8 często popełnianych błędów w Social Media Marketingu

0
726

8_czesto_popelnianych_bledow_w_Social_Media_Marketingu

Media społecznościowe dają dziś firmom mnóstwo możliwości. Dzięki nim można budować świadomość własnej marki, nawiązywać długotrwałe relacje z klientami, promować swoje produkty i usługi czy zwiększać sprzedaż. Nie zawsze jednak działania w Social Mediach przynoszą zadowalające efekty. Zastanawiasz się, z czego to wynika? Jak się okazuje, firmy nieświadomie popełniają wiele błędów, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu. Poznaj 8 często popełnianych błędów w mediach społecznościowych i sprawdź, jak ich unikać.

Spis treści

1. Nieznajomość grupy docelowej

2. Zbyt ogólne działania i brak określonego celu

3. Brak mierzenia efektywności prowadzonych działań

4. Nieodpowiednie reagowanie na negatywne komentarze

5. Zbyt mała aktywność oraz nieregularność

6. Skupianie się wyłącznie na sprzedaży

7. Brak strategii marketingowej

8. Niewykorzystywanie różnych dostępnych formatów.

1. Nieznajomość grupy docelowej

Pamiętaj, że aby prowadzić skuteczne działania w mediach społecznościowych, musisz przede wszystkim wiedzieć, z kim się komunikujesz i do kogo kierujesz swoje publikacje. Wiedza na temat tego, kto jest Twoim odbiorcą to absolutna podstawa. Koniecznie określ więc swoją grupę docelową. Tylko wówczas będziesz w stanie tworzyć trafne komunikaty.

Nie zapominaj, że innym językiem należy się zwracać przykładowo do młodzieży, a innym do osób starszych. Ustal zatem, kim są Twoi potencjalni klienci. Określ ich:

 • wiek,
 • płeć,
 • miejsce zamieszkania (miasto czy wieś),
 • poziom wykształcenia,
 • status materialny,
 • formy spędzania wolnego czasu itd.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki produkt czy usługę oferujesz. Postaraj się jak najdokładniej określić profil swojego klienta. Znajomość odbiorców i ich potrzeb nie tylko pozwoli Ci dostosować język przekazu. Jest też konieczna przy tworzeniu kampanii reklamowych. Identyfikacja grupy docelowej pozwoli Ci bowiem dotrzeć do właściwych osób, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą.

2. Zbyt ogólne działania i brak określonego celu

Ważnym krokiem jest również określenie celu. Zastanów się, po co właściwie chcesz prowadzić komunikację na Facebooku, Instagramie czy innym portalu. Chcesz zwiększyć świadomość Twojej marki? Skierować ruch na stronę WWW? A może zwiększyć sprzedaż? Im dokładniej sprecyzujesz swoje cele, tym lepiej.

Przeczytaj również:  Jak działa skracanie linków w Bitly? Poradnik krok po kroku

Wiele firm działa w Social Mediach po omacku, a przez to błądzi i traci szansę na osiągnięcie sukcesu. Niektórzy myślą tylko o zwiększeniu liczby polubień czy osób obserwujących. Pamiętaj, że to jednak nie wystarczy. Zawsze trzeba ustalić, co dalej. Prowadzenie komunikacji w mediach społecznościowych może przynieść naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, trzeba jednak najpierw wiedzieć, jakich efektów się oczekuje.

3. Brak mierzenia efektywności prowadzonych działań

Kolejnym częstym błędem wielu firm jest brak pomiaru rezultatów. Jeśli określisz już swój cel, musisz później oszacować, na ile udało Ci się go osiągnąć. Dzięki temu możesz później wprowadzić niezbędne zmiany i zoptymalizować swoje działania. Aby odnieść sukces, należy bowiem testować, sprawdzać i nanosić poprawki.

Śledź statystyki swoich postów, sprawdzaj, kiedy Twoi odbiorcy są aktywni (w jakie dni tygodnia i o jakiej porze dnia) oraz jakie treści najbardziej ich interesują. Sprawdzaj wyniki swoich kampanii reklamowych. Przykładowo, jeśli zaobserwujesz, że jakaś reklama jest zupełnie niewydajna, wyłącz ją, aby zaoszczędzić swój budżet.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź >>

4. Nieodpowiednie reagowanie na negatywne komentarze

Niektóre firmy boją się jak ognia negatywnych opinii klientów. Twierdzą bowiem, że mogą one całkowicie zepsuć ich wizerunek. Wskutek takiego błędnego założenia osoby zajmujące się prowadzeniem firmowego profilu w Social Mediach nierzadko usuwają niepochlebne komentarze. Zdarza się też, że zupełnie je ignorują i zostawiają bez odpowiedzi lub odpowiadają na nie w sposób niegrzeczny. Jest to bardzo duży błąd. Co zatem możesz robić, gdy pod Twoim postem pojawi się negatywny komentarz?

Nie odpowiadaj z agresją i nie atakuj komentującego, nawet jeśli jego słowa są obraźliwe. Podziękuj za komentarz i konstruktywną krytykę. Pokaż, że interesuje Cię opinia Twoich klientów i chcesz, by byli zadowoleni. Jeśli faktycznie wina leży po Twojej stronie, grzecznie przeproś. Zaproponuj rozwiązanie problemu. Poproś też o wysłanie wiadomości prywatnej. Bądź cierpliwy i kulturalny, a Twoi klienci na pewno to docenią.

Przeczytaj również:  Konkursy na Facebooku - 3 błędy, których należy unikać!

Pamiętaj też, że negatywne opinie mogą być dla Ciebie szansą, gdyż są informacją zwrotną o Twoich produktach czy usługach. Dzięki takim opiniom, wiesz, co nie podoba się Twoim odbiorcom i co należy poprawić. Wykorzystaj więc to.

5. Zbyt mała aktywność oraz nieregularność

Chcesz odnieść sukces w mediach społecznościowych? Publikuj tam regularnie i bądź aktywny. Nie możesz pozwolić na to, by przez miesiąc na Twoim profilu nic się nie działo. Posty powinny pojawiać się systematycznie (np. raz w tygodniu). Jeśli prowadzisz małą firmę, skup się na jednym stosownym kanale, ale pokaż, że prężnie na nim działasz. Aktywny profil wygląda o wiele lepiej w oczach Twoich odbiorców. Lepiej więc być aktywnym na jednej platformie niż prowadzić kilka martwych kont na różnych portalach.

6. Skupianie się wyłącznie na sprzedaży

Kup, pobierz, skorzystaj z oferty – takie komunikaty są istotne, gdyż zachęcają do działania, jednak nie może być tak, że będą to jedyne treści na Twoim profilu. Jeśli każdy post będzie miał charakter sprzedażowy, klienci zniechęcą się i poczują się zaatakowani. Nie warto sprzedawać na siłę, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Mieszaj więc publikowane treści. Raz na jakiś czas oczywiście informuj o swoich produktach czy usługach, pokazuj ich zalety i subtelnie zachęcaj do ich nabycia. Dostarczaj jednak także wartościowych informacji w postaci ciekawych wpisów na blogu czy infografik. Dzięki temu zyskasz zaufanie klientów, nawiążesz z nimi relacje i zbudujesz pozycję eksperta.

7. Brak strategii marketingowej

Jak już zostało wspomniane, w Social Mediach nie można działać na oślep. Firmy, które nie mają przygotowanej strategii, zazwyczaj nie widzą rezultatów swoich wysiłków. Bardzo ważne jest zatem przygotowanie dokładnego planu działania. Najlepiej rozpisać go sobie na kartce lub w edytorze tekstowym. Dobry plan sprawi, że praca będzie przyjemniejsza, łatwiejsza i efektywniejsza.

Przeczytaj również:  Nowości w mediach społecznościowych. O czym warto wiedzieć?

Zastanów się m.in.:

 • Ile czasu i pieniędzy możesz poświęcić na prowadzenie profili w Social Mediach?
 • Do jakich osób chcesz dotrzeć?
 • Jakie są Twoje główne cele?
 • Kto ma zajmować się komunikacją Twojej firmy/marki w mediach społecznościowych?
 • Jak często jesteś w stanie publikować?
 • Jakimi treściami chcesz dzielić się ze swoimi odbiorcami?

Odpowiedz sobie na najważniejsze pytania, opracuj strategię i działaj.

8. Niewykorzystywanie różnych dostępnych formatów

Social Media dają naprawdę wiele możliwości. Trzeba jednak umieć je wykorzystać. Na niektórych firmowych profilach na Facebooku – mówiąc kolokwialnie – wieje nudą. Publikowane treści z czasem stają się dla odbiorców monotonne. Aby tego uniknąć, należy zadbać o różnorodność.

Chcesz przyciągnąć uwagę użytkowników? Wykorzystuj różne formaty. Publikuj artykuły, posty z grafikami, ciekawe infografiki, zdjęcia, filmy i prezentacje, ale od czasu do czasu też gify czy memy. Dzięki temu zaangażujesz swoich fanów i sprawisz, że Twój profil będzie naprawdę interesujący.

Podsumowując, promocja firmy w mediach społecznościowych jest obecnie bardzo ważna i potrafi przynieść wiele korzyści. Żeby jednak rezultaty były widoczne, trzeba unikać często popełnianych przez firmy błędów. Weź pod uwagę wyżej przedstawione porady, wyróżnij się na tle konkurencji i rozwijaj swój biznes.

Nowe wezwanie do działania
5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here