Jak przygotować stronę internetową na Black Friday? Praktyki, które warto zastosować

1
824

Jak_przygotowac_strone_internetowa_na_Black_Friday_Praktyki_ktore_warto_zastosowac

Koniec roku jest zawsze ważnym czasem dla wielu handlowców ze względu na trwające wyprzedaże. Black Friday i Cyber Monday to dwa dni, do których każdy sprzedawca czy przedsiębiorca powinien wcześniej odpowiednio się przygotować. Jeśli chcesz wygenerować ruch na swojej stronie internetowej i zwiększyć zyski, musisz zrobić wszystko, by pomóc robotom Google wyróżnić Twoją ofertę. Dowiedz się, jakie działania są niezbędne.

Stwórz stronę sprzedażową odpowiednio wcześnie

Pamiętaj, że każda strona internetowa zawsze potrzebuje czasu na to, by roboty Google mogły ją odkryć i zaindeksować. Indeksowanie strony to proces, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a jego celem jest dodanie owej strony do indeksu Google. Jeżeli jednak nie znajdzie się ona w indeksie, nie będzie w ogóle brana pod uwagę. Jeśli więc chcesz stworzyć specjalny landing page z promowanymi produktami, zrób to wcześniej. Następnie sprawdź, czy nowa podstrona została poprawnie zaindeksowana i czy można znaleźć ją w wyszukiwarce. Roboty automatycznie znajdują i indeksują adresy URL stron internetowych. Jeśli jednak chcesz usprawnić ten proces, możesz im w tym pomóc. W tym celu wystarczy użyć Google Search Console lub przesłać Google mapę swojej witryny.

Dbaj o optymalizację SEO

Twoja strona powinna być przyjazna zarówno dla użytkownika, jak i dla Googlebota. Warto więc w Google Search Console na bieżąco sprawdzać, jak wyszukiwarka widzi treści Twojej witryny i jaką pozycję nadaje jej w wynikach wyszukiwania, co pozwala rozwiązywać ewentualne problemy. Warto dodać, że optymalizacja SEO nie jest czynnością jednorazową, ale ciągłym procesem, który wymaga znajomości aktualnych trendów i wymogów nieustannie zmieniającego się algorytmu. Optymalizacja składa się z szeregu działań widocznych dla każdego użytkownika oraz zmian widocznych tylko dla wyszukiwarki. Poniżej znajduje się tylko kilka z nich, które możesz wykonać samodzielnie.

Optymalizacja treści

Jednym z podstawowych działań SEO jest odpowiednie przygotowanie treści. Opis Twojej oferty powinien zawierać ważne słowa kluczowe, ale umieszczone w taki sposób, by nie zaburzały przyjemnego odbioru tekstu. Wszystkie treści powinny być unikalne i oryginalne. Nie mogą być więc skopiowane z innych źródeł ani powtarzać się na Twoich innych podstronach. Treści powinny być także czytelne i atrakcyjne. Warto więc stosować wypunktowania czy pogrubienia. Jeśli chcesz wyróżnić ważny tekst, stosuj nagłówki, które pomogą określić strukturę zawartości oraz ułatwią użytkownikowi poruszanie się po stronie.

Przeczytaj również:  8 trendów marketingu internetowego w 2019 roku

Pamiętaj, że opis oferty ma podkreślać jej najważniejsze zalety. Powinien być wyczerpujący dla użytkownika oraz zawierać język korzyści. Ponadto, potencjalny klient musi wiedzieć, co wyróżnia Twoją ofertę na tle konkurencji i dlaczego to właśnie Twoje produkty czy usługi powinien wybrać. Na stronie sprzedażowej koniecznie muszą znaleźć się też angażujące przyciski call to action, zachęcające do konwersji.

 

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

 

Znaczniki meta title i meta description

Bardzo ważne zarówno dla robotów Google, jak i dla użytkowników są odpowiednie metatagi: title i description. Meta title to tytuł strony, który powinien zawierać słowo kluczowe oraz być unikalny i dokładny, gdyż na jego podstawie określana jest tematyka danej strony. Należy go skonstruować tak, by wiadomo było, co znajduje się na danej stronie. Meta description zaś to opis strony, który składa się z około 160 znaków i jest istotną informacją dla użytkownika. Powinien być atrakcyjny, przyciągać uwagę i zachęcać do przejścia na stronę.

Optymalizacja obrazów

Przedstawiając swoją ofertę, nie możesz oczywiście zapomnieć o obrazach, które przyciągają wzrok i pełnią bardzo ważną funkcję sprzedażową. Powinny być one odpowiednio dopasowane, estetyczne, angażujące i rozmieszczone we właściwych miejscach obok związanego z nimi tekstu. Podobnie jak w przypadku opisów tekstowych, mają podkreślać najlepsze aspekty Twojej oferty. Wszystkie zdjęcia produktów czy grafiki muszą być oczywiście wysokiej jakości.

Poza tym obrazy powinny być opisane za pomocą opisów alternatywnych. Opisy te są widoczne zamiast grafik w sytuacji, gdy strona z różnych przyczyn nie może odpowiednio się załadować. Zdjęcia czy grafiki należy opisać tak, by zarówno użytkownicy, jak i roboty Google wiedzieli, co dokładnie się na nich znajduje.

Szybkość działania strony

Przejrzysta i estetyczna strona z atrakcyjnym contentem to nie wszystko. Nawet najlepiej zaprojektowany landing page czy konkurencyjne ceny nie przełożą się na zysk, jeśli strona będzie zbyt długo się wczytywać. Witryna musi działać sprawnie i szybko, gdyż użytkownicy nie lubią czekać. Pamiętaj, że klient może stracić cierpliwość i poszukać innej oferty u firmy konkurencyjnej. Najlepiej, jeśli Twoja strona będzie ładować się w ciągu maksymalnie 2,5 sekund. Im wolniejsze działanie witryny, tym jest ona mniej funkcjonalna i spada jej pozycja w wynikach wyszukiwania. Prędkość ładowania strony można sprawdzić przy pomocy narzędzia Google PageSpeed Insights. Jeśli okaże się, że witryna ma pod tym względem słaby wynik, konieczne jest podjęcie działań. Jednym z nich może być kompresja obrazów.

Przeczytaj również:  Jaki hosting wybrać dla sklepu internetowego?

Responsywność strony

Twoja strona powinna być również responsywna, co oznacza, że ma wyświetlać się prawidłowo nie tylko na komputerach, ale też na wszystkich urządzeniach mobilnych. Z roku na rok rośnie bowiem liczba osób, która do wyszukiwania informacji, ofert czy robienia zakupów online używa swoich smartfonów. We wrześniu tego roku aż 24,4 mln osób przeglądało treści w Internecie na smartfonach i tabletach.[1] Właśnie dlatego tak ważne jest, by wygląd strony był dostosowany do każdego ekranu, niezależnie od jego wielkości. Dla użytkownika mobilnego strona responsywna jest czytelna, funkcjonalna i wygodna w obsłudze. Responsywność to wymóg nie tylko internautów, ale także robotów Google. Strony dostosowane do urządzeń mobilnych są lepiej oceniane i zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak >>

 

Przyjazne adresy URL

Kolejnym elementem ważnym zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i pod kątem SEO są odpowiednie adresy URL. Co to znaczy, że adres URL Twojej strony powinien być przyjazny? Przede wszystkim ma być prosty, a jednocześnie dokładnie opisywać zawartość danej strony. Powinien też zawierać słowo kluczowe, być przejrzysty i możliwie jak najkrótszy.

Przyjazny adres strony nie zawiera polskich znaków, znaków specjalnych czy ciągów cyfr. Powinien być uniwersalny, by nie trzeba było z czasem w niego ingerować ani tworzyć nowych adresów. Należy więc unikać stosowania dat. Przykładowo, w ścieżce do zasobu użyj więc /sale/black-friday, zamiast /sale/2020/black-friday. Dzięki temu adres będzie ponadczasowy i może być wykorzystywany każdego roku.

Wybierz dobry hosting

Jak już zostało wspomniane, kluczowe jest, by witryna internetowa działała szybko i sprawnie. Odpowiada za to przede wszystkim dobry hosting. Strona musi bowiem szybko się wczytywać, wytrzymać duży ruch i obsłużyć wiele zapytań w jednym momencie. Jeśli hosting jest niewystarczający, w momencie, gdy duża liczba osób skuszona Twoją ofertą będzie w tym samym czasie przeglądać stronę, może dojść do przeciążenia i witryna przestanie działać. Serwery muszą być zatem zdolne do tego, by 24 godziny na dobę przetwarzać ogromną liczbę żądań.

Przeczytaj również:  Powody, dla których warto zainwestować w stronę WWW. Podcast

Pomóż użytkownikom Cię znaleźć

Jeśli chcesz, by użytkownicy szybciej znaleźli Twoją ofertę, musisz zwiększyć jej widoczność w sieci. Zadbaj więc o linki do Twojej strony docelowej. Klienci mogą trafić na Twoje produkty czy usługi m.in. dzięki reklamom, linkom na stronach zewnętrznych, ale też poprzez linkowanie wewnętrzne. Na Twojej stronie internetowej powinny więc znajdować się odnośniki przekierowujące do konkretnej podstrony z ofertą. Zawsze musisz też upewnić się, czy każdy link i przycisk, który przenosi do danej strony odpowiednio działa i czy strona ta nie ma żadnych błędów ani pustej zawartości.

Postaw na działania w Social Media

Ofertę swojej firmy warto promować poprzez działania w mediach społecznościowych. Należy wcześniej opracować konkretną strategię i z wyprzedzeniem informować swoich potencjalnych klientów o specjalnie przygotowanej ofercie. Wraz z upływem czasu można zdradzać coraz więcej szczegółów odnośnie wyprzedaży. Warto też przypominać, że niższe ceny Twoich produktów czy usług z okazji Black Friday są ograniczone czasowo. Można też zacząć odliczanie czasu do rozpoczęcia promocji. Taka funkcja dostępna jest np. w Instagram Stories, gdzie każda zainteresowana osoba może włączyć sobie przypomnienie, które dostanie w momencie zakończenia odliczania czasu.

Oprócz tradycyjnych postów czy relacji możesz też utworzyć specjalne wydarzenie na Facebook’u, na którym będziesz informować o danej akcji promocyjnej. Koniecznie prowadź działania reklamowe, dzięki którym dotrzesz do grona osób zainteresowanych Twoją ofertą. Zainstaluj na swojej stronie piksel Facebook’a, a jeśli już go masz, upewnij się, czy odpowiednio działa. Pozwoli Ci on na tworzenie cennych list remarketingowych. Pamiętaj też, by w swoich komunikatach w Social Media zawsze umieścić działający link do konkretnej strony docelowej, na której użytkownik ma dokonać konwersji.

 

Źródło:

[1] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/wyniki-badania-gemiuspbi-za-wrzesien-2020.html

5/5 - (2 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here