Personal branding – na czym polega?

0
128

Personal branding to sztuka kreowania marki osobistej. W naszym dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, podamy szczegółową definicję, przedstawimy przykłady znanych postaci, oraz omówimy fazy tworzenia marki osobistej.

Definicja personal brandingu

Personal branding, czyli budowanie marki osobistej, polega na kreowaniu wizerunku danej osoby jako eksperta w swojej dziedzinie. To proces, który pozwala przedstawić się światu w sposób spójny, profesjonalny i atrakcyjny dla potencjalnych klientów, pracodawców, partnerów biznesowych czy inwestorów. W praktyce oznacza to zarządzanie swoim wizerunkiem zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Kreowanie personal brandu

Budowanie marki osobistej opiera się na kilku podstawowych elementach, które powinny być spójne i wzajemnie się uzupełniać. Są to między innymi kompetencje zawodowe, wartości, które reprezentujemy, sposób komunikacji oraz wygląd zewnętrzny. Ważne jest, aby każdy z tych elementów był konsekwentnie kształtowany i pielęgnowany.

Kompetencje zawodowe

Podstawą personal brandingu są umiejętności i wiedza, które pozwalają nam być ekspertami w swojej dziedzinie. To one stanowią fundament, na którym opiera się marka osobista. Dlatego warto inwestować w rozwój zawodowy, zdobywać nowe kwalifikacje, uczestniczyć w szkoleniach czy konferencjach branżowych. Tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać wysoki poziom kompetencji i być na bieżąco z trendami rynkowymi.

Przeczytaj również:  Zakupy przedświąteczne wcześniej niż zwykle. Jak dotrzeć do klientów?

Wartości

Personal branding to także wyrażanie swoich wartości i przekonań. To one sprawiają, że jesteśmy autentyczni i wiarygodni dla innych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważne, jakie cele chcemy osiągnąć i jakimi wartościami kierujemy się w życiu zawodowym. Następnie te wartości należy komunikować w sposób jasny i spójny, zarówno w kontaktach bezpośrednich, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych czy innych kanałów komunikacji.

Sposób komunikacji

Wizerunek osobisty wymaga także biegłości w przekazywaniu swoich treści innym. Obejmuje to zarówno zdolność mówienia, jak i słuchania, a także korzystania z różnorodnych form przekazu, takich jak wystąpienia, artykuły czy wpisy na blogu. Istotne jest, aby nasz sposób porozumiewania się był zgodny z naszymi wartościami i umiejętnościami oraz dostosowany do odbiorcy, z którym nawiązujemy kontakt.

Wygląd zewnętrzny

Chociaż wydawać by się mogło, że wygląd zewnętrzny nie ma większego znaczenia dla personal brandingu, to jednak wpływa on na pierwsze wrażenie, jakie robimy na innych. Dlatego warto zadbać o swój image, ubiór czy zachowanie w sytuacjach zawodowych. Warto pamiętać, że nasz wygląd powinien być spójny z tym, kim jesteśmy i co reprezentujemy.

Zalety personal brandu

Rzecz jasna, budowanie marki osobistej niesie ze sobą korzyści.

  • Po pierwsze, pozwala na wyeksponowanie swoich kompetencji i umiejętności, co przekłada się na lepszą widoczność w środowisku zawodowym. Dzięki temu łatwiej zdobyć nowych klientów, nawiązać wartościowe kontakty biznesowe czy awansować w pracy.
  • Po drugie, personal branding wpływa na wzrost wiarygodności i autorytetu w oczach innych osób. Dobrze zbudowany wizerunek sprawia, że jesteśmy postrzegani jako eksperci w swojej dziedzinie, co z kolei przyciąga do nas kolejnych zainteresowanych współpracą.
  • Po trzecie, marka osobista pozwala na kontrolowanie informacji o sobie w Internecie i kształtowanie własnej historii, co jest szczególnie istotne w dobie powszechnego dostępu do informacji.
Przeczytaj również:  Jak dotrzeć do klientów? Przygotuj podcast

Narzędzia personal brandingu

Współcześnie mamy do dyspozycji wiele narzędzi, które ułatwiają budowanie marki osobistej. Przede wszystkim warto skorzystać z mediów społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook czy Instagram. To one pozwalają nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i prezentować swoje kompetencje oraz wartości. Ponadto warto prowadzić własnego bloga czy stronę internetową oraz uczestniczyć w wydarzeniach branżowych, gdzie będziemy mogli nawiązać kontakty i promować swoją markę.

Fazy tworzenia marki osobistej

Tworzenie marki osobistej to proces, który można podzielić na kilka etapów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Pierwszy etap to analiza własnego wizerunku oraz określenie celów, jakie chcemy osiągnąć dzięki personal branding. Warto zastanowić się, jak postrzegają nas inni ludzie i co możemy zrobić, aby to postrzeganie było zgodne z naszymi oczekiwaniami.
  • Następnie należy wypracować strategię działania. To etap, na którym decydujemy się na konkretne działania, które pomogą nam osiągnąć zamierzone cele. Może to być np. zaangażowanie w Social Mediach, rozwijanie bloga czy uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach branżowych.
  • Kolejnym krokiem jest konsekwentne wprowadzanie założonej strategii w życie. To etap wymagający systematyczności i konsekwencji, gdyż tylko regularne działania przyniosą oczekiwane rezultaty.
  • Ostatnim etapem jest monitorowanie efektów działań. Warto obserwować, jak zmienia się postrzeganie nas przez innych oraz analizować, które działania przynoszą najlepsze rezultaty. Na tej podstawie możemy modyfikować swoją strategię personal branding, aby jeszcze lepiej realizować swoje cele.
Przeczytaj również:  Wsparcie sprzedaży – co to jest i czy warto je wdrażać w swojej firmie?
Promuj swoją firmę

Marka osobista – przykłady

Przykładem osoby, która doskonale opanowała sztukę personal branding jest Steve Jobs. Jego nazwisko stało się synonimem innowacji i technologicznego geniuszu. Jobs wykreował swój wizerunek jako wizjonera, który potrafił zmieniać świat.

Kolejnym przykładem może być Anna Wintour, naczelna redaktorka amerykańskiego Vogue, która stała się ikoną świata mody. Jej niezachwiana postawa i niekwestionowane umiejętności sprawiły, że marka osobista Anny Wintour jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w branży.

Na koniec warto podkreślić, że za silną marką osobistą zawsze powinny stać umiejętności i osiągnięcia w danej dziedzinie, a nie tylko “ładne opakowanie” czy wystudiowane zachowania.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak Google ocenia jakość treści?
Następny artykułJak dobrze delegować zadania w zespole?

Nasz ekspert:

Łukasz Tofil
Content Manager. Od 2019 roku zajmuje się tworzeniem treści. Przygotowuje i koordynuje projekty case studies współprac z klientami WWW, SEO i e-commerce. Autor artykułów zewnętrznych i wpisów blogowych, a także e-booków na temat marketingu internetowego dla małych i średnich firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here