Uszyte na miarę czyli marketing zintegrowany w małej firmie

1
3881

Uszyte na miarę czyli marketing zintegrowany w małej firmie.

Zmienia się podejście właścicieli małych przedsiębiorstw* do kwestii reklamy, marketingu oraz działań promocyjnych swojej firmy. W dobie wszechobecnego Internetu, całej palety narzędzi e-marketingu oraz mediów społecznościowych, których potencjał stale rośnie, przedsiębiorcy sektora małych firm, zaczynają rozumieć potrzebę działań online, aby skuteczniej prowadzić dalej swój biznes.

Badania dowodzą, że wśród firm zatrudniających poniżej 20 pracowników aż 82-90% zamierza korzystać z działań e-marketingowych.[1]

Wielu „małych” przedsiębiorców próbuje prowadzić działania reklamowe samodzielnie wg. modelu DIY (Do It Yourself) tworząc np. konto na Facebooku czy stronę WWW, jednak i oni powoli przekonują się, że ich wiedza, możliwości oraz narzędzia jakimi dysponują są niewystarczające, a efekt działań – nie taki, na jaki liczyli. Decydują się więc powierzyć promocję swojej firmy fachowcom, opierając w ten sposób swój marketing na modelu DIFM (Do It For Me).

 

Uszyte na miarę czyli marketing zintegrowany w małej firmie

W tej sytuacji z pomocą przychodzą zazwyczaj firmy zajmujące się skuteczną reklamą w Internecie, a więc oferujące kompleksowe, zintegrowane działania marketingu online. Zakres tych działań jest na tyle szeroki i złożony, że odpowiada potrzebom praktycznie każdego biznesu. Oferta zintegrowanego marketingu to już nie tylko prowadzenie profilu firmy w Social Media, czy kampania mailingowa – to  przede wszystkim wiele innych, dedykowanych kanałów dotarcia do potencjalnych klientów, tj. SEM (linki sponsorowane), SEO (procesy, które zmierzają do osiągnięcia jak najwyższego rankingu strony w wynikach wyszukiwania), obecność firmy w wartościowych katalogach, video marketing, marketing treści (np. artykuły tematyczne, eksperckie oraz wizerunkowe), marketing rekomendacji czy nawet kampania wizerunkowa w Internecie.

Przeczytaj również:  Podstawowy marketing w sklepie internetowym - kilka wskazówek

Kompleksowe działania w sieci umożliwiają to, co byłoby trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia przy wyborze tylko jednego medium reklamowego – prowadzą do zwiększenia ruchu organicznego na stronę, promują markę, budują relacje z klientami za pomocą mediów społecznościowych, zwiększają widoczność firmy w Internecie, kreują jej wizerunek jako eksperta w branży, jednocześnie prowadząc bezpośrednią komunikację mailingową ze swoimi potencjalnym nabywcami oraz zdobywając zaufanie, dzięki rekomendacjom i pozytywnym opiniom. Żaden z kanałów dotarcia nie zapewni 100% skuteczności ponieważ ma swoje ograniczenia, dlatego to w grupie siła! Jak widać – marketing zintegrowany dotrze do klienta ze swoją ofertą różnymi drogami.

Uszyte na miarę czyli marketing zintegrowany w małej firmie.

Oczywiście, to na jak rozbudowany pakiet działań w ramach oferty marketingu zintegrowanego firma się zdecyduje, zależy m.in od sektora, w jakim działa. Mimo że cele bywają tożsame, tj. pozyskać klientów – potrzeby reklamowe małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw są różne, tak różne jak przeznaczane na ten cel środki finansowe.

Przedsiębiorcy małych firm decydują się w pierwszej kolejności na narzędzia reklamowe o niskich barierach wejścia, stąd reklamy w wyszukiwarkach czy konta firmowe na portalach społecznościowych wygrywają z tradycyjną reklamą telewizyjną lub radiową.[2] Dużą rolę w planowaniu działań marketingowych ma wspomniany już budżet, dlatego nie będzie zaskoczeniem teza, że ten sektor będzie rozpoczynał realizację własnej strategii marketingowej od prostszych lub tańszych narzędzi e-marketingu jak Social Media czy katalogi stron, zanim sięgnie po SEO (ang. Search Engine Optimization) czy rozbudowane strony responsywne.

Przeczytaj również:  #BrightonSEO – byliśmy, słuchaliśmy, opowiadamy

Nie bez znaczenia zapewne pozostaje fakt, że wykupienie jednej oferty na kompleksową usługę reklamową jest znacznie korzystniejsze cenowo, niż kilka pakietów w ramach, których firma realizuje dla klienta pojedyncze usługi.

Korzyści płynących z prowadzenia działań w sieci jest bardzo wiele. Bez względu na to, jakie narzędzia marketingu zintegrowanego właściciel małej firmy ostatecznie wybierze, otrzyma on pakiet możliwości promocji swojego biznesu.

Czytaj więcej na stronie: https://www.csgroup.pl/aktualnosci/raport-marketing-online-dla-msp-w-polsce

* małe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro.

 

[1] “How Does Company Size Affect Internet Marketing Activity?” Ross Marchant

[2] “Gdzie płyną pieniądze” Michał Taranta, Marketing w Praktyce nr 5/2017  https://www.zenithmedia.pl/gdzie-plyna-pieniadze-zmiana-strategii-inwestowania-budzetow-reklamowych/

4/5 - (4 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here