10 ładnych czcionek z polskimi znakami na Twoją stronę

0
765
darmowe czcionki

Strona internetowa to dziś podstawa promocji firmy w sieci. Witryna powinna prezentować ofertę w sposób atrakcyjny i czytelny oraz budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Aby jednak tak było, należy zadbać o atrakcyjny projekt strony WWW. Jednym z kluczowych elementów jest tutaj odpowiednia czcionka, która ma wpływ na ogólną estetykę i funkcjonalność witryny. Zastanawiasz się, jaki font jest najlepszy? Dowiedz się, czym kierować się przy jego wyborze. Sprawdź ładne czcionki i wybierz swoją ulubioną.

Jaką czcionkę na stronę internetową wybrać?

Szukasz ładnej czcionki na swoją stronę internetową? Zastanawiasz się, który font wybrać? Pamiętaj, że tekst na Twojej stronie powinien być przede wszystkim czytelny, przejrzysty i wystarczająco duży. Czcionka musi poprawnie wyświetlać polskie znaki. Powinna mieć też wysoki poziom czytelności zarówno na ekranie monitora komputera stacjonarnego, laptopa, jak i smartfona czy tabletu. Czcionka nie może męczyć oczu. W przeciwnym razie internauta poczuje się zniechęcony i nie będzie chciał zapoznać się z Twoją firmową ofertą. Wygoda użytkowników jest tutaj więc kluczowa.

Wybrany font powinien być też dostosowany do zawartości witryny. Z naszych wniosków wynika, że dla stron firmowych zazwyczaj najlepiej sprawdzają się czcionki proste, bez nadmiernych ozdobników. Te bardziej ozdobne i niebanalne sprawdzają się zaś do nagłówków. Miej też na uwadze, że nie powinno używać się zbyt wielu czcionek, gdyż wprowadza to chaos i utrudnia internautom czytanie tekstu. Optymalna liczba to maksymalnie 2-3 fonty na stronie.

Przeczytaj również:  Wireframe – czym są makiety stron internetowych?

Darmowe fonty z polskimi znakami

Jaka jest najlepsza czcionka na stronę internetową? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od własnych upodobań, przeznaczenia czy rodzaju branży. Wybór jest ogromny. Gdzie można znaleźć ciekawe czcionki? Otóż przykładowo w Google Fonts. Jest to zbiór darmowych fontów, które są udostępniane na licencji SIL Open Font License. Każdy ma do nich dostęp i może je wykorzystywać do użytku prywatnego i użytku komercyjnego. 

Narzędzie oferuje zarówno minimalistyczne i nowoczesne czcionki bezszeryfowe (sans serif), które są pozbawione ozdobników, jak i czcionki szeryfowe (serif), czyli takie, które mają poprzeczne lub ukośne linie dodające dekoracyjnego charakteru.

Rozwijaj firmę z nową stroną, jak Robert Korzeniowski

Czcionki bezszeryfowe na stronę internetową

Poniżej znajdziesz popularne czcionki, które możesz wykorzystać na swojej stronie internetowej.

Roboto

Jedną z propozycji jest czcionka Roboto. Zaprojektował ją Christian Robertson w 2011 roku, Google zaś opublikował ją w 2015 roku. Roboto oferuje 12 różnych stylów pogrubienia i kursywy. Jest to bezszeryfowa czcionka online, którą wyróżnia przejrzystość i czytelność. Font ten świetnie nadaje się więc na firmowe strony internetowe.

czcionka roboto

Open Sans

Kolejna ładna czcionka to Open Sans, której autorem jest Steve Matteson. Od lipca 2018 Open Sans jest drugą pod kątem popularności czcionką od Google. Font ten występuje w 12 różnych stylach. Ta bezszeryfowa czcionka idealnie sprawdza się na stronach WWW, ale też w druku. Jest bardzo przejrzysta oraz dobrze czytelna nawet na małych ekranach.

czcionka open sans

Lato

Lato to polska czcionka zaprojektowana przez Łukasza Dziedzica. Do dyspozycji mamy tutaj 10 różnych stylów. Tak samo, jak w przypadku dwóch poprzednich propozycji, jest to czcionka bezszeryfowa. Można ją więc swobodnie wykorzystywać na stronie internetowej. Sprawdza się zwłaszcza w większych fragmentach tekstu. Jest popularna i często stosowana w Internecie.

czcionka lato

Montserrat

Przejrzystą i profesjonalną czcionką jest też Montserrat. Zaprojektowała ją Julieta Ulanovsky. Ciekawostką jest to, że inspiracją do stworzenia tej czcionki były stare plakaty i znaki w dzielnicy Montserrat, która znajduje się w Buenos Aires. Font Montserrat oferuje aż 18 stylów. Jest często wykorzystywany nie tylko na stronach WWW, ale też na banerach reklamowych.

czcionka Montserrat

Raleway

Czcionkę Raleway stworzył Matt McInerney w jednej, bardzo cienkiej wersji. Pablo Impallari i Rodrigo Fuenzalid poszerzyli ją jednak w 2012 roku o kolejne style. Raleway to uniwersalna propozycja – czcionki tej można używać zarówno w akapitach, jak i nagłówkach.

Raleway czcionka

Ubuntu

Kolejna ładna czcionka z polskimi znakami to Ubuntu. Jej autorem jest Dalton Maag. Bezszeryfowa czcionka Ubuntu oferuje 8 stylów. Font ten jest również popularny i często stosowany w witrynach internetowych.

czcionka ubuntu

Oswald

Następnym wartym uwagi fontem, który można często spotkać w Internecie, jest Oswald. Czcionkę tę stworzył Vernon Adams. Występuje w 6 stylach. Font Oswald jest bezszeryfowy i czytelny, dzięki czemu możesz go użyć na swojej na firmowej stronie.

czcionk Oswald

Poppins

Poppins to czcionka o zaokrąglonych, wyrazistych kształtach. Jej wygląd sprawia, że jest czytelna zarówno na dużych, jak i małych ekranach, co jest dziś bardzo ważne. Warto więc wziąć ją pod uwagę. Oferuje aż 18 różnych stylów.

czcionka Poppins

Ozdobne fonty z polskimi znakami – czcionki szeryfowe

Pamiętaj, że fonty szeryfowe w dłuższych akapitach na stronach internetowych są męczące dla oczu. Nie oznacza to jednak, że trzeba z nich całkowicie rezygnować. Można je stosować w nagłówkach. Poniżej prezentujemy dwie propozycje.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – czerwiec 2023

Playfair Display

Przykładem czcionki szeryfowej jest Playfair Display. To atrakcyjna i miła dla oka czcionka, ale jest ozdobna, dlatego nie można z nią przesadzić. Font Playfair Display zaprojektował Claus Eggers Sørensen.

czcionka Playfair Display

Merriweather

Godną uwagi czcionką szeryfową jest także Merriweather. Do dyspozycji mamy tu 8 stylów. Jest mniej ozdobna niż Playfair Display, ale w jej przypadku również należy zachować umiar, aby teksty na stronie były przyjazne w odbiorze.

czcionka Merriweather

Czy istnieje najładniejsza czcionka na stronę WWW? Z pewnością trudno wskazać jedną, która jest najlepsza, jednak przedstawione wyżej propozycje są popularne w Internecie i warte uwagi.

Znasz już 10 darmowych czcionek, które zawierają polskie znaki. To jednak tylko przykłady. Wybór jest oczywiście o wiele większy. Jeśli chcesz sprawdzić inne czcionki, skorzystaj z narzędzia Google Fonts. Wybierając font na swoją stronę internetową, zawsze pamiętaj jednak, że najważniejsza jest czytelność czcionki i wygoda Twoich odbiorców.

Zamów budowę strony!

Potrzebujesz nowoczesnej i atrakcyjnej strony WWW? Nawiąż współpracę ze specjalistami. Przykładem są doradcy internetowi WeNet, którzy projektują i budują firmowe witryny. Eksperci stworzą dla Ciebie projekt, który będzie spójny z Twoją branżą i grupą docelową oraz zajmą się obsługą Twojej strony. Sprawdź szczegóły oferty na WeNet.pl. Wypełnij formularz kontaktowy, aby uzyskać bezpłatną wycenę.

Nowe wezwanie do działania
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here