5 serwisów z darmowymi ikonami na stronę internetową

0
219
serwis z darmowymi ikonami na stronę internetową

Prawidłowe wykorzystanie ikon na stronie internetowej potrafi zdziałać cuda dla jej atrakcyjności i funkcjonalności. Ikony w aplikacjach internetowych czy favicony, czyli małe ikonki widoczne obok adresu strony w pasku przeglądarki, to tylko niektóre z możliwych zastosowań tych graficznych symboli. W niniejszym artykule przedstawiamy 5 serwisów, z których można pobierać darmowe ikony do wykorzystania na swojej stronie internetowej.

Ikony na stronach internetowych

Ikony do strony internetowej to małe obrazki, które mają za zadanie ułatwić użytkownikom poruszanie się po witrynie oraz zrozumienie jej zawartości. Pomagają one w szybkim odnalezieniu informacji, funkcji czy produktów, dzięki czemu zyskujemy na czytelności i ergonomii. Dobrze zaprojektowane ikony potrafią nie tylko uatrakcyjnić wygląd strony WWW, ale także zwiększyć zaangażowanie użytkowników oraz zmniejszyć współczynnik odrzuceń. Warto więc zainwestować w profesjonalne projekty graficzne lub skorzystać z baz darmowych ikon.

Projektujemy, publikujemy i wspieramy strony internetowe dla firm. Sprawdź
Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – grudzień 2021

Skąd pobrać darmowe ikony? Przykładowe strony z darmowymi ikonami

I. Flaticon

Flaticon to jedno z najbardziej popularnych źródeł darmowych ikon dostępnych w różnych formatach, takich jak PNG, SVG oraz w postaci plików fontów. Baza zawiera ponad 4 miliony ikon, spośród których można wybrać odpowiedni zestaw dla swojej witryny. Flaticon oferuje również możliwość modyfikowania kolorów i rozmiarów ikon za pomocą intuicyjnego edytora online.

II. Iconfinder

Iconfinder to kolejne źródło wysokiej jakości ikon, które szczyci się bazą ponad 5 milionów grafik. Wyszukiwanie na tej stronie umożliwia filtrowanie wyników według licencji, formatu i stylu ikon, co ułatwia odnalezienie idealnego zestawu dla swojej strony internetowej. Iconfinder oferuje także opcję zakupu ikon na korzystnych warunkach, jeśli planujesz użyć więcej niż jeden zestaw na swojej stronie.

III. FontAwesome

FontAwesome to uniwersalny zbiór ikon zdefiniowanych jako pliki fontu, które można łatwo wgrać na swoją stronę internetową i stylizować za pomocą CSS. Dzięki temu rozwiązaniu, ikony będą prezentować się doskonale na każdym urządzeniu i rozdzielczości ekranu. FontAwesome udostępnia ponad 1600 darmowych ikon, a także wersję płatną z rozszerzonym zestawem grafik.

IV. Noun Project

Noun Project to biblioteka ponad 3 miliony darmowych i płatnych ikon stworzonych przez projektantów z całego świata. Darmowe ikony są dostępne w formacie SVG i PNG, a ich wykorzystanie jest dozwolone pod warunkiem przypisania autorstwa. Noun Project oferuje również płatne plany pozwalające na korzystanie z całej bazy ikon bez konieczności przypisywania twórców.

Przeczytaj również:  Ranking stron internetowych – czerwiec 2022

V. Material Icons

Material Icons to zbiór ponad 1000 darmowych ikon stworzonych przez Google w ramach systemu projektowania Material Design. Ikony te zostały zaprojektowane z myślą o aplikacjach na platformy Android, iOS oraz stronach internetowych i są dostępne w formatach SVG, PNG oraz jako pliki fontu. Wszystkie ikony są dostępne na licencji Apache 2.0, która pozwala na ich swobodne wykorzystanie w projektach komercyjnych.

Ikony w aplikacji internetowej

Aplikacje internetowe również korzystają z ikon, aby ułatwić użytkownikom nawigację oraz przedstawić funkcje w przystępny sposób. Warto zadbać o spójność stylistyczną między stroną główną firmy a jej aplikacją mobilną lub webową, co przyczyni się do lepszego zapamiętania marki przez klientów. Jeśli korzystamy już z gotowych zestawów ikon na stronie internetowej, warto sprawdzić, czy dostępne są również wersje dedykowane dla aplikacji mobilnych i webowych.

Ikony zdefiniowane w pliku fontu

Inną ciekawą techniką stosowaną na stronach internetowych są ikony zdefiniowane w pliku fontu, czyli tzw. icon fonts. Dzięki nim możemy dynamicznie skalować ikony, zmieniać ich kolor czy zastosować efekty, takie jak obracanie czy cienie, bez konieczności tworzenia nowych obrazów. To wygodne rozwiązanie dla osób zarządzających stronami, które chcą mieć większą kontrolę nad wyglądem elementów graficznych.

Przeczytaj również:  Prywatność w sieci. Google zapowiada blokadę cookies
Zamów budowę strony!

Czy warto dodać favicon do swojej witryny? 

Favicon to niewielka ikona znajdująca się obok adresu strony w przeglądarce lub na karcie otwartej witryny. Choć może wydawać się mało istotna, jest to jeden z elementów budujących tożsamość marki w sieci. Można ją określić jako podstawową ikonę strony. Warto ustawić ikonę favicon, bo pomaga użytkownikom rozpoznać i szybko wrócić do naszej strony wśród otwartych zakładek, co przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność. Tak więc zadbać o dobrą jakość oraz spójność stylistyczną z innymi elementami graficznymi naszego serwisu.

Darmowe ikony do pobrania – podsumowanie 

Warto pamiętać o roli, jaką pełnią ikony na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Strony z ikonami są atrakcyjniejsze. Doskonale zaprojektowane i dobrze wykorzystane mogą przyczynić się do wzrostu popularności witryny, zwiększenia zaangażowania użytkowników oraz w konsekwencji – poprawy wyników biznesowych. Pamiętaj też, że Twoja strona potrzebuje favicon.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here