Wolne domeny – jak je znaleźć?

0
171

Założenie własnej strony internetowej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Wybór odpowiedniej domeny, czyli adresu, pod którym będzie dostępna witryna, to nieodłączny element tego procesu. Domena powinna być łatwa do zapamiętania, oryginalna i dobrze oddająca charakter prowadzonej działalności.

Domena – co to jest?

Zanim zaczniemy poszukiwania wolnej domeny (innymi słowy: dostępnej domeny), warto zrozumieć, czym dokładnie jest domena, czyli unikalny adres internetowy, który pozwala na odnalezienie naszej strony w sieci. Składa się z nazwy (najczęściej jest to nazwa firmy) oraz końcówki (tzw. TLD – Top Level Domain), np. .pl, .com czy .org.

Domena jest niezbędna do funkcjonowania strony internetowej i umożliwia jej identyfikację wśród milionów innych witryn.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź  
Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – sierpień 2021

Wynajęcie domeny – na czym polega?

W praktyce wynajęcie domeny polega na zarejestrowaniu jej na określony czas (najczęściej rok) u jednego z dostawców usług hostingowych. Po upływie tego okresu istnieje możliwość przedłużenia wynajmu domeny. Warto zaznaczyć, że wynajęcie domeny to nie to samo co zakup – w rzeczywistości przedsiębiorca płaci za prawo do jej używania przez określony czas, ale nie staje się jej właścicielem.

Jak znaleźć wolne domeny?

Wyszukiwarki domen

Często pierwszym krokiem jest skorzystanie z wyszukiwarek domen. Są to specjalne narzędzia, które pozwalają na sprawdzenie dostępności danej nazwy domeny oraz jej ewentualnego zarejestrowania. Wystarczy wpisać interesującą nas nazwę, a wyszukiwarka pokaże, czy dana domena jest wolna, zajęta lub wygasła.

Kreatywne łączenie słów

Jeśli wszystkie interesujące Cię domeny są już zajęte, warto spróbować połączyć różne słowa lub stworzyć nowe, unikalne nazwy. Możesz również skorzystać z generatorów nazw domen, które pomogą Ci znaleźć ciekawe kombinacje słów.

Generatory nazw domen

Jeśli nie mamy pomysłu na nazwę domeny lub wszystkie nasze propozycje są już zajęte, warto skorzystać z generatorów nazw domen. Są to narzędzia, które na podstawie wprowadzonych przez nas słów kluczowych generują propozycje wolnych domen. Przykładem takiego generatora jest LeanDomainSearch.com. Dzięki temu narzędziu możemy szybko znaleźć interesujące i oryginalne adresy, które będą dobrze współgrały z profilem naszej działalności.

Przeczytaj również:  Tworzenie specyfikacji, czyli jak określić, czego klient oczekuje od swojej strony WWW?

Monitorowanie wygasających domen

Czasami warto także zwrócić uwagę na wygasające domeny. Są to adresy, których właściciele nie przedłużyli umowy z rejestratorem i wkrótce zostaną zwolnione. Wiele z nich może być atrakcyjnych dla naszego biznesu, a ich przejęcie może okazać się opłacalne finansowo. Istnieją specjalne serwisy monitorujące takie domeny, np. Expireddomains.net.

Odblokwanie zajętej domeny

W przypadku, gdy interesująca nas domena jest już zajęta, ale jej właściciel nie korzysta z niej aktywnie, warto spróbować odblokować ją za pomocą usług specjalistów. Są to firmy, które zajmują się negocjacjami z właścicielami domen w celu ich odkupienia. Warto jednak pamiętać, że taka usługa może być dość kosztowna i nie zawsze kończy się sukcesem.

Zamów budowę strony!

Kluczowe aspekty przy wyborze domeny

Dla przypomnienia podajemy niżej kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań.

  • Domena powinna być krótka i łatwa do zapamiętania.
  • Związana z działalnością Twojej firmy. Dzięki temu klienci będą wiedzieli, czego mogą się spodziewać po Twojej stronie (w domyśle: działalności).
  • W nazwie domeny staraj się unikać znaków specjalnych, takich jak myślniki czy cyfry. Mogą one wprowadzać zamieszanie.
  • Wybierając nazwę, zwróć uwagę na jej końcówkę. Jeśli prowadzisz działalność na terenie Polski, warto zarejestrować domenę z końcówką .pl. Jeśli natomiast prowadzisz międzynarodową działalność, rozważ rejestrację domeny z końcówką .com lub .eu.
Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – październik 2022

Źródła:

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here