Czy skuteczny tekst SEO musi być długi?

17
10409
długość tekstu seo

Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest prosta. Temat content marketingu i dobrych treści na stronę powraca na naszym blogu nieustannie, wielokrotnie też wspominaliśmy o tym, że teksty powinny być długie, jeśli mają działać i wpływać na widoczność naszej strony w Google. Ale co to właściwie znaczy? Czy długie teksty wystarczą, by zapewnić nam wymarzone wysokie pozycje? Jak sprawdzić, ile znaków ma dany tekst? Jak do tego wszystkiego podchodzi Google? Wszystkiego dowiesz się z treści tego artykułu!

Jaka jest odpowiednia długość tekstu na stronie www?

Temat długości tekstu bardzo często zostaje poruszany na internetowych forach. Zaczytując się w opinie innych ludzi i wypowiedziach ekspertów, można odnieść wrażenie, że każdy ma swoje własne sugerowane długości treści, które określił samodzielnie, na podstawie swoich doświadczeń.

Prawda jest nieco inna. Długość tekstów internetowych co prawda ma wpływ na ocenę treści przez algorytmy Google, ale z zupełnie innego powodu. Zbyt krótkie treści prawdopodobnie nie rozwijają w pełni danego zagadnienia, przedstawiając użytkownikom jedynie powierzchowne informacje. Pisząc teksty zbyt długie z kolei, możemy zacząć lać wodę, co na pewno nie spodoba się odbiorcom, którzy szukają odpowiedzi na swoje pytanie. Jak widzisz, temat długości tekstu jest dosyć dyskusyjny.

Nie ma więc czegoś takiego jak idealna długość tekstów internetowych. Jeśli chcesz usatysfakcjonować swoich odbiorców, dostarczaj im szczegółowych, rzetelnych danych i rozwijaj każde zagadnienie. Możesz ustalić pewne sugerowane długości treści, ale tylko po to, aby Możesz ustalić pewne sugerowane długości treści, ale tylko po to, aby żaden z tekstów nie odstawał od pozostałych.

Zadbaj o pozycję swojej strony w wynikach Google

Jak sprawdzić ile znaków ma tekst?

Sprawdzanie długości tekstu może być problematyczne, zwłaszcza jeżeli nie mamy pewności, jakich narzędzi używać. Kalkulator znaków to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które umożliwia zarówno liczenie wyrazów, liczenie znaków, a co za tym idzie, możesz szybko dowiedzieć się, jaka jest długość artykułu lub np. długość opisu produktu, który chcesz sprawdzić.

Przeczytaj również:  White paper – jak przygotować skuteczny raport?

Jeśli chcesz skorzystać z takiego narzędzia i policzyć ile znaków ma Twój tekst, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie ma nic prostszego! W wyszukiwarce Google wpisz po prostu „kalkulator znaków online”, „licznik znaków” lub „licznik słów”.

Sprawdzanie długości tekstu, jak widzisz, jest bardzo proste. Mimo wszystko nie wszyscy to robią. To istotne, żeby tekst był odpowiednio zoptymalizowany, dlatego tak ważna jest odpowiednia długość tekstu.

Jak do kwestii długości treści podchodzi Google?

Właściciele stron internetowych, którzy stale dostarczają treści swoją odbiorcom, zadają sobie te same pytania – czy tak naprawdę długość ma znaczenie? Jaka jest idealna długość tekstu?

Omówiliśmy już fakt, że choć w teorii długość ma znaczenie, tak w praktyce nie istnieje coś takiego jak Idealna długość tekstu. Długość artykułu blogowego może wahać się w zależności od tematu, celu i sposobu prezentacji informacji. Google nie określa konkretnej liczby słów jako czynnika rankingowego, ale skupia się na wartości treści i jej użyteczności dla użytkowników.

Ważne jest, aby tekst był wyczerpujący, merytoryczny oraz odpowiadał na pytania czy potrzeby odwiedzających stronę. Warto dążyć do tworzenia treści, które zachęcą użytkowników do spędzenia na stronie więcej czasu, dzięki ciekawym i pomocnym informacjom. Ostatecznie chodzi o jakość treści i sposób, w jaki spełniają one oczekiwania czytelników, co finalnie może przyczynić się do lepszego pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania.

Tak więc czy liczenie znaków ma sens? Tak, jeżeli masz określoną minimalną liczbę znaków, jaką musisz napisać. Być może ogranicza Cię maksymalna ilość znaków. Najlepsza długość tekstu to jednak taka, która po prostu wyczerpuje temat.

Kiedy treść można określić jako długą?

Nie ma żadnych wątpliwości, że długie teksty to czynnik niezwykle ważny. Większa ilość tekstu jest związana z dobrymi wynikami – strona, która nie oferuje odwiedzającym ją internautom oraz robotom wyszukiwarki wiele więcej ponad dane kontaktowe i wymienioną w podpunktach ofertę, ma naprawdę małe szanse na przebicie się w SERP, nie mówiąc już o osiąganiu spektakularnych sukcesów. Nie oznacza to jednak, że dłuższy tekst zawsze wygra z krótszym. Wiadomo nie od dziś, że algorytm Google staje się coraz mądrzejszy (nie waham się użyć tego słowa!), co sprawia, że SEO to szereg coraz to bardziej skomplikowanych działań i nie ma tutaj cudownych recept na to, aby osiągać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj również:  Jak pisać skuteczne treści SEO?

Zawiedzie się więc ten, kto liczył na to, że wystarczy umieścić na stronie kilka przypadkowych, co prawda luźno związanych z ofertą, ale za to długich na 10 tysięcy znaków artykułów, by trafić z dziesiątej na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Nie ma też co liczyć na to, że istnieje jakiś niezawodny wzór, który pozwoli wyliczyć niezbędną liczbę znaków, jakiej potrzebuje nasz serwis, by osiągnąć wysokie pozycje. Czy w takim razie skazani jesteśmy na błądzenie po omacku? Czy nie ma żadnych wskazówek, które pomogą nam stworzyć tekst długi na tyle, by był skuteczny? Oczywiście, że są!

Długość treści musi być poparta jakością

Skuteczny tekst to taki, w którym długość idzie w parze z jakością. Przede wszystkim nasza treść powinna być wyczerpująca, niepobieżna. Znaczy to, że powinna być wartościowa merytorycznie i zawierać w sobie tak wiele istotnych zagadnień związanych z głównym tematem, jak to możliwe. Można napisać długi tekst o niczym (niestety w sieci umieszczonych jest bardzo wiele materiałów, które przypominają nam o tym codziennie), ale jeśli chcemy stworzyć naprawdę dobry tekst – musi on odpowiadać na konkretne potrzeby i pytania czytelnika w sposób maksymalnie wyczerpujący.

Jeśli jako klient, będę szukać w sieci informacji o wybielaniu zębów, na pewno nie wybiorę strony, która tylko informuje, że taka usługa jest dostępna. Nie wybiorę również takiej, na której w wielu (niepotrzebnych) słowach opisane jest tylko, że wybielanie pozwala uzyskać piękniejszy uśmiech i większą pewność siebie. Wybiorę za to stronę, która oprócz tych oczywistych informacji, powie mi również, jakie są dostępne metody wybielania zębów, na czym każda z nich polega, jakie są wskazania, jakie przeciwwskazania, itd.

Kolejną ważną cechą skutecznego tekstu jest jego obszerność, ale nie w rozumieniu długości, a zasięgu tematycznego. To cecha, która najbardziej idzie w parze z długością. Dlaczego? Tekst obszerny tematycznie, oprócz głównego tematu, porusza także inne, powiązane z nim zagadnienia, a na to potrzebuje oczywiście odpowiednio większej liczby słów. Tekst obszerny tematycznie wykorzystuje frazy pokrewne do wiodącej, umieszczając główne zagadnienie w szerszym kontekście. Trzymając się przykładu z wybielaniem zębów – z obszernego tematycznie tekstu dowiem się także czegoś o tym, czym jest np. „biała dieta”.

Tworząc nasze teksty nie zapominajmy nigdy, by nie tracić z pola widzenia naszego głównego tematu, a tym samym – najważniejszej dla danego tekstu frazy. Bynajmniej, nie chodzi o keyword stuffing i powtarzanie jej w każdym akapicie, ale ta najważniejsza fraza powinna się pojawiać w naszym tekście kilkukrotnie, w różnych formach i odmianach (nie zapominajmy nigdy o mianowniku liczby pojedynczej lub mnogiej – w zależności od tego, która liczba jest dla naszej frazy bardziej naturalna). Taka fraza powinna się też bez wątpienia pojawić w tytule naszego tekstu oraz w zestawie metadanych.

Przeczytaj również:  9 typów treści na blog, które zaangażują Twoich czytelników

Przy pisaniu długich tekstów nie można zapomnieć o używaniu śródtytułów – podzielenie tekstu na mniejsze fragmenty sprawi, że będzie on bardziej czytelny i przejrzysty, bo ogromny blok tekstu może po prostu zniechęcić do czytania. Podobną funkcję mogą też pełnić grafiki – dzięki nim nasz długi tekst będzie znacznie lepiej prezentował się na stronie.

Zrób audyt SEO

Pamiętaj, dla kogo tworzysz teksty!

Od czasu aktualizacji Koliber, Google dostarcza swoim użytkownikom nie wyniki, które zawierają największe nasycenie wpisaną przez internautę frazą, ale odpowiedzi na zadane pytanie – nawet jeśli wprost nie zostało ono wpisane w okienko wyszukiwarki. Algorytm stara się interpretować nie tylko kontekst wyszukiwanej frazy, ale także intencje użytkownika. Teksty, które są obszerne i wyczerpujące najlepiej sprostają temu zadaniu – bez względu na to, czy mówimy o opisach umieszczonych na stronie firmowej, wpisach na blog czy artykułach marketingowych.

Zawsze należy pamiętać jednak o tym, że to właśnie odbiorca treści, nasz potencjalny klient, jest tutaj kluczową postacią. Nie stawiajmy wartości na głowie – nie twórzmy treści dla wyszukiwarki, by zyskać odbiorców. Twórzmy teksty dla odbiorców, a zyskamy większy zasięg i lepsze wyniki – to najbardziej podstawowa zasada dobrego content marketingu.

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że długość tekstu to skutek uboczny tworzenia wysokiej jakości treści. Wyczerpujące podejście do tematu, odpowiadanie na możliwie największą liczbę pytań, jaką mogą mieć nasi czytelnicy, wymaga zazwyczaj wielu słów. Napisanie długiego tekstu wymaga czasu – sprawmy zatem, żeby nie był to czas zmarnowany.

e-book Jak tworzyć treści, które przyciągną Twoich klientów
3.7/5 - (9 votes)

17 KOMENTARZE

 1. Bardzo ważny jest również język. Musi być dostosowany do odbiorców. Bo cóż z tego że stworzymy tekst, który będzie odpowiadał na pytania, zawierał merytoryczną wiedzę i był wysokiej jakości skoro nikt go nie zrozumie.

 2. Dzięki za artykuł! Jestem początkująca, na razie zauważyłam efekt wpływu długości tekstu na SERPy – parę razy wystarczyło dopisanie kilku akapitów, żeby podstrona skoczyła w wynikach. Choć może długość była tylko efektem ubocznym uzupełnienia treści, tego nie wiem :)

  Zastanawiam się jednak nad jednym – czy naprawdę wystarczy użycie słów kluczowych w tekście tylko kilka razy i to w różnych formach? Staram się nie uprawiać jakiegoś “napychania” tekstów keywordami, ale parę razy jest u mnie zupełnie niewystarczające (albo coś źle robię). Do tego mam wrażenie, że Google nie bardzo rozumie różne formy wyrazu – wiem, algorytmy to uwzględniają, ale jakoś tak dziwnie się składa, że jak pozycjonuję stronę na słowo w liczbie pojedynczej, to potem w wynikach wyszukiwania na to samo słowo w liczbie mnogiej pozycje są duuuużo słabsze, i vice versa, strony wypozycjonowane na słowa w liczbie mnogiej kiepsko rankują na liczbę pojedynczą. :(

 3. W kontekście SEO najważniejsze są długość tekstu i nasycenie frazami kluczowymi.
  Robot Google nadal nie potrafi oceniać merytoryczności tekstu, nadal łyka nawet teksty z generatorów treści.

 4. byłem ostatnio na szkoleniu i między innymi ten temat był poruszony. o długości i jakości artów. Zaczne od tego że ten artykuł jest świetny. Ważne jest to by napisać wiele tekstów pokrewnych z naszym tematem. Zeby w jedym artykule nie umieszczać wszystkiego, lepiej postrzegane są artykuły precyzyjne. np temat ogólny to cukrzyca a my tworzymy artykuł cukrzyca w ciąży. tworzymy bardziej sprecyzowane artykuły.

 5. W pełni zgadzam się z Twoim artykułem. Sądzę, że znacznie większe znaczenie ma wartość tekstu, merytoryczne przygotowanie i zawarcie w nim kluczowych fraz niż jego długość. Patrząc z perspektywy użytkownika, jestem przekonana, że zbyt długi tekst, który nie wnosi wartościowego przekazu nie zostanie pozytywnie odebrany i nie wzbudzi zainteresowania odbiorców.

 6. Długość nie ma praktycznie znaczenia. Wszystko zależy od tego, jakiego odbiorcę mamy. Jeśli celujemy w treści bardzo merytoryczne i naukowe, to oprócz formy, języka i jakości idzie w parze dłuższy tekst. Rozrywkowy odbiorca zadowoli się krótkim i prostym tekstem.

 7. Również uważam, że treści powinny być tworzone przede wszystkim dla odbiorców. Osobiście znam całą masę osób, które można by rzec automatycznie omijają długie treści. Zresztą myślę, że wszyscy znamy mnóstwo takich osób.

 8. Jeśli tekst będzie chętnie czytany i otwierany na setkach urządzeń to zrobi to lepszą robotę niż długi, ale jałowy tekst.
  Zgadzam się więc z większością.

 9. Na pewno kluczową kwestią jest optymalizacja treści pod wskazane słowa kluczowe – użycie znaczników strong i uwzględnienie frazy w śródtytułach na pewno pomaga w rankowaniu. Jeżeli chodzi o długość tekstu, to na pewno działa na plus w szczególności, kiedy wyczerpujemy temat dla algorytmu korzystając z powiązanych słów.

 10. Ja działam w przekonaniu, że długość + jakość = wyniki :).
  Trzeba pisać tak, aby ludzie chcieli czytać. Z resztą Google już sobie poradzi.

 11. Analizując domeny z różnej branży oraz odnośniki do nich z artykułów widzę zależność iż długie teksty z odpowiednim nasyceniem (nie mylić z przesyceniem) słów kluczowych potrafią zdziałać cuda. Oczywiście tekst musi być sensowny i powinien zachęcić użytkownika do przeczytania go w całości.

 12. Myślę, że i długość i jakość jest bardzo istotna. Pomimo że mało kto czyta obszerne wpisy, to i tak powinny być pisane jak najdłuższe.

 13. Jakość przez duże “J, ciekawe ujęcie tematu i jego totalne wyczerpanie.
  W temacie wujka Google – on jest bystry. Rozpoznaje synonimy, odmiany wyrazów. Lepiej powstrzymywać się od upychania słów kluczowych, gdziekolwiek się da.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here