści na poszczególnych podstronach. Optymalizacja treści obejmuje również uwzględnienie słów kluczowych zgodnie z strategią SEO, co przekłada się na lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Projekty indywidualne podstron

Specyfikacja definiuje projekty indywidualne podstron, dostosowane do różnych celów i grup docelowych. Obejmuje to nie tylko kwestie estetyczne, ale również funkcjonalne, takie jak formularze, interaktywne elementy czy multimedia. Wprowadzanie projektów indywidualnych podstron zwiększa efektywność strony, dostarczając spersonalizowaną treść dla różnych odbiorców.

Wersje językowe

Jeśli strona ma obsługiwać różne wersje językowe, specyfikacja precyzuje, jak mają być obsługiwane tłumaczenia. Określa, czy będą one dostępne na każdej podstronie czy może istnieje dedykowana sekcja dla każdego języka. To nie tylko aspekt związany z treścią, ale również z nawigacją, co wpływa na zrozumienie strony przez użytkowników z różnych regionów.

Czas realizacji strony

Specyfikacja zawiera wyznaczone terminy i etapy realizacji projektu. Definiuje, kiedy mają być dostarczone poszczególne elementy strony oraz kiedy całość projektu powinna być gotowa do wdrożenia. Czas realizacji strony internetowej jest kluczowy dla zarządzania projektem, umożliwiając śledzenie postępów i dostosowywanie działań w razie konieczności.

System CMS

Specyfikacja techniczna strony internetowej określa, czy strona będzie oparta na systemie CMS. W przypadku korzystania z takiego systemu, specyfikacja precyzuje, jakie funkcje powinny być dostępne w panelu administracyjnym, umożliwiając prostą edycję treści przez użytkowników bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Decyzja o wykorzystaniu CMS ma wpływ na łatwość zarządzania treściami oraz aktualizacje strony.

Kiedy potrzebujemy specyfikacji?

To, co klient uważa za prostą stronę, może wymagać ogromnego nakładu czasu i pracy. Czasami z prostej pięciozakładkowej strony tworzy się pięciozakładkowa strona z ekstra funkcjonalnością. Kiedy w takim razie warto sporządzić specyfikację? W ramach lepszego zrozumienia tego, dlaczego to tak istotny aspekt współpracy, weźmy pod lupę konkretny przykład.

Przeczytaj również:  Jak stworzyć stronę internetową dla branży motoryzacyjnej?

Przykładowo – klient kupił stronę internetową za kwotę X zł, co w standardzie obejmuje pięć zakładek. Po zakodowaniu projektu graficznego i przedstawieniu strony klientowi, nagle okazało się, że jedna z obiecanych zakładek miała nosić nazwę kalkulator, a w niej miał znajdować się kalkulator porównujący płatności za ogrzewanie dla domu jednorodzinnego dla różnych systemów grzewczych.

Dane wejściowe to niby tylko dwie zmienne. Powierzchnia domu oraz temperatura pożądana – podając je uzyskamy gotowy wynik. Jednak nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. To, co widać na stronie, jest tylko fragmentem skomplikowanego algorytmu. Tego typu wyliczenia zajmują obszerną część arkusza Excel, na podstawie którego trzeba przenieść wszystkie równania do kodu, aby otrzymać interesujący nas wynik.

Brak szeregu równań na stronie wcale nie oznacza, że ich tam nie ma. Implementacja takiego kalkulatora może zająć tyle samo czasu – jeśli nie więcej – co przygotowanie całej pozostałej strony. Dlatego nie bądźcie zdziwieni, jeżeli przy upominaniu się o funkcjonalność, której nie obejmowało przygotowanie strony, otrzymacie korektę wyceny do 3*X zł.

Coraz częściej spotykaną funkcjonalnością, której szukają Klienci w cenie zakupionej strony, jest dodanie filmu w Sliderze. Pojawiają się tutaj schody, ponieważ dodanie pozornie niewielkiego elementu strony – tak przynajmniej to wygląda z perspektywy klienta – generuje szereg pytań:

  • Czy filmy będą zamieszczane na YouTubie?
  • W jakim formacie będą te filmy?
  • Czy w liderze będą tylko filmy, czy filmy i grafiki?
  • Jakie wymiary i proporcje, ma mieć slider z filmem?
  • Czy film będzie miał dźwięk?
  • Czy do filmu będziemy dodawać osobno dźwięk?

Uff… A to dopiero początek! Potem programista musi usiąść i napisać szereg warunków tak, aby Slider działał zgodnie z wymaganiami Klienta. Są to kolejne godziny poświęcone na przygotowanie strony. I niestety nie zajmuje to pięciu minut jak zmienienie koloru czcionki.

Dokładne określenie na samym początku specyfikacji naszej strony pomoże nam uniknąć pojawiania się dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów oraz ewentualnego rozczarowania, że budowa naszej strony miała pierwotnie kosztować X zł, a po spełnieniu wszystkich naszych planów kosztuje 10*X zł.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  
Przeczytaj również:  Wolne domeny – jak je znaleźć?

Dlaczego warto stworzyć specyfikację serwisu internetowego?

Wiesz już czym jest i co powinno znaleźć się w specyfikacji strony internetowej, ale warto postawić sobie dodatkowe pytanie – dlaczego w ogóle warto ją tworzyć? Z pewnością domyślasz się, że jest to pewnego rodzaju porozumienie stron w przypadku klienta i osoby wykonującej stronę. Dlaczego więc obie strony decydują się na przygotowanie takiego dokumentu?

Precyzyjne określenie wymagań

Tworzenie specyfikacji serwisu internetowego umożliwia szczegółowe opisanie funkcjonalności oraz wymagań, które powinny zostać spełnione przez stronę. W ten sposób eliminuje się niejednoznaczności i zapewnia klarowne wytyczne dla programistów.

Uniknięcie nieporozumień z klientem

Posiadanie specyfikacji jest kluczowe, zwłaszcza gdy klient nie ma konkretnego pomysłu na stronę. Specyfikacja stanowi fundament do rozmów, eliminując błędne interpretacje i różnice zdań, co zabezpiecza przed ewentualnymi konfliktami w trakcie realizacji projektu.

Optymalizacja czasu i kosztów

Dzięki przygotowanej specyfikacji, programista może efektywniej rozpocząć pracę nad projektem. Unika się zbędnych poprawek i modyfikacji, co przekłada się na oszczędność czasu oraz środków finansowych.

Podstawy dla optymalizacji technicznej

Specyfikacja techniczna strony internetowej stanowi podstawę do przemyślanej optymalizacji technicznej, zapewniając szybkie ładowanie strony, bezpieczeństwo, oraz odpowiednie działanie na różnych urządzeniach, co wpływa pozytywnie na doświadczenie użytkownika.

Wsparcie przy pozycjonowaniu SEO

Specyfikacja strony internetowej zawierająca m.in. specyfikację SEO, umożliwia lepsze zrozumienie wymagań dotyczących optymalizacji treści, co skutkuje korzystnym wpływem na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Wytyczne dla front-end i back-end

Specyfikacja serwisu internetowego pozwala precyzyjnie opisać zarówno oczekiwania dotyczące front-endu, czyli interfejsu użytkownika, jak i back-endu, czyli logiki serwerowej. To kluczowe dla spójnego działania strony.

Warto zauważyć, że posiadanie specyfikacji nie tylko usprawnia proces tworzenia strony internetowej, ale również wpływa na jej długofalowy sukces, odzwierciedlając profesjonalne podejście do projektu.

Specyfikacja strony WWW – podsumowanie

Specyfikacja strony internetowej to kluczowy dokument, definiujący wszelkie aspekty projektu. Jej wartość jest niepodważalna, szczególnie przy rozpisywaniu funkcjonalności, gdzie precyzyjne określenie wymagań wpływa na efektywne przygotowanie strony internetowej. Posiadanie specyfikacji eliminuje niejednoznaczności i ułatwia zrozumienie oczekiwań klienta.

Jak sam widzisz, tworzenie specyfikacji strony internetowej to proces kompleksowy, obejmujący liczne obszary, których odpowiednie określenie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu. Pamiętaj o tym podejmując się pracy nad witryną, lub zlecając jej przygotowanie.

Nowe wezwanie do działania
3/5 - (3 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułCzym jest naming?
Następny artykuł11 wskazówek, jak napisać dobry artykuł prasowy

Nasz ekspert:

Oskar Przyborowski
W WeNet Group pełnię funkcję Młodszego Specjalisty ds. Contentu. Tworzę treści, które przyciągają uwagę i angażują naszych odbiorców. Zadania kreatywne to dla mnie codzienność – jestem copywriterem, tworzę podcasty oraz zajmuję się montażem materiałów wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here