Jakie strony internetowe odnoszą sukces?

6
5527
wenet strony internetowe

Dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że posiadanie strony internetowej jest niezbędne, aby zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów. Własna witryna już dawno przestała być tylko wizytówką firmy udostępniającą kilka faktów o niej oraz dającą szybki dostęp do danych kontaktowych. Strony przeszły prawdziwą rewolucję i aby stawać w szranki z konkurencją należy być na bieżąco, bo nie wystarczy tylko posiadanie własnego miejsca w sieci.

Projektowanie stron WWW – co warto wiedzieć?

Budowanie własnej strony dla zwykłego jej posiadania, która w żaden sposób nie wiąże się z oczywistymi celami, jakie ma spełniać, przypomina sztukę dla sztuki.

Dzisiaj nie możemy nazwać wielkim osiągnięciem samego faktu, że dana firma ma stronę WWW, ponieważ powinno to być oczywiste i jej brak może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Parafrazując słowa wielu ekonomistów: „kto nie ma, ten traci”, możemy odnieść się również do zawartości stron, tego co możemy na nich znaleźć i jak możemy z nich skorzystać.

Nie oszukujmy się, strona firmowa składająca się z 5 zakładek, wśród których znajdziemy podstrony poświęcone galerii oraz kontaktowi, na tle miliona innych stron nie wypadają za dobrze, prawda? Wiadomo, że nie o każdym biznesie można pisać eseje i może nie każdy biznes tego wymaga. Jednak odwiedzając stronę firmy, która nie potrafi opisać swojej działalności w więcej niż pięciu zdaniach, można mieć mieszane uczucia.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Co definiuje sukces strony WWW?

Profesjonalny wygląd i intuicyjna nawigacja

Kluczem do sukcesu jest profesjonalny wygląd strony oraz łatwość w poruszaniu się po niej. Warto zadbać o estetyczny design, który będzie spójny z wizerunkiem firmy, ale jednocześnie nie przytłoczy użytkownika zbyt dużą ilością treści czy elementów graficznych. Intuicyjna nawigacja pozwoli klientom szybko odnaleźć informacje, których poszukują, co przekłada się na większą szansę na pozyskanie nowych zleceniodawców.

Przeczytaj również:  Design Thinking - co to jest?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Sukces strony internetowej zależy również od jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zadbać o optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO), czyli stosowanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści oraz dbanie o szybkość ładowania strony. Dzięki temu nasza witryna będzie wyżej w rankingu Google, co zwiększy szansę na odwiedziny potencjalnych klientów.

Produkt/usługa = podstrona

Produkt lub usługa to najważniejsza i zarazem najmniej „dopieszczona” część strony Internetowej. Zamiast opisywać każdą usługę na jednej stronie w postaci listy wypunktowanej, należy stworzyć dla nich oddzielne podstrony.

Fizyczna siedziba firmy = podstrona

Jeżeli firma posiada swoje placówki w wielu miejscowościach i może dodatkowo przyjmować tam potencjalnych klientów, dlaczego nie ułatwić znalezienia jej w danym mieście w wyszukiwarce?

Należy stworzyć oddzielne podstrony, idąc za przykładem z punktu pierwszego i zamieścić tam mapkę z lokalizacją oraz wypełnić danymi kontaktowymi konkretnej siedziby. Warto zawrzeć tam informacje o sposobie dojazdu, o godzinach otwarcia oraz o preferowanym sposobie kontaktu. Można się zastanowić nad przedstawieniem osób odpowiedzialnych za kontakt, ale o tym później.

Wskazówka: Pamiętajcie o wykorzystaniu mikroformatów oraz o połączeniu strony z odpowiednio zoptymalizowanymi wizytówkami w Profilu Firmy w Google.

Wartościowe treści i atrakcyjne multimedia

Klienci chętniej korzystają ze stron, które dostarczają im wartościowych informacji. Dlatego ważne jest, aby zamieścić na stronie ciekawe artykuły, porady czy case study, które będą interesujące dla odbiorców. Dodatkowo warto zadbać o atrakcyjne multimedia, takie jak zdjęcia, filmy czy infografiki, które urozmaicą treść i zaciekawią użytkowników.

“Uczłowieczenie” naszej strony

Za firmą stoją ludzie. To ludzie budują firmę i powinni być jej siłą. Klienci lepiej patrzą na biznes, za którym stoi człowiek „z krwi i kości”, a nie bezduszna maszyna. Warto więc pomyśleć o przedstawieniu pracowników oraz ich roli, jaką pełnią w firmie i zbudowaniu oddzielnej podstrony przedstawiającej ich profile.

Połączenie z Facebookiem i innymi Social Mediami

Coraz więcej małych biznesów wchodzących w świat marketingu Internetowego zaczyna sobie zdawać sprawę, jaką siłę mają media społecznościowe. Dobrze stworzony oraz odpowiednio prowadzony profil firmy np. na Facebooku jest doskonałym kanałem dystrybucji oraz miejscem do pozyskiwania potencjalnych klientów.

Nie należy pozbawiać swojego biznesu możliwości, jakich dostarczają Social Media. Aby być w ciągłym kontakcie ze swoimi klientami, przypominać im o swojej marce, o nowych produktach i promocyjnych usługach czy aktualnościach z branży, należy stworzyć synergię pomiędzy stroną WWW a profilami w mediach społecznościowych.

Przeczytaj również:  Jak wyszukiwarka Google walczy ze spamem na stronach internetowych?

Strona www dotycząca biznesu powinna mieć widoczne odnośniki do Social Mediów oraz zainstalowaną możliwość dzielenie się jej zawartością ze znajomymi.

Strona responsywna a mobilna wersja strony

Gdy mowa o stronie odnoszącej sukces nie może zabraknąć jej dostosowania do urządzeń mobilnych. Coraz więcej użytkowników sieci przegląda Internet w poszukiwaniu informacji ze smartfonów czy za pomocą tabletów.

Trafiając na stronę, która nie wyświetla się prawidłowo na urządzeniach mobilnych i sprawia trudności w postaci przewijania w poziomie lub powiększania kolejnych jej elementów, użytkownik nie będzie się męczył, tylko szybko ją opuści i pewnie więcej nie wróci.

Strona musi być dostosowana do wyświetlania się na różnych rozdzielczościach (różnych wielkościach ekranów), a taki sposób wyświetlania strony nazywa się responsywnością od RWD (Responsive Web Design).

Ponad Google oficjalnie poinformował, że strony dostosowane do urządzeń mobilnych zostaną specjalnie oznaczone w wynikach wyszukiwania jako „przyjazne witryny” – ciężko odmówić sobie otrzymania takiego wyróżnienia.

Warto pamiętać, że strona responsywna to nie to samo co wersja mobilna strony. Witryna posiadająca wersję mobilną niekoniecznie może oznaczać prawidłowe wyświetlanie się na ekranach wielkości tabletu czy mniejszych laptopów. Wersja mobilna wymaga większego nakładu pracy przy jej tworzeniu. Natomiast strona responsywna dostosuje się do każdej wielkości i nie wymaga tworzenia nowej zawartości.

Interaktywność i angażowanie użytkowników

Strony odnoszące sukces potrafią zaangażować swoich użytkowników poprzez interaktywne elementy, takie jak formularze kontaktowe, ankiety czy quizy. Dzięki temu klienci czują się bardziej związani z firmą i chętniej korzystają z jej usług. Warto również zadbać o możliwość komentowania treści czy udostępniania ich w mediach społecznościowych, co może przyciągnąć jeszcze więcej osób zainteresowanych naszą ofertą.

Budowanie zaufania poprzez opinie i rekomendacje

Warto pamiętać, że zaufanie klientów jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Dlatego warto na stronie zamieścić opinie zadowolonych klientów oraz rekomendacje od partnerów biznesowych. Tego rodzaju treści budują wiarygodność firmy i sprawiają, że potencjalni klienci są bardziej skłonni do skorzystania z naszych usług.

www_korzeniowski

Dlaczego prędkość ładowania strony jest tak ważna?

Wpływ prędkości ładowania na pozycjonowanie w Google

Szybkość ładowania strony to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania Google. W 2010 roku gigant ogłosił, że szybkość ładowania będzie brana pod uwagę przy ocenie jakości stron. Im szybciej strona się ładuje, tym wyższe miejsce może zająć w rankingu. Dlatego warto zadbać o optymalizację witryny pod kątem prędkości, aby nie tylko poprawić widoczność swojej firmy w sieci, ale także zwiększyć szansę na przyciągnięcie większej liczby klientów.

Przeczytaj również:  Jak wygenerować API Key i utworzyć konto w Google Maps Platform? Przewodnik

Znaczenie prędkości dla konwersji i sprzedaży

Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na wskaźnik konwersji, czyli liczbę odwiedzających, którzy wykonują określone działanie na stronie, np. dokonują zakupu, zapisują się do newslettera czy wypełniają formularz kontaktowy. Badania wykazują, że opóźnienie o 100 ms może zmniejszyć konwersję aż o 7%. W praktyce oznacza to, że każda sekunda opóźnienia może prowadzić do znaczącego spadku sprzedaży.

Wpływ prędkości ładowania na satysfakcję klientów

Długi czas ładowania strony może negatywnie wpłynąć na satysfakcję klientów. Według badań, 47% użytkowników oczekuje, że strona załaduje się w ciągu 2 sekund lub mniej. Ponadto aż 79% klientów, którzy napotkali problemy z prędkością ładowania strony, nie wróciło już na nią ponownie. Dlatego warto zadbać o szybkość swojej witryny, aby nie stracić potencjalnych klientów.

Znaczenie strony WWW dla małych i średnich firm

Zwiększenie zasięgu i zdobycie nowych klientów

Posiadanie strony internetowej pozwala na dotarcie do znacznie szerszego grona odbiorców, niż tradycyjne formy reklamy. Dzięki temu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą konkurować z dużymi korporacjami, oferując swoje produkty i usługi na rynku globalnym. Strona WWW umożliwia również zbieranie danych o klientach oraz ich preferencjach, co pozwala na dostosowanie oferty do potrzeb rynku oraz skuteczniejsze prowadzenie działań marketingowych.

Zamów budowę strony!

Niski koszt tworzenia strony internetowej

W porównaniu z tradycyjnymi formami reklamy, takimi jak telewizja czy prasa, strona jest znacznie tańszym i bardziej efektywnym narzędziem promocji. Koszt utrzymania strony WWW jest stosunkowo niski, a możliwość aktualizacji treści w dowolnym momencie pozwala na elastyczne dostosowanie oferty do zmieniających się potrzeb rynku. Ponadto dzięki własnej witrynie przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić działania marketingowe, bez konieczności zatrudniania dodatkowego personelu.

Wzmocnienie pozycji na rynku lokalnym

Dla małych i średnich firm działających na rynku lokalnym strona może być nieocenionym narzędziem wzmocnienia pozycji oraz zdobycia przewagi konkurencyjnej. Dzięki obecności w sieci firmy mogą skuteczniej promować swoje usługi oraz produkty wśród lokalnych klientów, co przekłada się na wzrost sprzedaży oraz zysków.

Sukces strony WWW firmy – podsumowanie

Strona Internetowa powinna być przemyślana, a wymienione wyżej elementy to tylko bardzo ważna część, o których warto pamiętać. Co jeszcze, Waszym zdaniem, powinno znaleźć się na tej liście?

Nowe wezwanie do działania
4.2/5 - (5 votes)

6 KOMENTARZE

  1. Najbardziej zgadzam się z punktem 5. Obecnie wiele ludzi korzysta z urządzeń mobilnych, dlatego firmy powinny zainwestować w swoją responsywną stronę internetową. Pkt 1 również jest bardzo istotny, oferta powinna być przedstawiona czytelnie i przejrzyście aby klient mógł znaleźć interesujące go informacje. Dla mnie ważna jest również zakładka “kontakt”, nie rozumie dlatego często umieszcza się ją na samym końcu.

  2. Dobrze zaprojektowana i wykonana strona internetowa to podstawa do zaistnienia firmy w sieci. Przedstawiony przez Ciebie wpis doskonale odzwierciedla to, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Wykonanie strony www jako responsywnej, to aktualnie chyba jeden z najistotniejszych czynników, dzięki któremu użytkownicy chętnie odwiedzą stronę internetową na swoich urządzeniach mobilnych.

  3. When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
    Thus that’s why this post is amazing. Thanks!

  4. Nie wiedziałem, że każda siedziba firmy powinna mieć swoją stronę, to chyba dość trudne np dla lombardów, by każdy z sieci miał swoją stronę w podobnej domenie, chyba, że to domena spółki matki

  5. […] Możesz również przeczytać więcej o tym, jakie strony internetowe odnoszą sukces […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here