Strategie pull i push w marketingu – czym się różnią?

0
40
Strategie pull i push w marketingu – co to jest

Strategie marketingowe odgrywają kluczową rolę w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości czy branży. W dobie nowoczesnych technologii i rosnącej konkurencji na rynku, odpowiednia promocja swoich produktów lub usług stała się kluczem do sukcesu. W artykule przedstawimy dwa popularne podejścia – pull i push marketing. Chociaż oba mają na celu zwiększenie zainteresowania klientów oraz generowanie sprzedaży, wykorzystują odmienne metody i kanały komunikacyjne. Jaka jest różnica między systemami push i pull? Na czym polegają obie strategie? Sprawdź!

Strategie marketingowe: pull i push

W dzisiejszych czasach, w dobie rozwoju technologii i coraz większej konkurencji na rynku, dobre strategie marketingowe są niezbędne dla każdej firmy, która chce przyciągnąć uwagę klientów i odnieść sukces. Dwie popularne to strategia push i pull.

Pull znaczy po angielsku przyciąganie, a push – popychanie. Marketing pull skupia się więc na takich działaniach, które mają przyciągnąć klienta do marki, natomiast push oznacza, że przekaz kierowany jest wprost do odbiorcy czy kontrahenta i dociera w odpowiednie miejsce.

Strategia pull – co to?

Strategia typu pull opiera się na przyciąganiu klientów do produktu lub usługi. Firma stara się zapewnić klientowi wartość dodaną, na przykład poprzez ciekawe treści w mediach społecznościowych lub artykuły w branżowych czasopismach. Firma może także oferować specjalne programy lojalnościowe, aby zachęcić klienta do skorzystania z oferty.

Przeczytaj również:  Jak sprzedawać na Amazonie? Przewodnik dla początkujących

Kluczowym elementem strategii przyciągania jest komunikacja z klientami oraz dostarczanie im wartościowych informacji o produkcie czy usłudze. Podstawowym celem komunikacji pull jest:

 • zwiększanie świadomości marki i tworzenie pozytywnego wizerunku wśród konsumentów,
 • budowanie relacji z klientami,
 • budowanie lojalności klientów i zwiększenie ich zaangażowania.

W ramach strategii pull wykorzystuje się różne narzędzia marketingowe i sposoby promocji, takie jak np.:

 • działania w mediach społecznościowych,
 • content marketing, czyli marketing treści (e-booki, poradniki, podcasty, artykuły, materiały wideo itd.),
 • współpraca z influencerami,
 • organizowanie konkursów, eventów itd.

Zalety i wady systemu pull

Zalety stosowania strategii pull to możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, budowanie świadomości marki i pozytywnego wizerunku oraz możliwość segmentacji rynku. Strategia ta nie jest tak nachalna, jak push.

W praktyce jednak istnieją również wady tej strategii. Działania wymagają czasu, nakładu pracy, cierpliwości i sporej inwestycji. Konieczność ciągłego monitorowania efektów działań promocyjnych to minus, które także warto mieć na uwadze.

marketing_lokalny

Na czym polega strategia push?

Czym zaś charakteryzuje się strategia push? To z kolei podejście marketingowe, które opiera się na “pchnięciu” produktu lub usługi do konsumenta. Polega na tym, że firma promuje swoją ofertę, wychodząc aktywnie do potencjalnych klientów. To oznacza, że kieruje reklamy bezpośrednio do swojej grupy docelowej np. poprzez reklamy w Internecie, telewizji czy radiu.

Istotą strategii push jest przekonanie klientów, aby kupili produkt lub skorzystali z usługi, którą promuje firma. Push marketing często polega na agresywnym podejściu np. poprzez promocje cenowe, oferowanie rabatów czy bezpośrednich zachęt do zakupu (np. “kup jeden – drugi otrzymaj gratis”).

Przeczytaj również:  Darmowe banki zdjęć. Odkryj najciekawsze opcje!

W tym przypadku głównym celem więc jest:

 • bezpośrednia promocja firmowej oferty,
 • zwiększenie sprzedaży.

Marketing push obejmuje np. kampanie Google Ads, ale też.:

 • mailingi i newsletter,
 • wiadomości SMS,
 • ulotki, plakaty, banery, billboardy,
 • telefony do klientów itd.

Zalety i wady systemu push

Zalety stosowania koncepcji push to możliwość szybkiego wprowadzenia produktu na rynek oraz docieranie w krótkim czasie do konkretnych grup klientów, które są zainteresowane ofertą.

Czy strategia push ma jakieś wady? Oczywiście, że tak (jak wszystko). Zaliczyć do nich można często wysokie koszty działań promocyjnych oraz trudności w utrzymaniu długoterminowej lojalności klientów. System push jest dosyć nachalny, a przez co dla wielu osób irytujący.

Promocja firmy na lokalnym rynku? Rozpocznij już teraz

Różnice między strategią push a pull

Finalnie obie koncepcje mają na celu zachęcić do zakupu produktów lub usług oraz zwiększyć sprzedaż. Jednak oba podejścia całkowicie różnią się od siebie, co już zresztą wyjaśniliśmy wcześniej.

Różnica między strategią push i pull polega na tym, że strategia push skupia się na natychmiastowych wynikach sprzedażowych i jest bardziej agresywna, a metoda pull stawia na długoterminowy rozwój biznesu poprzez zbudowanie trwałej relacji z klientami. Marketing push wymaga ciągłego inwestowania w reklamę i promocję, podczas gdy pull marketing opiera się na jakości produktu oraz jego reputacji.

Przeczytaj również:  Performance marketing - jak działa reklama efektywnościowa?

Push czy pull – którą strategię wybrać?

Obie strategie mają swoje zalety i wady. Komunikacja push jest szybsza i bardziej agresywna, ale może być uważana przez odbiorców za nachalną. Z kolei metoda pull wymaga czasu i wysiłku, ale może prowadzić do bardziej lojalnych klientów.

Ważne jest, aby wybierać odpowiednią strategię w zależności od rodzaju produktu lub usługi oraz grupy docelowej klientów. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoją firmę, jej cele i potrzeby klientów. W rzeczywistości jednak wiele firm i organizacji stosuje połączenie obu strategii marketingowych. Naszym zdaniem jest to najlepsze podejście.

Tak naprawdę więc, aby odnosić jak najlepsze efekty, najlepiej jest zastosować mieszanie strategii, czyli połączyć oba podejścia – zarówno push, jak i pull. Trzeba jednak to robić umiejętnie!

Podsumowując, strategie push i pull mogą być skutecznymi narzędziami marketingowymi, o ile są odpowiednio dopasowane do specyfiki biznesu oraz grupy docelowej. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb i preferencji klientów oraz dostosowanie do nich działań marketingowych.

Promuj swoją firmę

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu działań marketingowych dla Twojej firmy? Możesz skorzystać z pomocy doradców internetowych WeNet. Specjaliści przygotują odpowiednią strategię i będą ją umiejętnie realizować. Sprawdź szczegóły oferty na WeNet.pl.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here