Video marketing – jak wykorzystać jego możliwości?

1
1022

Video marketing to narzędzie o ogromnym potencjale. Świetnie sprawdza się jako sposób na promocję marki, zwiększenie sprzedaży produktów i usług czy zaprezentowanie firmy jako eksperta w danej dziedzinie. Materiały wideo są stosowane praktycznie w każdej branży – motoryzacyjnej, spożywczej, odzieżowej czy B2B. Jak wykorzystać ich możliwości? Zobacz nasze podpowiedzi i dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na tę formę marketingu.

Wpłyń na decyzje zakupowe klientów… prezentując swoje produkty i usługi

Zaskarbienie uwagi odbiorcy to nie lada wyzwanie. Już pierwsze sekundy decydują bowiem o tym, czy treść i forma przekazu reklamowego zainteresowały widza na tyle, by poświęcił im więcej uwagi. W przypadku wideo masz jednak większe szanse. Przeciętnemu odbiorcy znacznie łatwiej poświęcić 3 minuty na interesujący film, niż 15 minut na przeczytanie tekstu. Właśnie dlatego ta forma reklamy ma tak duży potencjał. Wykorzystaj go!

Nowe wezwanie do działania

Jak wpłynąć na decyzje zakupowe odbiorcy poprzez wideo? Możesz to zrobić za pomocą filmu, w którym przybliżysz parametry techniczne danego produktu lub pokażesz jego funkcje podczas inscenizowanej scenki. Koniecznie zadbaj, by znalazł się w nim język korzyści. Pamiętaj też, by materiał wpływał na emocje odbiorcy. Czy wiesz, że na to, czy zdecydujemy się dokonać zakupu wpływają emocje, jakie dany produkt w nas wywołuje? To właśnie dlatego w reklamach luksusowych samochodów słyszymy dźwięk bicia serca i oglądamy dynamiczne sekwencje ujęć, które działają na nasze emocje. Zadbaj również o to, by pokazać odbiorcy, że proponowany produkt zaspokaja jego potrzebę. Możesz też skupić się na problemie, który mógłby rozwiązać właśnie dzięki promowanemu produktowi.

Tego rodzaju materiały promocyjne warto zamieścić m.in. na karcie produktów na stronie internetowej lub w postach w mediach społecznościowych. Wówczas będą one dodatkowym elementem, który wyróżni daną usługę lub produkt i – być może – skłoni internautę do zakupu. Wykorzystaj to, że najczęściej kupujemy oczami. Pamiętaj też, że za pomocą wideo możesz przekazać znacznie więcej, niż za pomocą statycznego zdjęcia.

Przeczytaj również:  YouTube SEO – jak pozycjonować kanał i optymalizować filmy?

Zbudujemy Ci stronę. Sprawdź jak

Zwiększ rozpoznawalność marki… za pomocą filmów promocyjnych

Jak już wiesz, filmy o wiele bardziej trafiają do świadomości odbiorców, niż zdjęcia. Według raportu interaktywnie.com „Wideo w marketingu” Polacy spędzają średnio już 49 minut dziennie, oglądając wideo w internecie. Statystyki pokazują również, że w sieci oglądamy głównie krótkie filmy, co jest korzystne z punktu widzenia content marketingu. Jak można przeczytać w raporcie analiza Mindshare pokazała, że 65% internautów ogląda materiały wideo, których długość nie przekracza 20 minut.

Jeśli chcesz promować swoją firmę za pomocą video marketingu, to dobry znak. Ale jak stworzyć dobry materiał promocyjny? Przede wszystkim musisz pamiętać, że w dzisiejszych czasach kluczem do skutecznej kampanii video marketingowej jest zaangażowanie. Codziennie powstaje setki godzin filmów, jednak tylko nieliczne mają szansę na sukces. To właśnie te, które w pełni angażują widza już od pierwszej sekundy. Co powinno znaleźć się więc w takim filmie? To już zależy od ciebie i tego, czy promujesz produkt, usługę czy własną firmę. Pamiętaj jednak o wspomnianych przez nas wyżej emocjach. W filmie musi się też znaleźć call to action, czyli wezwanie do akcji. Ten element stanowi jasną informację dla widza o tym, jakie działania powinien podjąć, aby zamówić dany produkt czy usługę. To również szansa na utrzymanie jego uwagi po obejrzeniu filmu. Warto jasno zakomunikować, że teraz powinien przejść na stronę www czy skonsultować się z naszym pracownikiem.

Filmy promocyjne to jedna z najskuteczniejszych form reklamy. Portale społecznościowe znacznie przychylniej traktują posty z wideo, niż z samym tekstem lub zdjęciami. Materiały umieszczone na YouTube zwiększają szansę, że film trafi do dużego grona odbiorców, ponieważ odnośniki do wideo na tym portalu pojawiają się również w wynikach wyszukiwania Google. Aby film spełniał swoje zadanie, konieczne są jednak działania, które sprawią, że trafi on do dużej grupy odbiorców. Tylko wtedy spełni on swoje podstawowe cele – a więc zwiększenie widoczności i świadomości twojej marki. Publikując film na YouTube, pamiętaj o odpowiednim tytule, opisie oraz słowach kluczowych. Te elementy będą wpływać na jego pozycjonowanie zarówno w serwisie, jak i wyszukiwarce Gooogle.

Przeczytaj również:  Sekcja podcastów w serwisie YouTube – zapowiedź

Zbuduj pozycję eksperta… za pomocą wideoporadników i szkoleń online

Video marketing nie zawsze musi być traktowany jako narzędzie wyłącznie do promocji. Za jego pomocą można również edukować odbiorcę, tym samym prezentując firmę jako eksperta w danej dziedzinie, do którego internauta podchodzi poważnie i z zaufaniem. W tym celu warto stworzyć film instruktażowy, który w przystępny sposób przedstawi rozwiązanie problemów, z którymi najczęściej spotkają się odbiorcy. Taki materiał nie tylko ukaże firmę jako fachowego pomocnika, ale również zwiększy zainteresowanie produktami, które oferuje. W tym celu warto w nim umieścić porady dla kupującego czy treści eksperckie związane z ofertą. Można również wstawić logo producenta czy słowną zachętę do odwiedzenia strony internetowej.

Do ukazania firmy w pozycji eksperta służą również webinary, czyli szkolenia online w formie wideo. Ułatwiają one odbiorcom zdobycie wiedzy i pozwalają firmie, która je organizuje, na bezpośredni kontakt ze swoją grupą docelową np. poprzez pytania zadawane na czacie. Taki „dialog” z odbiorcami zwiększa również więź konsumentów z daną firmą lub produktem. Osoby, które oglądają webinar, angażują się – komentują, udostępniają i dzielą się nim ze swoimi znajomymi.

Organizując webinar, koniecznie pamiętaj, że to „spotkanie” odbywa się na żywo – zadbaj o dźwięk i jakość obrazu. Pamiętaj, że opublikowany później zapis nagrania możesz wykorzystać jako wideo poradnik. Zastanów się też nad jego przebiegiem – jeśli twoimi odbiorcami są osoby starsze, wykorzystaj proste formy, pomyśl nad wywiadami z ekspertami. Te sprawdzą się również w przypadku webinaru kierowanego do sektora B2B. Z kolei młodsi użytkownicy na pewno docenią niestandardowe formy.

Przeczytaj również:  Jak założyć kanał na YouTube i opublikować pierwszy film?

Zadbaj o dobry wizerunek marki… prezentując jej działanie i pracowników

Treści wideo mogą również pomóc nawiązać kontakt z odbiorcami, pokazać im, jaka naprawdę jest dana firma i zbudować do niej zaufanie. Są to filmy wizerunkowe – najczęściej mają one na celu podkreślenie wizerunku danej marki i promocję jej produktów oraz usług. Filmy wizerunkowe prezentują również wartości i priorytety, jakimi kieruje się firma. Mogą ukazywać genezę powstania marki, jej najważniejsze filary, siedzibę. Często ukazują również pracowników i „typowy dzień pracy” w danym przedsiębiorstwie.

Jeśli w filmie chcesz zaprezentować konkretne usługi, postaraj się umieścić w nim wypowiedzi lub krótkie wywiady ze specjalistami w danej dziedzinie. Pomyśl również o muzyce, która podkreśli charakter twojej marki i sprawi, że materiał zostanie dobrze zapamiętany. Istotny jest również głos lektora – powinien być on miły i przyjazny w odsłuchu. Przypomnij sobie również, co pisaliśmy o emocjach – również w wideo tego typu warto wziąć je pod uwagę.

Materiały wideo tego typu są bardzo ważne, bowiem często to właśnie od wizerunku, jaki ma dana firma, zależy jej sukces. Decydując się na wideo wizerunkowe, pamiętaj, by nie było zbyt długie. Wystarczy około 5-8 minut, aby przekazać najważniejsze informacje i cały czas utrzymać uwagę odbiorcy. Koniecznie zadbaj też o jakość obrazu. Film wizerunkowy będziesz mógł wykorzystać do szerokiej promocji. Obecnie to Internet jest jedną z głównych dróg dystrybucji materiałów tego typu. Strona www czy portale społecznościowe to miejsca, które sprawią, że wideo będzie mogło dotrzeć do dużego grona odbiorców. Ale filmy tego typu można wykorzystać również do promocji offline – np. na targach branżowych.

Źródło: raport interaktywnie.com „Wideo w marketingu” 2019

e-book 18 wskazówek, które rozwiną Twój kanał na YouTube
5/5 - (2 votes)

1 KOMENTARZ

  1. Interesujące jest to, że odbiorca bardziej jest w stanie zaakceptować gorszą jakość obrazu niż dźwięku. Warto więc też dbać o o dźwiękową warstwę produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here