Zmiany w Google – ułatwiony dostęp do ustawień prywatności konta!

1
3421

Zmiany w Google - ułatwiony dostęp do ustawień prywatności konta!

Miesiąc po tym, jak weszły w życie zmiany w RODO, kiedy wydawać by się mogło, że emocje związane z nowymi przepisami opadły, Google zaktualizował panel, w którym mamy dostęp do wszystkich ustawień Konta Google. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Konto Google jest centrum dowodzenia wszystkimi ustawieniami użytkownika, a od teraz udostępnione zostanie w wygodnej formie, dzięki czemu każdy powinien znaleźć szczegółowe dane szybciej niż wcześniej.

Wygodna nawigacja po Google MyAccount

Konto Google obecnie podzielone jest na zakładki: Strona główna, Dane osobowe, Dane i personalizacja, Bezpieczeństwo, Osoby i udostępnianie, Płatności i subskrypcje. Nawigacja miedzy zakładkami jest banalnie prosta, a zakładki podzielone są na sekcje, które są krótko opisane dla wygody szukania. Na frontowej, domyślnej zakładce strony głównej znajdziemy konfigurator ustawień prywatności naszego konta. W myśl zasady – najważniejsze na wierzchu.

Zmiany w Google - ułatwiony odstęp do ustawień prywatności konta!

Nowości w panelu

Gdyby jednak panel nie był dla nas wystarczający lub chcielibyśmy jeszcze szybciej wyszukać interesujące nas zagadnienie – wprowadzono funkcję szukania w Koncie Google, dzięki której błyskawicznie znajdziemy tematy powiązane z daną frazą. Co więcej, w panelu nawigacyjnym zmieściła się również sekcja „Pomoc techniczna”, w której możemy sprawdzić forum pytań i odpowiedzi ekspertów ze społeczności Google.

Przeczytaj również:  Jak Google dba o bezpieczeństwo naszych danych?

Zmiany w Google - ułatwiony odstęp do ustawień prywatności konta!

Paradoks Prywatności

E-marketerzy rozważają konsekwencje, jakie pociągnie za sobą łatwiejszy dostęp do ustawień danych prywatności czy personalizacji dla użytkowników. O ile te konsekwencje w ogóle wystąpią, ponieważ rozsądek podpowiada, że użytkownicy Google, korzystając z jego wielu narzędzi takich jak Gmail, Google Moja Firma, YouTube czy AdWords, zdają sobie sprawę z tego, jak Google wykorzystuje dane osobowe oraz w jaki sposób je zabezpiecza. Z drugiej strony, Raport Internet Trends 2018 wskazuje na Paradoks Prywatności miedzy firmami, klientami i ustawodawcami. Firmy obecne w Internecie korzystają z danych o klientach, by ulepszać swoją ofertę pod ich oczekiwania. Klienci dzięki temu spędzają więcej czasu w Internecie oraz wydają na usługi online większe sumy pieniędzy. Ustawodawca natomiast – widząc zwiększającą się siłę e-commerce – chce zarówno ograniczać jak i kontrolować przetwarzanie danych osobowych. To właśnie Paradoks Prywatności: klient oczekuje od e-sklepu korzystnych dla niego oraz spersonalizowanych ofert, ale jednocześnie, słuchając ustawodawcy, nie chce by jego dane były przetwarzane w jakikolwiek sposób.

Zmiany w Google - ułatwiony odstęp do ustawień prywatności konta!

Wracając do Google’a – zmiany w panelu nawigacji na Koncie Google widoczne są tylko w Androidzie, a do końca roku mają być wdrożone również w przeglądarkach internetowych oraz iOS. Czy posiadacze Gmaila zaczną masowo usuwać swoje dane, blokować personalizację i śledzić nieprawidłowości na swoich kontach? Czas (lub Google) pokaże.

5/5 - (2 votes)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here