Jakie są wady i zalety prowadzenia własnego sklepu internetowego?

0
3
wady i zalety sklepu internetowego jakie są

Rynek e-commerce przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit, a liczba sklepów internetowych rośnie tak szybko, jak grzyby po deszczu. Dla przedsiębiorców, którzy rozważają założenie takiej działalności, to ciekawa forma promocji oferty – ale czy zawsze opłacalna? Na to i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym tekście. Poznaj już teraz kluczowe aspekty prowadzenia sprzedaży online, sprawdź korzyści oraz trudności z tym związane. Przeczytaj, jak e-sklepy wyglądają z perspektywy klienta oraz jak wypadają w porównaniu do tradycyjnych biznesów.

Możliwości e-commerce – kanały sprzedaży online i kluczowe dane

Handel internetowy w Polsce rozwija się dynamicznie i wciąż zyskuje na popularności – też to zauważasz, prawda?

Z raportu „E-commerce w Polsce 2024” przygotowanego przez firmę Gemius wynika, że aż 78% polskich internautów dokonuje zakupów online – odsetek ten jest porównywalny z wynikami z 2023 roku. Według ekspertów taka tendencja pokazuje, że kupowanie w sieci stało się trwałym nawykiem konsumenckim.

Co więcej, według materiału Strategy& polski rynek e-handlu w 2028 roku ma osiągnąć wartość aż 192 miliardów złotych, przy średniorocznym wzroście na poziomie 8% (CAGR). Tak imponujący rozwój sprawia, że sprzedaż w sieci staje się jednym z kluczowych kierunków rozwoju wielu przedsiębiorstw.

A co z poszczególnymi formami sprzedaży produktów online? Jakie trendy rządzą rynkiem? Poniżej moje krótkie podsumowanie.

e-commerce_v1

Platformy e-commerce

Sposobów na sprzedaż online jest dziś wiele, a polscy internauci korzystają z różnorodnych platform.

Raport Gemius wykazuje, że 36% Polaków decyduje się na zakupy w zagranicznych, a aż 75% w polskich sklepach internetowych.

W tym kontekście ogromną popularnością cieszą się też azjatyckie marketplace’y, takie jak AliExpress oraz Temu. Ten drugi staje się także jednym z najchętniej wybieranych miejsc do zakupów online – przeciętny polski użytkownik wydał tam w ciągu roku 536 złotych. Sprzedaż na platformach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, także zyskuje na popularności. Obecnie aż 19% Polaków kupuje produkty poprzez Social Media.

Trendy i zmieniające się preferencje zakupowe

Równolegle z rozwojem e-handlu, pojawiają się również nowe trendy zakupowe, takie jak wzrost zainteresowania produktami używanymi – aż 61% polskich internautów przyznaje, że przynajmniej raz zdecydowało się na zakup towaru „z drugiej ręki”.

Przeczytaj również:  7 błędów przy targetowaniu reklam, czyli e-commerce dla wytrwałych

Nieodłącznym elementem sprzedaży w sieci są płatności, a preferencje klientów zmieniają się wraz z rozwojem nowych technologii. Najpopularniejszą metodą płatności w Polsce jest obecnie BLIK – korzysta z niego aż 68% internautów, zwłaszcza młode osoby w wieku 15-34 lata.

Jakie porady biznesowe mogę udzielić Ci w związku z powyższymi danymi? Rozważ nie tylko handel online, ale przede wszystkim prowadzenie sklepu internetowego! Poniżej znajdziesz zalety i wady takiego rozwiązania. Zacznę od plusów.

Jakie są zalety sklepów internetowych dla firmy?

Globalność i dostępność 24/7

Właściciele sklepów internetowych mogą cieszyć się wieloma korzyściami, które przekładają się na sukces ich przedsięwzięć.

Przede wszystkim, jedną z najważniejszych zalet e-commerce jest szeroki zasięg i nieograniczona dostępność sklepów online. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do klientów z różnych zakątków świata, co otwiera drzwi do ekspansji i zwiększenia obrotów.

Kolejnym atutem jest fakt, że witryny te są dostępne przez całą dobę, co umożliwia klientom robienie zakupów o dowolnej porze dnia i nocy.

Niskie koszty początkowe

Moim zdaniem początkowo niskie koszty prowadzenia sklepu internetowego to kolejna zaleta tej formy sprzedaży produktów i usług.

Brak konieczności wynajmowania powierzchni handlowej oraz zatrudniania licznej kadry pracowniczej przekłada się na oszczędności, które można przeznaczyć na inne cele, takie jak marketing online, rozwój strony czy ulepszanie oferty.

Łatwiejsze skalowanie biznesu niż w sklepach stacjonarnych

Zastanawiasz się, jakie są jeszcze korzyści z prowadzenia sklepu internetowego? A czy wiesz, że skalowanie biznesu w e-commerce jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku ich klasycznych odpowiedników?

W porównaniu do sklepów stacjonarnych platformy online pozwalają na szybsze i tańsze poszerzenie asortymentu, wprowadzenie nowych kategorii produktów czy zdobycie nowych rynków zbytu.

Elastyczność i wygoda zarządzania

Wygoda zarządzania to kolejny istotny aspekt, dla którego warto założyć sklep internetowy. Systemy automatyzacji oraz integracje z dostawcami sprawiają, że prowadzenie takiego biznesu jest bardziej elastyczne. Możliwość zarządzania ofertą, zamówieniami czy obsługą klienta z dowolnego miejsca na świecie to nieoceniona zaleta dla osób, które cenią sobie mobilność.

Usystematyzowana obsługa klienta

Wśród korzyści sklepów internetowych dla sprzedawców nie sposób nie wymienić możliwości śledzenia i analizowania danych dotyczących zachowań klientów. Dzięki temu właściciele mogą precyzyjnie dopasować swoją ofertę do potrzeb odbiorców, optymalizować działania marketingowe oraz prognozować sprzedaż.

Wszystko to przyczynia się do sukcesu sklepu internetowego oraz zadowolenia zarówno właścicieli, jak i klientów. I właśnie dlatego, nadszedł czas przyjrzeć się zaletom e-commerce z perspektywy kupujących.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Dlaczego warto robić zakupy w sklepie internetowym?

Zakupy online oferują klientom szereg udogodnień, które przyciągają coraz większą liczbę użytkowników. Oto najważniejsze korzyści z kupowania w sklepach internetowych.

  1. Wygoda zakupów online i dostępność 24/7
    E-sklepy działają przez całą dobę, co pozwala na zakupy o dowolnej porze – bez względu na pracę czy czas spędzany na innych obowiązkach.
  2. Oszczędność czasu
    Zakupy w sieci oszczędzają czas potrzebny na dojazdy, poruszanie się po sklepie i stanie w kolejkach. Cały proces od wyboru po zapłatę można załatwić kilkoma kliknięciami.
  3. Konkurencyjne ceny
    W Internecie można łatwo porównać ceny i dostępność produktów w różnych sklepach, co pozwala klientom znaleźć najlepsze oferty.
  4. Większy wybór produktów
    Rozbudowane sklepy internetowe mają często znacznie szerszy asortyment niż ich stacjonarne odpowiedniki. Klienci otrzymują dostęp do towarów, które są trudno dostępne lub niedostępne lokalnie.
  5. Bezpieczne formy płatności
    Zaletą sklepów online są różnorodne i bezpieczne metody płatności, jak BLIK, szybkie przelewy czy płatności kartą, co sprawia, że cały proces zakupowy staje się łatwy i wygodny.
  6. Możliwość zwrotu towaru i łatwa reklamacja
    Zakupy w sieci objęte są prawem do zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni, co daje konsumentom większą elastyczność i pewność w zakupach.
  7. Szybka i wygodna dostawa
    Jednym z największych udogodnień zakupów online jest nie tylko możliwość zwrotu towaru, ale też opcja dostawy pod drzwi lub do paczkomatu. Klienci mogą wybrać dogodną formę odbioru, unikając dźwigania ciężkich zakupów czy jeżdżenia po odbiór.
Przeczytaj również:  Karta produktu w sklepie internetowym – co powinna zawierać?

Liczba zalet pokazuje, że nie bez powodu zakupy w sieci to dzisiaj atrakcyjna opcja dla klientów o różnorodnych potrzebach.

Jakie są wady sklepów internetowych dla firmy?

Można wyróżnić kilka wad związanych z uruchomieniem sklepu internetowego. Wyodrębniłam kilka moim zdaniem najistotniejszych poniżej:

Wysoka konkurencja

Jedną z wad sklepów internetowych jest wysoka konkurencja, która sprawia, że wybicie się na tle innych sprzedawców wymaga przemyślanej strategii marketingowej oraz inwestycji w promocję, SEO i pozycjonowanie.

Warto jednak pamiętać, że dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny e-marketingu, można skutecznie zwiększyć widoczność swojej strony sprzedażowej w sieci i przyciągnąć większą liczbę klientów.

Konieczność optymalizacji

Wady e-commerce? Kolejnym problemem są z pewnością wszelkie kwestie techniczne i potrzeba stałej optymalizacji. Profesjonalny sklep internetowy musi być oparty na zaawansowanym systemie zarządzania treścią, gwarantującym bezpieczeństwo danych i płynne działanie strony.

Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale z pomocą doświadczonych specjalistów IT można zoptymalizować procesy i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów technicznych.

Bieżąca obsługa sklepu internetowego

W obszarze logistyki skuteczna obsługa zamówień, współpraca z firmami kurierskimi oraz ewentualne zwroty i reklamacje stanowią spore wyzwanie, szczególnie dla małych przedsiębiorców.

Co warte podkreślenia, istnieje wiele firm outsourcingowych, które oferują usługi logistyczne dla sklepów internetowych. Dzięki temu można skupić się na innych aspektach prowadzenia biznesu, jednocześnie zapewniając klientom sprawny proces zakupowy oraz szybką i wygodną dostawę.

Brak fizycznego kontaktu z klientem

Brak fizycznego kontaktu z klientem to kolejna wada handlu internetowego. W związku z tym trudniej zbudować relacje z konsumentami, co może prowadzić do mniejszego zaufania.

Niemniej jednak, dzięki profesjonalnej obsłudze klienta, możliwości prezentowania produktów za pomocą zdjęć, filmów czy opisów oraz oferowania atrakcyjnych promocji, można zminimalizować ten problem i zbudować lojalność wobec marki.

Przeczytaj również:  Jak ułatwić klientom proces zakupowy w wersji mobilnej e-sklepu?

Cyberzagrożenie

Do wad należą również ryzyko cyberataków i problemy z bezpieczeństwem.

Wrażliwe dane klientów muszą być odpowiednio zabezpieczone, co stanowi wyzwanie techniczne oraz dodatkowy koszt. Każdy sklep online wymaga właściwego oprogramowania, certyfikatu SSL i innych elementów, które pozwolą zadbać o ochronę klientów.

Zamów budowę e-sklepu

Jakie są wady zakupów w sklepie internetowym?

Znasz już zalety sklepów internetowych dla klientów i firm oraz wady e-commerce z perspektywy jego właściciela. Czas przyjrzeć się temu, co w zakupach online może przeszkadzać kupującym.

  • Brak możliwości obejrzenia produktu na żywo
    Klienci nie mogą zobaczyć, dotknąć ani przetestować produktu przed zakupem, co czasem prowadzi do rozczarowania, gdy produkt różni się od oczekiwań.
  • Czas oczekiwania na dostawę
    W przeciwieństwie do zakupów w sklepie stacjonarnym, w sieci konsument musi poczekać na dostawę. Jest to szczególnie niekorzystne przy pilnych potrzebach.
  • Koszty dostawy
    Często do ceny zamówienia doliczana jest kwota wysyłki, która zwiększa niskie koszty początkowe – zwłaszcza przy małych zamówieniach.
  • Ryzyko problemów z dowozem
    Wady sklepów internetowych dla klientów to z pewnością ryzyko opóźnień, uszkodzenia przesyłki lub dostarczenia pod zły adres, co bywa frustrujące i wymaga dodatkowych interwencji.
  • Bezpieczeństwo danych osobowych
    Podczas zakupów online klienci udostępniają swoje dane, co stwarza ryzyko ich nieautoryzowanego wykorzystania, szczególnie jeśli strona sklepu internetowego ma niskie standardy zabezpieczeń.
  • Brak bezpośredniej obsługi klienta
    W e-sklepach trudniej o natychmiastową pomoc ze strony pracowników, a to może utrudniać uzyskanie szybkiej odpowiedzi na pytania o produkt czy proces zakupu.
  • Nadmierne targetowanie reklam
    Klienci sklepów internetowych często otrzymują liczne reklamy podobnych produktów, które w wielu przypadkach bywają uciążliwe i negatywnie wpływają na komfort odbiorców.

Czy warto zakładać sklep internetowy? Podsumowanie

Sklepy stacjonarne pozwalają klientom na bezpośredni kontakt z produktem, co ułatwia decyzję zakupową, budowanie relacji i lojalności. Do wad takiego rozwiązania należą natomiast wyższe koszty prowadzenia działalności, mniej możliwości dotarcia do nowych klientów oraz ograniczone godziny pracy.

Czy więc warto założyć sklep internetowy? Jak wynika z mojego doświadczenia warto, ponieważ oferują one zasięg globalny, niższe koszty operacyjne i dostępność 24/7, co jest ogromnym atutem.

Wymagają przy tym sprawnej logistyki, nakładów na marketing internetowy oraz zmierzenia się z trudnościami związanymi z budowaniem zaufania klienta na odległość. Na szczęście sprzedawcy mogą skorzystać z pomocy specjalistów WeNet, którzy wiedzą, jak zbudować skuteczny sklep internetowy i pomogą wypromować go w sieci. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co dla Ciebie mogą zrobić doradcy internetowi, sprawdź już teraz ofertę na naszej stronie.

Podsumowując – prowadzenie sklepu internetowego, jak każda działalność, ma swoje plusy i minusy. Klucz do sukcesu leży w strategicznym podejściu, dbaniu o jakość obsługi oraz zrozumieniu potrzeb zarówno klientów, jak i rynku.

jak założyć sklep internetowy - pobierz e-booka
Rate this post
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWskaźnik retencji klientów – co to jest?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here