Znamy już wyniki badania Gemius/PBI za kwiecień 2018.
Dane wskazują, że w kwietniu z Internetu korzystało 27,8 mln Polaków, przy czym podział na płeć w tej grupie nie cechuje się szczególną przewagą kobiet lub mężczyzn. Średnio internauta spędzał w sieci 2 godz. 3 min. dziennie. Dniem największej aktywności był czwartek – 26 kwietnia (23,1 mln osób), a najmniejszej – dzień świąteczny, 1 kwietnia (20,6 mln osób).
Zebrane dane wskazują, że nadal najbardziej popularne są „tradycyjne” narzędzia, tj. komputery osobiste oraz laptopy, z których korzystało 24,1 mln internautów, natomiast wcale niewiele mniej liczna jest grupa użytkowników urządzeń mobilnych – 22 mln.
Wielkanoc pod znakiem urządzeń mobilnych
Podobnie jak w okresie Świąt Bożego Narodzenia, także w trakcie Wielkanocy, internauci nie zawiedli i chętnie sięgali po urządzenia z dostępem do sieci. Bardzo dużą popularnością cieszyły się urządzenia mobilne. Pierwszego Dnia Świąt (1 kwietnia) 48% użytkowników korzystało z Internetu wyłącznie za pośrednictwem smartfonów oraz tabletów, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny ten odsetek wyniósł 43%. Mimo że, tak jak wspomniano, 1 kwietnia był dniem najmniejszej aktywności w sieci w skali miesiąca, to i tak odsetek internautów w tym dniu znacznie przekroczył odsetek użytkowników wyłącznie mobilnych, który w skali miesiąca średnio wynosił 38%.
Zdecydowanie kultura i rozrywka w weekendy
W soboty zaobserwować można mniejszą aktywność Internautów korzystających z komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Czas przeznaczony na serfowanie po sieci jest wtedy znacznie krótszy niż w pozostałe dni miesiąca i wynosi średnio 1 godz. 54 min., a to przekłada się jednocześnie na mniejszą liczbę generowanych odsłon. Przeciętnie w soboty jest ich 73, podczas gdy średnia dla pozostałych dni tygodnia wynosi 89 odsłon generowanych przez jednego użytkownika. Prawdopodobnie związane jest to z wykorzystaniem komputerów stacjonarnych w pracy biurowej. Nie ma natomiast znaczących różnic w liczbie generowanych odsłon za pomocą urządzeń mobilnych w skali tygodnia.
Warto zauważyć, że tendencja, o której wspomniano powyżej, nie dotyczy witryn z kategorii „Kultura i rozrywka”, które z kolei cieszą się większą popularnością, niż w dni powszednie. Badania wyraźnie pokazują, że strony w tych kategoriach były najczęściej wyświetlane w poniedziałki 2 i 30 kwietnia w skali całego miesiąca, czyli w Poniedziałek Wielkanocny oraz dzień tuż przed majówką.
Szczegółowe, dodatkowe dane dotyczące najpopularniejszych domen, aplikacji mobilnych oraz wydawców internetowych znajdują się TUTAJ.
Średnio 2 godziny dziennie? Stanowczo zawyżam tę skalę :)