Relacje czy rolki? Co lepiej publikować na Instagramie?

0
924

relacje_czy_rolki_Blog_WeNet

Instagram to dziś dla właścicieli firm idealne narzędzie do promowania oferty i budowania rozpoznawalności. Co jednak publikować, aby docierać do większej liczby użytkowników i angażować odbiorców? Tradycyjne posty już nie wystarczą. Do wyboru są jeszcze Instagram Stories (relacje) oraz Reelsy (rolki). Ten drugi format zdobył ostatnio ogromną popularność. Zastanawiasz się, z czego to wynika i czy warto publikować rolki na Instagramie? Czym różnią się one od relacji, a co łączy oba formaty? Podpowiadamy! 

Spis treści

1. Czym różni się relacja od rolki?
2. Jak Instagram Stories angażują odbiorców?
3. Dlaczego Reelsy stały się tak popularne?
4. Co publikować – Instagram Stories czy Reelsy?
5. Jak przekształcić relację w rolkę?

Czym różni się relacja od rolki?

Relacja, inaczej Instagram Stories czy Insta Stories to już od dawna popularny na Instagramie format, który nadal warto wykorzystywać. Relacje są dobrze widoczne – wyświetlają się na samej górze strony głównej, dlatego są tak często oglądane. Aby je zobaczyć, wystarczy dotknąć dane zdjęcie profilowe. Instagram Stories są dostępne tylko przez 24 godziny. Można jednak je zapisać na swoim profilu w wyróżnionych relacjach – dzięki temu odbiorcy zawsze mogą do nich wrócić i zobaczyć je ponownie. 

Rolki, inaczej Reelsy to natomiast nieco ,,młodszy’’ format, który został zaczerpnięty z TikToka i cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Rolki to materiały wideo w orientacji pionowej. Wyświetlają się wśród tradycyjnych postów i są cały czas widoczne na profilu autora. Co istotne, rolki można też znaleźć w sekcji z lupką, która służy do odkrywania nowych treści oraz w zakładce ,,Reels’’. 

Można więc powiedzieć, że relacje i rolki różni przede wszystkim format, miejsce i czas wyświetlania, a także cele, o których przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Przeczytaj również:  Czy to kolejny podział usług Google?

marketing_lokalny_v1

Jak Instagram Stories angażują odbiorców?

Zarówno Insta Stories, jak i Reelsy są wyjątkowo angażującymi formatami, które potrafią znacząco zwiększyć zasięgi profilu. Dlaczego? Otóż przykładowo w relacjach warto dodawać interaktywne naklejki. Wybór jest tutaj ogromny. Instagram daje dziś możliwość wstawienia nie tylko lokalizacji, hashtagu, godziny czy gifa, ale też innych angażujących elementów, takich jak np. ankiety, pytania czy quizy. Dzięki nim można zbierać informacje i opinie od swoich odbiorców. To przydatna opcja zwłaszcza dla firmowych kont, które chcą ulepszać swoją ofertę. Ponadto, im więcej jest interakcji z daną relacją, tym algorytm Instagrama lepiej ocenia publikowane treści. Miej to na uwadze, jeśli chcesz wypromować swój profil na Instagramie.

Instagram Stories to też dobre miejsce do prezentowania ,,ludzkiej twarzy’’ przedsiębiorstwa. Można tutaj pokazać pracowników oraz to, jak wygląda codzienna praca firmy. To dobry sposób na tworzenie pozytywnego wizerunku, zdobycie zaufania potencjalnych klientów oraz budowanie relacji z obecnymi.

Podsumowując, w relacjach:

 • udostępniaj posty z opiniami zadowolonych klientów, 
 • promuj swoją ofertę,
 • pokazuj testy produktów, 
 • dodawaj interaktywne naklejki,
 • zadawaj pytania, twórz serie Q&A, quizy i ankiety,
 • pokazuj swoją firmę ,,od kuchni’’.

Relacje_czy_Rolki_co_wybrac_blog_wenet

Dlaczego Reelsy stały się tak popularne?

Reelsy natomiast są dynamiczne oraz przyjemne i łatwe w odbiorze. Użytkownicy Instagrama lubią krótkie materiały wideo również dlatego, że ich konsumowanie zajmuje niewiele czasu. Dzisiejsi internauci szukają treści, które mogą szybko i bez trudu przyswoić. Reels to idealny format do łączenia edukacji z rozrywką oraz sposób na przemycanie treści merytorycznych w interesujący sposób

W rolkach kluczowe są też dźwięki – jest tu możliwość dodania do materiału muzyki. Warto wybierać takie podkłady muzyczne, które obecnie są na topie. Dzięki temu można osiągnąć jeszcze większe zasięgi! Jeśli chcesz, możesz też jednak dodać własny dźwięk. 

Przeczytaj również:  User Generated Content – co to jest?

W Reelsach:

 • dziel się branżową wiedzą i edukuj swoich odbiorców,
 • łącz edukację z rozrywką,
 • promuj firmową ofertę,
 • używaj muzyki i dźwięków, które są na czasie,
 • dodawaj odpowiednie hashtagi.

relacja_wenet_blog

Przykład Reelsa na profilu WeNet

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku

Co publikować – Instagram Stories czy Reelsy?

Jak więc widać, relacje i rolki mają wiele plusów, a ich publikacja potrafi przynieść mnóstwo korzyści biznesowi. Odpowiedź na pytanie, co publikować – rolki czy relacje – jest więc oczywista: jedno i drugie! Za pomocą obu formatów możesz w łatwy sposób promować swoją firmową ofertę.

Warto przy tym wspomnieć o jeszcze jednej różnicy. Za pomocą relacji dotrzesz głównie do osób, które już obserwują Twój profil. Głównym celem jest więc tutaj utrzymywanie stałego kontaktu, budowanie zaangażowanej społeczności i trwałych relacji. 

W przypadku Reelsów trafiasz zaś nie tylko do swoich obserwatorów, ale też do innych osób. Algorytm Instagrama sugeruje bowiem użytkownikom na stronie głównej treści, które mogą im się spodobać. Ponadto, jak już zostało wspomniane, ludzie sami w specjalnych sekcjach szukają Reelsów, które mogą ich zainteresować. W ten sposób odkrywają nowe konta.

Jeśli jeszcze nie publikujesz Reelsów, czas to zmienić! Dzięki ciekawym publikacjom masz szansę dotrzeć do nowych osób i zwiększać zasięgi. Pamiętaj nie tylko o trendujących dźwiękach, ale też o odpowiednich słowach kluczowych i hashtagach. 

Zastanawiasz się, jakie hashtagi dodawać, aby docierać ze swoimi treściami do większej liczby odbiorców? Przeczytaj artykuł: Jak dobierać hashtagi na Instagramie? Triki, dzięki którym zwiększysz zasięgi

Przeczytaj również:  Shadowban na Instagramie – co to jest?

Jak przekształcić relację w rolkę?

Na koniec jeszcze przydatny instagramowy trik, który nie wszyscy znają. Czy wiesz, że swoją wyróżnioną relację możesz szybko i łatwo zamienić w Reelsa? Jak to zrobić? 

 • Otwórz swoją wyróżnioną relację, dotknij trzy kropki w prawym dolnym rogu, a później wybierz opcję ,,Przekształć w rolkę’’.
 • Wybierz dźwięk – możesz wybrać spośród sugerowanych utworów albo wyszukać inną muzykę. Instagram automatycznie zsynchronizuje klip z dowolną ścieżką dźwiękową.
 • Kliknij ,,Dalej” – uzyskasz dostęp do ostatecznego ekranu edycji klipów (można tu zmieniać przejścia i ich kolejność oraz dodawać efekty, naklejki, tekst itd.).
 • Ustaw opcje udostępniania. Można tu też dodać opis, lokalizację, oznaczyć osoby i edytować lub dodać niestandardowe zdjęcie w tle. 
 • Kliknij ,,Udostępnij’’. Gotowe!

infografika_jak_przeksztalcic_relacje_w_rolke_blog_wenet

Promuj swoją firmę

Chcesz wypromować swoją ofertę i firmę w Social Mediach, ale potrzebujesz wsparcia? Możesz skorzystać z usług profesjonalnych doradców internetowych WeNet. Dzięki współpracy ze specjalistami zbudujesz rozpoznawalność, zadbasz o swój wizerunek w Internecie i dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów. Wejdź na WeNet.pl i dowiedz się więcej.

Nowe wezwanie do działania
Zapisz się na newsletter. Dostaniesz e-book w prezencie
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here