Strasznie dobry marketing na Halloween – jak się za to zabrać?

0
26
marketing halloween na czym polega

Cukierki, kostiumy, dynie, duchy czy zabawa światło-cieniem – wszystko to coraz częściej kojarzy się nam z jednym – z Halloween. To dla wielu marketerów na świecie naprawdę upiorny czas, kiedy muszą wspinać się na wyżyny kreatywności, aby wyprzedzić konkurencję. Od kilku lat święto jest coraz bardziej popularne w Polsce. Pomijając psikusy, Ty również możesz skorzystać na halloweenowych kampaniach marketingowych. Z tym poradnikiem stanie się to dużo prostsze. Przeczytaj i sprawdź już teraz.

Cukierek albo psikus – czy Polacy obchodzą Halloween?

Noc z 31 października na 1 listopada jest od ponad stu lat hucznie celebrowana jako Halloween. Święto określane jako wigilia dnia Wszystkich Świętych obchodzone początkowo przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, szybko zyskało popularność na całym świecie.

A przecież coraz większym zainteresowaniem cieszy się też Día de los Muertos, czyli Święto Zmarłych – jedno z najbardziej barwnych świąt w Meksyku. A jak to wygląda w naszym kraju? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy i jak obchodzimy Halloween w Polsce?

Z jednej strony święto to zyskuje coraz większą popularność jako okazja, by zanurzyć się w atmosferze dreszczyku i zabawy. Jednak nadal jest traktowane bardziej jako popkulturowa nowinka niż głęboko zakorzeniona tradycja. Jak wynika z badania Havas Media Network – CSA jedynie 12% Polaków uważa, że Halloween pasuje do polskiej kultury. Jest to o tyle istotne, że w naszym kraju okres przełomu października i początku listopada mocno kojarzy się z celebrowaniem dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek.

Choć okres Halloween to nie jest może jeszcze festiwalem grozy na pełną skalę w Polsce, to przyciąga osoby, które chętnie angażują się w charakterystyczne dla niego zabawy. Spójrzmy na dane ze wspomnianego już raportu:

  • Upiorne dekoracje z motywem Halloween – aż 58% osób, które planują obchodzić to święto, zamierza udekorować swoje domy! Świece, dynie, pajęczyny i szkieletory pojawiają się w oknach, balkonach i salonach, tworząc nieco mroczną, ale i przyjazną atmosferę.
  • Wieczory filmowe pełne grozy – straszne filmy i horrory to sposób na spędzenie wieczoru 31 października dla 30% pytanych Polaków. Kultowe postaci takie jak Dracula czy wilkołaki i świeczki palące się w kącie tworzą wyjątkowy, „upiorny” nastrój.
  • „Cukierek albo psikus” – choć w Polsce Halloween nie jest tak popularne, jak w Stanach, to 30% ankietowanych celebrujących tę tradycję planuje zabrać dzieci po słodycze, a aż 49% wymienia tę zabawę jako ulubioną aktywność tego dnia.
Przeczytaj również:  Jak obliczyć ROI kampanii marketingowych?

Patrząc na te dane z pewnością zastanawiasz się, czy warto zaplanować kampanie marketingowe na ten wyjątkowy czas. I na ten temat mamy sporo statystyk, więc omówmy je już teraz.

Promuj swoją firmę

Halloween w marketingu – czy warto się tym zająć?

Halloween jako temat w marketingu w Polsce jest zauważalny, choć stosunkowo niszowy.

Tylko 17% badanych uważa tego rodzaju kampanie za interesujące, a 42% przyznaje, że w ogóle nie dostrzega halloweenowych reklam w ofercie marek.

To pokazuje, że istnieje tu przestrzeń do działań marketingowych, które wyróżnią Twoją firmę – sezon Halloween przyciąga uwagę jako nietypowy element jesiennego okresu, zwłaszcza w branżach związanych z rozrywką, dekoracjami, kostiumami, słodyczami oraz gastronomią.

Z omawianego przeze mnie badania wynika również, że zwykle z działaniami marketingowymi o tematyce Halloween kojarzą się Polakom:

  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • sklepy z odzieżą lub kostiumami,
  • kina i platformy streamingowe,
  • drogerie,
  • producenci słodyczy,
  • marki spożywcze.

Przyjrzyjmy się więc przykładom najlepszych pomysłów marketingowych polskich i zagranicznych firm na celebrację 31 października.

Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie

Kreatywne reklamy na Halloween – najlepsze przykłady

M&M’s

Nawiązująca do słynnego horroru scena pod prysznicem, pełna grozy muzyka, chwila napięcia i… udana reklama halloween owa gotowa! Taki prosty przepis na sukces zafundowali sobie producenci słodyczy M&M’s. Zabawne wideo pod tytułem „Violin” to przykład, jak można kreatywnie wypromować swoje produkty i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. W końcu tego dnia rządzi zabawa „cukierek albo psikus?”.

Lidl

Produkty związane z Halloween to niejedyna tematyczna propozycja od Lidla. Ten niezwykle popularny w Polsce sklep chętnie wykorzystuje znane nam motywy w swoich działaniach marketingowych. Przykłady? Zeszłoroczna kampania Social Media uzyskała całkiem sporą popularność – polubienia liczone w tysiącach, setki komentarzy i mnóstwo udostępnień. Nic więc dziwnego, że marka w tym roku również zadbała o ciekawe kampanie reklamowe.

Przeczytaj również:  Mapa procesu marketingu i sprzedaży – jak ją stworzyć?

Poniżej znajdziecie strasznie inspirujące przykłady – oto kreacje Halloween polskich marek.

Tegoroczny post na Instagramie marki Lidl z okazji Halloween

Post na Facebooku sklepu Lidl w formie reklamy Halloween

Pepsi i Coca Cola

W tym roku marketingiem w Polsce rządził niezwykle kreatywny „konflikt” sklepów Biedronka i Lidl. Czy była to pierwsza tego rodzaju potyczka na reklamy z największą konkurencją? Oczywiście, że nie! Mieliśmy z tym do czynienia wielokrotnie, a prym wiodły między innymi Pepsi oraz Coca Cola. Walkę o klientów obie marki stoczyły również w kampaniach poprzedzających Halloween.

Wszystko zaczęło się od Pepsi, która w pogoni za swoim konkurentem stworzyła kreację, w której w sposób żartobliwy i nawiązujący do Coca Coli życzyła swoim odbiorcom strasznego Halloween. Taka reklama nie mogła pozostać bez odpowiedzi (patrz poniżej) – wystarczyła podmiana tekstu, aby zmienić cały kontekst. Kto wygrał? Moim zdaniem obie firmy, które w tym czasie z pewnością zyskały duże zainteresowanie – nie tylko klientów, ale również marketerów.

Kampanie reklamowe marek Pepsi i Coca Cola

Jakie działania marketingowe z okazji Halloween zaplanować dla swojej firmy?

Jak widzisz, Halloween otwiera szereg okazji do stworzenia wciągających strategii marketingowych. Poniżej znajdziesz kilka propozycji działań, które mogą pomóc przyciągnąć uwagę klientów w ten wyjątkowy czas, w tym elementy związane z RTM.

Stwórz „strasznie” kreatywną kampanię w Social Mediach

  • Filtry i animacje na Instagramie oraz TikToku

Platformy społecznościowe, jak Instagram czy TikTok, świetnie nadają się do wprowadzenia klientów w upiorny klimat. Wykorzystaj specjalne filtry czy animacje z dyniami, nietoperzami i duchami. Krótkie i angażujące efekty mogą szybko zyskać popularność, szczególnie wśród młodzieży.

  • Wyzwania i hashtagi

Organizując wyzwanie tematyczne, na przykład #StrasznieDobryLook lub #UpiornePrzebranie, możesz zachęcić użytkowników do dzielenia się swoimi stylizacjami czy dekoracjami z wykorzystaniem Twoich produktów. To świetna strategia marketingowa dla Twojego sklepu.

Limitowane oferty na okres Halloween

  • Sezonowe produkty i opakowania

Sprawdza się to świetnie w przypadku sklepów spożywczych lub producentów słodyczy i kosmetyków. Producenci mogą oferować limitowane edycje produktów, np. czekoladki w kształcie dyni, mydełka o zapachu dyni i przypraw korzennych, a nawet napoje z etykietą w odpowiednim klimacie.

  • Ekskluzywne rabaty na upiorne produkty

Wprowadzenie „strasznych” zniżek na produkty związane z Halloween – kostiumy, dekoracje, czy świece – to świetny sposób na przyciągnięcie klientów, którzy szukają produktów typowych dla sezonu. Możesz wprowadzić takie oferty pod hasłem np. „Promocje na strasznie dobre ceny!”.

Przeczytaj również:  Google Trends – jak możesz wykorzystać je w marketingu?

Real Time Marketing (RTM)

  • Reaguj na trendy i wydarzenia

Wykorzystaj okres Halloween, aby zrobić świetny RTM. Przykładem może być szybkie tworzenie treści lub reklam reagujących na viralowe wydarzenia z 31 października w sieci. Marki, które są na bieżąco z trendami, mogą tworzyć zabawne memy lub komentarze, które angażują użytkowników i stają się wirusowe.

  • Szybkie odpowiedzi na wydarzenia

31 października marka, która zareaguje na popularny film, mem lub zjawisko związane z tym świętem, może przyciągnąć uwagę i zdobyć popularność. Przykładowo, jeżeli w danym roku pojawi się popularny film grozy, możesz przygotować reklamę lub post odwołujący się do tego dzieła, co może zyskać uznanie i zainteresowanie.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Niecodzienne pomysły marketingowe – kursy i szkolenia

  • Warsztaty z robienia dekoracji

Zorganizuj warsztaty na żywo lub online, podczas których uczestnicy będą mogli stworzyć własne dekoracje. Świetnie sprawdzą się np. warsztaty z wycinania dyń, robienia „strasznych” koktajli, czy pieczenia halloweenowych ciasteczek.

  • Szkolenia z makijażu upiornego

To idealna propozycja dla drogerii, perfumerii i marek kosmetycznych. Pracownicy mogą prowadzić pokazy makijażu halloweenowego lub tutoriale wideo, które pomogą klientom przygotować się na imprezę.

Konkurs na „najstraszniejszy” pomysł

  • Konkurs na najciekawszy strój

Zorganizowanie konkursu na najciekawszy kostium, gdzie klienci będą wysyłać zdjęcia swoich przebrań, może zwiększyć zasięg Twojej marki. Nagrodą mogą być bony zakupowe lub produkty. Wykorzystaj okres halloween do budowania zaangażowanej społeczności.

  • Konkurs na halloweenową historię

W mediach społecznościowych możesz zaproponować klientom, by podzielili się najstraszniejszą (i najzabawniejszą) historią związaną z sezonem Halloween. Przyciągnie to uwagę tych, którzy lubią dreszczyk emocji i chętnie zaangażują się w interakcję z marką.

Cukierek albo… zniżka, czyli halloweenowe promocje

  • Program lojalnościowy w stylu „cukierek albo psikus”

Halloween przypomina klientom, że zbliżają się święta i czas kupowania prezentów. W ramach specjalnej oferty możesz zaoferować losowe nagrody czy zniżki w ramach programu lojalnościowego. Klienci mogą „wylosować” cukierka (czyli nagrodę) lub psikus (czyli zabawną interakcję), dodając do zakupów odrobinę dreszczyku.

  • Kupony rabatowe do wykorzystania do północy

Pokaż klientom, że w czasie Halloween wszystko może się wydarzyć, organizując ofertę „ważną do północy”. Tego rodzaju promocje pobudzają klientów do szybkiego podjęcia decyzji zakupowej, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży.

Święto Halloween oferuje mnóstwo możliwości na kreatywne podejście do kampanii marketingowych, więc nie bój się zaszaleć! Wykorzystaj ten czas, aby wyróżnić swoją markę, angażując klientów w unikalny sposób.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (2 votes)
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak promować markę premium? Krótki przewodnik
Następny artykułCzym jest omnichannel?

Nasz ekspert:

Karolina Roksela
Absolwentka studiów na kierunku Dziennikarstwo i medioznawstwo. Dołączyła do WeNet w 2021 roku. Specjalistka ds. Contentu, która w swojej pracy stara się dostarczać użytkownikom wartościowe treści internetowe. Dzięki śledzeniu najnowszych trendów oraz ciągłym doskonaleniu się może skutecznie angażować społeczność marki na Facebooku i Instagramie. W swojej pracy korzysta również z zaawansowanych narzędzi oraz nowinek technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here