Jak zaprojektować przyjazny interfejs użytkownika?

0
390

Proces tworzenia interfejsu użytkownika stał się sztuką balansowania między funkcjonalnością a estetyką. To dziś również działania, które mogą mieć ogromny wpływ na to, czy odwiedzający zechcą pozostać na Twojej stronie internetowej lub w aplikacji. Internauci oczekują bowiem płynnego i intuicyjnego doświadczenia. Właśnie dlatego spróbujemy dziś odpowiedzieć na pytanie, jak zaprojektować przyjazny user interface. Poznaj główne zasady skutecznego UI design, który pomoże Ci osiągnąć balans oraz przyciągnąć i zatrzymać odbiorców na dłużej.     

Definicja interfejsu użytkownika (UI User Interface)

Czy zdajesz sobie sprawę, co odgrywa kluczową rolę w sukcesie konkretnych aplikacji, oprogramowania czy stron internetowych? W świetle naszych obserwacji jest to między innymi interfejs użytkownika (UI). To często właśnie ten czynnik decyduje o pierwszym wrażeniu odwiedzającego i może mieć ogromny wpływ na jego dalsze doświadczenie. Nic więc dziwnego, że właściciele firmowych witryn prześcigają się w szukaniu rozwiązań projektowych, które będą zarówno efektywne, jak i estetyczne. 

Zanim jednak przejdziemy do zasad projektowania, warto skupić się na podstawach. Otóż interfejs użytkownika (UI) to kluczowy element oprogramowania, aplikacji lub strony, który umożliwia internaucie komunikację z danym systemem lub programem. Jest to punkt styczności między człowiekiem a maszyną, który pozwala użytkownikowi kontrolować i wykorzystywać dostępne funkcje np. wprowadzać dane, uruchamiać programy czy korzystać z usług internetowych.

UI User Interface stanowi więc zbiór narzędzi, przycisków, ikon, menu oraz innych elementów graficznych i tekstowych, które pozwalają na interakcję między internautą a systemem operacyjnym. Jego zadaniem jest ułatwienie korzystania z technologii poprzez intuicyjne i proste w obsłudze rozwiązania. Dlatego warto znać zasady projektowania interfejsu użytkownika.  

Zamów budowę strony!

Jakie są rodzaje interfejsów użytkownika?

Na tym etapie musisz jeszcze wiedzieć, że w zależności od typu systemu, strony czy aplikacji, UI interfejs użytkownika może przybierać różne formy. Te zaś wpływają na sposób, w jaki internauci korzystają z danego narzędzia. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje i ich charakterystyczne cechy.

Przeczytaj również:  Wireframe – czym są makiety stron internetowych?

Graficzny interfejs użytkownika (GUI)

Interfejs graficzny (GUI) to obecnie najbardziej rozpowszechniony rodzaj UI, który wykorzystuje elementy takie jak przyciski, okna, ikony czy menu, aby umożliwić użytkownikowi interakcję z systemem. Projektowanie interfejsów graficznych jest spopularyzowane i wykorzystywane w większości aplikacji desktopowych i mobilnych, ponieważ pozwala na łatwe oraz intuicyjne korzystanie z różnorodnych funkcji programów. Dzięki temu użytkownicy nie muszą znać skomplikowanych poleceń czy skrótów klawiszowych, a jedynie posługiwać się myszką lub ekranem dotykowym.

Interfejs wiersza poleceń (CLI)

Tego rodzaju intuicyjny interfejs umożliwia użytkownikowi interakcję za pomocą tekstowych poleceń wpisywanych na klawiaturze. CLI jest często stosowany w systemach operacyjnych oraz w narzędziach programistycznych, gdzie pozwala na szybkie i precyzyjne wykonywanie zadań. Pomimo swojej skuteczności, interfejs wiersza poleceń może być trudniejszy do opanowania dla początkujących, ponieważ wymaga nauczenia się odpowiednich komend i składni.

Interfejs głosowy (VUI)

W przypadku interfejsu głosowego interakcja człowieka z systemem przebiega za pomocą mowy, co staje się coraz bardziej popularne dzięki rosnącym możliwościom technologii asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Siri czy Alexa. Interfejsy sterowane głosem pozwalają na wykonywanie różnych czynności bez konieczności korzystania z klawiatury czy ekranu dotykowego, co jest szczególnie przydatne podczas prowadzenia samochodu czy gotowania. Warto jednak pamiętać, że jakość rozpoznawania mowy może być różna w zależności od języka czy akcentu użytkownika.

Dotykowy interfejs użytkownika

Jeśli chodzi o smartfony czy tablety, użytkownicy dokonują interakcji poprzez przeciąganie, stukanie lub przesuwanie palcem po ekranie. Interfejsy urządzeń dotykowych pozwalają na wygodne korzystanie z aplikacji czy gier, a także na szybkie wprowadzanie danych za pomocą wirtualnej klawiatury. Warto zwrócić uwagę na jakość ekranów, które mogą różnić się pod względem czułości czy precyzji reakcji na dotyk.

Interfejs gestowy

Czy wiesz, że istnieją również interfejsy oparte na gestach? W niektórych aplikacjach i urządzeniach użytkownicy mogą poprzez przesunięcia czy ruchy dłoni w przestrzeni korzystać z dostępnych funkcji. Najczęściej tego rodzaju rozwiązania stosuje się w technologiach rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości (AR i VR), gdzie pozwalają na intuicyjne i naturalne sterowanie poszczególnymi elementami. 

Oczywiście to nadal nie wszystkie spośród popularnych rozwiązań. Projektując interfejs użytkownika systemu, aplikacji czy strony możesz wykorzystać również tryb pseudograficzny lub tryb tekstowy.

Przeczytaj również:  Breadcrumbs – jakie znaczenie ma nawigacja okruszkowa dla strony internetowej?

Jak stworzyć intuicyjny interfejs?

Chcesz lepiej poznać UI design? Dzięki interfejsowi użytkownika możesz zwiększyć użyteczność aplikacji czy strony WWW, przyciągnąć nowych klientów i poprawić doświadczenia obecnych odbiorców. Wystarczy, że przejdziesz przez poszczególne etapy projektowania – znajdziesz je poniżej.  

Zrozumienie potrzeb użytkowników, czyli UX vs. UI

Projektowanie interfejsu aplikacji, strony WWW czy oprogramowania należy zacząć od podstaw. Musisz więc zrozumieć oczekiwania użytkowników. Aby to osiągnąć, warto przeprowadzić badanie rynku i konkurencji. Takie działania pomogą w zidentyfikowaniu luk oraz unikalnych możliwości. Dzięki temu poznasz również branżowe standardy oraz trendy.

Kolejnym ważnym etapem jest wskazanie person. Jeśli wiesz, czym jest UX, to z pewnością zdajesz już sobie sprawę, że User Experience mocno wiąże się z UI design. Biorąc pod uwagę doświadczenie użytkownika w projektowaniu interfejsu, możesz skutecznie zidentyfikować potencjalne problemy i wyznaczyć priorytety. Twoi odbiorcy z pewnością to docenią.     

Przyjazny User Interface jest ważny – cechy nowoczesnego interfejsu

Zastanawiasz się, co sprawia, że interfejs jest przyjazny? Przy projektowaniu warto pamiętać między innymi o zasadzie minimalizmu. Mniej często znaczy więcej – eliminując zbędne dodatki i zachowując klarowność, sprawisz, że elementy graficznego interfejsu staną się bardziej czytelne i łatwiejsze w obsłudze. Warto również zadbać o spójność wizualną i funkcjonalną – kolory, czcionki i ikony należy stosować konsekwentnie. Dzięki temu użytkownicy szybciej zrozumieją, jak działa interfejs i jak z niego korzystać.

Zastosowanie przemyślanej nawigacji to kolejna kluczowa zasada projektowania interfejsu. Menu i przyciski powinny być logicznie rozmieszczone, a użytkownicy muszą być w stanie łatwo odnaleźć to, czego szukają. Warto również pamiętać o dostosowaniu nawigacji do różnych urządzeń – na przykład na smartfonach często korzysta się z tzw. hamburger menu, które pozwala zaoszczędzić miejsce na ekranie.

Skupienie się na treści – tekstowy i graficzny interfejs użytkownika

Czytelność zawartości graficznej i tekstowej jest niezbędna dla komfortu użytkowania interfejsu strony internetowej czy aplikacji. Wybór odpowiedniej czcionki, rozmiaru tekstu i kontrastu kolorów ma ogromne znaczenie dla odbioru treści przez użytkowników. Ważne jest również wykorzystywanie odpowiednich nagłówków, list wypunktowanych i akapitów – dzięki temu ułatwiamy odbiorcom przeglądanie i zrozumienie materiałów.

Zasady projektowania interfejsu użytkownika – testowanie dostępności

Zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać, projektując interfejs użytkownika systemu, aplikacji czy strony? Otóż testowanie dostępności stanowi niezwykle istotny element projektowania UI design. Oznacza to, że zanim udostępnisz np. witrynę, musisz sprawdzić, czy stworzony przez Ciebie projekt jest dostępny dla wszystkich odbiorców, w tym dla osób z ograniczeniami sensorycznymi lub fizycznymi.  

Przeczytaj również:  Jaki typ certyfikatu SSL wybrać?

Ważne elementy interfejsu użytkownika: interakcje i responsywność

Oczekiwania użytkowników są jasne – dobry interfejs muszą cechować responsywność i szybkie reakcje na aktywność. Unikaj więc długich opóźnień i ładowania stron – to może zniechęcić do korzystania z Twojej aplikacji czy firmowej witryny. Warto również pamiętać o obsłudze na różnych urządzeniach – przy UI design warto upewnić się, że interfejsy WWW i inne służą odbiorcom i działają płynnie na wszystkich platformach, takich jak smartfony, tablety i komputery.

W ramach projektowania doświadczeń użytkownika musisz przeprowadzać testy. Tylko w ten sposób przekonasz się, czy różne elementy interfejsu spełniają zasady User Experience. Analiza pozwala na identyfikację problemów i możliwości ulepszeń. Feedback od użytkowników jest bezcenny – dzięki niemu możesz doskonalić projekt i lepiej spełniać potrzeby.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  

Ewolucja i doskonalenie a proces tworzenia interfejsu

Profesjonalny interfejs użytkownika nigdy nie jest statyczny. Ciągłe aktualizacje są niezbędne, aby dostosować UI design do zmieniających się potrzeb i oczekiwań branży oraz rynku. Analizowanie działań użytkowników i monitorowanie danych analitycznych pomaga zrozumieć, jak różne elementy interfejsu są używane i gdzie można je ulepszyć. Regularne wprowadzanie zmian pozwoli Ci utrzymać aplikację, stronę czy system na najwyższym poziomie oraz zadowolić nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Cechy przyjaznego interfejsu – podsumowanie

Znasz już podstawy projektowania interfejsów użytkownika i z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jest to niełatwe zadanie, wymagające zarówno wiedzy technicznej, jak i kreatywności. Kluczem do sukcesu okazuje się dogłębne zrozumienie potrzeb oraz umiejętność przekształcenia oczekiwań w intuicyjne, estetyczne i efektywne rozwiązania.

Na co musisz zwrócić szczególną uwagę w procesie tworzenia interfejsu użytkownika? Niezwykle istotne cechy w UI design to: intuicyjność, łatwość obsługi, spójność wizualna i funkcjonalna, dostosowanie do różnych urządzeń oraz przeglądarek, dostępność, uniwersalność, kierowanie uwagi, hierarchia informacji, szybkość działania i optymalizacja interfejsu.

Pamiętaj, że różne metody projektowania interfejsu znają profesjonaliści. Dlatego, jeżeli tworzenie strony internetowej dopiero przed Tobą, to już teraz sprawdź ofertę WeNet. Doradcy internetowi zapewniają wszystko, czego potrzebujesz, aby działać online. Zamów darmową wycenę jeszcze dziś i zadbaj o rozwój swojego biznesu w sieci.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSpecjalista SEO – czym się zajmuje i ile zarabia?
Następny artykuł10 darmowych narzędzi do zarządzania projektami

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here