Dlaczego użytkownicy porzucają Twoją stronę WWW? Poznaj 8 powodów wysokiego współczynnika odrzuceń!

3
4160
współczynnik odrzuceń

Przeglądanie Internetu jest obecnie sposobem na rozrywkę dlatego powinno być szybkie, łatwe i przyjemne. Strony Internetowe, które stawiają nam opór – długo się ładują, nie są proste w obsłudze lub są po prostu brzydkie – zamykamy z prędkością światłowodu. Nie ma żadnych przekonujących powodów, dla których mielibyśmy oczekiwać czegoś innego od stron, na których szukamy oferty produktów i usług jako potencjalny klient. Strona internetowa musi być atrakcyjna i trafna, inaczej odrzucimy ją, szukając ciekawych treści. W tym artykule dowiesz się co to jest bounce rate, jak obliczyć współczynnik odrzuceń, a także poznasz 8 powodów, przez które użytkownicy porzucają Twoją stronę internetową!

Sprawdź, jakie błędy skutkują wysokim współczynnikiem porzuceń stron WWW z perspektywy oddolnej – przeciętnego internauty.

Co to jest bounce rate?

Jaka jest definicja bounce rate? Bounce rate, czyli z angielskiego wskaźnik odrzuceń, to istotna metryka w analizie odwiedzin strony internetowej. Wyraża ona procent użytkowników, którzy opuścili witrynę po przejrzeniu jedynie jednej strony, nie angażując się w dalsze interakcje czy przeglądanie innych podstron. Wysoki bounce rate może wskazywać na niewłaściwie dopasowaną treść do oczekiwań odwiedzających lub na problemy z czytelnością i nawigacją strony. Pytanie brzmi – czy należy unikać wysokiego współczynnika odrzuceń?

Czy wysoki współczynnik odrzuceń zawsze wymaga reakcji?

Wiesz już co to jest współczynnik odrzuceń. Nie wiesz jednak, o czym świadczy jego wysoki poziom. Wysoki współczynnik odrzuceń nie zawsze sygnalizuje problem. Gdy masz do czynienia z jednostronną witryną skoncentrowaną na jednym konkretnym działaniu, jak na przykład landing page promujący określony produkt lub formularz subskrypcji, użytkownicy zwykle nie muszą odwiedzać pozostałych podstron, aby dokonać konwersji.

Z drugiej strony, jeżeli twoim celem jest dostarczenie kompleksowej treści lub zapewnienie szerokiej gamy produktów, to wysoki wskaźnik odrzuceń może sugerować, że użytkownicy nie znajdują tego, czego oczekują. W takim przypadku warto przeanalizować układ strony, jakość treści i przejrzystość nawigacji.

Przeczytaj również:  Rodzaje stron internetowych - 22 pomysły na własną witrynę
Zamów budowę strony!

Obliczanie współczynnika odrzuceń

Obliczanie współczynnika odrzuceń może dostarczyć ci konkretnej miary efektywności Twojej strony internetowej i pomóc w zrozumieniu, jak Twoja witryna radzi sobie z przyciąganiem i utrzymywaniem uwagi odbiorcy. Aby to zrobić, musisz pozyskać dwie kluczowe wartości: liczbę użytkowników, którzy opuścili stronę po jednym wejściu, oraz całkowitą liczbę użytkowników odwiedzających stronę.

Następnie, możesz zastosować prostą formułę matematyczną:

Współczynnik odrzuceń = (Liczba odrzuconych użytkowników / Całkowita liczba użytkowników) * 100

Dzięki temu obliczeniu otrzymasz wartość współczynnika odrzuceń wyrażoną w procentach. Na podstawie tego wyniku będziesz mógł ocenić, czy strona wymaga poprawy w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników.

Pamiętaj, że współczynnik odrzuceń to tylko jedno z narzędzi pomiarowych – warto łączyć go z innymi danymi analitycznymi i informacjami zwrotnymi od użytkowników, aby uzyskać pełniejszy obraz i trafniejsze wnioski dotyczące wydajności strony.

Przyczyny wysokiego współczynnika odrzuceń danej strony

Informacja o współczynniku odrzuceń wskazuje, że użytkownicy odwiedzający daną stronę internetową nie są angażowani lub zainteresowani jej zawartością w stopniu, który byłby pożądany. Przyczyny wysokiego współczynnika odrzuceń nie zawsze są oczywiste.

  • Po pierwsze, może to wynikać z niejasnego lub mało atrakcyjnego projektu strony, który nie przyciąga uwagi odwiedzających.
  • Po drugie, niewłaściwie dostosowana zawartość witryny do oczekiwań użytkowników może prowadzić do szybkiego opuszczania strony.
  • Dodatkowo długi czas ładowania strony lub problematyczna nawigacja może frustrująco wpłynąć na doświadczenie użytkownika i skłonić go do opuszczenia witryny.
  • Brak odpowiednio umieszczonych i zachęcających do interakcji elementów, takich jak przyciski CTA (Call to Action) czy formularze, również może przyczynić się do wysokiego współczynnika odrzuceń.
  • Wreszcie, brak odpowiedniej optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych może sprawić, że strona jest nieprzystosowana do korzystania na smartfonach i tabletach, co może przekładać się na większą liczbę odrzuceń.

Aby zmniejszyć współczynnik odrzuceń, konieczne jest dokładne zbadanie potencjalnych problemów, dokładna analiza bounce rate i wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które zachęcą użytkowników do pozostania na stronie i angażowania się w jej treść.

Dlaczego użytkownicy porzucają Twoją stronę WWW?

Wysoka wartość współczynnika odrzuceń nie daje Ci spać? Zastanawiasz się, jak go obniżyć? Musisz poznać kluczowe obszary, które wpływają na interakcje użytkowników z Twoją stroną internetową. Analiza danych użytkowania, takich jak średni czas spędzony na stronie, ścieżki nawigacji i miejsca, w których użytkownicy opuszczają stronę, może dostarczyć cennych wskazówek. Musisz także poznać 8 głównych powodów, przez które użytkownicy opuszczają Twoją witrynę! Co wpływa na bounce rate?

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – wrzesień 2023

Czas ładowania strony

O wolno ładujących się stronach WWW wiemy od lat, że są złe, a jednak wciąż znajdują się pasjonaci implementowania samoodtwarzającej się muzyki na stronie głównej czy wielkiej animacji w systemie Flash. Problemem są też filmy uruchamiane bezpośrednio z serwera klienta, zamiast implementowania wideo, które znajdują się w serwisie YouTube. Większość z użytkowników strony szybko ją wyłączy, jeśli ta ładuje się kilkanaście sekund lub długo wczytuje się film.

Treści sprzed lat

Nic bardziej nie zniechęca do strony internetowej, niż postawiona przed laty strona główna, po której wiadomo jedno – nie ma tu nic ciekawego, ani aktualnego. Żaden przedsiębiorca nie chce, aby jego biznes przywodził na myśl archaizm i pasywność, a żaden internauta nie zaufa stronie o najnowszej „Aktualności” sprzed dwóch lat.

Treści z Wikipedii

Szukając informacji o skutecznych metodach na radzenie sobie z lękiem separacyjnym u psów, internauta zajrzał zazwyczaj najpierw na Wikipedię, a dopiero potem zaczął szukać blogów eksperckich, poruszających ten temat. Jeśli na którymś z nich spotka treści z Wikipedii, które czytał przed momentem – nie będzie nigdy więcej zainteresowany takim „ekspertem”, ani jego stroną WWW. Autorom stron wydaje się, że definicja z Wikipedii dobrze wprowadza w temat, natomiast praktyka pokazuje, że kopiowane treści są źle odbierane nie tylko przez Google’a, ale również przez samych internautów.

Galeria stron zamiast pokazu slajdów

Pokaz slajdów jest wygodny, osadzony na jednej stronie URL, więc zainteresowani możemy go obejrzeć w trakcie czytania artykułu czy aktualności, która go zawiera. Galeria generująca nową odsłonę witryny przy każdym kolejnym zdjęciu sprawia wrażenie, że ktoś chce na nas zarobić. Zapał do obejrzenia całej galerii jest wtedy odwrotnie proporcjonalny do ilości reklam, które kumulują się wokół każdego kolejnego zdjęcia. Skoro o reklamach mowa…

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – styczeń 2022

Okienka pop-up

„Strona używa plików cookies – kliknij po więcej informacji”, „Bądź na bieżąco i zapisz się na newsletter”, „Specjalna oferta dla Ciebie – kup teraz i wykorzystaj kod na 15% zniżki”! Te i inne pop-upy w nadmiernej ilości skutecznie zasłaniają nam treść strony i zachęcają do wyjścia. Ale przed wyjściem – „Zanim wyjdziesz – zasubskrybuj!”.

Brak wyeksponowanego produktu i usługi

Jakkolwiek Internet służy nam głównie do rozrywki – nie zapominajmy, że to w trakcie swobodnego skakania z jednej strony na drugą wynajdujemy specjalne buty do biegania, misia z funkcją szumienia czy patelnię z nakładką do smażenia naleśników w kształcie serca. Nic bardziej rozczarowującego na stronie producenta, niż trudność znalezienia produktu, mylna nazwa, wielostopniowy system wyszukiwania albo niejednoznaczne kategorie. To tylko przekonuje nas, że okrągłe naleśniki smakują przecież tak samo.

Bounce rate a szata graficzna

Trendy w designie wskazują na upraszczanie efektów wizualnych – efekty cienia, efekty napisów 3D oraz obracanych przycisków należą do przeszłości. Wysoka jakość (nie ilość!) elementów graficznych, które dodatkowo powinny być spójne wizualnie, buduje poczucie porządku na stronie i zachęca do jej eksploracji. Design stron WWW z lat dziewięćdziesiątych nie jest bynajmniej “oldskulowy” jak denimowa kurtka – swoje lata świetności ma już za sobą.

Strona nie jest responsywna

Jeszcze do niedawna w cennikach projektantów stron WWW rozróżniane były produkty „strona WWW” oraz „responsywna strona WWW”. Dziś proponowanie sprzedaży projektu strony, która nie byłaby responsywna wywoła wielkie zdziwienie. Statystyki stron pokazują prawdziwe oblicze internautów – mobilne oblicze! Jeśli strona nie jest responsywna, odwiedzający strony nie będą nią zainteresowani.

Rozwijaj firmę z nową stroną, jak Robert Korzeniowski

Współczynnik odrzuceń – podsumowanie

Stworzenie prostej strony o czytelnym układzie i utrzymanie jej w aktualnym stanie wymaga pracy i czasu, ale skutkuje dobrą jakością oferowanej przez nas reklamy dla własnego biznesu czy pasji. Wyeliminowanie tych powodów, dla których internauci najszybciej wychodzą ze stron WWW przyczynia się do wyższego współczynnika konwersji. Ucząc się na błędach innych, wyciągnijmy skuteczną lekcję i nie dajmy powodów do ucieczki potencjalnym klientom – wiesz już jak poprawić współczynnik odrzuceń!

Nowe wezwanie do działania
4.1/5 - (14 votes)

3 KOMENTARZE

  1. Fajny artykuł, super podsumowanie – dodałbym tylko niejasny UI. Znam stronę, której sposób poruszania się po niej jest tak fikuśny, że mało komu się chce go poznawać więc bounce rate rośnie.

    • Dokładnie tak! Ciekawie mówi o tym “Nie każ mi myśleć”. Spotykam się z tym często na stronach fotografów, desingerów- tak jakby zajmowanie się sztuką zobowiązywało do artyzmu nawet w decyzji o lokalizacji menu czy wtyczek do social mediów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here